LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Mladí horolezci - potrava hor.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nový průvodce Jižní Moravy
Nové knihy na Lezci
Kletterführer Elbtal

Závody
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Sambar Kids Cup (19.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13184
2.Konečný 12906
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11653
2.Jungling 11050
3.Novák 10875
Hory:
1.Skopec 7070
2.Zaoral 6973
3.Ondrášek 6891

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4742 lezců
780805 cest
Nové přelezy:
Spartacus 7b+
Dream Line 7b
The Craic 7b+
Limonadový 8A+
Kuře Joe 8A
Flying Dre 7C+
Kuře Na Pa 7C+
15 Chelem 7c
Blonde 7c
Turkey Cra 8a

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder bar Točna - Jihlava
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Rozhovor s Mrázou

+ představení stěny K2 v Bratislavě

smallPřipomenutí jak Tomáš Mrázek závodil v repre, co bylo potom a o lezeckých stěnách.

Ahoj Tomáši, poslední oficiální informace na Tvých stránkách Tomasmrazek.cz končí rokem 2010. Co bylo dál?
Dál byl tak nějak asi pomalý konec lezecké profi kariéry. Začal jsem více myslet na zadní kolečka hlavně ze zdravotních a finančních důvodů. Přece jenom tělo maximální zátěží bylo dost opotřebováno a přestalo mě bavit, že mezi zraněním a formou se čas tak nějak zkracoval.

Po posledním vítězství ve SP už nesoutěžíš? Proč? Věnuješ se skalnímu lezení, trénuješ, buduješ, ... ?
Podle mě je nejtěžší najít tu pravou chvilku si říct: toto je konec jedné etapy lezení života a dále se budu věnovat něčemu jinému. Klidně dále lezení, ale ne na plný plyn. Stále tlačit do závodů, kde už můžeš hrát druhé housle, nebo se pořád trápit se zraněním, ztrátou motivace z nežádoucího stresu a odříkání. Když to jde, je tah na branku. Po vítězství ještě větší, tak proč neskončit na vrcholu, se vzpomínkou vítěze, mistra, úspěšného sportovce. Nechápu, proč někdo volí cestu devalvace svých výsledků a nepřipustí si, že už na to nemá, nebo brzo nebude mít výkonnost, motivaci a čas.

Půlgenerací za Tebou je Adam Ondra, v lezení na obtížnost dosahuje výkonů jako Ty i lepších. Sleduješ výkony mladých lezců, a co na ně říkáš?
Nastupující generace čerpá určitě z lepších podmínek jak na trénink, a také možnosti lezení na skalách, kde je spousta těžkých cest. Každopádně Adam vystupuje z řady nad průměr a drží Českou vlajku vysoko. Asi přistupoval hned od začátku k lezení a tréninku svědomitě s maximálním zájmem o informace a možnosti, jak posunout svou laťku ještě výš. Škoda, že ten průměrný zbytek naší špičky jak skalní, tak závodní spíše padá dolů a moc se nedotahuje do světového vlaku lezení, který už asi ujel. Každopádně držím palce všem, kteří do toho vlaku chtějí nastoupit, stejně jako já, když jsem se chytil na jedné zastávce a vyhrál světový pohár. Obsadil druhé místo na mistrovství světa a vyhrál Rockmastr, stal se juniorským mistrem světa a to už v 18 letech po pouhých 5 letech lezení. Pak už to bylo jenom pohodové lezení, sem tam trénink, sem tam skály, ale před tím to byl ten náročný masakr - trénink bez peněz, času, podmínek kde lozit, kam vyrazit na skály. To je ten problém se odrazit od dna, pak už to na vlně jede samo, dokud nezačnou zranění a demotivace se pořád měřit.

V 19 letech jsi poprvé zvítězil v italském Arcu. Můžeš se vrátit o pár let zpět a vzpomenout, s jakými pocity jsi do prvních závodů nastupoval, co tréma, stres, očekávání své i okolí, ... ?
Jasně. U mě to bylo tak, že jsem hodně chtěl uspět, jelikož jsem tomu dával vše a úspěch bylo jenom potvrzení tvrdé práce. Vše bylo spojené s tím, že bez úspěchu bych se nemohl lezení věnovat nadále na 100%. Musel bych pracovat a pak už se to složitě spojuje s bojem o mistra světa nebo vítěze světového poháru. Nešlo tedy jenom o 1. místo, spíše o celkové propojení tréninku co mě bavil, lezení co mě naplňovalo a možnosti se sportem živit docela slušně, popřípadě strávit pár měsíců v roce na skalách.

A jak se postupem let soutěžní pocity vyvíjely a vyvíjí?
Postupem času to určitě někdy bylo jako v práci, že to nebaví, nebo ne nebaví, ale že bych raději v létě strávil dva měsíce na skalách, ale pak se účastnit důležitých závodů je nesmysl. Před mistrovstvím nebo jiným závodem je třeba se připravit komplexně, jak stěna, tak skála i další jiné možnosti. Bylo třeba se zavřít doma a makat na plno několik týdnů. Udělat si plán na celý rok a jeho se +- držet a někdy přemýšlet, co změnit, někdy zase slepě věřit, že je to právě ten klíč k úspěchu.

Se Standou Holcem jste dělali první přenosy výsledků po závodech, na co z té doby nejraději vzpomínáš?
Asi na to, že se o lezení vědělo hned (teď jsou aktuální informace na IFSC). Ne, že někdo něco vylezl a pak se o tom jednou psalo v časopise. Prostě se něco událo, zadařilo a věděl o tom lezecký svět, celé Česko. Ne, že by o to šlo, ale lidi to zajímalo. Že někdo zrovna z Brna a ne z Francie, Itálie dobře leze a dá těm Jižanským státům, které mají skály a podmínky desítky let na prdel. Prolomit ostblokovou bariéru a ukázat dalším, že to jde.

Jako jediný český závodní lezec jsi byl na Světových hrách, vyhrál jsi medaili. Letos tuto šanci dostali Adam Ondra a Libor Hroza, ale asi pojede jen Libor. Jaký je Tvůj názor na SH? Je škoda této možnosti nevyužít, nebo jsou cennější závody, na něž je třeba šetřit energii i finance? Čím byly SH jiné než ostatní soutěže?
Určitě je to čest se tam nominovat a vlastně je to jako Olympiáda neolympijských sportů. Tam komise sleduje průběh závodů a sleduje zajímavost sportu. Právě tam se rozhoduje hodně o tom, který sport se stane při příští volbě Olympijský. Je to také čest se tam nominovat, jelikož klíč je obtížný a musíte být za poslední roky v úplné špičce.
Tak nějak to asi bude, pokud bude lezení na olympiádě. Bude to tak, že se tam nominuje 20 - 30 nejlepších lezců světa a zbytek se bude dívat u televize a tiše závidět, že se můžou účastnit. Pro náš sport to bude ale obrovský posun.

A co Olympiáda? Jaký je Tvůj názor na lezení jako olympijskou disciplínu?
Jsem pro. Proč ne, Olympiáda jsou peníze, dotace do sportu, televize a celkově by se dalo prosadit lezení do škol jako osnovy tělesné výchovy. Tím pádem by lezení bylo opravdu masový sport a někam by se to pohnulo. Právě ta podpora od svazu, který ale musí mít finance. Vedení, které je špička v oboru je důležité, všechno se od toho odvíjí. Když se vedením zabývají ti zbylí, co to chtějí dělat, protože to nikdo nechce a mají svůj zájem, tak to dopadá jak u nás. Podle mě amatérsky a totálně neprofesionálně kamarádsko-rodičovský efekt rozdělení peněz dotací.

Předpokládám, že stále bydlíš v Brně - chystá se na Moravě, třeba i na severní, na kterou se často na Lezci někdo ptá, stavba nějaké nové stěny nebo větší rekonstrukce stěn stávajících?
Určitě stěny rostou, jak se říká, jak houby po dešti. Ne, je to dobře, lezení musí jít dopředu. Pokud ne, tak nás jiné sporty zastíní a zájem, peníze a vliv půjde bokem, jak do dnešního dne. Co vím, tak se nedávno, tak 10 let zpátky začaly stavět nové centra v Praze - Holešovice, pak Bratislava – Vertigo, dále pak další desítka stěn větší a vyšší, říkalo se super, máme kde trénovat, lezení je vidět, co dál. Dál nic, a po deseti letech je tady další mega vlna stěn. Hodně velkých stěn otevřelo nedávno a znáte je. Co vím, tak momentálně se ještě chystají nebo už staví další stěny v Praze Vysočanech, Brno, Ostrava.

A co Slovensko (a vzdálenější kraj?) – tážu se cíleně, v Bratislavě je nová velká stěna – asi bys k ní dokázal říci více;-)
My - K2 team, jsme zrovna dokončili stěnu v Bratislavě K2.
Jde o super moderní stěnu s mega převisem, ale i úplně položeným lezením vysokým 16 m. Hlavně s luxusním zázemím, hospodou a celkově jiným standardem pohodlí pro lezce, jak hnusné smradlavé záchody nebo šatny z osb desek, kde se lidé musí v magneziu převlíkat. Ano, čistota a luxus, i to jsou dnešní hesla pro lezeckou stěnu. My team K2 - Tomáš Mrázek a bratři Repčíkové Juro a Marek za firmu Anatomic, zde plánujeme dostavět na patře nad bouldrovkou 400 m lezení v totální rajbasu, kde začátečník a děti budou jednoduše začínat. Lezení je zaujme, půjde jim to rychle. Snad se pak chytí a budou z nich noví mistři světa, jelikož na naší stěně se bude dát jednodušeji natrénovat na takové výkony. Již brzy 2100 m lezecké stěny a bezmála 300 cest v obtížnostech až do magických 9a. Ano i takovou obtížnost zde mám v plánu stavět. Momentálně zatím úcty hodných 1700 m, ale stavba pokračuje i za provozu - není čas ztrácet čas. Plán je ale opravdu velký nad 2100 m, plánujeme venkovní stěnu 1000 m a další možnost dostavět uvnitř haly. Rádi vás - české lezce uvítáme na lezení a trénink. Malá reklama :)

stěna K2 Bratislava

stěna K2 Bratislava

stěna K2 Bratislava


Jasně otázka výše z části zodpovězená, no Slovensko je v podstatě stejný kraj jak Česko, vždyť jsme byli bratři, nebo jeden stát - mě osobně přijdou příjemnější a otevřenější než půlka našeho Českého národa. Slovenské lezení zatím nemá sice takové lezce a takovou lezeckou základnu, ale co není muže být. Asi je to tím, že lezení se věnovalo méně lidí, i těch stěn je tam pomálu. Naopak Bratislava je kosmopolitní město a tak nějak stát ve státě, jak už to bývá u hlavních měst. Předpokládám, že lidí se chtějí bavit sportem a trávit volný čas při lezení. Právě proto Bratislava a stavba tak velké mega stěny.

Jaký je Tvůj názor na budoucnost umělých stěn? Přibývají počtem i rozsahem, má tolik stěn šanci na uživení?
Co kde se ještě plánuje, děje a jak to vlastně bude tam, kde už stěn je moc a staví se další, jako například Praha, to nevím, to ukáže čas. Zase zrovna Praha je velká, ale co vím, menší města okolo 100 000 obyvatel nejsou moc vhodná pro stavbu a provoz větší lezecké stěny. Je to velká investice, pomalá a dlouhá návratnost a menší počet lidí je i stoprocentně menší počet lezců.

Skal je hodně. Čím víc lidí poleze, tím více skal se najde a otevře. Budou nové sektory, oblasti, více cest se navrtá. A když skály dojdou v okolí, tak se bude prostě více cestovat za lezením a o to taky jde, poznávat nová místa.

Jestli je dobré, že je hodně nových stěn, to nedokážu realisticky posoudit, jelikož jsem provozovatel dvou stěn a tím pádem si přeji, aby tento sport nebo způsob prezentace lezení mezi lidmi fungoval nadále na jedničku. Nic méně je jasné, že příliš velký počet stěn hlavně v jednom městě, nebo nedej Bože v jednom městě blízko sebe, bude vést ke konkurenčnímu boji a rozmístění lezců po všech stěnách. Služby se ale zkvalitní a zkomplexní. Také bych řekl, že to zákazníkovi pomůže. Budou lepší cesty, čistota, atd. Je ale jasné, že jsou hranice. Sice se říká, více stěn, více lezců, každá nová stěna dělá reklamu, najde si svoje nové zákazníky, kteří začnou lozit díky ní. Problém je ale na druhé straně, když přijde někdo s velkým projektem mega super nové stěny, tak přetáhne ty, co už trochu lozí a ty menší stěnky dříve plné, budou asi spíše krachovat, nebo zavírat letní provoz. Naplní se asi jenom v zimě, kdy bude plno všude a lidé se rádi vrátí zpět.

K té konkunrenci. Myslíš, že by byl účinný model jeden provozovatel, který by měl v okresním městě 2-3 stěny, na jednu permici? Nebo třeba v Praze např. Ruzyně + Smíchov a podobně? Různé stěny mají různé výhody, provozovatelé by nezkrachovali, návštěvníci měli na výběr víc cest, různou
otevírací dobu, bouldrovku...

Podobný model funguje v Polsku. Tam lidé můžou požádat o benefit kartu, která je podporovaná sociálním fondem a z části hrazená zaměstnavatelem. Její držitel má zdarma vstup na všechny stěny, fitka, relax a bazény. Provozovatel sice přijde o část výdělku, lidé ale v podstatě neplatí a lozit chodí často i přes léto. U nás spíš jde o boj s cenou vstupného, která je v Česku nesmyslně levná, oproti provozním nákladům. Vstup za 90,- Kč v průměru je totální nesmysl a konkurenční boj. Běžně na západě je vstupné na stěnu 200,- Kč a pak mají stěny velké, čisté a plné chytů, zaměstnané stavěče a instruktory. Proto ten rozdíl úrovně. Kdyby jsme
platily více, i trénink by byl lepší a měl účinnost.

Jak to máš v poslední době Ty s lezením venku a na umělé stěně, co preferuješ a proč?
Moc jsem se těšil, jak dostavíme K2 stěnu v Bratislavě, a budu mít čas na skály, ale nějak se to odložilo menším pádem a zraněním nohy a ruky. Poslední dva roky po přerušení lezecké kariery a věnování času práci a rozjetí podnikání moc času nebylo. Tak nějak jsem popolízal a doléčil zranění. Přijde mi lepší se věnovat naplno práci a pak až se to zaběhne a bude to finančně únosné, myslím na lezecký důchod na skalách. Jen tak si každý měsíc zajet na deset dní na skály, kde zrovna bude počasí a podmínky, na pohůdku si protáhnout tělo na cestách za 7a nebo 8b. Víc už se mi asi chtít nebude. To by bolelo a asi bych muset trochu trénovat.

Rád jsi jezdil za teplem, do Slovinska i dále, dopřáváš si této radosti stále? Objevuješ nové lezecké oblasti, nebo upřednostňuješ jistotu ozkoušeného kraje i kusu skály?
Záleží na tom, jestli jde o delší výjezd nebo jenom na dva tři dny samozřejmě. Klasika – oblast, kde není třeba nic hledat, a víš, co máš lézt, jestli to 8a nebo to 7c tě pustí jednoduše. Já jsem preferoval a preferovat budu se vydat někam, kde je to nové nepoznané, kde je třeba skály hledat, dobrodružství a napětí co to je za cestu, kam vede a jestli je to 7a nebo 8c. To je úplně to nejlepší, když nevíš obtížnost a pustíš se do cesty na plno a nakonec se nějak dodrápeš nahoru. Pak teprve zjistíš, že to bylo těžké podle čísla, ale nezdálo se to tak.

Nějaká oblíbená oblast na jaro?
Oblíbená oblast na jaro je všem co není zateklé od deště a je půl dne na slunci a půl dne ve stínu. Ideálně se kombinují podmínky.

Jaký je Tvůj kýžený udržovací model lezení přes pracovní týden? Několikrát ráno nebo večer na stěnu, bouldrovku, jedno pěkné odpoledne ven na sluníčko? V létě víc ven, nebo jen na stěnu celý rok?
Udržovací model bych viděl jako v týdnu se dvakrát protáhnout na bouldrovce a fitnescentru. Pak víkendy trávit na skalách, nebo v zimě celodenní pokusování cest na různých stěnách v okolí. To ale je udržovací model pro lezecké důchodce, to na 8c nestačí, pokud jsi ho už nelezl levou zadní.

Nějaký vzkaz pro čtenáře Lezce?
No vzkaz je asi celý tento článek, nebo jsem se to vždycky tak snažil brát, že když člověk píše nebo informuje lidi na Lezci nebo v Montaně atd., měl by říct něco chytrého a zábavného, nebo ať raději mlčí. Ne, lezte na max., protože lezení je super sport, který protáhne celé tělo a léčí unavenou vystresovanou hlavu.

Příjemné dny a díky za čas Mrázo.

