LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Máš-li sílu vola, zkus to vylézt na sokola.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nový průvodce Jižní Moravy
Nové knihy na Lezci
Kletterführer Elbtal

Závody
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Sambar Kids Cup (19.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
27.Fajkoš 10525
28.Lachman 10504
29.Chejn 10400
Bouldry:
27.Barchánek 9303
28.Nyéki 9225
29.Chytil 9175
Hory:
24.Zach 2660
25.Špás 2592
26.Nehasil 2588

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4742 lezců
780909 cest
Nové přelezy:
Prise De C 7b
Pyromania 7c+
Omiros 7b
Zipi Y Zap 8a
Doxa Ext. 7b
Spartacus 7b+
Dream Line 7b
The Craic 7b+
Limonadový 8A+
Kuře Joe 8A

Stěny
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder bar Točna - Jihlava

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dalyan – Egejská riviéra

Díl. III

Poslední třetí díl o lezení v oblasti Egejské riviéry. Loučíme se z Bafa Golu a pokračujeme dále. Naším cílem je zatím zcela lezecky neznámý Dalyan.

Oblast, která se nazývá podle stejnojmenné turistické destinace na západním pobřeží Turecka. To, že se zde leze, jsem zachytil kdysi na internetu (skupina lezců vrtačů sdružených kolem známého fotografa Hanze Ziedelhacka sem zavítala a nechala zde několik tuctů opravdu pěkných cest), pak už vůbec nic, žádné další informace, žádný vývoj, jen několik (podle sporých dostupných fotografií) středně těžkých a nádherných linií.
Pak se objevil knižní průvodce – Climb Travel Turkey, který tuto oblast poměrně uceleně popisuje. A tak bylo rozhodnuto, že tuto destinaci zařadíme do našeho itineráře putování po Egejské riviéře.


Dalyan (hi res)

foto by © JirkaS


Když jsme po přespání nedaleko turecké egejské metropole Milas dorazili do Daylanu, sluníčko již bylo na obloze poměrně vysoko a ohřívalo vzduch, že jsme trochu ztráceli chuť se vydat na strmou stezku ke stěně. Naštěstí stěna samotná byla ještě i v těchto téměř poledních hodinách v hlubokém stínu a tak nás tam v podstatě slunce přímo vyhnalo.


Pohled skoro jako z letadla se vám naskytne, když vystoupáte na vysoký vrch vzpínající se nad pláží Iztuzu. Ta vykukuje vlevo dole. V pozadí v pásu skal pak přímo září sektor Angel. (hi res)

foto by © JirkaS, Luky a Ida


A tak jsme vystoupali k asi nejlepšímu sektoru, který je v Dalyanu k sektoru:


Sektor Angel v plné kráse (hi res)

foto by © JirkaS, Luky a Ida


Angel to je jediný a asi i nejlepší sektor, ve kterém jsme brzy zdomácněli. Sektor má dvě hlavní části. Levá s trochu horším přístupem má jen několik cest, ale velký potenciál pro nové cesty. Stěna je hodně vysoká, odhadovali jsme tak ke sto metrům. Takže minimálně dvě plné délky skvělého lezení by se zde určitě daly vytvořit.
Pravá část je už více zkolonizovaná. Vedou zde pěkné ne tak dlouhé (15-20m) rozlezové kolmice v pravé části. (pro soft movery toho zde celkově moc není). Pak se již stěna láme do táhlého převisu, který je ozdoben nádhernými krápníky. Tudy vedou vytrvalostní dardy a je zde také spousta dalších možností pro nové cesty. V převislé části jsme vylezli jen jednu cestu nádhernou 8. Pak již do převisů již dávno nakouklo slunce a vysálo z nás poslední zbytky sil. Přesto jsme zkusili monstrózní devítku, která v nejtěžším místě graduje skokem do krápníku a bouldrovým dolezem, ale tato cesta nás elegantně odkopla.
Je to nádherná pláž s asi dva km dlouhou písečnou kosou, kterou si oblíbily velké želvy a každoročně sem chodí snášet vejce. Je to opravdu nádherné místo, jehož krásu umocňoval fakt, že v tomto mimo-sezónním období zde nikdo nebyl. Vykoupali jsme se, poseděli ve vyhřátém písku, a když se slunce začalo topit v moři, tak jsme se vydali do nedalekého kempu, abychom přespali a po dlouhém putování si odpočinuli.

Další den nás překvapivě přivítal poměrně vydatný déšť, který nám udělal čáru za lezeckým dnem. Přesto jsme se rozhodli, jet ještě na průzkum dalších dosud nenavštívených sektorů.
Dalším sektorem je sektor Zion do toho jsme se bohužel nedostali. Nachází se ve svahu a v hustém dešti se nám nechtělo se škrábat, kvůli několika cestám.
Dole u silnice u jezera, je však poměrně pěkná stěna s několika pěknými cestami, které budou asi v sedmičkovém (UIAA) rozsahu.

