LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Gravitace je sviňa!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
O dřevěného Krakonoše 2021 (30.01)
Olympiáda (23.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13178
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Ondra 11634
2.Stráník 11575
3.Stráník 10950
Hory:
1.Novák 7454
2.Mrklovský 6201
3.Černý 5898

Výsledky
MMČR v drytoolingu (12.12)
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)

Deníčky
5072 lezců
877005 cest
Nové přelezy:
Caquitas D 7b
The Kessel 8a
Rock Punk 7b+
Megalodon 8A+
El Conejit 7c
Physical F 7c+
Mikel Ziar 7b+/7c
Viaje A La 7b+
Castigo Di 7b
Bricolaje 7c+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Hnátolam

Je sobota 30.11., venku vlhko a teplo. Tedy i přesto, že mám v Chřibech rozlezeno první 8a, které doufám pošlu do deníku, koumám, kam bych vyrazil na umělotinu.

Před 3 nebo 4 lety jsem se s kamarádem vsadil, že zamakám a do 31.12.2019 vylezu své první 8a.

Když ano, tak si nechá na zadek vytetovat … a to je tajný.

Tedy je jasné, že poslední dobou trénuji i přes „pokročilý věk“ (36 let), hodně práce u nás na firmě a malého potomka (2roky) 4-5x týdně. Campus, boulder, stěna, statické visy, obliny, protahování se, a … pořád dokola.

Tentokrát to vypadá, že ani žádný prst nebude bolet, lokty dobrý, ramena také. Snažím se kompenzovat trochu cvičením doma.

No a zpět k sobotě.

Pár telefonů, zjišťuji, kdo kam jede, domlouvám se doma, jak to bude se starostí o potomka. Zlíňáci jedou do Brna – Hangár… to beru jako příjemné zpestření, člověk si nemusí vymýšlet bouldery, potká kamarády, dá si nějakou svačinu na odchodu. Je jich sice pět do auta, ale Radmil, že pojede se mnou, abych nesmrděl sám v autě… tedy rozhodnuto, pojedeme na Hangár, přece jen to bude větší zábava než na domácí bouldrovce. Doma získán opušťák, nic tedy nebrání výletu za zábavou.

Cestou ještě zkouším jednoho kamaráda, jestli nechce jet - překvapí a za chvíli sedíme tři v autě.
Dojíždíme jako nic, rychlá platba na baru, jedno espreso a jdeme na to.

Předesílám, že nejsem žádný zdatný technik, ale spíš silový lezec. Rajbasy/kolmice mě baví, ale když chci číselně hodnotnou cestu, musí to být převislé, silové a krátké.

Tak pár rozlezů 6A-6C… všechno z první, jak to má být. Cítím se už trochu zahřátý a aktivovaný, tak padne volba na první 7A v kolmém. Posílám na druhý nebo třetí. Následně volíme 7B ve stejném profilu.

Zajímavý nástup, šup do velkého trojúhelníkového AIXu rukou a nohou na výrazný stup u země, pak zdvih do bočáku přes vysokou nohu. Daří se. Pak dva dobré, ale šibalsky otočené chyty, noha na šikmém AIXu a buch do TOPu.

boulder 1


Po prvním pokusu, obhlížím velký stup dole a říkám: „To je tam tak akorát, aby si o to někdo rozbil čelo.“ (představa byla, že člověk spadne dozadu a převáží se dopředu). Dávám další dva sáhnu na TOP, ale neustojím/neudržím.

Dávám si 5-10 minut pauzu, trochu odpočinku to chce. Radmil, který to vylezl říká: „Pojď lézt toto, vypadá to hezky, na to se už vy…“ Já: „Ok dám do toho poslední a jdu za tebou.“

Tak jsem tedy opravdu dal poslední. Úvod pim-pam, vysoká noha a bočák jen tak tak. Sunu se do dalšího modrého chytu. Držím v nejlepším místě, hledám nejlepší polohu nohy na šikmém AIXu.

Asi mám, tak jdeme na ten TOP. Sáhnu top. Jen se ho dotknu smekne se mi noha na AIXu. Poroučím se k zemi, kouknu směrem dolů a jen stihnu zachytit, jak moje natažená levá noha dosedá na úvodní velký stup. Vidím, jak kost opouští správnou polohu v kotníku a okamžitě se dostavuje pekelná bolest.

boulder 2


Ležím na žíněnce a hlavou se mi honí směs bolesti a doufání, že je to vymknuté. Přece jen všichni víme, jak lezečka umí nohu podržet a pád cca 2m na nataženou nohu nevěstí nic dobrého.