Odkazy:
Rozhovor s Tomášem Mrázkem (1/2009)
Články s Mrázou na Lezci

Marťan   [úpravy] 07:00 16.04.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 díky08:06:22 16.04.2013
díky, tohle info mně už delší čas chybělo :-) mrázo ať se daří
jirkaodpovědět 

 Pěkné...09:37:53 16.04.2013
Moc pěkný rozhovor, díky lezci za něj a Tobě Tome, ať se dál daří.
KáčaC.odpovědět 

 super článek11:45:01 16.04.2013
díky a ať se ti daří.
filodpovědět 

 prace11:51:10 16.04.2013
Cim se ted teda Mraza zivi?
strejdaodpovědět 
 Re: prace19:09:28 16.04.2013
točí péčko (:
žabáčekodpovědět 

 was?12:04:20 16.04.2013
"Kdyby jsme platily více, i trénink by byl lepší a měl účinnost" Holky, neni to trochu hloupoucke?
Josefina Blahovaodpovědět 
 Re: was?12:35:49 16.04.2013
Tomas zrejme myslel, ze ked je viac penazi v obehu, daju sa casto stavat nove cesty, kupovat nove chyty a klient teda lezie stale nieco nove. Tym padom je trening omnoho lepsi. Jednoducho su na to peniaze. Odstrasujucim prikladom je v tomto napriklad stena v Povazskej Bystrici - pomerne kvalitna stena so skanzenom ciest, ktore sa uz roky nemenia, a teda trening tam uz nema ziadny zmysel.
odpovědět 
  Re: was?12:55:57 16.04.2013
Josefine slo spise asi o shodu podmetu s prisudkem, nezli o vyznamovou podstatu vyse zminovane citace.
odpovědět 
   Re: was?14:14:34 16.04.2013
To jo, chvílema se to četlo dost krkolomně. On ten novinářský přepis a revize má něco do sebe. Ale jinak pěkné.
Jen čekám, kdy se ozve někdo z Klajdy, na tu narážku...nebo jsem to pochopil špatně? :)
odpovědět 
    Re: was?19:47:09 16.04.2013
Správně, správně... bohužel
odpovědět 
     Re: was?08:48:57 17.04.2013
Mě už na tá Klajdě fakt serou s těma sprchama. Jako nejsem z cukru, překližkový záchody jsou mi fuk, ale ty sprchy! Baterie ze který teče voda sned jen jednou dírkou, navíc takovej proud že by mi to vystřelilo oko, a zásadně LEDOVÁ. Takhle se snižujou náklady.
D.odpovědět 
  Re: was?08:31:13 17.04.2013
K tej stene v PB. Jedná sa o klubovú stenu v malom meste. Na stenu majú prístup (3,5€ vstup/ 120€ ročná pernamentka) aj nečlenovia. Ročné členské s prístupom na stenu je od 30 – 80€. To asi hovorí za všetko. Prevádzka steny je dotovaná z komerčných aktivít klubu. Keby sa našiel niekto kto by stenu v PB chcel prevádzkovať viac komerčne, tak sa určite dohodneme. Zatiaľ sa nikto taký nenašiel.
Komárodpovědět 
   Re: was?11:03:43 17.04.2013
Je to sice pravda, ale su to hlavne vyhovorky. Ide o jednu z najvacsich a aj najlepsich stien na Slovensku. Stenu ma na starosti zrejme clovek, ktoremu na tom naozaj nezalezi. V Zline to riesili tak, ze za postavenie cesty dostal clovek par vstupov. Tak si tam teraz mozes zaliezt roznorode cesty od renomovanych lezcov a majitela steny to prakticky nic nestalo. U vas je to podla mna o tom, ze je to vsetkym viacmenej jedno.
odpovědět 
    Re: was?11:20:07 17.04.2013
Je obrovský rozdiel v tom keď niekto stenu vlastní a je to jeho živobytie a klubovou stenou. Nechcem to tu moc rozoberat. Je to predsa len diskusia k inej teme. Pokiaľ si ochotný sa stretnúť a pokračovať v diskusií, tak mi napíš na mail: majtan.juraj@hkmanin.sk Dohodneme si stretnutie. Ak tvoje nápady budú dobré a pustíš aj do ich realizácie, určite škodný nebudeš.
Komárodpovědět 
     Re: was?13:18:38 17.04.2013
Co to je za odpoved? To ked si chcem kupit chlieb mam si kupit pekaren a piect si ho sam? Ja si chcem len zaliezt na kvalitnej stene, nie ju prevadzkovat. Nemam zaujem riesit klubove problemy, ved preco by som aj mal, klub tiez neriesi moje problemy. Ako obycajny klient len vysielam kriticky signal. Je len na vas, ako s nim nalozite, predpokladam, ze nijako.
odpovědět 
      Re: was?13:32:56 17.04.2013
Je vidieť, že nechápeš rozdiel medzi klubom a komerčnou stenou. V tom prípade bude lepšie keď pôjdeš nakupovať do inej pekárne...
odpovědět 
       Re: was?13:51:35 17.04.2013
Ja ten rozdiel chapem velmi dobre. Len pozor, aby vam to pamiatkari nevyhlasili za narodnu kulturnu pamiatku.
odpovědět 
        Re: was?14:07:01 17.04.2013
No to skor ochranari za chránené uzemie, pretože podla nich všade kde sa lezie určite niečo hniezdi :) Každopádne čiastočná obnova ciest je tento rok plánovaná na október. V tom čase budú u nás detské preteky. V lete to nemá význam. V budúcnosti by sa mali cesty obnovovať priebežne. Doteraz sme to tak nerobili z dôvodu nedostatku chytov. (to málo co nám zostalo, nieto ukradol) Všetko sa snad postupne bude zlepšovať. Len keď ta to neživí, tak to trvá podstatne dlšie.
odpovědět 
         Re: was?14:15:09 17.04.2013
super, dik, uz sa tesim!
odpovědět 
 Re: was?13:56:23 16.04.2013
Holky, kdybyste platily více, trénink by lepší nesporně byl. Co je na tom hloupoučkého?
honzaodpovědět 
  Re: was?14:21:28 16.04.2013
Asi to že netrénují jenom holky...takže místo platilY by platilI, kapiš?
diagnóza učitelodpovědět 
   Re: was?14:38:40 16.04.2013
též: kdybyCHOM
odpovědět 
    Re: was?18:41:40 16.04.2013
tady ma někdo Mrázu rád:)) asi nějaký zhrzený kokůtek,co toho moc nedokázal...
odpovědět 
    Re: was?08:33:48 17.04.2013
Jsi hlupák, když hned někomu nadáváš do kokotů, tady nešlo o Mrázu, ale o vysvětlení toho co tím svým komentářem myslel ten nade mnou, navíc si myslím že ten text měl projít aspoň základní jazykovou korekturou od toho co pokládá otázky.
Dg.Mgrodpovědět 
   Re: was?21:47:14 16.04.2013
Nechapu. Mohl bys to pls pro nas blby trochu rozebrat? S Tvoji dg. by ti to nemelo cinit potize. Predem diky za ochotu!
honzaodpovědět 
    Re: was?23:41:21 16.04.2013
netreba moc vysvetlovat teda doufam, pokud jeste tu nekomu vubec rika neco jako shoda podmetu s prisudkem, pokud ne je veskere vysvetlovani zbytecne...
odpovědět 
     Re: was?05:43:42 17.04.2013
Podmet? Prisudek? At ta slova znamenaji co chteji, zneji jako nejaka snobarna.
honzaodpovědět 

 Dvě kila?14:32:25 16.04.2013
Dvě kila za jeden trénink na překližce je nesmysl! Ano, jednorázové vstupy jsou na západě dražší, ale permanentky jsou v přepočtu do dvanácti set korun za měsíc... (http://boulderrockclub.com/about-brc/rates/ nebo http://www.lemurdelyon.com/menu/319/tarifs/)
Tomodpovědět 
 Re: Dvě kila?14:41:32 16.04.2013
neřešte prkotiny, jde o myšlenku, dobře cenově nastavený to je podle mě na Smícháči.. různý čas, různé ceny a kvalita cest a výměn cest je super
odpovědět 
  Re: Dvě kila?14:46:14 16.04.2013
možná bude problém že u nás jsou 3x menší platy než třeba v Německu
Tomasodpovědět 
   Re: Dvě kila?16:31:14 16.04.2013
Tak nějak :). Což se samozřejmě odrazí i v nákladech, které stěna dává na provoz. Ty jsou v ČR nesrovnatelně nižší než na západě a tomu odpovídá i nižší vstupné.
odpovědět 
    Re: Dvě kila?16:34:18 16.04.2013
Voda stejne draha, elektrika drazsi.....tak to myslis
odpovědět 
     Re: Dvě kila?16:59:21 16.04.2013
:). Podstatně vyšší nájem, podstatně vyšší plat, který musím zaměstnancům dát... Tak to myslím. To o těch cenách elektřiny a vody víš jistě nebo si to četl v nějakých novinách nebo si to jenom myslíš?
odpovědět 
      Re: Dvě kila?17:20:08 16.04.2013
:) a jak je to teda s tou elektrikou a vodou? Když už ho školíš s tý výše těch platů a nájmů prostor.
odpovědět 
       Re: Dvě kila?17:52:24 16.04.2013
Ptám se ho, protože mě zajímá jestli to jeho prohlášení o cenách nese stejnou informační hodnotu jako prohlášení, že náklady na provoz stěny = cena elektřiny a vody a tak mu teda nemám přikládat žádnou váhu.
odpovědět 
        Re: Dvě kila?11:52:39 22.04.2013
Ceny energií v Německu jsou skutečně o chlup nižší než u nás.
odpovědět 
        Re: Dvě kila?11:54:24 22.04.2013
A co se týká cen nájmů, jsou srovnatelné s ČR. Výše platu pro obsluhu je v celkovém rozpočtu zanedbatelná.
odpovědět 
 Re: Dvě kila?19:13:02 16.04.2013
Přijde mi, že tady Tomáš trošku ulítl. Žije asi v trochu jiné realitě-nejen co se lezeckých výkonů týče. Vstup za dvěsta by zaručil, že by na stěně bylo opravdu minimum lidí a ve výsledku by provozovatel na tom tolik nevydělal...
PKodpovědět 
  Re: Dvě kila?19:13:57 16.04.2013
to jo no. uz ted jede spousta lidi s prachama nadoraz a este dat za stenu dv kila. huuuu...
..odpovědět 
   Jsem pro dvě kila 20:11:16 16.04.2013
Zda platím 130 nebo 200 je už celkem jedno. Pokud by cena byla vyvážená tím, že by byly pravidelně nové a kvalitní cesty, chyty čisté a prostředí příjemné, platil bych to. A rád. Takto si za 130 zalezu normálně a ještě musím objíždět několik stěn, protože za 14 dní mám v mé obtížnosti vše přelezeno. Pokud bych si při vyšším vstupném pravidelně zalezl mnohem lépe a kvalitněji, neváhal bych.
odpovědět 
    Re: Jsem pro dvě kila 07:20:14 17.04.2013
Jo. Ale jaksi jsi zapoměl udat svůj měsíční příjem (pro porovnání s ostatníma)
Honzaodpovědět 
     Re: Jsem pro dvě kila 07:43:44 17.04.2013
Honzo, vstupné se v tomto nikdy nebude řídit těmi nejchudšími. Zkus přijít na golfové hřiště a tvrdit jim, že jsi chudák a že by ti měli slevit, že tolik peněz, jako ti z aut za miliony, co stojí na parkovišti, nemáš. Vyhodí tě. To samé třeba pronájem kurtů nebo jiné aktivity. Když si půjdeš na dvě hodiny zaplavat, také tam minimálně 200 necháš.

Takže v tomto případě bych klidně cenu zvedl a služby zlepšil. Přijde mi postavené na hlavu, aby podmínky na stěnách byly nedobré, bylo přecpáno a bez zázemí jen proto, aby tam mohli chodit i socky. Když chceš lézt na umělých stěnách, tak si na to vydělej. Každý sport něco stojí. Přeci žádné právo, které by říkalo, že majitel stěny musí lezení zpřístupnit úplně každému, neexistuje. Na stěnách pak bude lépe a volněji.
odpovědět 
      Re: Jsem pro dvě kila 08:15:15 17.04.2013
No např. v Německu jsou ceny nastaveny tak, že i nejchudší si v pohodě zalezou. Např. Německo - vstup na stěnu kolem 8 euro, což se dá dobře utáhnout i s německým minimálním příjmem.
odpovědět 
       Re: Jsem pro dvě kila 08:37:00 17.04.2013
Tak jezdi lézt do Německa. To máš jako s fitkem - můžeš jít do obyč za 70 kč a můžeš jít do luxusního za 400 Kč. A nikdo se nerozčiluje, že musí do toho levného. Záleží jen na tobě, co preferuješ. Tady by taky určitě levné stěny zůstaly. Na pořádné lezení bys šel za 300 na Smíchov, když na to nemáš, můžeš se plácat mezi dětmi za 80,- Holešovicích. Nikdo tě přeci nenutí tam chodit. Když nebudeš mít na BB, budeš chodit na ten boulder v Letňanech, o kterém se tu kdysi psalo.
odpovědět 
        Re: Jsem pro dvě kila 09:43:01 17.04.2013
Nebo si taky udělám systemboard, a to suprovej, za dvacet talířů i s campusem a hrazdou. A potrénuju líp než na Smíchově za 300. A předem tě upozorňuju,že na to abych tam pravidelně trénoval za vstup 300Kč rozhodně mám. Jde o to co bys tam za 300 dostal jako lezec co nepotřebuje instruktora. To jestli máš čistej hajzl a sprchu beru jako samozřejmost. Vzhledem k cenám v ČR bych myslel,že při tom návalu na smíchově si na ty sprchy a čistej hajzl stěna vydělá. Obvzláště,když majitel Smíchova není teda rozhodně chudák a to už celkem dlouho. A návratnost takové sěny je vážně dost dlouhodobá investice. Řekl bych,že komerce je konkrétně na Smíchoffce nastavená celkem slušně a plno je tam hlavně kvůli MHD dostupnosti.
odpovědět 
         Re: Jsem pro dvě kila 15:01:31 17.04.2013
Však brzo se otevře zbrusunová stěna Vysočany a ta nastaví laťku vysoko. Smíchoff když nezrekonstuju WC a nezačne se snažit tak tam bude půlka lidí .
Prodpovědět 
          Re: Jsem pro dvě kila 16:07:08 17.04.2013
Pokud na nové stěně v Libni bude vstup za 200, tak na smichoffce bude plno pořád.
Ohne Modpovědět 
          Re: Jsem pro úměrnou cenu16:53:30 17.04.2013
Možná jsou ty záchody (na všech stěnách) i o tom, jak se na nich kdo chová. Ale samozřejmě čím víc návštěvníků, tím častější úklid a údržba. Klasika: silácký utahování kohoutků, splachování pisoárů, vytírání mís, cákání ve sprchách a sprchování se bez ručníků, nepřesné přihrávky na odpadkový koš,... a zpoplatnil bych v obchodech petflašky, který při odchodu ze stěny nikomu neschází, natož aby je sešlápnul a vyhodil (to by neměla bejt práce obsluhy, ale povinnost v návštěvním řádu).
Jojo, když se do šatní skřínky nevejde krysa s cajkama, nic moc. Kýbl s mopem, kterým by šlo ve sprchách raz dva vytřít snad nikdo ven nepronese.
 martanodpovědět 
           Re: Jsem pro úměrnou cenu20:49:36 17.04.2013
Stará známá věc, že lezci jsou oproti ostatním sportovcům neskutečný prasata... Proto je sociální zařízení na většině stěn v blbém stavu a špinavý a na ostatních sportovištích v dobrém stavu a krásně čistý.
odpovědět 
            Re: Jsem pro úměrnou cenu09:34:35 18.04.2013
Ale houby, to jen na ostatních sportovištích mají Ukrajinku, která se neštítí vzít do ruky hadr a celých 8 hodin pořád šůruje.


Proti tomu studentka na brigádě ... Co si budem nalhávat :-(
odpovědět 
      Re: Jsem pro dvě kila 08:30:30 17.04.2013
socky???? muzes nam zdelit kolik beres a kolik je tvuj majetek ze o lidech mluvis jako o sockach????? uz me zacinate srat s tim o lidech takle mluvit.. radsi 10 socek co maji radi lezeni a prirodu,umeji se v ni chovat, nez namyslenyho blbecka..
odpovědět 
       Re: Jsem pro dvě kila 08:55:09 17.04.2013
Máš pravdu. Ale co to má společného se vstupným na stěnu? Jdi si lézt na skály a do přírody, když ji máš tak rád. Nikdo ti v tom nebrání. Ale pokud má vzniknout umělá lezecká stěna, kde musím platit lidi, prostory, energie a má další náklady, vydělat prostě musím. A ať chceš nebo ne, tak ten, kdo má hluboko do kapsy a handrkuje se o drobné, mi ty peníze nepřinese. Pouze zabírá místo pod stěnou a odrazuje ty, kteří solventní jsou a kteří by za kvalitu rádi zaplatili. Takže chápu, že se ti výraz socka nelíbí, ale v některých případech je prostě potřeba ty, kteří nechtějí nebo nemohou platit, eliminovat. To je jako s lepší restaurací. Když tam chceš mít úroveň a zajímavou klientelu, pivo a nápoje musí být předražené už jen proto, že jinak by se tam natáhla lůza, co by jen ucucávala celý večer jeden nápoj a kazila prostředí. Uvědom si, že cena není jen o produktu, ale i o dalších věcech s tím spojených. Takže někdo si dá pivo za 80 v pro něj fajn prostředí, jiný půjde někam do čtyřky za 15. No a někdo si bude chodit na dobrou stěnu za 200, jiný skončí na horší za polovinu. Co je na tom divného nebo nespravedlivého?
odpovědět 
        Re: Jsem pro dvě kila 09:55:53 17.04.2013
!!!Pouze zabírá místo pod stěnou a odrazuje ty, kteří solventní jsou a kteří by za kvalitu rádi zaplatili. Takže chápu, že se ti výraz socka nelíbí, ale v některých případech je prostě potřeba ty, kteří nechtějí nebo nemohou platit, eliminovat!!!

bravo a snad k tobe nechodim utracet penize, nechutny. o lidech co makaj a nemaj tolik penez nemluvim jako o sockach,ani o eliminaci. radsi polezu na levnejsi s nima a tim prispeju na provoz at lezou taky..