Posledním popsaným sektorem je do krajiny otevřený a nádherný Temple . Sem jsme jen nahlédli sice přes neutuchající déšť jen s průvodcem pod paží, ale skalní stěna vypadala naprosto impozantně a i přesto že je zde jen asi 15 cest, určitě bude stát za to se zde nějakou cestu pokusit.


Dalyan mapka 

nákres by © JirkaSPříjezd, přístup:

Příjezd do oblasti je reálný asi jen s půjčeným autem. (I když do Angel sektoru lze dojít pěšky z Dalyanu, který je významnou turistickou destinací) Ostatní oblasti jsou již na dojití daleko a také cesta k pláži, kde je možné zakončit lezecký den je zhruba tak 4km , protože musíte objet mokřady. Náš výlet začínal v Izmiru (letenka do Izmiru od 4 do 6 tis.), kde jsme si také půjčili auto. Ale je možné letět do nedalekého Dalamanu, kam směřuje v sezoně řada charter letů. Dopravu autobusy (dolmuši) mohu jen doporučit. Je levná a zažijete řadu nevšedních zážitků, ale chce to být aspoň minimálně jazykově vybavený. Místní jsou velmi přátelští vůči cizincům. Mimo Dalyan je totální turistické vakuum a tak jste dost za pomoci hodné exoty.
Zde turecký slovníček ke stažení:

Klima:

Co říct o klimatu? V dubnu, kdy jsme tam byli, bylo už suverénně na koupání a na slunci bylo na lezení horko. Ale dalo se. Výhoda sektoru Angel je, že tak do pozdního poledne do jeho západní stěny nesvítí. Zion bude na tom podobně, Temple bude asi přes den více na slunci. Zimní období, může být deštivé a nejsou prý výjimečné ani silné vichřice jdoucí od moře.


Doporučené cesty:

SektorAngel - Bachtelstunde, 9-/9 *** - parádní krápníková rallye, vytrvalost s sebou.

SektorAngel - Son, 8 *** - krápníky, ale s vytrvalostí v kapse velká pohoda

Potraviny a voda:

Dalyan poskytuje vše co potřebujete k pohodovému přežití. Voda k pití v těchto krajích nejčastěji balená, v kempu v Dalyanu je pitná voda v kohoutku.


Sektor Angel cesta Ganja Googo, 7-(hi res)

foto by © JirkaS, Luky a IdaNádherný vápenec, tvoří kromě krápníků dobré chyty a stupy (hi res)

foto by © JirkaS, Luky a Ida


Důležité je to slůvko zatím, protože oblast je ještě lezecky zcela nevyčerpaná. Odhadem by zde mohlo být i sto nových pěkných cest a dokonce v mnoha dalších sektorech (i když už ne tak velkých jako třeba Angel), tak doufejme, že nějaké přibydou. A to nejen jedno-délkové cesty. V centrální stěně Angel je místo na skvělé dvou až tří délky.
GPS souřadnice:

Parkoviště pod Angel sektorem: +36° 47' 39.43", +28° 39' 4.80"
Skály:
Angel:  +36° 47' 40.66", +28° 39' 6.58"
Zion: +36° 47' 27.92", +28° 39' 52.96"
Temple: +36° 46' 8.18", +28° 43' 2.46"


Jeskyně sektoru Angel. Dole je ještě jedna poněkud větší (hi res)

foto by © JirkaS, Luky a IdaZnámá a hodně přes kilometr dlouhá želví pláž Iztuzu 

nákres by © JirkaS, Luky a Ida


Kemp bivak:K přespání je ideální malý kempík přímo v Dalyanu (na mapce) je přímo naproti hrobkám, které jsou přes vodu. Další možnost je Ekin Club kemp pod sektorem Zion. Ceny jsou rozumné někde kolem 10 TL za osobu spaní ve vlastním stanu.
Průvodce, mapy navigace:Průvodce je k mání obsahuje dokonce i okolní oblasti, ale je rozhodně lepší si ho pořídit dopředu. Protože, místní ani neví, že zde mají tak pěkný lezení, tak nepředpokládám, že byste ho někde sehnali. Průvodce Climb Travel Turkey, kde naleznete nejen informace o lezení v Dalyanu.Pohled na památky – noční Dalyan (hi res)

foto by © JirkaS, Luky a IdaJirkaS v cestě Creator, 8+ (hi res)

foto by © JirkaS, Luky a IdaSektor s asi třemi dlouhými cestami v kolmé skále (hi res)

foto by © JirkaS, Luky a IdaHrobka vedle sektoru Temple (hi res)

foto by © JirkaS, Luky a IdaSektor Temple asi s desítkou cest (hi res)

foto by © JirkaS, Luky a Ida


Tip:

Rozhodně nevynechejte návštěvu „želví pláže“ známé Iztuzu beach . Koupání slunění a výhledy na okolní kopce jsou parádní.  Těm, kterým lezení po stávajících cestách nebude stačit, bych doporučil vzít s sebou vrtačku. Možností je zde nepřeberně a skály parádní.
Tak kromě lezení, jsou to neskutečný památky, většinou se sestávají z různě velkých hrobek vytesaných do skály. Sice pradávní obyvatelé zruinovali řadu pěkných sektorů pro lezení, ale zase jsou to opravdu skvostné památky.