Po chvíli přichází obsluha, domlouváme se na mrazícím spreji a sanitce. V silné chvíli plné mrazu sundám lezečku. Přichází posádka rychlé. Klepu se jak drahý pes, dostávám nějaké opiáty od bolesti, fasuji fešáckou vakuovou dlahu. Ještě si stihnu střelit pár fórků… „potřebujeme trochu popis, jak se to stalo?“ „No tak zóna na druhej, pak TOP mínus a pak bum na nohu.“...

Cesta do fakultky, a že asi jen nutné ošetření a cesta domů do Přerova do nemocnice, protože mají dost plno… tak si říkám, asi to nebude tak zlé. Jedeme na rentgen. Nikdo nic neříká, ale pohled doktorů a sester v rentgenovně vydá za spoustu slov.

Ptám se, jak ty kosti vypadají? Říkají, některé dobře, jiné hůř. Jedeme zpět k ambulancím, po hodince přichází sestra s kapačkou k mojí dočasné posteli. Vědom si toho, že léků od bolesti dostanu za den jen omezené množství, se jí snažím vysvětlit, že to zatím tak moc nebolí… Dozvídám se, že doktor chce, abych to dostal… To už mi došlo, že budeme tlapku rovnat… nádech, výdech, takhle ještě mnohokrát a jsem v ordinaci.

Doktor: Se snahou o úsměv, za který mu děkuji, povídá - tak co? Já: ufff nic moc, teď mi řekněte Vy tak co. Doktor: No co vám budu říkat, všichni na těchto pár chvil vzpomínají se slzou v oku. Tak jdeme na to… slza bude až při vzpomínkách :) máme sádru.

Dostávám ubytovací poukaz, kde píšou cestou na pokoj na CT, pokračovat v lačnění a přichystat na operaci.

Na CT všichni mlčí, jen sestra cestou na pokoj řekne „no máte to pěkně roztříštěný“.  Vím, co to znamená… v nejlepším případě bez pajdání, v tom z těch horších odstranění kotníku srůstem kostí.

No následuje první operace, ve středu druhá… prozatím poslední.

Zevní fix na 5 týdnů. Kostní štěpy. Mám počítat s trvalými následky, artróza je sichr. No, ale co není sichr, že mi zůstane ohebný kotník.

nožka


7.1. půjde ven zevní fix a fásnu sádru, v ideálním případě… na dobu rekonvalescence jsem se raději neptal, už tak jsem psychicky dost špatný… interně počítám s půl rokem.

Nepíšu tento text, abych se vybrečel nebo si postěžoval na nespravedlnost světa… (jak je možné se takto rozbít na bouldrovce). Ale abych všem ukázal, že žiněnky dole, drahý vstup, profi stavěči a …. prostě neznamenají bezpečí, kdybych dal na instinkt, tak jsem to nelezl… Ale bláhový pocit bezpečí na bouldrovce zvítězil.

Třešínkou na dortu budiž, že 14 dní po tom, co se na mě vyřádil, „hnátolam“ tam stále trůní na Hangáru a číhá na další oběť. Kamarád tam byl v sobotu, týden po mně, a spadl úplně stejně, trefil i stejný stup dole, ale drobné rozdíly v dopadu a kdo ví, v čem všem, díky bohu znamenaly, že se mu nic nestalo.

Nerad bych s ním ležel na pokoji. :)

Tady vidíte proč podepisujete, že lezete na vlastní nebezpečí. Protože od provozovatele nečekejte ani to, že sundá boulder, který jest znám jako hnátolam.
Myšlenky, že si někdo na „hnátolamu“ orazil nohu již přede mnou, raději nechávám stranou, abych neměl zbytečně chuť být zlý. Nohu mi to zázrakem nespraví a vy si svoje hlídejte. Nemáme jich od přírody zas tak moc. Všem hezký zbytek svátků a do roku 2020 hodně štěstí, plno sil a žádné zranění.