ps. ja na to lezeni mam dost penez,ale znam ty co takove podminky nemaji a tem rad pomuzu pac sou nekdy lepsi lide nez ti super solventni
odpovědět 
         Re: Jsem pro dvě kila 10:02:29 17.04.2013
Motáš několik věcí dohromady. A kromě toho, pokud jsi tak dobrý, jak píšeš, tak nevěřím, že čistě z charitativních důvodů by tě bavilo lézt od podzimu do jara kolem dokola pár cest. To je prostě nesmysl. A nebo není, ale pak nemá cenu se o tobě bavit jako o lezci, který na trénuje umělkách.
odpovědět 
          Re: Jsem pro dvě kila 10:10:02 17.04.2013
Hele co si představuješ pod slovem trénink? Ty jsi normální konzument,nebo blafal.
odpovědět 
           Re: Jsem pro dvě kila 10:20:28 17.04.2013
2 až 3 x týdně tři čtyři hodiny plus skály o víkendu? Naštěstí máme čas přes den, takže podvečerní a večerní špičky nás míjí, snažíme se ze stěn mizet nejpozději okolo páté. Ale i tak je to občas opruz.
odpovědět 
            Re: Jsem pro dvě kila 10:36:31 17.04.2013
No tak to si budeš muset postavit vlastní stěnu. Asi. Ostatně,s příspěvku o tvé schopnosti mít na to nejdražší co je bych řekl,že to dáš a za rok nejpozději dva to máš doma a jako bonus vyhrajete svěťák. Když už budeš mít ty podmínky bez socek a na trénink tu kvalitu. To by pomohlo co? Nebo to s tou tvojí prachatostí tak slavný už není?
odpovědět 
             Re: Jsem pro dvě kila 10:43:06 17.04.2013
Meleš nesmysly - bavíme se tu o tom, že bych podpořil vyšší vstupné pokud bych za to dostal lepší podmínky ve formě lepších cest a zázemí. Nic víc. Tak do toho nemotej schopnosti nebo prachatost.
odpovědět 
              Re: Jsem pro dvě kila 10:52:37 17.04.2013
Nesmysly meleš ty. Kdybys byl tak dobrej jak tu mekotáš,lezl bys už někde zadarmo,v rámci sponsoringu. Znám dost lidí co to tak už maj. Ale lezeš hovno,nebo tvý děcka lezou hovno a mektáš o tom jak bys platil v poho 300 za kvalitu. Kvality máš dost na cestu do svěťáku všude kolem. Mráza takovou neměl a kam to dotáhnul. Jsi jenom blafal možná prachatej ale bez talentu. Takže taky socka.
odpovědět 
               Re: Jsem pro dvě kila 12:43:49 17.04.2013
Tak ještě jednou, třeba to už pochopíš - i když bych měl/mám lezení na Smíchově zadarmo, nic to neřeší. Sponzoring jedné stěny je fajn, ale ušetří pár drobných. Jezdíme po celé ČR včetně zahraničních stěn. Měsíční náklady se pohybují v tisících, ušetřený litr za sponzoring mne fakt nevytrhne. To bych raději ještě jeden přidal a měl častěji nové a kvalitní cesty. Takže teď neřeš moji finanční situaci a mé výkony, věnujme se tomu, zda by při vyšším vstupném byly lepší stěny a prostředí. Pokud ano, jsem pro vyšší vstupné. Když někdo nemá pár korun navíc na svoji oblíbenou zábavu, já za to nemohu. Ať jde dělat něco, z čeho ty peníze mít bude. Ale ohánět se tím, že by na to pak určitá skupina neměla, je nesmysl. Něco jiného jsou třeba energie pro domácnost nebo voda. To odebírat musíš. Ale lezení je tvoje volba a tvoje zábava. Když na to nemáš, lez si třeba v kopačkách na konopném laně. Ale neargumentuj tím, že nízké vstupné je povinnost, že bys na to neměl.
odpovědět 
                Re: Jsem pro dvě kila 13:13:03 17.04.2013
Tak ještě jednou,snad už to pochopíš taky. Lidi jako jsi ty stěny neuživí. Žádnou. Podívej se na obtížnostní spektrum nejvíce lezených cest na umělých stěnách cca 6 až 8 popř 6 až 7 fr. :). Pak je taky živí kurzy pro začátečníky,dětské kurzy a příměstské tábory. Pokud jsi sportovec trénující na jedný stěně zadarmo většinou budeš jinde asi platit v cizině navíc víc peněz. Musíš na to mít prachy. Buď je vydělat nebo dostat. Kvalita něco stojí. Ale mektat o tom že tu na stěnách kvalita není a že vstup 200 nebo 300 jí vylepší je mimo.Špinavé a staré cesty? Hnusné sprchy? To můžeš mít i za 200. Záleží předse na majiteli? To není jen otázka nastavení vstupného. Jasně že v Německu to bude na prachy lepší. Nehledě na to, že mezi provozovateli bude v jednom místě vždy jistá cenová válka. A co je lepší hodně lidí třeba začátečníků s potenciálem stálých zákazníků,nebo jeden bušič za 300. Pokud ti jako špičkovému lezci vadí šestkaři nebo osmičkáři co se ti pletou v desítce musíš se s tím vypořádat sám. A snaž se nepřeceňovat svou kvalitu názoru.
odpovědět 
                 Re: Jsem pro dvě kila 13:27:57 17.04.2013
Neboj, znám to. Dokonce na některých stěnách je to jen 5-6, 8 leze jen pár lidí. Věř mi, opravdu se na těch stěnách pohybuji velmi často. A opravdu si nemyslím, že by navýšení ceny o 50,- způsobilo velký propad návštěvnosti.

Jediné, o čem mám pochybnosti, je, zda by to navýšení šlo do kvality. Při zachování současného stavu bych zvýšení cen neakceptoval.

odpovědět 
                  Re: Jsem pro dvě kila 13:53:58 17.04.2013
Ok. Tak to si myslím zhruba taky. No ona ta psaná komunikace je někdy ,teda vlastně často, a zbytečně vyhrocená. Jak názory tak osloveními.
odpovědět 
              Re: Jsem pro dvě kila 11:47:27 17.04.2013
Ty jsi fakt idiot. Zamotal ses do vlastních keců.
odpovědět 
               Re: Jsem pro dvě kila 11:48:56 17.04.2013
Komentář platí tomu "levnějšímu".
odpovědět 
               Re: Jsem pro dvě kila 11:53:59 17.04.2013
Dík za kompliment. Lezeš zadarmo, platil bys klidně 300 za kvalitu a lepší podmínky. Uvnitř i na skalách. Protože to všude stojí za nic. Všude moc lidí,hlavně socek. A nikde se nedajá plnohodnotně trénovat. Když já jsem idiot co se zamotává,co jsi potom ty? :D
odpovědět 
                Re: Jsem pro dvě kila 12:00:41 17.04.2013
Ještě bych k tomu dodal,že když lezeš zadarmo, protože jsi třeba v repre,protože tam někde bych tě asi mohl hledat,tak se laskavě nevyjadřuj k výši vstupného a buď rád. :D
odpovědět 
          Re: Jsem pro dvě kila 10:26:22 17.04.2013
klidne jako charita, chci aby lidi co nemaji velkej plat a lezou v tom mohli pokracovat, nepreju si dalsi sport ala golf, kde v USA na nej ma i student a u nas se s toho stala maskarada pro par snobu.. vetsinu casu boulderuju na umelce, nelezu s lanem, chces lezt s lanem, postav si cestu, nebo at ti s tim nekdo pomuze. mimo to majtel vetsinou neni pritomen na stene (asi se tam muze obcas ukazat jako udrzba steny, ci stavec) a nebo mi chces tvrdit ze furt jen maka a dotuje me lezeni na jeho stene aby to nekrachlo. spis nekde lita a maka, nebo cestuje a ty mu to platis, tak at se snazi dal bay si to platil dal. nebo postavenim steny vse konci a uz jen ma dostavat....
odpovědět 
        Re: Jsem pro dvě kila 09:57:48 17.04.2013
Ty bys byl boží provozovatel. :D Podívej se někdy na stěně ,jako je třeba Smíchoff, kolem sebe. Hádám,že jinde bych tě nepotkal. Možná u Rakoviče,až to dodělá. Pokud teda půjde cestou brutální komerce. To těžko říci. A dívej se dobře,kdo tam leze. Nevím jak velkou partičku lidí stejného ražení jako jsi ty bys musel dát dohromady, abys uživil stěnu jako Smíchoff. Chápu,že máš nejspíš vzdělání v ekonomickém směru, možná ale aplikuješ na lezení nevhodnej model. Zajímalo by mně,jestli vůbec víš,kolik stálo to postavit.Taky co si představuješ pod pojmem trénovat,lézt. Za prachy se dá koupit skoro všechno,jen jimi nesmíš bejt moc zdeformovanej v hlavě. :D
odpovědět 
         Re: Jsem pro dvě kila 10:16:54 17.04.2013
V rámci tréninku musíme jezdit po celé ČR. Všechny stěny v Praze, Klajda, Jablonec, Písek ... Vím, jak to kde vypadá. A také vím, jaké jsou náklady na cestu. Mimo Prahu moc lidí nejezdí, ale po Praze potkávám pod různými stěnami velmi často ty samé lidi. A proč? Každý ti řekne, že po čtrnácti dnech má na jedné stěně vše přelezené, takže to musí střídat. Kdybych platil o 70,- Kč víc a nemuseli jsme jezdit jinam, dost bych ušetřil. A znám i pár lidí, co bydlí vedle Chodova a jezdí na Smíchov. A proč, když je to stojí peníze a čas navíc? Protože tam mají lepší cesty a příjemnější prostředí. Takže kdyby Chodov zvedl ceny a za ně připravil lepší cesty a více jich a trochu upravil prostor (třeba nějakou slušnou podlahou), lidi by tam zůstali. A třeba ještě ušetřili, protože 40 km po Praze tě stojí hodinu času a řekněme dvě kila navíc.
odpovědět 
          Re: Jsem pro dvě kila 10:30:43 17.04.2013
Chodov má takový cesty jaký má,protože se stavěj z lana. A za ty "prachy" se tam při té čisté vejškařině s nima nechce nikdo patlat. Není tam plošina. Není jí tam jak dostat když se dveře,kterejma to kdysi šlo zazdili ! Po republice tady za tréninkem jezdí halda lidí. Dokonce i ti,co nemaj za tejden všechno přelezený. Jde o to jestli chceš jezdit,nebo ne. Když jsem línej tak radši hopsám na kampáči než bych jel na smíchoff nebo do Písku. I kdyby tam měli ty nejlepší cesty na světě. A kdybys byl tak dobrej jak tady všem cpeš,trénoval bys u Holmana zadara. Nebo Zadara.
odpovědět 
           Re: Jsem pro dvě kila 10:40:55 17.04.2013
Jak víš, že u Holmana netrénuji zadara? A za druhé - i když tam mám trénink zadara, stejně musím jezdit jinam. Jen Smíchov na trénink nestačí. I když se kluci snaží ( a holky samozřejmě také, díky Olče za moc hezké cesty) a cesty jsou tam často obměňované, stejně musíš jezdit všude možně. Stejně tak pod stěnami jinde vídám další, co mají na Smíchově vstup volný. Jedna stěna prostě nestačí.
odpovědět 
            Re: Jsem pro dvě kila 10:57:53 17.04.2013
No naštěstí tu ještě máme boulderovky a každý si skoro za minimální náklady může doma postavit kampus, což je stejně nejefektivnější jak posílit a dokonce i zlepšit vytrvalost. A nabrat techniku se pak dá venku.
odpovědět 
        Re: Jsem pro dvě kila 10:56:20 17.04.2013
a nebylo by potřeba eliminovat socky taky z mhd?z hospod?z center měst?z měst vůbec?a nebylo by dobré je eliminovat uplně?myslím, jako že vopravdicky se jich nadobro zbavit???

uf, panečku, to je dneska krásná doba..nastěstí i právě díky takovým, jako jsi ty, se tenhle systém rychle zhroutí..!
ivanodpovědět 
         Re: Jsem pro dvě kila 12:50:15 17.04.2013
To, co jsi napsal, není stejné. V těch věcech má člověk na výběr. MHD jezdit nemusím, do levných hospod chodit nemusím. Mám na výběr. Jenže stěn je zatím tak málo, že na výběr nemám :-( Takže každý způsob, jak v exponovaných časech snížit počet lidí na stěně, vítám.
odpovědět 
          Re: Jsem pro dvě kila 13:10:15 17.04.2013
Chachá, si vůl, je to úplně stejný. Ty nemáš na výběr jiný stěny? To já taky nemám na výběr jiný MHD, u nás je totiž jen jedno :D:D:D Jo a kdybys mi chtěl říct že můžu jít pěšky, bo na kole, tak ty si taky můžeš jít zalízt na skálu ven nebo na nějakej barák s okapem.
odpovědět 
           Re: Jsem pro dvě kila 13:21:09 17.04.2013
Nechápu :-( Ta MHD jezdí po silnicích, ne? Takže vždy mám na výběr, zda pojedu busem nebo autem, ne? Takže ta MHD je jen a pouze tvoje volba. Je jedno, z jakého důvodu. Nemáš auto, nemáš ŘP, je to dražší, nechceš řešit parkování... Ale volbu máš.

Když si někdo chce v Praze zalézt, má na výběr ze tří normálních stěn, nic jiného nezbývá.

odpovědět 
            Re: Jsem pro dvě kila 14:08:44 17.04.2013
MHD / auto / kolo

Holesovice / Smichov / Ruzyne

kolik rozdilu tam vidis ty jedna "socko"?
odpovědět 
             Re: Jsem pro dvě kila 14:14:22 17.04.2013
Opravdu mnoho, protože mezi těmi stěnami není žádný zásadní rozdíl a vypadá to tam stejně. Aby tvůj příměr fungoval, musel bys tam zařadit jednu stěnu luxusní drahou a druhou normální. Mezi cestováním autem a MHD je co do kvality i ceny rozdíl velmi velký, rozdíl mezi Smíchovem a třeba Ruzyní je jak v kvalitě, tak v cenách, minimální. Ještě nějaký dotaz? Pokud něčemu nerozumíš, napiš, rád ti to vysvětlím :-)
odpovědět 
              Re: Jsem pro dvě kila 14:34:06 17.04.2013
Sice jsem to ob jedno vejš nepsal, ale zajímal by mi rozdíl mezi luxusní stěnou a stenou normální, a pak stěnou normální a Smíchovem respektive Ruzyní. Smíchov a Ruzyně maj obě svoje. Jak klady tak i zápory, ale klady převládají nad zápory u obou. Fakt mi to tvé vysvětlení zajímá. Jen si nech ty socky od cesty. Můj příjem neznáš ale není uplně zlej :D .Slovní spojení luxusní stěna... je vážně celkem zvláštní.
odpovědět 
               Re: Jsem pro dvě kila 15:41:47 17.04.2013
Ono to celé je tak trochu nedorozumění vyplývající z psaného texty. Už jsem to tu psal někde jinde. Socka je asi nepřesný výraz, který ne úplně odpovídá. Dobrá. Já bych za socku označil člověka, co není ochoten ani trochu připlatit za zlepšení nebo se při návrhu na vylepšení ohání právě penězi. Je jedno, kolik máš peněz a zda spíš v luxusní apartmá nebo ve stanu. Nebo zda máš osmu nebo grigri. Ale pokud by zde byla možnost, že za pár korun navíc budou stěny čistší, budou častěji nové cesty a zlepší se prostředí na stěně, ty to odmítáš, jsi u mě za obyčejnou socku. Ono je totiž vlastně jedno, zda peníze nemáš, nebo je máš, ale nejsi ochoten je dát. A nevěřím, že je tu někdo, kdy by čisté a neumaštěné chyty neuvítal nebo si nerad zkusil novou cestu.
odpovědět 
                Re: Jsem pro dvě kila 17:19:20 17.04.2013
Tak mam pocit ze jsi se prave sam usvedcil z absolutni netolerance:) Vubec nejsi ochoten akceptovat ze ostatni lide maji jine zivotni priority. Neni to o platu ci o penezich, ale o jejich hodnote pro daneho cloveka.

Ja bych nebyl ochoten priplatit si dalsich 100Kc za trochu lepsi podminky pro lezeni, protoze to pro mne takovou hodnotu nema. Ano, mohl bych, ty penize bych na to mel, ale ja nechci. Nechci, protoze mi to neprijde ekvivalentni a jine veci ktere za dane penize mohu ziskat jsou pro mne dulezitejsi.

Jsem ochoten zaplatit dost penez za veci ci sluzby ktere povazuji za dulezite. Ale nikdy nebudu platit za veci ktere povazuji za podruzne.

A pokud me kvuli tomu povazujes za "socku", dovol mi tedy at Te muzu nazyvat "sterilnim nabubrelym snobem":)


Lukasodpovědět 
                 Re: Jsem pro dvě kila 17:36:35 17.04.2013
No, přesně vystihuješ to, o čem jsem psal. Za blbé pade navíc bychom mohli dostat mnohem lepší služby a zalézt si mnohem lépe, ale než bys ho dal, raději se budeme plácat v těch starých cestách s omágovanými a špinavými chyty. Nezlob se, ale podle mne jsi právě taková socka, o které jsem psal a které nesnáším. A je úplně jedno, zda ty peníze máš, nebo ne. Pravda, socka asi nebude ten nejvýstižnější výraz, ale ten si jistě domyslíš sám. Rozhodně patříš mezi lidi, kteří mi pod stěnami chybět nebudou. Dovedu pochopit lidi, co na to opravdu nemají, kamarádka pracuje pro postižené a plně její postoje k financím chápu. A za socku ji nepovažuji, i když peníze nemá, rád jí vstup zaplatím a matroš půjčím když jdu s ní.. Ale na lidi, jako jsi ty, bych ohled nebral.
odpovědět 
                  Re: Jsem pro dvě kila 20:29:34 17.04.2013
Prosímtě už dost, myslím že všichni už pochopili že na to máš, že ty nejsi socka. A tak jak bychom ti my nechyběli pod tou stěnou, tak ani ty nebudeš chybět nám, protože cenové poměry se asi hned tak nezmění, tudíž předpokládám, že začneš jezdit do Blavy, popřípadě do Vídně na nějakou fajnovou stěnu a tady už tě neuvídíme. Čau
odpovědět 
                  Re: Jsem pro dvě kila 20:31:38 17.04.2013
Jo mimochodem jak pod tou stěnou poznáš někoho kdo si nechce připlatit? Protože předpokládám že ti co tam budou si připlatí a ti co si nebudou chtít připlatit asi budou jinde? Kým tam pak budeš pohrdat?? :(
odpovědět 
                   Re: Jsem pro dvě kila 22:18:46 17.04.2013
Naštěstí všichni takoví hlupáci nejsou, protože jinak bychom dodnes místo slušných restaurací měli jen zaplivané čtyřky a jezdili ve starých škodovkách, protože ty tě odvezou podobně, jako auta nová. A dále bychom topili uhlím, protože je sice všude smrad a kouř, ale je to levnější. Řada lidí tady brečí, že v okolí žádnou pořádnou stěnu nemají. A divíte se? S tímhle přístupem? To je lepší škudlit každou korunu a nadávat, jak jsou ty stěny hrozné a jak to na nich stojí za houby. Klasika.
odpovědět 
                  Re: Jsem pro dvě kila 10:08:02 18.04.2013
Tes se mily Anonyme, vsak i na Tva prani jednou dojde!