Varování:

Jste v turistické oblasti, kde vás při návštěvě městečka (Dalylan) budou neustále lákat na nějaké výlety lodí. Radši se za památkami projděte, i když projet zarostlými lagunami loďmo bude asi celkem zajímavej zážitek.

Okolní oblasti:

Faralya, Kaputas, Kas, Olympos, Kaynaklar, Bafa Golu, Akyaka, Selcuk.


Památky , památky, památky, zde gigantický Ephesos (hi res)

foto by © JirkaS, Luky a IdaZdroje:

Průvodce na Lezci je zde Dalyan


Cesty v Angelu, jak se domníváme, že vedou (hi res)

foto by © JirkaS, Luky a IdaNaše cesta její itinerář (hi res)


JirkaS   [úpravy] 08:46 18.10.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Logistika11:34:50 18.10.2013
Odkud a ským jste do IZMIRU letěli?

Vzdálenost autem je z Izmiru do nejvzdálenější oblasti Eg.riviery Daylan, docela štreka. Odhadoval bych to na cca 350 km? Při tureckých cenách benzinu to není levná záležitost. Můžeš Jirko upřesnit? Díky.

Oblasti, zvláště žulové bouldery v okolí jezera Bafa Gölü, vypadají parádně a nevyčerpatelně, ale logisticky se mi to jeví složitější. To je asi mínus celého západního pobřeží.
 Fáberaodpovědět 
 Re: Logistika12:24:22 18.10.2013
Jo, je to kus, ale přejíždění v Turecku, je tak zajímavý (památky a skály podél cest), že rozložení na dvě části (Bafa je přibližně v 1/3 cesty Izmir Dalyan) nám přišlo úplně v pohodě. Auto bylo asi 17 Euro na den a benzínu jsme moc neprojeli tak asi necelé dvě nádrže.
Jedna nebo dvě lezecké oblasti jsou dokonce ještě více na jihu.
Letěli jsme tuším, s Lufthansou z Prahy a asi za 4 tis.
Dá se ještě letět do Dalamanu, ale to asi jen v sezone.
 jirkasodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

Kohoutí hřeben, V
 Databáze cest:
Všechny cesty (138976)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tein 7B Lom Ve Vlčí
Quo Vadis, Domine? 8/8+ Na Hřebenech
Místní Výzva Xa Kralupy Nad Vltavou
Doxa Ext. 7b Leonidio
Lykakia 6c Leonidio
Nově komentované:
Místní Výzva Direkt Xb Kralupy Nad Vltavou
Vokousek 6 Srbsko
Velký Kulový 8- Srbsko
Vokousek 6 Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: dětský lezení | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: péřový spacák Zlín | Re: péřový spacák Zlín | Re: péřový spacák Zlín | Re: péřový spacák Zlín | Re: Lezeni v jiznim Spanelsku - Grazalema | Re: Bergell- dotaz na znalce |

 Nové komentáře:
Re: využitelnost | Re: 300 | Re: hmm | Re: Inu | Re: Inu | Re: cíle čsl | Re: využitelnost | Re: Inu | Re: vv | Re: Budoucnost? |

 Kde to vře:
Vzdělávání (128)
V Doksech u Kladna někdo narafičil do chytů skleněné střepy (51)
Mezinárodní MČR a finále Rock Point ČP v boulderingu 2019 (26)
Dať do toho všetko (25)
Escaper (13)
Nové povolení lezení pro Srbsko a okolí v Českém krasu (10)
Mistrovství ČR do 14 let + kategorie B v lezení na obtížnost (9)
Manažer Adama Ondry Pavel Blažek kooptován do VV ČHS (7)
Nečekaná výprava na švýcarské Sušky alias Gastlosen (6)
Onsajt (5)

 Nově v inzerci:
Ocun Ozone QC | fenix 5x plus | Prodám zachycovací postroj | Kid Comfort III | Goretex trekové boty Haglofs vel.44 | Bergans funkční bunda pánská XXL nová | Goretex kotníkové trekové boty Alfa vel.37 | LaSportiva Python + Solution | Scarpa maestrale RS | hledá se Krakonoš |

 Anketa:
Máte enviromentální smutek?
 Nikdy 
 1120 
 Vyjímečně 
 937 
 Občas 
 1099 
 Často 
 1086 
 Imrvére 
 1079 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.