PF2020

Jan Ištvánek   [úpravy] 11:28 06.01.2020Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ani první, ani poslední, bohužel12:19:20 06.01.2020
Bohužel to není první operovaný kotník po dopadu na strukturu/chyt na Hangáru. Hodně štěstí při rekonvalescenci, kéž se ti zbytky kostí správně prokrvují!
Komárodpovědět 
 Re: ani první, ani poslední, bohužel13:30:51 06.01.2020
Děkuju :)

snažím se srůstat se vší vážností a odhodláním :)
Jeníkodpovědět 
 Re: ani první, ani poslední, bohužel19:51:55 06.01.2020
tvá první věta je hodna zpráv TV H...vna a vůbec speech posledních pár let, podprahovky, neziskovky atd.
odpovědět 

 Srůstej12:30:45 06.01.2020
Taky popřeji dobré uzdravování s jednou potěšující informací. Co pamatuji, tak většinou se lékařské prognózy na následky, dobu rekonvalescence atd., naštěstí rozcházejí s realitou ve smyslu, že lékaři jsou jaksi výrazně skeptičtější a lidské tělo se hojí často výrazně lépe, než předpokládají. Nebo se jen jistí pro případ, že by byla nějaká komplikace.
A ještě k dopadům na struktury. Těmto cestám se programově vyhýbám, fyziku totiž neoklameš. Hrůzu mám i z trčících struktur, které mají potenciál, zasáhnout citlivé partie v oblasti .. no prostě v hodně citlivé oblasti. Když spadneš z převisu tak nic netrefíš. Tak asi tak.
Steveodpovědět 
 Re: Srůstej13:13:46 06.01.2020
Když spadneš z převisu zase trefíš podlahu. Ta šedivá matrace je docela tvrdá a modrých matrací tam není dostatek. Viděl jsem odhodlanýho borce jak skákal do velkýho topu (cca 8a) dyno, snažil se ho za každou cenu udržet a tím pádem se hodně přetočil, a když z toho vypad, tak padal na hlavu z cca 4 metrů. Jako kočce se mu ale podařil s sebou ve vzduchu mrsknout a dopadl tak tak O.K.
Jako v těch nejvyšších převisech to hodit a třeba nechat pod sebou nohu a sednout si na ní, nic moc. Už jsem tam taky viděl zranění čistě z dopadu na tu šedivou.
Mám za sebou nějakou to morálovku na písku a na skalách obecně a rád lezu solo. Ale na boulderovkách si dávám pozor, protože právě tam si člověk říká, že to je v pohodě a přesto se může blbě zranit (což je asi pointa článku jestli to dobře chápu).
boulderfanodpovědět 
 Re: Srůstej13:18:07 06.01.2020
Ha ha... už jsem viděl více lidí, co spadli na ruku nebo nohu a tu si překroutili tak, že si zpřetrhali vazy, nebo i pádem na měkkém několikrát zlomili, než kolik se jich zranilo nárazem na strukturu. A hnutá krční páteř po dopadu na záda také není vzácná. Prostě je to smůla, stát se ti něco může v každém profilu, takže vyhýbat se kolmicím nebo rajbasům je hloupost, k zranění dojdeš i v převisu, a kdybys měl vynechat i ty, moc ti toho z lezení nezbude.
odpovědět 
  Re: Srůstej13:30:04 06.01.2020
Přesně tohle byla pointa článku, aby si na sebe lidi dávali pozor a nedali na bláhový pocit bezpečí daný žiněnkami.

Struktury u země jsou v kolmém velmi hloupé, když se podíváte na foto toho bouldru z vrchu... tak umístit smekavý stup přímo nad výraznou strukturu je ... hloupé. A ještě hloupější je takový boulder lézt.

Můžu si za to sám, na to jsem příšel poměrně rychle. Je to jen to takové zamyšlení, aby se do úvah typu "můžu si za to sám" dostalo, co nejmíň lidí.