Az bude jednou dostatecne velka skupina bohatych lezcu, urcite se najde investor ktery postavi lezeckou stenu prave pro ne. Vse cistounke, kazdy tyden nove cesty, osobni treneri, maserky, luxusni zazemi vcetne obcerstveni, sauna, bazen, slapky ...

Ale boj se boj, aby jsi nezjistil ze nastaveny standard je i na Tebe moc a tech blbych par tisic za vstup je pro Tebe neakceptovatelnych! Pak by jsi se totiz musel potupne vratit treba na Smichoff za 100kc mezi socky, nebo dokonce do tech neplacenych spinavych skal!
Lukasodpovědět 
                   Re: Jsem pro dvě kila 12:01:25 18.04.2013
Vy jste fakt parta hlupáků. Vůbec nejde o to, kdo je nebo není socka. Copak nechápete podstatu problému? Celé se to točí o kolo toho, zda si připlatit pár korun na vstupném a mít často nové a čisté cesty, nebo zda lézt za pár korun kolem dokola pár cest a být v bordelu. Nejde jen o hajzly. Ale třeba i o prach ve vzduchu. Na všech vyšší stěnách bývá například v těžších cestách v horních částech na chytech spusta mága. Když tam někdo doleze a mágo s prachem sfoukne nebo smete, je to dole jak když sněží. Neříkej mi, že ti toto vyhovuje. Další věc jsou třeba ty čisté chyty. Píšeš tu o luxusu. To je přeci blbost. Stačí čistá stěna. Opět mi netvrď, že ti nevadí, když jsou chyty tak omágované nebo ošlapané, že pořádně nepoznáš barvu. Je to ošlapaná bílá nebo omágovaná černá? Další věc týkající se čistoty chytů - neříkej mi, že ti vyhovuje, když je v nějaké těžší cestě řada chytů úplně kluzká až mastná. Nikdy jste nikdo nemusel vzít kartáček a chyty si očistit? Nic z toho se snad netýká snobismu, ne? Ale prostě je to zkvalitnění podmínek pro lezení. A větší čistota. Extrém by pak byla třeba klima s čističkou vzduchu, ale to už je trochu scifi. Aby byly nové a kvalitní cesty, aby chyty byly čisté a abychom nemuseli dýchat ten humus, musí se o to někdo starat. Pokud by přijatelné navýšení ceny v řádech pár desetikorun toto zajistilo, jsem pro. Zlatý hajz nepotřebuji, ale mastný a oklouzaný chyt ve stropě dost naštve. A nos plný mága při odchodu také. Takže se na mě nezlob, ale prostě ti nevěřím, že bys nedal výše popsanému zlepšení přednost. Neznám nikoho, kdo by si řekl, že půjde tam a tam, protože ho baví místo lezení luštit barvy. Opravdu mi chcete všichni, co tu oponujete, říci, že mám snobské a nadstandardní požadavky? Pokud alespoň s něčím z toho souhlasíte, můžeme se posunout dále. A to je otázka, zda mi toto zlepšení stojí třeba o 50 navíc na vstupném. Beru jako fér odpověď, že ne, že se raději popasuješ se současným stavem, než bys připlatil. Ale určitě by se diskuze neměla ubírat směrem, že uvedené požadavky mají jen snobští bohatí lezci.
odpovědět 
                    Re: Jsem pro dvě kila 12:29:37 18.04.2013
Nemusíš lézt pořád ty samé cesty, můžeš zkusit i něco těžšího, co ti bude trvat déle než to dáš. A až dáš tohle, vzdycky najdeš ještě o chlup těžší, na které se nějakou dobu zasekneš.
odpovědět 
                    Re: Jsem pro dvě kila 12:32:11 18.04.2013
A ten nos plný mága - co já vím, tak v pravidlech provozu stěn se žádají lezci o nepoužívání sypaného magnezia. Jak jsi na tom s pytlíkem ty?
odpovědět 
                     Re: Jsem pro dvě kila 12:36:30 18.04.2013
Přesně tak! Kdyby lezci používali kouli místo sypaného, tak jak to má v návštěvním řádu spousta stěn, neprášilo by se tolik a chyty by se tak rychle nešpinily...
M.odpovědět 
                      Re: Jsem pro dvě kila 13:51:54 18.04.2013
...chyty by se tak rychle nešpinily od mága, ale zato by se zase rychle špinily od mastnoty a potu.
odpovědět 
                       Re: Jsem pro dvě kila 10:05:13 19.04.2013
A jsme u jádra pudla, na stěnu i do skal zakázat vstup potícím se smraďochům. A je posekáno
odpovědět 
                     Re: Jsem pro dvě kila 13:57:33 18.04.2013
No provozovatelům stěn to evidentně nevadí. Ještě jsem nikdy neviděl, že by někoho kvůli používání sypaného mága ze stěny vyhodili. Takže to, že jsou chyty "špinavý" od mága není ani tak kvůli lezcům, jako spíš kvůli provozovatelům stěn.
Co víc zasírá chyty je otazné. Já osobně raději překousnu vrstvu mága, než oslizlý chyt. Ale tak i tak není od věci když se chyty pravidelně myjí.
odpovědět 
                    Re: Jsem pro dvě kila 12:34:23 18.04.2013
Tvůj pohled vcelku chápu, i když mi není blízký. Nechápu jen jediné: kde bereš jistotu, že když si za něco připlatíš, že se to opravdu projeví ve vyšší kvalitě služby/produktu? Zkušenost s českými obchodníky/podnikateli spíš předjímá to, že si majitel za škváru raději pořídí novou káru nebo to prokalí s děvkama.

Ve zdravotnictví si připlácíme stále víc a víc, ale na kvalitě služeb to rozhodně poznat není. Proč si myslíš, že v případě stěn tomu bude jinak?

To, že se chyty jednou za čas očistěj vapkou nebo že studentka brigádnice vezme na hajzlech jednou za směnu štětku a hadr do ruky, je snad samozřejmost. Je tu trochu analogie např. s potravinami v českých obchodech: nechápu proč bych si měl připlácet za nadstandard, když už platím dost za standard!
Emanodpovědět 
                     Re: Jsem pro dvě kila 14:06:02 18.04.2013
Proč? Protože pro provozovatele stěny jsi klient, kdežto pro doktora jedoucího přes pojišťovnu jsi materiál.
honzaodpovědět 
                    Re: Jsem pro dvě kila 13:05:23 18.04.2013
V jednom mas pravdu, takove pozadavky nemaji snobsti lezci, neco takoveho by se prirozene libilo uplne kazdemu.
Ale pouze argogantni snobsky hlupak dava najevo svou nadrazenost vuci kazdemu kdo nesdili jeho standardy a neni ochoten za ne platit castku ktera je ve JEHO rozpoctu zcela zanedbatelna.

I ja si na pivo radeji zajdu do trochu lepsi hospody, i kdyz zaplatim o neco vic.
Ale nikdy, nikdy nebudu povazovat ty kteri chodi do osklivejsi hospody za mensi penize za socky a chovat se vuci nim povysene! Musel bych pak sam sobe nafackovat, abych se vzpamatoval a nechoval se jako arogantni blbec.

O kousek vys jsi napsal ze lidi jako jsem ja nesnasis a ze by jsi na ne nebral zadne ohledy. Dik. Od Tebe to beru jako poklonu.

Tve pozadavky jsou vcelku relevantni, ale to jak je "prosazujes", jakym ubohym zpusobem utocis na ostatni, to je opovrzenihodne.

Navic jsi to ve sve omezenosti krasne "zabil":) Pokud by jsi rozumne argumentoval a presvedcoval, mozna by jsi nahlodal aspon par lidi ze urcite zvyseni vstupneho by tu kvalitu stalo. Byl by to aspon maly posun kupredu. Ale ted jsi akorat hodne lidi poradne vytocil. A tito lide budou ted mnohem mene ochotni akceptovat zvyseni vstupneho, treba uz jen proto, aby nebyly splneny pozadavky jednoho pitomce.
Lukasodpovědět 
                     Re: Jsem pro dvě kila 13:45:22 18.04.2013
1. ne vše jsem psal já

2. od začátku tu píšu o zlepšení podmínek na stěnách - o cestách, chytech, prostředí. To o těch snobech a luxusu sem zamotali ostatní. Proto jsem možná trochu ulít, když píšu o A někdo odpovídá B, naštvalo mne. Omlouvám se. Nechal jsem se vyprovokovat. Od začátku to bylo myšleno tak, jak jsem psal naposled.

3. Výše jsem psal "Jediné, o čem mám pochybnosti, je, zda by to navýšení šlo do kvality. Při zachování současného stavu bych zvýšení cen neakceptoval." To myslím odpovídá na poznámku o českých obchodnících.

A ještě poznámku pro Emana. Já osobně považuji některé věci podstandard. Za standardní bych považoval právě tu čistotu a péči o stěnu.

Takže se ještě jednou omlouvám a celé to konkretizuji na výše uvedené požadavky na kvalitu cest, chytů a vzduchu.
odpovědět 
                      Re: Jsem pro dvě kila 14:29:23 18.04.2013
Možná kdyby jsi měl nick, nebo se alespoň podepsal, pochopili bychom i bez křišťálové koule co jsi psal Ty a co někdo jiný. Nicméně sdílím názor že kdyby se častěji měnily cesty na stěnách, ušetřilo by se na cestování na stěny jiné a člověk by mohl připlatit. Ač mám vstup na jednu (dle mého názoru slušnou stěnu) zadarmo, jezdím i jinam právě kvůli novým a jiným cestám, ale je fakt že taky za jinými profily, změna je vždycky oživení.
Petr
 Andyodpovědět 
                       Re: Jsem pro dvě kila 22:26:51 18.04.2013
No jo, jenže občas mám pocit, že to někdo dělá naschvál bez ohledu na to, co ten druhý napíše. Celé to začalo mým příspěvkem:

Pokud by cena byla vyvážená tím, že by byly pravidelně nové a kvalitní cesty, chyty čisté a prostředí příjemné, platil bych to. A rád. Takto si za 130 zalezu normálně a ještě musím objíždět několik stěn, protože za 14 dní mám v mé obtížnosti vše přelezeno. Pokud bych si při vyšším vstupném pravidelně zalezl mnohem lépe a kvalitněji, neváhal bych.

Já na něm stále nic divného, nafoukaného a k odsouzení nevidím :-( Vždyť je to jen jinak napsáno to o těch chytech a mágu :-(
odpovědět 
                        Re: Jsem pro dvě kila 10:11:18 19.04.2013
pokud nelezeš 10ítky, tak máš vždycky co lézt v o chlup těžší cestě. Tomu se říká trening.
odpovědět 
      Re: Jsem pro dvě kila 18:44:43 20.04.2013
když si půjdeš zaplavat v praze tak tam necháš max 100 za 1,5 hodiny
nikkyodpovědět 
   Re: Dvě kila?20:24:23 16.04.2013
Stejne tak je spousta lidi s prachama na volno, a klidne by dala i 300,- za vstup, kdyby nebylo tolik narvano.

Jinak kamarad je v Zurychu: takze rocni permice: 934CHF, jeden vstup 36CHF. Duvodem proc je tak napalenej jeden vstup je, ze pry bylo tak narvano, ze se provozovatel rozhodl snizit pocet lidi na stene. U tech co zustali to ma kladny ohlas.
odpovědět 
    Re: Dvě kila?08:35:25 17.04.2013
Mnoo rocni permice je pro nestudenty za 1099CHF.
Jinak pro srovnani - jeden vstup za 36CHF, obed se da bezne poridit do 20CHF, vstup do kina kolem 20-25CHF. Mam par kamaradu, kteri na stenu v ZH chodi maximalne jednou tydne, jelikoz diky jejich nizsimu prijmu si vic navstev setsakra rozmysli.

Na druhou stranu je potreba rict, ze cesty jsou super, skoro kazdy mesic je obmeneno tak 10 cest. Chyty jsou v drtive vetsine pekne, neopocene a je videt, ze ty doslouzivsi nahrazuji novyma.

Co se navalu tyce, tak napr. na Gaswerku jsem v zime nekolikrat zazil poradny naval, kdy skoro vsechny cesty nekdo lezl [zimni obdobi, vecer po praci].

A na netu se da najit vyjadreni majitele, proc k tomu zdrazeni doslo a co si tak pamatuju, tak "naval" nebyl oficialnim duvodem :-) Spise treba zminoval fakt, ze lezecka stena musi kvuli nejakym predpisum mit bezbarierove WC, ackoliv za celou dobu provozovani tohoto zarizeni u nich zadny vozickar nebyl. A par dalsich podobnych "narizeni" holt naklady na vybudovani a provoz krapet prodrazuji. Mam dojem, ze zminoval, ze vybudovani a provoz obou sten je uz prisel na vic nez 6 mega CHF.
odpovědět 
     Re: Dvě kila?10:36:15 17.04.2013
Ono podle mě místo cenové regulace stačí, když si na stěně nechají postavit cesty od 7C nahoru. A bude okamžitě vymeteno a polezou tam opravdu jen Lezci. Jen mám dojem, že těch Lezců co by ještě byli ochotni zaplatit 3 či 4 K by bylo poskrovnu.
Honzaodpovědět 
  Re: Dvě kila?22:09:15 16.04.2013
cenova hladina ve Svycarsku:

http://gaswerk. kletterzentrum.com/PageNavHandler.php?mid=11
odpovědět 
  Re: Dvě kila?13:01:49 17.04.2013
Právě že nepřestřelil. Kdyby byl vlez za dvě kila tak by sice lidí nebylo tolik, ale pořád by bylo večer a o víkendech přez zimu plno.

Je tu dobře vidět, jak se společnost víc a víc sociálně polarizuje. Na jednu stranu zlehka přibývá lidí, pro které jsou dvě kila pod jejich rozlišovací schopnosti a na druhou stranu je čím dál tím víc lidí, pro které lezení začíná být předražený luxus...
Matějjodpovědět 
 Re: Dvě kila?19:29:58 16.04.2013
spis nez cena vstupu, je zajimava myslenka casove permice... kolik sten tohle ma v cechach..? tohle by se melo zavest! permice na mesic.. na rok.. snad se to podari nekde prosadit!
odpovědět 
  Re: Dvě kila?20:09:18 16.04.2013
Jsem pro! Napr. fitka to nabizeji docela bezne, ze sten a boulderovek, co tak vim, zatim zadna.
odpovědět 
   Re: Dvě kila?20:35:11 16.04.2013
Komentáře jsou konstruktivní tak odpovím .
Náklady jsou nájem , energie , počáteční investice a ty jsou srovnatelná jak na západě. Zaměstnanci nehrají v nákladech velkou roli. Vstupné za 200kč jsem myslel plný vstup od kterého jsou možné slevy na permanentkách a dopoledních hodinách +- z momentálních 90kč by to skočilo za 130kč 150kč pak by bylo čisto , stále nové cesty v létě klimatizace a stále instruktor na stěně zdarma. Momentální stav vede k tomu že menší stěny jsou opravdu ve strašném odpůzujícím stavu, možná i ty největší momentální špička . Za tím si stojím.
Mráza odpovědět 
    Re: Dvě kila?21:20:23 16.04.2013
Tome, prosím Tě, pro moji představu, kolik je přibližně počáteční investice - náklady na vybudování stěny ( konstrukce, desky, profily a chyty )- pro stěnu cca 1000 metrů čtverečních? Díky.
Tomášodpovědět 
     Re: Dvě kila?22:10:45 16.04.2013
cca. 4 mio.
odpovědět 
      Re: Dvě kila?12:35:00 17.04.2013
4 mil stěna 2 mil zázemí + další 2 mil první dva roky po otevření nutné do investování provozu bar chyty obchod služby reklama.
odpovědět 
    Re: Dvě kila?08:26:55 17.04.2013
Díky za odpověď. Ach jo, tak zaměstnanci už téměř nezvyšují náklady a přesto má většina stěn problém s tím tam mít lidi, aby nové cesty vznikaly třeba ob týden. To je někde něco špatně.. Klidně bych pro začátek snesl navýšení ceny o cca 10% s tím, že to zaručí ob týden nové cesty.
odpovědět 
    Re: Dvě kila?08:43:07 17.04.2013
No - ono je zajímavý, že většina majitelů v těch větších městech maj (či alespoň dív snad měli) i při tym menším vatupným svý náklady zpátky během 2 - 3 roků.
Janodpovědět 
    Re: Dvě kila?16:04:36 17.04.2013
Sorry Mrazo, ale nejak to nesedi:)

Pokud pocitam 6M pocatecni investice a dalsi 4M dalsi investice v prubehu rekneme dalsich 10 let, vysledne je to 10M.

A stredne velka stena potrebuje zaplatit aspon 4-5 lidi. I kdyz to budes drzet pri zemi tak to dela cca 2,5M rocne, 25M na 10 let.

Takzeee .... 10M materialova investice, 25M lidi. K tomu mi vubec nesedi Tvoje tvrzeni "Zaměstnanci nehrají v nákladech velkou roli"
Lukasodpovědět 
     Re: Dvě kila?09:23:24 18.04.2013
Lol 2.5M rocne za lidi. Se zeptej kolik maj tech za barem, stavecu. Jestli to bude dohromady 500.000 za rok, tak je to hodne.
Geoodpovědět 
      Re: Dvě kila?10:18:57 18.04.2013
0,5M za rok v peti lidech???? Proboha, tak trochu pocitej ... to by znamenalo 4000 mesicne cisteho za plnej uvazek! To neni ani zivotni minimum ...

Pokud budes mit 5 lidi, plat 16k cisteho, tak to rocne vychazi na 2M. Jasne, treba uklizecce muzes dat min, ale nezapomen ze tam musi byt aspon na castecny uvazek treba kvalifikovana ucetni. A te zaplatis o hodne vic. Takze vysledny prumer 16k na osobu je celkem nizky odhad.
Lukasodpovědět 
      Re: Dvě kila?10:55:45 18.04.2013
Jo, se jich zeptej kolik maj a pak k tomu přičti zdravotní a sociální co musí zaplatit zaměstnavatel + co zaměstnanec + daň a budeš asi trochu jinde než na 0.5M. Typickej zjednodušenej pohled "obyčejného člověka"...
Pavelodpovědět 
       Re: Dvě kila?11:15:17 18.04.2013
Tak kvizova otazka. Kolik lidi pracuje na stene na HPP, a kolik na ruzne dohody, atp.
Geoodpovědět 
        Re: Dvě kila?12:49:58 18.04.2013
I z dohod odvádíš pojistné (pokud jde o větší částku než 10000 Kč, což je v takovémhle případě samozřejmě splněno). A pokud bys ty lidi vyplácel hotově bez formalit, jak se to občas dělá, tak ekonomicky to až tak velká úspora není, protože ty peníze které jim dáváš nedáš do nákladů; kromě toho, že v takovémhle případě je to docela riskantní, to si lze dlouhodobě dovolit u příležitostných prací nebo malého objemu. (Hlavní motiv pro výplaty bez dokladů je obvykle ten, že takovému člověku můžeš bez problému říct "a zítra už vás nepotřebuju", zaplatit mu později nebo o něco míň atd.)
odpovědět 
         Re: Dvě kila?13:26:35 18.04.2013
Koukam, ze v dohodach docela prituhlo od dob mejch studii.
Geoodpovědět 
          Re: Dvě kila?14:44:13 18.04.2013
Jojo, kamaráde; doba nestojí na místě. Vono totiž státu dochází, už není z čeho krást, tak se silně přitvrzuje, ber kde ber..
Aspoň už víš, aby ses příště nedivil.
odpovědět 
          Re: Dvě kila?15:51:49 18.04.2013
No ono se to az tak drasticky nezmenilo.. Jen v tech vzpominkach je vsechno nejaky ruzovejsi :).
odpovědět 
           Re: Dvě kila?11:28:32 19.04.2013
Zaměstnanci stojí hodně ale to už je provozní náklad na kterém se ale musí a dá šetřit v dnešní době kdy je z prací problém 10 000čistě a nazdar tak to je . Zbytek si musíš udělat sám a to tě pak nestojí nic . Stavěči sem tam pozveš někoho na dva dny dostane 2000kč 3000kč to není problém nebo zaůkoluješ instruktory kteří si slušně vydělají na kurzech a pak ti za 75kč na hodinu udělají všechno. Asi tak .
odpovědět 
            Re: Dvě kila?18:04:05 19.04.2013
Zaměstnanci? Podle mě je tam potřeba uklízečka a výběrčí, někde je to v jednom. A chlapík, co běhá kolem stěny coby dozor či instruktor. A pokud má stálý plat, je jeho povinností měnit cesty a čistit chyty. Takže na 2 směny 4, resp. 6 lidí u těch větších. A do práce by se tam měl pochopitelně zapojovat i majitel, či majitelé a ne jen sbírat zisky a utrácet je v ....
App. Menší stěny se provozují zadara a i tu práci kolem nikdo nikdy nikomu nezaplatí. A dělá se to pro sport. Jenom se koukněte kolik těch dobrejch lezců od nich vyšlo. V Praze je boom, spousta stěn i lidí, ale poměr dobrejch závodníků (podle počtu obyvetel) vůči ostatním je mizivý.....
Honzaodpovědět 
       Re: Dvě kila?11:45:48 18.04.2013
Pět plnejch úvazků na středně velkou stěnu (dejme tomu Chodov?) mi přijde jako celkem dost.
honzaodpovědět 
        Re: Dvě kila?13:14:41 18.04.2013
No Chodov je trochu specificka kategorie:) Recepce tam uz neni, supluje to barman. Na uklid tam kaslou, nove cesty se temer nestavi.

Maji tam takovy zvlastni pristup. Kvuli male navstevnosti a financim omezili co mohli. Takze vyslednem je dalsi zhorseni kvality a jeste mensi navstevnost. Hmm.

Jakekoliv uvahy o financich by se mely vztahovat k uspesne fungujicim stenam. Chodov za takovou stenu osobne nepovazuju.
M.odpovědět 
        Re: Dvě kila?13:18:21 18.04.2013
No Chodov je trochu specificka kategorie:) Recepce tam uz neni, supluje to barman. Na uklid tam kaslou, nove cesty se temer nestavi.

Maji tam takovy zvlastni pristup. Kvuli male navstevnosti a financim omezili co mohli. Takze vyslednem je dalsi zhorseni kvality a jeste mensi navstevnost. Hmm.

Jakekoliv uvahy o financich by se mely vztahovat k uspesne fungujicim stenam. Chodov za takovou stenu osobne nepovazuju.
M.odpovědět 
         Re: Dvě kila?14:00:03 18.04.2013
OK. Pět úvazků i na nadprůměrně velkou stěnu (např. Mammut?) mi přijde docela dost.
honzaodpovědět 
          Re: Dvě kila?15:59:07 18.04.2013
Docela by mě zajímalo, kolik zaměstnanců je ideál. Na dobře fungující stěny si dovedu představit i větší počet než 5. Minimum asi bude: 2 co se budou střídat na "recepci", třeba stylem dlouhý - krátký týden, provozní a pak na částečný úvazek stavěči cest, uklízečky, někdo na účetnictví. To fakt asi dá dohromady minimálně 5 plných úvazků.
odpovědět 
   Časové permice20:38:16 16.04.2013
Musím pochválit bouldrovku Rock´n´Wall v Plzni. Zde časové permice jsou a jejich ceny přijdou i mě, členovi kmene lakotů, příznivé.
Krom toho 10-ti vstupová permice na Ruzyni je také za parádní cenu.
Bídaodpovědět 
    Re: Časové permice21:41:44 16.04.2013
Vstupné na stěnách je nyní lidovka a podle toho to také vypadá. Mraky lezců, nelezců i těch ostatních si skáčou po hlavách. Tohle určitě není cesta vpřed si myslím, je to jenom takový kasírunk. Osobně bych dal vstupné od dvou stovek za hodinu řekněme do čtyř odpoledne a potom za víc. Maminy co se chodí hřát s dětmi na Smícháč pod plamenomety do prachu by se možná vrátily pro blaho dětí zejména na dětská hřiště.
Zdendyšodpovědět 
     Re: Časové permice23:27:37 16.04.2013
Já bych dal vstupný 400 tobě a ostatním 100 chytráku.
odpovědět 
      Zákaz dětí a psů07:10:39 17.04.2013
Souhlasím se Zdendyšem. Jen bych ještě dal zákaz vstupu pro nelezoucí děti a všechny psy.
odpovědět 
       Re: Zákaz dětí a psů10:26:29 17.04.2013
Co blbneš? Muj Pes leze!
odpovědět 
   Re: Dvě kila?00:49:02 17.04.2013
Pokud mne neklame paměť, tak svého času to takhle měla stěna v Praze na Palmovce. Nevím, jestli to ještě platí.
Robertodpovědět 
 Re: Dvě kila?11:23:28 17.04.2013
tak zrovna pro to, ze za jedno posilko na preklizce i s cestou 35km tam vyplaznu nekolik stovek, jsem si doma ve stodole postavil svoji bouldrovku.placeni tisicu za pouhy trening nechme jinym, u me si muze kdokoli zabusit zadarmo, a za usetreny kacky vyjedem za lezeckou do tepla. cus a skalam zdar!
ivanodpovědět 
  Re: Dvě kila?16:37:39 17.04.2013
Kde bydlíš, rád přijedu.
sockaodpovědět 
   Re: Dvě kila?21:49:13 17.04.2013
loštice dojed socko:D
ivanodpovědět 

 d23:54:11 16.04.2013
Slabe naucene otazky a odpovedi jak z kolovratku... kurva.. v hospode bych si takovyhle rozhovor strasne rad poslechl. a pokecal. normalne. jak clovek. ale presne o tomhle jsou cely internetovy kecy- jak se mas a co mas v planu potom a na jare a na podzim a v zime, a jak si vyhonis sulina pravou nebo levou.. o hovne
odpovědět 
 Re: d23:57:09 16.04.2013
a jeste co sem si precetl jediny komentar vyse- zdendysu, ty skoc do splavy ty blazne...
odpovědět 
 Re: d00:16:44 17.04.2013
Taky mi tohle čtení trochu drhlo. Ty kecy o tom čeho všeho dosáhnul jsou fakt děsně moc našroubované, když si vezmu že takhle zněla odpověď na otázku "co říkáš na výkony mladých lezců". To je Mráza fakt tak samolibej nebo ujel Marťan? Reklama na stěnu taky smrdí honěným trikem. Le mi líto, ale za mě palec dolů, ani ne tak Mráza, ale hlavně autor rozhovoru.
odpovědět 
  Rozhovor z hospody09:39:45 17.04.2013
Přesně jste vystihli, na co jsme se chtěl Mrázy zeptat. Protože spousta lidí neví, kdo to Mráza je, nebo co dělá teď a taky jsme samozdřejmě chtěli dát info o nové stěně trochu jinak. Víc jsem od toho nečekal. Jinak Mráza vám jistě rád odpoví na vaše záludné otázky a na Lezci máte prostor je zveřejnit. Díky za návštěvnost, o tu nám hlavně jde a o peníze:)
 martanodpovědět 
   Re: Rozhovor z hospody10:19:01 17.04.2013
Martane smutne je ze je to pravda. ja jsem ale klidny - za kazdy zaprodany reklamni pixel dablovi vam pak v pekle zvysi teplotu o jeden stupen :-)
Janodpovědět 
   Re: Rozhovor z hospody10:38:34 17.04.2013
Hele, Marťane, buď dělám rozhovor, kterej autenticky aspoň vypadá (a čtenář z jeho četby má dobrej pocit). Nebo to pojmu trochu jinak a je to taky ok. Když tohle spojim, tak musim čekat trochu kritiky a hlavně jí unýst. Tvoje reakce ale říká, že si nepustíš k tělu ani kritiku, která vůbec není míněná zle? Tvoje věc.
Poslední dobou jsem přemejšlel, že bych vám poslal maila ohledně věcí, který se mi na lezci nelíbí, a který kdyby byly jinak, tak by to lezci jen prospělo...ale řekni mi sám, jestli by takovejhle mail měl pro vás smysl. Z Tvojí ironický reakce to moc nevypadá.
Peace.
odpovědět 
    Re: Rozhovor z hospody11:27:54 17.04.2013
Kritika mi nevadí, spíš mi přišlo, že jde o vkus a ten má každý jiný, já ulítlej, takže ostatní mají možnost si vybrat z tisíce jiných článků než je tenhle. Jsem spokojený, že se otevřelo téma o lezeckých stěnách a že je vidět Mráza, no mrzí mě, že jsem se zapomněl optat jaké nosí trnky (to je vtip).
Co se týče pravopisu, tak každý ví, jak to Mráza má, a i když jsem jenom chlap a ti většinou nejsou češtináři, snažil jsem se to komplet opravit. Snad tomu pozdějc ještě pár minut dám a znovu si to přečtu.
Jo, stránky Lezce jsou tady dlooouho, tenkrát byly převratný, dodnes jsou v lecčems unikátní, dnes by šlo spoustu věcí vylepšit a víme o nich. No programování není moje parketa, tak se nebudu vyjadřovat.
Jestli jde o systém, jak co děláme, tak se to moc nemění: s láskou k lezení, tak dobře/blbě jak to dovedem i stíháme a tak, aby tady nějak pořád fungovaly věci, který na Lezci už fungujou (to je priorita). No a když jsme z toho všeho vyhořelý, tak prostě ten internet vypneme a jdeme lézt. Protože nejsme stroje. Jiný to asi nebude. Kolem Lezce je spousta mačkání tlačítek, který někdy není ani vidět, takže nějaké ty cíle si dáváme raději jen menší a rozumné. No a samozdřejmě sem chodí tisíce osobností, které mají často specifické požadavky, které logicky nelze uspokojit.
K tomu, jak tu pořád někdo zmiňuje, že nám jde o počet kliknutí. No my se tomu už dlouho smějeme. No do nabídky inzerce se něco musí napsat, já to beru tak, že počet čtenářů bude vždy nějaké Číslo, výběr inzertního média pak není jen o číslech:) Naopak Lezci (tedy všem návštěvníkům) jen prospěje, když jich "čtenářů?" ubude. Třeba co se týče článků, tak je jasné, že nejde mít dnes super článek, zítra super super článek, po zítří super super super článek atd. Takže to ani není směr. Tím je pořád pestrost a prostor s podporou a možnostmi.
Ono je taky docela vtipné, číst ty spousty výkřiků (teď nemyslím tohle) jak jsou tyhle stránky blbý a jak už sem ten a ten nebude chodit. Na druhou stranu když někdo potřebuje odprezentovat sebemenší závod nebo akci, tak na to dost lidí žaludek má. To jen tak když už jsme u těch souvislostí.
Ale samozdřejmě, že má smysl se bavit o tom, co tady nefunguje nejlíp, kupodivu to řešíme taky. Takže určitě pošli, klidně na všechny emaily dole. Je dobbře o tom mluvit, psát, číst. Reálně se ty věci do týdne nezmění, to je fakt, ale pomaloučku to suneme dál.
Moc děkujeme, že vás všechny baví chodit na nějaký stránky, kde se horolezci potkávají, že se snažíte přispět kulturou porstředí i věcnými informacemi a že nám dáváte sílu vytrvat v "práci" i chtít všechno zlepšovat.
Všem přeju, aby tady našel co hledá k tomu, aby mohl trávit víc času lezením a mezi lidmi.
martanodpovědět 
     Re: Rozhovor z hospody12:38:36 17.04.2013
Musím se zastat autora článku. Vznikl tak že mě poslal otázky já na ně odpověděl podle pravdy a on je zpracoval a dal na Lezce. Nic víc.... to že se réjplo přímo do vosího hnízda a někomu se to nezdá za to Martan nemuže maximálně já sám.
Mráza odpovědět 
      Re: Rozhovor z hospody14:02:35 17.04.2013
Asi bych nenazýval hrubky rýpáním do vosího hnízda, ale mě to teda nijak neobtěžovalo. Jinak rozhovor je fajn. Osobně bych asi taky uvítal i jiné otázky, a nehnal ho tak často směrem "self promo", ale to už je věc osobního vkusu.
odpovědět 
       Re: Rozhovor z hospody17:12:25 17.04.2013
Na druhou stranu se Mrázek má čím chlubit. A ne všichni ho znají, takže z tohoto důvodu mi jeho rekapitulace nevadila. A kromě toho, v dnešní době vůbec není na škodu připomenout, kde české lezení bývalo. Já Tomášovi děkuji za hezký a přijatelný text. Za mě palec nahoru a souhlas s názory.
odpovědět 
      beru zpět18:49:58 17.04.2013
Aha, v tom případě pardon, beru zpátky svůj palec dolů, protože nejde čekat, že Mráza bude slohově či stylisticky kdovíjak vypsanej. Celkově článek oceňuju, lidi si říkali co je s Mrázou, že už neni vidět... U třetí otázky mi přišlo, že poslední tři věty v odpovědi jsou velmi našroubovanej pokus o to se připomenout, což šlo napsat kulantněji, ale čert to vem. Ať vám to leze oběma.
odpovědět 