Ještě tak kdyby na těchto bouldrovkách došlo ke zkrocení rodičů bezhlavě pobíhájících dětí.
Jeníkodpovědět 
   Re: Srůstej13:44:41 06.01.2020
Je mi líto, co se ti přihodilo a přeji hodně štěstí v léčbe a žádné následky. K tomu, co jsi teď napsal, mohu dodat jen jedno. Máš pravdu, ale opět je tu jedno ALE... Trendem jsou bouldery právě po strukturách. A ideálně dynamické. Nemusí to být všude, to je jasné, ale pár by jich mělo být na každé buldrovce. Jenže nástup po struktuře a třeba dva tři vyvažovací kroky jen na stupech neuděláš, tam musí být velké struktury. To samé třeba bouldery s náběhem. Potřebuješ dole u země dva tři velké kusy :-( Ideální by bylo, kdyby cesty vedly šikmo a byla tam vždy jen jedna, jenže pak ti 4 boudlery zaplácnou 1/2 boudlrovky :-(

Ale chápu, co jsi chtěl napsat, dělám to i já - už několikrát se mi stalo, že jsem něco pokusoval a raději to vzdal se slovy že takové riziko nemám za potřebí. A vždy to bylo v kolmém nebo rajbasu, kde bych při pádu něco mohl ošklivě trefit.
odpovědět 
    Re: Srůstej14:46:51 06.01.2020
Bohužel je trendy šroubovat všude velké chyty,struktury a dyna strkat co nejvejš.Závody...parkur...trendy akrobacie....zábava....až do vážného zranění.A je jich asi dost.Bohužel nás za to “závodění s kámošema” nikdo neplatí,takže to chce tyhle “debilní” lezecké problémy prostě nelézt a stavěčum to klidně říct.Pochybuju,že se něco změní,ale třeba bude těhlech blbostí po bouldrovkách postupně méně.Do té doby to chce klidně zůstat měkej a zdravej.A chce to i trochu toho štěstí. Taky jsem ho dvakrát neměl a oba kotníky,bum bac a naštěstí jen natržené vazy. Ještě že dole neměli zahrádku obloženou sklem....to bych měl od té doby vadu řeči.
odpovědět 
     Re: Srůstej15:25:30 06.01.2020
Jenomže tyhle blbiny jsou právě s kámošema často lepší, než klasické silové boudery. Pokud dáš nějaký silový bouldr na max, zkusíš dvakrát třikrát a dojde ti síla. Ale vyvažovačku a technické věci můžeš zkoušet třeba hodinu a pořád jsi v poho. Lištička v pětačtyřicítce je super, ale na dynamickém kroku v oblinách se často vyblbneš více.
odpovědět 
      Re: Srůstej17:27:43 06.01.2020
Tady to blbnutí... Ideální je si zakázat patování a nepřibírat
odpovědět 
     Re: Srůstej11:01:31 08.01.2020
Autorovi přeji rychlé a beznásledkové uzdravení! A k tématu...není to jenom o nebezpečných boudrech. Před několik měsíci jsem v Hangáru na tom menším pilíři zkoušel 7C od Stáníka...nelezu to běžně, ale proč to nezkusit a bylo to z blbejch chytů do hrany doleva a nahoru po hraně. A přesně v cestě, v tom cuku doleva do hrany, byla postavená 5C? 6A? prostě veliký ćhyty...cca 3. Takže jsem to zkusil poprvé...nic, podruhé nebo potřetí jsem cukl doleva...a nějako těsně jsem minul nebo lehce zavadil o ty veliký chyty... Takže jsem toho brzy nechal...hrozilo, že to rukou napálím do těch velikejch... Říkal jsem to na recepci nebo jsem to psal na web, že by stavěči, ať už stavěl tu druhou cestu tu lehkou nebo Stráník tu těžkou...prostě, že by všichni stavěči měli přemýšlet co a kde staví. Tady to pro mě, kterej jsem měl to 7C nahraně/za hranou nebylo možný zkoušet skrze riziko zranění. Marťasovi by to asi bylo jedno, ty veliký, ten má obrovskou rezervu, ale pro nás slabší... A zase tak často se s takhle blbě se křížícíma bouldrama nepotkávám... naštěstí...
Tomodpovědět 
    Re: Srůstej19:45:49 06.01.2020
ALE můžeš je přece stavit do traverzů, ne?Já si taky myslím, že je blbost dávat takovou strukturu, na které fakt hrozí , že ti střelí noha (a o tom ten boudler v podstatě byl) nad takovou polici. Jasně, vše je na vlastní zodpovědnost, nemusel tam lézt, mohl se podívat atd... Jasně, nikdo asi ani nechce a nečeká omluvu od stavěče, jen by nebylo špatné příště víc přemýšlet, jak boulder postavit. Myslím, že tento boudler by mohl být ukázkovým příkladem proč. Zrakvilo se na něm víc lidí, někteří víc, někteří míň, někteří bez následků.. doufám, že tam ještě stojí.. ať si ho můžete jít zkusit! :)
.odpovědět 
     Re: Srůstej20:29:50 06.01.2020
Autorovi jsem psal. Nechci ani zveřejňovat kdo to stavěl. Prakticky by takový boulder neměl být schválen provozovatelem a minimálně po prvním úrazu měl zmizet ze světa.

Jen můj názor. Sám za sebe mám jasno. Neměl jsem to lézt. Jestli podobného rozhodnutí je schopný začínající lezec už si jistý nejsem.
Jenikodpovědět 
      Re: Srůstej23:42:02 06.01.2020
Bohužel se do skal a na stěny rektutujou lidi jako Ty. Zamysli se. Nebudeš lezce srát. Tohle je faul nejhrubšího zrna, pokud to riziko nepřijímáš, běž do popelnice dějin. Prosím. Přeji Ti brzské uzdravení.
Honzaodpovědět 
       Re: Srůstej00:20:42 07.01.2020
Juuuu a já se bál, že se nikdo takový nedostaví. Diskuze nezklamala. 😉
Jeník odpovědět 
        Re: Srůstej01:00:38 07.01.2020
Honza má ale pravdu. Fakt se zkus zamyslet...
odpovědět 
         Re: Srůstej01:33:18 07.01.2020
Zamyšlení.

Riziko přijato, noha zraněná. Článek měl vyznit v duchu, ať na sebe lidi dávají pozor a zbytečně nespoléhají na to, že jsou na bouldrovce v bezpečí.

Druhá stránka věci je, že adekvátní reflexí provozovatele by bylo zkontrolování daného boulderu a jeho případná úprava/výměna. Nejsem jediný kdo na něm ten stup trefil.

Venku riziko hodnotím a je dost cest, které nelezu. Bohužel na bouldrovce jsem polevil v ostražitosti. Nemám problém s klasickama v Ádru ani jinde.
Jeník odpovědět 
          Re: Srůstej09:49:09 07.01.2020
Hele, je mi líto, co se Ti stalo. Ale lezení je rizikový sport. Sám píšeš, žes to neměl lézt, že Ti tam ten chyt vadil. Tak jsi to neměl lézt a ne teď psát kamkoliv a komukoliv, aby to odstranil. Každý kdo leze musí být sám schopen posoudit důsledky, bohužel. Když se na skále roztřískáš o polici, taky nikdo nepřijde a nezačne ji kladivem rubat pryč. Kdyby se Ti otočil nebo vytrhl chyt, tak souhlasím, že je na místě zopovědnost provozovatele / stavěče.

Mě spíš na bouldrovkách sre, že tam zcela chybí dohled, který by usměrňoval lidi, kteří tam chodí místo fitka a nejsou schopni domyslet řadu věcí, takže pak sedí na žíněnce a netuší, že na ně může někdo přiletět shora z vedlejšího bouldru, že nemůžou nalézt do bouldru, který vede podél toho co lezeš, protože se pak vzájemně kopete, že i na bouldru je dobré umět správně chytat, když už nejdu sám ale v bandě...atd.