 cože?00:10:35 17.04.2013
Aby se z lezení stal skutečně masový sport? Se zbláznil! Vždyť už teď leze strašně moc lidí, většina jsou sice překližkáři a o nějakých skalách ani netuší, ale čím víc lidí na stěnách tak tím víc lidí napadne si občas zajet na skály, které se víc a víc dojebávají a lidé se k nim neumí chovat. Viz. situace v ospu - takových oblastí bude jen přibývat. A závodníci nejsou lezci, většina z nich na skály vůbec nejezdí, na stěně lezou 10 a venku 6. Nějaké 8b vylezou jen v oblastech typu mišja peč, kde jsou všude bílé chyty, to není lezecké umění. Je to jen číslo, které dobře zní. Lezec se zdravým rozumem nemůže prohlásit že chce, aby se z lezení skutečně stal masový sport. No, ještě že na tom písku fronty na cesty nejsou a hned tak nebudou. Pojďte do mě, diskutéři, ať se pobavím.
Kamilodpovědět 
 Re: cože?00:53:12 17.04.2013
:) Ale vždyť máš z větší části pravdu. Je teda fakt, že někteří, co závodí nebo závodili, vylezou i super cesty na skále a nemusí to být jen vyborhákované letní sportovky (u nás Adam O. nebo Lucka H.), ale obecný jev to není a pokud jde o tu masovost, tak lze jen souhlasit.
Robertodpovědět 
 Dejte mu lano :)07:11:51 17.04.2013
No pobavil si akorát tak ty mě :) Takových hloupostí v jednom komentáři už jsem dlouho neviděl.
1.Problém Ospu se jmenuje Drago.
2.Proč by lezec co na stěně leze 10 nemohl ve skalách lézt 6? Nebo si to myslel, že jako leze pouze 6 :)? Prosím, prosím jmenuj jednoho jedinýho takovýho exota.
3.Moc prosím popiš mi lezecké umění :)
4.S pískem ses prozradil :)
:)odpovědět 
  Re: Dejte mu lano :)08:38:34 17.04.2013
K bodu 2, hele ty jo ja takovejch exotu znam :-))
odpovědět 
   Re: Dejte mu lano :)09:04:27 17.04.2013
Jedno jediný jméno prosím. Protože pouze plácáš. Lidi co na umělý jsou schopný vylézt 10 je jak šafránu a na skalách patří k naší špičce. Takže jmenuj :)
:) odpovědět 
    Re: Dejte mu lano :)09:26:57 17.04.2013
Je to prehnany, ale bezne vydam lidi co na stene lezou devet minusky a na skalach padaj v osmickach.
Jmenovat - blaznis? Vis o kolik bych prisel kamaradu :-)
Samozrejme to funguje i opacne spousta lidi ma na skalach vylezeno vic nez na umelce.
odpovědět 
     Re: Dejte mu lano :)10:05:28 17.04.2013
No to jsi objevil Ameriku. Hlavně když třeba takové Karešovo 7b na stěně,by venku bylo celkem poctivé 8a :D. To bych se pak divil,kdybych uvnitř vylezl víc než venku :D .
odpovědět 
 Re: cože?07:28:39 17.04.2013
Do tebe chodit nemusíme, není to otázka pravdy nebo nepravdy. Ale lezení se masovkou stává, vzniká více a více nových stěn, chodí tam více a více lidí, kteří pak logicky chtějí ven. A nemají lezení jako životní styl, ale je to pro ně sport. měl také lezení včetně lezení na skalách zajímá jen z čistě sportovního hlediska. A co bych uvítal? samozřejmě lepší stěny. Vstupné je mi v zásadě jedno, ale chci tam nějaké slušné podmínky. A co se týká skal, mě by se líbilo, kdyby si to někdo pronajal, udělal všude fajn přístupy, zlepšil zázemí dole pod skálou a nabídl v místě více služeb. Klidně bych za skály platil. Za golf venku se také platí. Alespoň by to eliminovalo různá individua a socky, co se tam často vyskytují.
odpovědět 
  Re: cože?08:45:44 17.04.2013
No lidi tvýho formátu hrajou spíš ten golf. Na stěně pak při lezení na rybu v botách o 3 čísla větších vydávají povely jako "dotahuj dotahuj" nebo naopak "uvolňuj uvolňuj" . Chápu že by si pak i zaplatili henten adrenalin venku. Nejlépe od medvěda eskalátorem pod nástup a tam instruktora,sprchu, lehátko, drbátko,ovívátko,možná kurvičku....jo a nějákej trendy nápoj ne? Jo a ten Adrenalin musí bejt co nejbezpečnější hlavně.
odpovědět 
   Re: cože?09:06:00 17.04.2013
No a co? Co je na tom špatného? I ten ve trojce na rybu má z toho lezení stejný zážitek, než třeba ty v osmě. A když už jsme u toho adrenalinu a jiných věcí v krvi - pokud to děláme kvůli tomu, je úplně jedno, zda lezeš free solo nebo s přilbou na druhém. Kdyby se změřilo množství adrenalinu a stresových hormonů v krvi, mohlo by se ukázat, že oni z toho lezení mají mnohem více, než ty. A pokud bych byl majitel lezecké oblasti, tak na koho bych se zaměřil, co myslíš?
Zkus přemýšlet, třeba ti dojde, že skupinka plácajících se rybářů může mít z celého dne mnohem větší zážitek a budou ze skal odcházet mnohem spokojenější, než ty po přelezu desítky. Vůbec není důležité, co a jak lezeš, důležité jsou emoce a pocity. To, zda je máš v trojce nebo devítce, je druhořadé.
A jinak máš pravdu i těmi eskalátory a doprovodnými službami. Kdyby taková oblast byla, chodil bych tam. Chci si zalézt a pobavit se. Ne se prodírat křovím a pak stepovat v bahně ve svahu.
odpovědět 
    Re: cože?09:37:47 17.04.2013
Důležité jsou emoce a pocity... ajaj
Valmarodpovědět 
    Re: cože?10:16:17 17.04.2013
Už nic nepiš :D. Nic o tréninku a lezení venku hlavně :D. Naštěstí většina ,a to valná většina lidí, co vídám na stěnách (a to i "komerčních" jako prase) má trochu jiné představy o lezení. A to o lezení uvnitř i venku.
odpovědět 
     Re: cože?10:35:08 17.04.2013
Neříkám, že ne. Máš pravdu. Ale problém je v té masovosti. Jakmile se začne s projekty jako je Lezení do škol a jakmile bude více nových stěn, které budou prodávat vstupenky ve slevomatech a podobně, začne se to měnit. Asi ne letos, ani ne za tři roky, ale v dlouhodobém horizontu ano. Jakmile množství hobíkovských lezců dosáhne takového množství, že se kvůli nim začne vyplácet něco venku organizovat, začne se s tím.
Jako příklad mohu dát jednu hezkou stezku podél Lab. Nejdříve tam byla cesta pro cyklisty. Krásná klidná v přírodě podél řeky, skoro sami jsme tam jezdili. Za chvíli tam udělali cyklostezku. Za pár let dali asfalt a udělali to i pro inline. Jezdili tam hlavně dobří jezdci. Jak na kolech, tak na bruslích. Ze zázemí stále nikde nic. Po dvou letech se stala známější, udělalo se tam velké parkoviště pro auta a občas tam byli i amatéři. Za rok tam začali brát i děti. Jak na kola, tak na brusle. Dnes je každý kilometr vyhrabaná odstavná plocha, na které stojí přívěs s občerstvením, lavičky a prolézačky pro děti, všude mraky lidí a děcek, co se sotva drží nad zemí. Byli jsme tam teď o víkendu na kolech a skoro se nedalo plynule projet. V dlouhodobém horizontu toto očekávám i u skal. Začátek trendu viz třeba Srbsko.
odpovědět 
      Re: cože?10:48:12 17.04.2013
Začátek trendu lezení? To těžko. Ani v Labáku ani v Srbsku. Lezení do škol na tom nic moc nezmění. Je to komerční projekt schovanej za popularizaci lezení mezi masami. Jo lidem to přiblíží nějáké plácání se po chytech a pár jich dojde až do skal. A skály dříve nebo později ovládne zelená liga řízená Bruselem. Já ale vzhledem k mému věku v té době už polezu tak leda na vozejk kvůli artróze.Nebo mi naše zdravotnictví nechá chcípnout na nějakou banalitku.
odpovědět 
    Re: cože?11:01:37 17.04.2013
....prodírat křovím a pak stepovat v bahně ve svahu. A proč ne. V přírodě se má lézt a vůbec pohybovat tak jak to tam leží a běží, a ne si z toho dělat umělý "sportovní hřiště". Dřív to tak všichni brali a jako samozřejmost. To bychom se pak taky mohli dočkat toho, že se nám ve skalách vybudují plošiny a lávky pro "trenery", rodiče a spoustu jiných takypříznivců a lezců. A v případě hor si tyto "civilizační zásahy" neumím ani představit. Vypadá to už jak to komunistické "vše pro člověka a jeho blaho"... (což v dnešní době je pro vybrané sorty lidí daleko víc uskutečňováno a překonáváno). A vůbec - pro týpky takového formátu ať se klidně budují zábavné parky přímo ve městech (pro pohodlíčko sportovců) s umělou stěnou - 100% napodobeninou jako skála, a třeba vysokou jako přehrada. A tam pak může být doslova všechno. Imitací přírody počínaje a hospodami s nevěstinci konče. Ale necpěte to do těch kousků skutečný ptřírody, které už tak ubývá ostatními zásahy až až...
Honzaodpovědět 
     Re: cože?12:31:57 17.04.2013
Tohle si můžeš říkat možná v Adru. Ale nechápu, co bys chtěl předpisovat na skalách, které leží na soukromém pozemku. Nechápu, proč by tam nemohl někdo udělat třeba právě ty lávky pro rodiče nebo odjištěné skály pro děti. Když to bude komerčně zajímavé, tak nechápu, proč bych měl podporovat jednu skupinu na úkor druhé. Ale proč ne, když jsi takový milovník přírody, dej dohromady skupinu a plaťte majiteli skal více, než skupina, co tam chce dětskou lezeckou školku. Ale to ty asi ne. Podle tvých příspěvků bych tě tipoval na někoho, kdo rád leze zadara na cizím.
odpovědět 
      Re: cože?13:30:17 17.04.2013
Proboha jaký skály na soukromým pozemku? Kolik jich soukromejch bylo? Snad jenom u nějakýho Šwarcenberka. Ty, co si to přes špinavý známosti za pakatel oběhali či prostituovali neberu. To je jen moderní zlodějna. A oněch restitucí-prostitucí po r. 48 dle zákona tak moc nebylo. A o těch soukromých pozemcích ve městech se nebavím. Tam ať si nějakej papouš postaví třeba nový Tatry....
Honzaodpovědět 
       Re: cože?13:44:50 17.04.2013
Honzo, nepřestáváš mne udivovat. Koukni se na lezecké oblasti a porovnej to s katastrem. Třeba zrovna Roviště je na soukromém pozemku. Oblíbená Mařenka také, Hlubočepské plotny vlastní město Praha...
odpovědět 
        Re: cože?16:40:35 17.04.2013
Soukromí vlastníci lesů se začínají bouřit, že chtějí po státu peníze za rekreaci návštěvníků. Myslím že je to semínko, které pro lezení nebude dobré.
 martanodpovědět 
      Re: cože?19:05:51 17.04.2013
lezeni zadara na cizim.. ty ses ale komediant. vyjed nekdy nekam, at vubec vidis, jak vypada treba les ,nebo skala joudo:D
ivanodpovědět 
       Re: cože?19:10:35 17.04.2013
Jouda jsi ty. Řada skal je na soukromých pozemcích a někomu patří. Je jedno, zda to leží ladem nebo je to upravené. V každém případě je to cizí majetek. A prakticky všichni tam lezou zadara. Když tu napíšu, že by majitel mohl za lezení vybírat, tak bys neměl psát, že jsem jouda, ale měl bys slušně poděkovat majiteli pozemku, že tě tam nechá.
odpovědět 
        Re: cože?21:28:49 17.04.2013
sam vlastnim pozemky, krasny mista kolem reky, taky kus vodniho toku a nevim proc by mi mel dekovat kazdej, kdo jde na ryby nebo sjizdi reku. kazdej metr pudy nekomu patri, jestli sis nevsim a vsichni po ni kupodivu chodej zadara. vyjed radsi nekdy z mesta ven do skal a natahni si nakou cestu.treba neco zazijes.
ivanodpovědět 
         Re: cože?22:24:26 17.04.2013
To, že to někdo dělá, ještě neznamená, že má povinnost to dělat. Lidi do lesa pustit musíš, řeka není tvoje a bránit ve splavnění také nesmíš. Ale pochybuji, že bys byl nucen jim tam umožnit lezení nebo táboření. Zatím je to zdarma, lezců je málo a majitelé zatím neví, jak z toho něco vytěžit. Ale až jim to dojde a naučí se to, tak prostě budou moci skálu uzavřít a třeba si tam vybírat vstupné. Takže fakt nechápu smysl tvého příspěvku. Už teď jsou určité oblasti uzavřeny a vybírá se tam vstupné. Nebude trvat dlouho, a bude to i na vybraných skálách. A i se servisem.
odpovědět 
          Re: cože?21:13:51 20.04.2013
Prostě někdy je z toho moderního zpitomění na blití. Dřív se vyřvávalo vše pro svatej kolektiv a masy, dnes se vyřvává vše pro svatýho soukromníka či podnikatele. A někdy jsou to titíž lidé. Ale podstata je stejná, jenom formy se měněj...
odpovědět 
  Re: cože?09:33:39 17.04.2013
kdo je socka??
kdyz ma nekdo malej plat je pro neho tezky 200kc na vstup kdyz chodi 4x tydne na umelku..plus o vikendu lezeni.

to je taky socka??
spavam tam kde neni zakaz,nedelam bordel vecer, odpadky odvazim spis jeste po ostatnich "lidech", koupani ve studene vode (coz se delalo staleti,nechapu duvod proc ted je jako spatny,otuzujes se)...

absolutni socka??
jezdi ve stare kare, chodi v roztrhanem obleceni a jeste ze sekace, tam kde ty si beres PEVNOU trekovou obuv on ma sandale, zrejme na ne nema penize :D

...vsichni nemaji skvelou praci a spousty penez... tak je vyzenem z umelek a skal?
odpovědět 
   Re: cože?09:49:15 17.04.2013
Ne, socka je ten, kdo nevydá peníze i když by to mělo smysl ve vyšší přidané hodnotě toho, co za ty peníze dostane. A je úplně jedno, zda je to žebrák bez peněz nebo škrt milionář.

Jinými slovy - za socku považuji každého, kdo v tomto případě odmítá přidat na vyšší vstupné, za které by byly třeba lepší a často obměňované cesty, čisté chyty a čisté a funkční zázemí.

To, zda spíš v luxusním apartmánu nebo ve stanu z a chatou s tím nemá co dělat.
odpovědět 
    Re: cože?10:06:51 17.04.2013
promin ,ale ja nedam za vstup na umelce 200-300kc kvuli tomu ze tam bude nova cesta (boulderovani ti neco rika) u toho si cesty delas sam..
verejne sprchy v mramoru a podobne me nezajimaji..
nekdo to dobre popsal s tim campusbordem vejs.

a nespavam za chatou ve stanu pac spavam pod sirym nebem
stan vozim kdyz moc tak jednou za dva roky v aute, atd.
odpovědět 
     Re: cože?16:57:13 19.04.2013
Ahoj, to že nemáš na vstupné 200-300kč je s prominutím tvoje soukromá věc. Já když nemám na hospodu, tak do ní nelezu. Někde tady v tom chaosu kdosi správně napsal, ze je třeba selekce. Naprosto sdílím tento názor, a selektoval bych nejenom finančně ale i lezecky a to zcela idealisticky. Bylo by fajn, kdyby byly umělky jak pro komerci tak pro sportovce aby se jedni nepletli druhým pod nohy. První kat. mraky kolmých cest do 6+ a sprchy v mramoru a druhá kat. cesty od 7C reálných a základní model hygieny dle norem. Je jasné, že druhá skupina by musela platit více ale sportovci, kteří lezením žijou by v tomto ohledu a v dnešní době neměli mít problém.
Sportovecodpovědět 
   Re: cože?09:49:31 17.04.2013
Oromiň 4x do týdne na bouldrovku , víkendy ve skalách.To je super věc a SEN více pracujicího člověka.Ale ten si nestěžuje, že chodí jako vandrák a má peníze na stěnu.Jen si uvědom co jsi napsal a podle mě se máš jako prase v žitě.Tolik volna je někdy na úkor peněz a to se může otočit i proti tobě.
odpovědět 
    Re: cože?10:02:05 17.04.2013
prave ze to neni stiznost :)
odpovědět 
    Re: cože?20:10:05 19.04.2013
Čemu se tak divíš ? Pokud to máš opačně, nejsi lezec ale pouhá komerce a potom se divím, že chodíš na lezce :)).
Sportovecodpovědět 
  Re: cože?10:11:24 17.04.2013
Seš kokot. A hraješ golf. Z těch tvejch keců a sockách je mi blivno, vrať se zpátky na green a do klubhauzu mezi svejch horních 10 000. Tam se ti určitě nestane že potkáš socku.
:-!odpovědět 
   Re: cože?10:45:19 17.04.2013
Když mě by se to líbilo i na stěnách :-)
odpovědět 
    Re: cože?13:43:34 17.04.2013
Myslím, že spíš než o to, že by to mělo bejt na skalách takový nebo makový, ti jde o soustavný prezentování svýho nesockovskýho světonázoru na lezci (btw. trolluješ s tím i na jiných fórech, nebo jen zde?). Otázkou je, co od toho očekáváš. Že tě někdo poklepe po rameni jakožto ne-socku? V diskusi lezců - socek asi těžko, že. Druhá možnost je vyvolat flejm a nechat si nadat do kokotů. Pokud ti jde o tohle, stačí napsat. Pár iniciativních dobrovolníků se již našlo, ale pokud to napíšeš rovnou, sklidíš výrazně lepší úrodičku.
honzaodpovědět 
   Re: cože?12:30:57 17.04.2013
Nojo. To je potom problém. Tam by potkávali tu socku ti ostatní....
..odpovědět 
 Re: cože?09:00:56 17.04.2013
Kamile,asi moc dlouho nelezeš,vem si adr před 20 lety kolik tam jezdilo lidí za lezením a kolik tam jezdí teď.Mnohem a mnohem méně.Podívej se na mapu(lezeckou) kolik vzniklo a vzniká nových oblastí, kolik vzniklo cest.Vše jde dopředu i lezení s tím se musí každý smířit.Ale podle mě to vůbec není s lidma tak hrozný jak Ty tady píšeš.To je jako s MG moc křiku pro nic a jen tady na lezci.A k tvé klasifikaci 10 na stěně a ve skalách 6 no to jsi mě fakt pobavil.A OSP byla oblast kde už byly problémy se spaním a lidma před 15 lety.A omágované chyty abys vylezl 8b ti už moc nepomůžou to musí být v tobě a něco pro to udělat.No nic chce se na to koukat malinko kladně a nedělat z komára velblouda.
mártyodpovědět 
  Re: cože?17:52:26 17.04.2013
Před 20 lety jezdilo do Ádru lízt víc lidí než dneska. Ale jestli myslíš na Křižák, tak to jo, tam je k posrání....
Tomodpovědět 
 Re: cože?16:48:50 17.04.2013
Mluvíš mi z duše.
Ohne Modpovědět 

 nová síť lezeckých stěn08:45:15 17.04.2013
již brzy, pod ochrannou známkou "Špína" bude v čr exkluzivně otevřena nová síť lezeckých stěn, vstupné 30kč pro skupiny v neomezeném počtu, šatna nebude, uklízení je pro děcka, chyty si doneste vlastní, již brzy:))
mr. gentlemanodpovědět 