Chápu Tě, je to strašně nepříjemný, přeji Ti brzké uzdravení bez následků.
odpovědět 
           Re: Srůstej10:29:47 07.01.2020
Nesouhlas. Jištění i cesty by na umělce měly být v rámci možností bezpečné. Postavit boulder kde těžký klíč je zabránit usmeknutí nohy na struktuře, ve kterém se následně několik lidí zraní je chyba stavěče a stěny. Být stavěčem, asi bych se moc fajn necítil a první bych trval na nápravě.
m.odpovědět 
           Re: Srůstej15:24:09 07.01.2020
ty vole, to snad není možné. Snad jde o to, že když se na tom zmastilo víc lidí, tak by asi nebylo od věci ten boulder hned zrušit/změnit. Nebo ne??? Nebo snad -- víme o tom, víme, že ten boulder je potencionálně nebezpečný, ale všechno je na vlastní riziko, za všechno si můžeš sám, tak ho tam necháme! Jako fakt takhle přemýšlíš? Nechci se hádat, ale v tomhle mě fakt nepřesvědčíš, že nemám pravdu.
.odpovědět 
            Re: Srůstej16:23:23 07.01.2020
To je právě ta logika věci a pointa. Když se na tom někdo zraní, tak nečekám, až se to stane dalšímu a sundám to. Nic tím přece neztratím. Jen se vyhnu dalšímu riziku. Chce to jen trochu přirozenýho smyslu pro zodpovědnost.
odpovědět 
             Re: Srůstej17:12:21 07.01.2020
Prirozeny vyber, kamo, zaklad evoluce. Kdo spadne, ma zkusenost.
odpovědět 
              Re: Srůstej18:09:58 07.01.2020
Přirozený výběr není základ evoluce kámo. PV jen eliminuje data (DNA), ale žádný nový nevytváří.
odpovědět 
               Re: Srůstej22:12:42 07.01.2020
Omyl. Prirozeny vyber "skrta mene schopne" (fyzicky, mentalne ci kombo) z participace na dalsich generacich. Asi se budes divit, ale to je pro rozvoj moc fajn. Zpet k tematu: Kdyz ten potemcialne hrozici problem vidim a presto tam lezu, proc pote kritizuju stavece??? Notabene s dovetkem (az v diskusi pod clankem), ze si za to muzu sam... Prozreni hlupaka???
DXodpovědět 
                Re: Srůstej15:19:28 09.01.2020
Takže budeme naschvál stavět nebezpečné indoor bouldery, abychom podpořili přirozený výběr? Protože je lezců příliš?
Žebříkodpovědět 
                 Re: Srůstej15:23:06 09.01.2020
V tom případě ale nechápu, proč vám vadí lidi, co sedí pod boulderem, cpou se do vaší cesty, lítající děcka... Vždyť to všechno přeci může vést k dalším úrazům, což je podle této logiky snad žádoucí, ne?
Žebříkodpovědět 
                  Re: Srůstej08:39:26 10.01.2020
Ucebnicova ukazka rozdilu komunikace v hospode u piva a v internetove diskusi. Zkus si predstavit, ze bys tenhle nesmysl rekl z oci do oci. Po papuli bys asi nedostal, ale za pitomce bys byl jistojiste. Tyka se nejen tvych 2 konkretnich postu, je to proste takovy obecny nesvar...;)
DXodpovědět 
                   Re: Srůstej08:01:42 12.01.2020
Já se nebojím takhle komunikovat z očí do očí, když chci uvolnit zaseklou gramofonovou desku. Právě z očí do očí to funguje docela dobře.
Ale uznávám, že jsem neodpovídal jen na tento komentář, ale asi i na některé předchozí.
Žebříkodpovědět 
                    Re: Srůstej19:10:23 22.01.2020
Každý nosme u sebe zbraň a když někoho potkáme, okamžitě se ho snažme zabít, co když bude rychlejší. Jde přeci o přirozený výběr. Přežijí ti co mají rychlejší reakci
odpovědět 
                     Re: Srůstej12:26:15 24.01.2020
To zní dobře :-)
Žebříkodpovědět 
                Re: Srůstej08:51:11 10.01.2020
Ech... poněkud přízemní a jednodušší pohled.
odpovědět 
         Re: Srůstej17:55:16 07.01.2020
Podle me honza nema pravdu.. A nebudte takovy hustaci, i vy jste zranitelni. Ze takhle blbe dopadne pokus o prelez bouldru muze malokdo predvidat. " po bitve kazdy general " tady funguje paradne... :)
A.odpovědět 
         Re: Srůstej19:09:23 07.01.2020
Podle me honza nema pravdu.. A nebudte takovy hustaci, i vy jste zranitelni. Ze takhle blbe dopadne pokus o prelez bouldru muze malokdo predvidat. " po bitve kazdy general " tady funguje paradne... :)