 Mrázův styl08:48:49 17.04.2013
Mrázo nebojíš se toho a jdeš svou cestou. Proto jsi byl úspěšný lezec a proto budeš úspěšný i teď! Je to inspirativní přístup. Přeji hodně úspěchů!
Jirkaodpovědět 
 Re: Mrázův styl13:30:48 17.04.2013
je to tak, cokoliv funguje na západě bude jednou fungovat i u nás, je to buď o tom, že mrázovi držíš palce nebo tě sere..
mr. gentlemanodpovědět 
  Re: Mrázův styl18:52:59 18.04.2013
Ano, bohužel máš pravdu. Nechápu proč se zpožděním kopírujeme všechny chyby západu... :-(
Martin Stuchlíkodpovědět 
   Re: Mrázův styl19:18:30 18.04.2013
si představ jak by to vypadalo kopírovat rusko, čínu a horší..
mr. gentlemanodpovědět 
    Re: Mrázův styl20:37:17 18.04.2013
Neštěstí je právě to, že pořád musíme někoho kopírovat. Proč nejít vlastní českou cestou??
Martin Stuchlíkodpovědět 

 nová síť lezeckých stěn13:23:28 17.04.2013
již brzy, pod ochrannou známkou "Špína" bude v čr exkluzivně otevřena nová síť lezeckých stěn, vstupné 30kč pro skupiny v neomezeném počtu, šatna nebude, uklízení je pro děcka, chyty si doneste vlastní, již brzy:))
mr. gentlemanodpovědět 
 Re: nová síť lezeckých stěn13:41:07 17.04.2013
Jako student mi stačila jako šatna starý sedačky na Brumlovce s bonusem okukování bobrů a vyvinutých "názorů". Jako pracující mi současné šatny nevyhovují na žádné stěně. Jsou malé a nevejde se do nich oblek na ramínku ... Klidně bych si pár korun zaplatil navíc za VIP skříňku. Přeci jenom si to obleky od Hugo Bosse či Armaniho zaslouží ;-)
Slabomír Tučňákodpovědět 
  Re: nová síť lezeckých stěn14:00:58 17.04.2013
No jo no. Malý skříňky. Když maš obleky XXL, protože se už víc válíš než lezeš. Si kup přenosnou skříňku a ber jí všude sebou. Bude to levnější než hadry od Armániho :D
odpovědět 
  Re: nová síť lezeckých stěn14:13:35 17.04.2013
moc ti ty obleky přeju
mr. gentlemanodpovědět 
 Re: nová síť lezeckých stěn16:11:03 17.04.2013
ják třicet, lautr nic, jak venku ne, srát budem chodit za převis, večer uděláme táborák z osb desek, ztláskáme k tomu májku, umejem se v louži a bude hej :D
heheodpovědět 
  Re: nová síť lezeckých stěn19:01:37 17.04.2013
Dobrá trefa do černého.Tolik reakcí na článek zde už dlouho nebylo. Dva se shodnou těžko a tři skoro nikdy.Názor většiny se vždy hodí a dá se sním pracovat.Jistě tyto názory čtou i jiní provozovatelé stěn u nás....a co se týká Toma ? Pokud by se občas nějaký další objevil a udělal pro lezení alespoň část toho co on, tak hurá!!!
Honzaodpovědět 
   Re: nová síť lezeckých stěn09:42:46 18.04.2013
Když se sejdou čtyři Maďaři objeví se pět různých názorů.
odpovědět 
  Re: nová síť lezeckých stěn19:12:19 17.04.2013
Jak hej. Vojna bude. A zvykat se bude na jiný....
Jaodpovědět 

 Marťan na Mars, maso masám...17:09:04 18.04.2013
Jsem si to konečně přečetl celé. Otázky na rozdíl od odpovědí hodně slabé. A lezení masovým sportem? Tak to je cesta do pekla, která bohužel nejde zastavit. Z lezení na umělých stěnách se stala móda. Spousta městských pozérů, co nemají vztah ke skalám, přírodě i okolí, pak vyrážejí jak kobylky ven. Jsou navyklí na větší hustotu jištění a autoři cest jim jdou na ruku, aby se jejich cesty líbily a byly populární. Vše dotováno ČHS a z vesela a z husta se nýtuje kdejaký kámen v lese. Výrobci si mnou ruce, je větší odbyt, tak cpou větší prachy do reklamy a přijíždějí další a další vozy. Spirála se roztáčí dál a nejde zastavit. Až nevydržím tempo doby, tak si vystoupím.
Bídaodpovědět 
 Re: Marťan na Mars, maso masám...19:13:21 18.04.2013
A co se ti nelíbí? I řízení auta bylo dříve výlučnou záležitostí pro pár vybraných a dnes jezdí každý. Proč zrovna lezení by mělo zůstat jen pro pár vyvolených? Je to jen jeden z dalších sportů, já komercializaci vítám. Chápu, že spousta lidí má lezení jako něco úplně jiného a třeba spojení s přírodou. Ale to není důvod k tomu, aby si těchto pár lidí zabralo celé skalní oblasti a upírali ostatním právo tam lézt také. V porovnání s tím, co nás čeká v budoucnu, je těch pár lezců zanedbatelných a pochybuji, že na ně bude brán ohled. I kdyby ohled brán byl, masovost se prosadí svojí vlastní silou stejně. Když dnes někdo poruší nějaká pravidla, ještě se dá postihnout. Ale až masovky nebudou pravidla respektovat vůbec (oni se o nich třeba ani nedozvědí, nemají odkud), tak se salámovou metodou průběžně vše uvolní. Jediné, co by se v tomto podle mne dalo dělat, tak to je začít pracovat na koncepci masového lezení ve skalách. Zní to divně, ale je to způsob, jak to mít od začátku pod kontrolou a mít možnost to usměrňovat a vychovávat. Ale pokud se tomu nechá volný průběh, nastane chaos, který odnesou jak současní skalní lezci, tak ti budoucí hobíci.
odpovědět 
  Re: Marťan na Mars, maso masám...19:22:31 18.04.2013
mě přijde, že ten týpek na kterýho reaguješ je tak nějak celkově nespokojenej..
mr. gentlemanodpovědět 
   Re: Marťan na Mars, maso masám...19:29:46 18.04.2013
Mě také, ale konkrétně u Bídy mne mrzí, že sice popsal situaci moc hezky a pravdivě, ale ani nástin řešení nebo obrany :-( A rezignace schopných je to poslední, co situace potřebuje.
odpovědět 
    Re: Marťan na Mars, maso masám...22:18:42 18.04.2013
Spokojenost je brzda vývoje :-D Řešení asi neexistuje. O návrat ke kořenům nikdo nestojí, stačily by větší runouty a z lezení nebude masovka. Schopní až na výjimky nasedli na vlak za výdělkem. Srdcaři lezou a nemají vůli něco ovlivňovat. Schopní mají třeba horoškoly a pomáhají roztáčet spirálu. Schopní mají byznys z výměn jištění a nevšímají si eroze na domácích skalách. Schopní pořádají masové akce v přírodě. Firmy promo akce na našich nejlepších skalách. Schopní mají stěny a lákají do kurzů další a další. Server, který může ovlivnit veřejné lezecké mínění, řídí manažer a ne srdcař. Můžeme to házet na ty nahoře, ale začít by se mělo zdola. Ať si každý sám zodpoví na otázku, proč leze a co pro něj lezení znamená a o co se kurva snažím a jak se chovám. Když takových lidí bude přibývat, možná jednou budu spokojenej.
Bídaodpovědět 
     Re: Marťan na Mars, maso masám...22:32:20 18.04.2013
Tak jsem nedavno zjistil, ze uz jsem asi vystoupil. Kazdopadne alternativy taky nejsou k zahozeni.
Pekny zamysleni je treba tady http:// runswithaxes.blogspot.co.uk/ 2013/03/ a-hard-route-to-follow.html (mezery).
MYSSAKodpovědět 
     Re: Marťan na Mars, maso masám...08:09:57 19.04.2013
Bído, víš, co ti chybí? Nadhled. Koukni se na to z trochu širšího úhlu. Ty tu brečíš a máš depku z toho, že ve tvé oblíbené oblasti už nebudete jen čtyři, ale bude vás tam osm. A že tam nebude hrobové ticho, ale občas někoho uslyšíš. Fakt hustý. Ve světě denně přichází o své bydliště a své okolí tisíce domorodců, kterým vykáceli kus pralesa jen proto, aby ses mohl večer, až se vrátíš z těch svých skal, umýt. Další kvanta lidí přijdou o život nebo o své zázemí při rozšiřování dolů na kovy jen proto, abys nám pak mohl na net napsat, jak tě prudil někdo lezoucí na rybu nebo s mágem. Jak dopadli indiáni v Americe asi potřeba psát není. A jak je to třeba s dosavadním životem kmenů na Sibiři, které žily v opravdu těsném spojení s přírodou a o vše přišli kvůli ropě, je také známo. A to vše ve jménu pokroku, civilizace a výdobytků, které i ty dnes a denně vesele využíváš. I přímo k tomu svému lezení - umělá vlákna, super lana, lezečky, hliník... Až tě zase příště bude štvát ve skalách spousta lidí a ty se nebudeš moci věnovat své oblíbené zábavě, vzpomeň si na ty, co přišli úplně o vše jen proto, abys vůbec mohl mít pro tu svoji zábavu základní pomůcky jako karabiny či sedák.
odpovědět 
     Re: Marťan na Mars, maso masám...10:09:51 19.04.2013
Bído, nepíšeš, koho jako manažera kterého serveru máš na mysli. Že máš tento pohled na svět, tuším. Pokud jde o Lezce.cz a jeho tým, asi za jediného manažera můžeš považovat mě. Já to ale takto necítím, považuji se taky za srdcaře :-).
Ale co jsem chtěl zde objasnit: jednak web neřídím sám, ale zejména nemyslím, že by Lezec.cz měl nějak ovlivňovat veřejné mínění nebo spasit svět (jako třeba křesťané, komunisti...). Já osobně nevím, co je správně, (a spíš se kloním k tomu komentáři pod tebou, jednak, že ti chybí nadhled, ale hlavně sdílím ten komentátorův pohled na věc v mnohem širších souvislostech.)
Každopádně tým serveru Lezec.cz nemá mít podle mě za cíl ovlivňovat veřejné mínění! Ale je to otevřená platforma, kde ho můžou ovlivňovat všichni ostatní, třeba jako ty. A myslím, že toho docela využíváš, a to jsem rád.
A snad právě z této plurality názorů vzejde to nejlepší z možného, ... a nějaké dobré úmysly jednoho manažera-srdcaře-mesiáše, který by chtěl ovlivňoval z pozadí náš server, nebudou cestou do pekel. Tak díky moc za zájem a hore zdar :-)
 Standaodpovědět 
      Re: Marťan na Mars, maso masám...10:44:57 19.04.2013
Bohužel z toho díky nemoderované a anonymní diskusi vzejde spíš to horší z možného. Ale honbu za prokliky respektuju jako legitimní důvod, jen by bylo fér to otevřeně přiznat (Marťan to popírá - prý se tomu smějete).
honzaodpovědět 
       Re: Marťan na Mars, maso masám...10:55:50 19.04.2013
To máš to samé, jako si připlatit za ty lepší podmínky na lezení. Každý druhý by to bral, ale platit ne. Nikdo tu nechce reklamy a nesmyslné diskuze, které ale majiteli zvyšují pageviews a prokliky na reklamy, ale abychom se dohodli, že reklamy zmizí a diskuze bude moderovaná a kultivovaná a každý zaplatíme kilo provozovateli, to ne :-) Takže všichni máme to, co si zasloužíme. Jak na stěnách a skalách, tak tady na Lezci.
odpovědět 
        Re: Marťan na Mars, maso masám...11:05:43 19.04.2013
Já bych zpoplatnění jen uvítal, protože jsem škrt, kilo bych nedal a ušetřil tak čas, nyní prohnípanej nesmyslnými tlachy zde.
honzaodpovědět 
         Re: Marťan na Mars, maso masám...11:07:25 19.04.2013
A se stavem na stěnách a na skalách jsem spokojenej a budoucnost mě nijak neděsí.
honzaodpovědět 
       Re: Marťan na Mars, maso masám...12:45:25 19.04.2013
Komentáře, ale i další uživatelský obsah dle našich možností moderujeme, když to porušuje zákon nebo něčí práva, a to dle zákonných pravidel pro obsah vytvářený uživateli. Tedy když nás někdo upozorní na něco, co poškozuje jeho práva, tak to posoudíme a vymažeme, když je tam něco jako kriminální čin, tak taky.
Pokud jde o anonymy, tak zde podle mě jde v první řadě o obsah příspěvku, teprve poté o to, kdo to napsal.
A jsem rád, že se tu objevují relevantní názory byť nepodepsané. Třeba níže s nickem P. (dle stylu a dalších následných reakcí Piškot, osobnost určitému okruhu lidí známá, nicméně v principu je to příspěvek anonymní). Nebo ten, který vyzývá Bídu k většímu nadhledu. A díky za ně.
Myslím, že je to jen o osobní odvaze každého. Někdo ji má, a napíše svůj názor jako přihlášený a pak je více méně nesporné, kdo je to, aspoň na něj máme mail, může mít deníček, předchozí aktivitu, kamarády.
Nikdo jiný tu odvahu nemá, ale názor může mít také. Nechci mu upírat možnost ho zveřejnit a nám ostatním se tu informaci dozvědět. Jsme většinou svéprávní občané a máme právo na svobodu projevu.
Myslím, že je lepší, když diskuse proběhne, než když je web mrtvý, protože ti jako P. nebo ten druhý anonym, nebudou mít odvahu zajímavé a důležité názory a informace na Lezce pod svým jménem a jednoznačným účtem napsat.
Uvědomuji si, že to téma je složité, ale v tuto chvíli jsem přesvědčen, že lepší je tento otevřený systém neměnit.
Snad můžu jen anonymy, jako je P., honza a další, kteří volají po povinné registraci, vyzvat, ať tedy jdou ostatním příkladem a své příspěvky dávají na web jako přihlášení pod svým účtem s plným jménem.
A ano samozřejmě cílem webu Lezec.cz je to, aby ho lidé četli, a čím víc čtenářů je, tím máme větší radost a celkově je médium úspěšnější. O tom právě to provozování médií, a vlastně v obecné rovině i život, je.
 Standaodpovědět 
        Re: Marťan na Mars, maso masám...14:42:40 19.04.2013
Stando, pokud jde o moje podepisování, jako P. (ale občas tu jsou i jiní P.) to dělám od určité doby mimo jiné proto, že se mi přestalo chtít podepisovat se v situaci "rozhovoru" s někým, kdo je taky zcela anonymní a v situaci, kdy anonymové převažují ve velmi vysokém poměru. Ale jako ideální stav tu anonymitu v žádném případě nevnímám. Pokud by byla situace jiná a (skoro) všichni se podepisovali, budu to dělat zase rád taky. A udělám to taky v situaci, kdy se budu s někým konkrétním (podepsaným) osobně konfrontovat - tady mě teda Bída bez potíží poznal, což bylo jasné.
P.odpovědět 
         Re: Marťan na Mars, maso masám...14:56:35 19.04.2013
Pokud někdy považuju za účelný zveřejnit v diskusi svoje celý jméno, pak to udělám (jako např. když jsem poslal do prdele Kubu Turka za to, zveřejnil identitu kamaráda, kterej vystupoval v diskusi pod přezdívkou). Ale jinak se k tomu taky stavím jako Piškot - proč já, když ne ostatní?
honza plocekodpovědět 
      Re: Marťan na Mars, maso masám...10:57:44 19.04.2013
Bído, Bído...koukal jsem na tvůj web a čtu tady tvoje příspěvky k lezení a o jeho rozmachu a negativním dopadu v budoucnu.Koukám, že jezdíš na biku kde používáte nové technologie kol a ne ty staré pevňáky, prostě jdeš s dobou.Jezdíte po lese a nejen po cestách a to dělám i já(a je to super).A myslíš, že se to třeba líbí myslivcům,ochráncům přírody,houbařům a td.... jak se masově kole rozmohlo.Proč nekritizuješ rozvoj cyklistiky tam to je mnohem a mnohem razantnější než v lezení a taky jde o přírodu a potkávání s lidmi.A Ty vlastně děláš to samé na svém webu ukazuješ jak je ten sport krásný a to může nadchnout dalšího člověka, který to půjde zkusit.ALE to so už tobě líbit nebude, protože najednou tam bude moc lidí.Příjde mě, že si v mnoha věcech protiřečíš a zbytečně napadáš tady lidi.
mártyodpovědět 
       Re: Marťan na Mars, maso masám...11:21:42 19.04.2013
Márty, přečti si, co jsem napsal Piškotovi. Ohledně cyklistiky tady v okolí žádné zdravé meze překračovány nejsou, což se nedá říct o způsobu lesní těžby.
Bídaodpovědět 
        Re: Marťan na Mars, maso masám...15:45:42 19.04.2013
Bído prosím tě nezlob se na mě, ale strašně překrucuješ.Děláš věci co jdou s dobou, lezeš po nejtech, jezdíš na kole kde se dá ( tak to dělám i já) a najednou tady řekneš. A co těžba dřeva to je "svinstvo".A jak víš, že ten les není soukromí, že sice těží, ale na druhé straně sází stromky(které tam mají být a ne zalesnění z dob komunismu kde se sázeli převážně jen smrky) aby vše bylo v rovině.Zase takovej borec nejseš abys do všeho viděl.Mě taky šve když je les od těžké techniky totálně zničen, ale nevidím úplně do pozadí.A to je samé v lezení (podle tebe), když má někdo stěnu bouldrovku, kde chodí podle tebe část lidí co k lezení nemá úplný vztah a sem tam si vyjedou do skal.Tak to je špatně ?? Horoškoly,skiškoly,cykloškoly....tak to je taky špatně??? Turisti Ti taky dělají hluk a rušej lezce tak to je taky špatně.Ale když si vylezeš cestu v juře po nových borhákach, tak to je taky špatně.Tak mě řekni jak to má být.Jsem z toho zmaten.No mě spíš příjde, že se tomu u tebe říká "přechod", ale ten odezní a pak to zase člověk vidí docela normálně.Radši se ani neptám čím se živíš...PS: prosím ber tento příspěvek do diskuze s nádhledem opravdu nechci rejt díky
mártyodpovědět 
         Re: Marťan na Mars, maso masám...16:34:43 19.04.2013
No, teď už ale účelně reješ a překrucuješ neznalý místních poměrů ani vegetace, takže další debata nemá smysl, zvlášť pokud ti nestačil ten koment Piškotovi.
Bídaodpovědět 
      Re: Marťan na Mars, maso masám...11:14:31 19.04.2013
Stando, ty si to vykládáš jako nějakou manipulaci. Ovlivnit pozitivně prostředí i veřejnost můžeš už jen nastavením webu a jeho obsahem. Možná i názorem "redakce" na problematické otázky. Vlastně Redakce je Marťan, tak to raději ne. Od Šéfredaktora vyhraněný názor vůbec nečekám a Inzerce je vlastně komerce a ta má jiný zájem... Nebo že by PR bylo tak dokonalé, že mu uvěří i novinář? To bych tu nedávno nemohl uvidět reklamu na Pražské dopravní podniky...
Bídaodpovědět 
       Re: Marťan na Mars, maso masám...13:07:22 19.04.2013
Bído, na ty osobní narážky, kterým nerozumím, tady reagovat nechci. Jen pozor na to, že to, co je podle jednoho pozitivní, může být podle jiného negativní. Ale chci pouze reagovat k té reklamě na Pražské dopravní podniky. Taková se mi v poslední době žádná nezobrazila. Asi jde o reklamu od Googlu, která se ti zobrazuje podle zájmu, na což nemám žádný vliv. Hlubší význam v tom nehledejme. V každém případě díky za zájem :-)
 Standaodpovědět 
     Re: Marťan na Mars, maso masám...20:15:23 19.04.2013
A neschopní melou na Lezci.
Zdendyšodpovědět 
   Re: Marťan na Mars, maso masám...20:35:59 18.04.2013
Božee, ty co komentář to perla. Nejsi náhodou z Brna??
PKodpovědět 
 Re: Marťan na Mars, maso masám...21:11:21 18.04.2013
Navštiv Guru Járu, ten tě odháčkuje a určitě se ti tím uleví!
odpovědět 
 Re: Marťan na Mars, maso masám...10:14:22 19.04.2013
Čau Bído, nechci rozpoutat zas nějakou blbou polemiku jako na Zlobě loni. Takže to hlavně neber osobně. Ale nedá mi to.
Při troše jemnějšího rozlišování by se v tom, cos paušálně a rychle vyložil jako neodvratnou cestu k průseru, dal podle mě najít prostor pro naději a přežívání třeba i lidí s podobným světonázorem jako máš ty :)
Třeba Špek na svým Kalichu a v Klokočí určitě netrpí zástupy lezců z překližky, a přinejmenším nějakou dobu ještě nebude, aspoň tam, kam dohlídnu. V Labáku jsou taky zatraceně klidná místečka, kde potkáš maximálně Mikyho Aulickýho. A myslím, že ještě dlouho zůstanou. A všude možně jinde. Davy do nových lokalit neexpandujou zdaleka tak rychle, jak by se čekalo. Spíš skoro vůbec, držej se provařenejch mediálních jistot. Který jsou blízko, po ruce, kde je pěkný plácek atd. - a o kterých se mluví a píše. A mimo ty provařený fleky ve skalách potkáváš proti starým dobám spíš míň a míň lidí, nebo stejně jako před 20 lety. Někdo to tu psal o Ádru - lezců spíš ubývá, když nebereš Himálaj a plácek nad Stránskými. Jo, tam co je to provařený, tam si šlapou po hlavách.
Znám starý klasiky, co nemaj rádi lidi, úspěšně se jim už léta vyhýbají a lezou furt, tolik, že jim to můžu jenom závidět. A furt mají kde a střídají oblast za oblastí. Ve skalách jsem je už léta nepotkal, a přitom jsou tam v jednom kuse, jenomže v těch nějakejch paralelních. Mám pocit, že se jim prostor ani zas tak moc nezmenšuje. Lidi, co si připadají in, nad jejich lezením občas ohrnujou nos, ale jenom proto, že o tom nic moc nevědí a jsou blbí.
Pokud se ale má udržet něco mimo zájem masy, nesmí to být kejč. Prostor a možnost je, lízt s radostí i cesty, co nejsou hvězdičkový. Ty opomíjený směry. Je jich fůra. A hloubka zážitků zaručená (a nemyslím vůbec jen negativní zážitky).
No a ty okruhovaný nebo ohákovaný nazelenalý kvaky taky nikdy nebudou masovka. Naopak, to je další prostor pro alternativu :) Navíc přesně tohle dělali už klasici před dávnými věky. Když vynechám echt kvakery na Zbirohu a Drábovně, tak co třeba Rollig Stone v Labáku? V době, kdy byly v Labáku ještě volné zásadní velké směry ve všech stupních, byl už tenhle legrační šutr okovanej ze všech stran. A další - Stelzigův kámen, Zbrojnoš atd. atd. A byli lezci, co z bivaku nedošli dál než 50 metrů k těmhle zelenejm legráckám.
A masovost v Labáku - kdo tam začal vyrábět ty cesty, co se teď tak lezou? - A určitě bych jim to nechtěl dávat za vinu. Ale myslel jsem, že právě tyhle cesty máš rád. - Takže mě to vychází jako nějaká plynulá škála, na který má každej nějakou mez únosného a ideál nakreslené jinde. Jsou lidi, co do Labáku nepáchnou od doby, kdy tam začali dělat cesty Pítrs a Ríša a tak. Kdysi prý bylo synonymum špatný, překruhovaný moderní cesty Hlavu vzhůru na Gilotinu (dávno před dodáním kruhu pod první). Kde na tý škále máš tu hranici ty? Ono být ve skalách úplně sám taky není ono, chcem to totiž taky s někým sdílet - viz tvůj blog.
Jasně, taky bych si někdy rád o víkendu zalezl v Ríšolendu, ale už tam radši nechodím. Navíc bych tam teď ani nic pořádnýho nevylezl, tak mám výmluvu :) Nebo na Bašty, na Sušky... Ale dobře si užiju i jinde. Akorát si teda o tom máloským pokecám :) V nějaký hloupý iluzi zapisuju cesty z periferie na Lezce, ale on si to akorát za dlouhejch osamělejch večerů nalistuje Gorbi, ale stejně tam nevyrazí :))
P.odpovědět 
  Re: Marťan na Mars, maso masám...10:51:12 19.04.2013
Souhlas, pěkně.
honzaodpovědět 
  Re: Marťan na Mars, maso masám...10:54:42 19.04.2013
Piškote, to bylo silně zgeneralizované a ty sis to zase přebral moc osobně a moc lokálně. V komentech jsem se dopustil několika chyb. Nic není černobílé, tak to trochu zešedivím. Místo schopní jsem měl napsat všehoschopní. Tady je velký rozdíl mezi někým, kdo má vizi, zná míru a chce se uživit. Přitom vytváří podmínky ostatním. Máme, kde trénovat, kde chlastat. Pak jsou ti další, co chtějí ze všeho vytřískat co nejvíc za každou cenu. Dále, ad. výrobci - investují do vývoje a všichni si rádi koupíme nové a funkčnější věci. Jsou obchodníci, co investují i do jištění. Místo autoři cest jsem měl napsat různí dojišťovači a přejišťovači. A ČHS odvádí v jištění skal určitě hodně dobré práce, ale je tu několik diskutabilních věcí. Ve všem existuje nějaká zdravá mez, za kterou by se nemělo chodit a mě přijde, že až moc lidí tuto mez překračuje. Problémem lidí je, že chtějí víc a víc. Víc prachů, větší zviditelnění, větší uznání, větší slávu. Ano, je to motorem vývoje a lezení je o hledání a překračování vlastních limitů, ale také rovnováhy. Podle mě se z ní vychylujeme.
Bídaodpovědět 
   Re: Marťan na Mars, maso masám...11:06:46 19.04.2013
Jasně.
Osobně jsem si nic nebral, neboj.
To vychylování - bojím se, že každej to může vidět jinak. Jsou lidi, který o vychylování mluvili už před 20, 30 lety. A my dneska máme normál jinde a jsme docela rádi (protože jsme tak zvyklí...), že se to tehdy vychýlilo.
Já se čím dál víc přikláním k tomu - a je to určitě z hlediska "celospolečenského" "nekonstruktivní"... - že smysl nemá nadávat na neblahý trendy, ale hledat v rámci stávající, jen obtížně zvrátitelný situace (nebo vyloženě nezvrátitelný) prostor pro nějakou alternativu nebo underground.
Samozřejmě věci nejsou stejný jako byly před X lety a nebudou stejný jako jsou dnes. Jenže tak to bylo vždycky. Ale myslím si, že nějakej prostor se vždycky najde. Samozřejmě nejde říct dopředu kde a jakej. Další věc je, že to bude prostor třeba jen pro nějakou minoritu a třeba jen mimo sféru oficiálního, legálního atd. - ale vlastně možná tím zajímavější to bude :) A i tvůj pohled preferuje lezení jako minoritní záležitost.
P.odpovědět 
    Re: Marťan na Mars, maso masám...11:37:45 19.04.2013
To je jasný, Ty už totiž jsi undergroundová subkultura ;-) Děláš cesty odspoda a háky rozhodně nejsou po 2 m. Vlastně jsi ideální příklad, jak by to mělo být. Borháky jdou na správnou věc, využíváš technické novinky výrobců, které Ti umožňují posun v limitech. Znáš historii a tradici, pokračuješ v ní. Víš, kde jsi a co tam děláš. Máš nějaké postoje a nebojíš se je sdělit. Neděláš to pro prachy a slávu. Navíc se umíš i podepsat. Jen to mágo - underground v undergroundu ;-)
Bídaodpovědět 
     Re: Marťan na Mars, maso masám...11:47:22 19.04.2013
Ty vole. Teď jsem nelíčeně zrudnul. Tohle mi Bído nedělej. Budu koktat.
Mám veřejně napsat seznam cest, kde je nějakej hák pod 3 metry nebo kolem dvou? Samozřejmě že jsem furt pop a vím o tom, a samozřejmě mám svoje máslo na hlavě.
No nic, rád tě někdy potkám v nepřeplněnejch skalách nebo poblíž. Akorát že si asi takhle nepokecáme, protože takovýhle kecy nebude mít potřebu nikdo vést :)
P.odpovědět 
      Re: Marťan na Mars, maso masám...12:04:40 19.04.2013
To fakt nebudeme, vystačíme si jen: "Nemáme rádi lidi, co si z lezení bez skrupulí dělají dojnou krávu." a budem se věnovat něčemu zábavnějšímu.
Bídaodpovědět 
       Re: Marťan na Mars, maso masám...13:05:03 19.04.2013
No třeba lezení.To je zábavy kopec ne.
odpovědět 
      Re: Marťan na Mars, maso masám...13:33:16 19.04.2013
povidat si o lezeni mimo pracovni dobu je docela dost divny, a jeste ve skalach? no to je uplne nechutny !:)
l.odpovědět 

 Já komercializaci nevítám08:52:36 19.04.2013
ale to je můj názor, který nikomu nevnucuju. Ano nelíbí se mi že se z lezení stává masová záležitost. Dokonce ho nevnímám ani jako sport. Tak nevnímám ani kolo, běžky, skate … cokoliv jsem dělal nebo dělám, bylo a je vždy jen pro radost. Nechápu jak si na sebe někdo může nalepit číslo a honit se za dokazováním si ničeho. Nicméně to respektuju a nikomu to neberu. Lezení se chtě nechtě ubírá tímto směrem a nechci tady brečet. Jde jen o to uvědomit si, že když se to masovkou stane, tak vy nám to vnutíte. Protože jiná možnost nebude a skály budou přelidněné. Uklidňuje mě však fakt, že do hor se to takovým tempem nedostane. Přece jen ty (hrozné) nástupy, špatné zázemí, absence tribun pro obdivovatele a barevně neodlišené chyty mluví v prospěch romantiků.

Pěkný den Všem a ať Vám to leze a máte s toho radost.
Jimmyodpovědět 
 Re: Já komercializaci nevítám09:02:51 19.04.2013
A co nazýváš sportem? U tebe je to očividně závodění, u mě jsou to pohybové aktivity obecně. Když řeknu, že hodně sportuju, myslím tím, že jezdím nakole, plavu, lezu, chodím na túry... nic z toho závodně. A to platí i o skalách. Lezení je pohyb. Pravda, někteří v tom mají více, ale to je normální. Někdo zažívá to nej když se řítí na kole sjezdovkou dolů, někdo když je 5 metrů nad kruhem.

A závody? Že nevidíš, co na tom lidé mají? Já zase nechápu třeba vedoucí pracovníky nebo kariéru. Co z toho? Ať odvedeš sebelepší práci, za čas bude vše jinak z podstaty lidského bytí jsou úspěchy zbytečné a pomíjivé. Stejně jednou umřeš. A mimochodem - ty nemáš nikdy nikde alespoň trochu ctižádosti?
odpovědět 
  Re: Já komercializaci nevítám09:12:04 19.04.2013
Jo ctižádost je důležitá. S tím naprosto souhlasím. Mám ji a chci se rozvíjet a posouvat své hranice, každopádně ale hlavně sám před sebou.
Nechtěl jsem předchozím příspěvkem nikoho namíchnout, jen vyjádřit svůj názor.
A jak jsem psal, každý ať dělá hlavně to co ho baví a naopak nevnucovat všem svou cestu.
jimmyodpovědět 
   Re: Já komercializaci nevítám10:13:36 19.04.2013
Taky souhlas. Já jen nemám rád radikální názory ani na jednu stranu.

Ono totiž ty závody jsou tak trochu diskutabilní. Pověsit na sebe číslo a mít okolo sebe rozhodčí už je taková vyšší liga. Ale když někde na stěně nebo bouldru vidím partičku třeba tří nebo čtyř lidí, jak si určují cestu nebo jeden po druhém zkouší přelez a různě tak vypadávají nebo mají radost z každého dalšího kroku, tak to vlastně není nic jiného, než malém soukromé závody mezi kamarády :-) Ale jinak tě mohu uklidnit, že tyto malé závody jsou často zábavnější, než ty závody velké. Jsou dost opruz a sám občas nechápu, proč se jich účastníme :-(
odpovědět 
    Re: Já komercializaci nevítám13:12:04 19.04.2013
asi jo.. jednou jsem se účastnil dalo by se říct světovýho poháru ve snowboardu - žádnej slalom, jenom se skáče a musím říct, že tam byla atmosféra úplně v pohodě, pár čechů,slováků, poláků, němci atd.. prostě i to soutěžení může být podle mě příjemný, ale nevím jaký je to sedět v izolaci pár hodin, co tam dělat, buď si s někým pokecáš nebo jen tak dřepíš, je to klasicky člověk od člověka, říct tím nechci vlastně nic, prostě je na každým jak chce svět vidět, vždycky jsou ty možnosti minimálně dvě..
mr. gentlemanodpovědět 

 možná-závist19:22:20 19.04.2013
Tome po dlouhé době jsem četla na lezci o tobě co vlastě děláš. Nenech se rozhodit nějakýma kecama.Možná je to pouhá závist.Vždy jsi si šel za tím, co chceš v životě ve sportu dokázat a to se ti povedlo.Tak ať se ti v podnikání daří.Vždy se někdo najde kdo bude jenom kritizovat.
ctitelkaodpovědět 
 Re: možná-závist20:01:59 19.04.2013
Promiň, že se do toho motám, ale tady byl nějaký urážlivý komentář na Mrázu? Výjimečně se Mrázek setkal se všeobecným souhlasem a prakticky všechny komentáře byly vůči Mrázkovi pozitivní. Opravdu mi tvůj příspěvek není jasný.
odpovědět 
  Re: možná-závist23:01:42 22.04.2013
A takhle vlastně vzniká flame a blbej pocit z do ela zajímavejch komentářů. No jasně že to celé nečetla, je to totiž dlouhý. ;)
Steveodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

Kohoutí hřeben, V
 Databáze cest:
Všechny cesty (138971)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Vobštrukce VIIIc Teplické Skály
Plaka 6c Kalymnos
Kurt-Albert-Gedachtnisweg 6a+ Olba
Rosinante 6a+ Olba
Calle 6a Olba
Nově komentované:
Velký Kulový 8- Srbsko
Vokousek 6 Srbsko
Tříprsťák 7+/8- Lom Kobyla

 Nově v diskusi:
Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: péřový spacák Zlín | Re: péřový spacák Zlín | Re: péřový spacák Zlín | Re: péřový spacák Zlín | Re: Lezeni v jiznim Spanelsku - Grazalema | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: Bergell- dotaz na znalce |

 Nové komentáře:
Re: prakticky nevyužitelný | Re: strašný | Re: hmm | Re: prakticky nevyužitelný | hmm | Super Tráva | Re: Zřejmě dobrej oddíl | Re: Zřejmě dobrej oddíl | Re: hmm | jen tak dal |

 Kde to vře:
Vzdělávání (115)
V Doksech u Kladna někdo narafičil do chytů skleněné střepy (58)
Mezinárodní MČR a finále Rock Point ČP v boulderingu 2019 (26)
Dať do toho všetko (25)
Escaper (14)
Nové povolení lezení pro Srbsko a okolí v Českém krasu (10)
Mistrovství ČR do 14 let + kategorie B v lezení na obtížnost (9)
Nečekaná výprava na švýcarské Sušky alias Gastlosen (8)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 34 (7)
Onsajt (5)

 Nově v inzerci:
Goretex trekové boty Haglofs vel.44 | Bergans funkční bunda pánská XXL nová | Goretex kotníkové trekové boty Alfa vel.37 | LaSportiva Python + Solution | Scarpa maestrale RS | hledá se Krakonoš | Austrálie | 2x Lezečky Scarpa Instinct Lace | Quality SSD chemical and Powders +27735257866 SOUTH AFRICA,China | Dálniční známka |

 Anketa:
Máte enviromentální smutek?
 Nikdy 
 1116 
 Vyjímečně 
 934 
 Občas 
 1094 
 Často 
 1081 
 Imrvére 
 1077 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.