A.odpovědět 
          Re: Srůstej10:17:09 08.01.2020
Nedávno jsem podobně sjel z uklouzané struktury pod topem (na úplně jiném boulderu v úplně jiné bouldrovce) a o spodní struktury si vrobil lišaj na půli těla. Řekl jsem si, že jsem pi.a a neumím lézt. Žebych z toho ale vinil stavěče, že dá nepříjemný navažovací krok vysoko nad další trčící struktury mne fakt nenapadlo...
odpovědět 
       Re: Srůstej08:31:25 07.01.2020
Hele tak todleto je nehoráznej kec. Bouldery nelezu. Nejde mi to. Jsem z pohraničí a lozím více méně jen modernější cesty na písku (+ 2-3 výjezdy/ rok na sportovky). Navzdory tomu všemu co v lezení neumím si myslím že docela umím zhodnotit riziko a naplánovat si odskoky do borůvčí a pískových svahů (kdo jinej než "moderní" pískař by to měl umět). Když ale jdu párkrát do roka na návštěvu na komerční stěnu v Brně nebo v Praze a zaplatím tam na naše pohraniční poměry majlant, tak očekávám, že se můžu plně soustředit na výkon a všecky faktory bezpečí mimo můj uzel a jistitko můžu hodit za hlavu. Nehodnotím tenhle konkrétní případ... Je mi jasný, že navzdory všem bezpečnostním opatřením se vždycky něco podělá. Jestli to je ojedinělý případ, nebo jestli to jsou recidivisti, nevím. Tudle bouldrovku neznám. Každopádně to že cestu neodstranili po upozornění je podle mě šlendryjáctví a arogance podobného typu jako kauza Boing 737 max, i když s podstatně menšími následky.
Kokodpovědět 
        Re: Srůstej10:25:53 07.01.2020
Kauza Boeing 737? To mě fakt dostalo. Tebe je v tom pohraničí škoda. Zkus nabídnout své služby a postřehy někde v médiích. Pak už ti nebude připadat 120 kaček jako velká suma.
Zdénaodpovědět 
        Re: Srůstej10:55:45 07.01.2020
Přesně tak.
Do nějaké míry musí zodpovědnost přijímat i provozovatel. Kupř. když kašlou na to, obeznamovat nově příchozí s pravidlama (nelezte pod lezoucícho, děti nesmí být ani na zlomek vteřiny bez dohledu apod.) a nechaj je jen něco podepsat, aby se nezdržovala fronta, tak jsou za průsery zodpovědný (tím neříkám, že se to tam děje, to píšu obecně).
Tohle v článku je myslím exemplární příklad. Něco už se stalo, tak na to neseru a snažím se riziko jako provozovatel omezit! Přístup "ať na to teda neleze" je v tomhle případě úplná hovadina. Kdo to vypustí z huby je kretén. Vždyť oni to tam staví a vybírají peníze za to, aby se na tom právě lezlo!! Tak přece udělám všechno proto, aby se na tom curva lezlo a ne se mrzačilo!
Tím VŮBEC neříkám, že mají všechno na triku, nebo že musí mít vychytanou dokonale prevenci. Jde o to, že když se něco stane, tak to nenechám být a řeším to!
Teoretický příklad. Když si někdo po Xté vyvrkne kotník, tak by se měl provozovatel zabývat otázkou proč. Třeba zjistí, že to bylo z 90% dopadem na šedivou tj. bez modrý matrace. Tak okamžitě dokoupím víc modrých, ať si to můžou pod sebe dát všichni a nervat se o to.
Jako provozovatel se musím snažit přemýšlet i preventivně, do té míry co to jde. Jak psal někdo nahoře. Třeba dodržovat pravidlo: "Nedávej polici tam, kde se o ní může někdo rozstřískat. Polici nebo velkej chyt dávej tak, aby se na něj nepadalo, ale padalo se z něj přímo do matrace."
bezpečákodpovědět 
         Re: Srůstej11:10:32 07.01.2020
Majitelum je vetsinou fuk nazor lezcu.Jde o to od lidi vybrat co nejvic.Na stenach je to komerce a detske kurzy.Zivi je jantari lezouci cesty max 7 a bouldery max V4 a deti ktere jdou druhej den zase na jinej krouzek.Lezci a specialne ty “taky skalni” jsou naprosta minorita navstevniku lezeckych a boulderovych center.Od toho se odrazi kdo tam taky stavi.V praze 3 znami staveci a zbytek nejaci patlalove kteri to delaji v pauze pred ”hlidanim” deti.
odpovědět 
          Re: Srůstej21:41:39 14.01.2020
Jen tak kdyz jsme u tech trech orazkych stavecu, kteri z tech co v Praze stavi jsou ti 3 jedini a zbytek patlalove? Vim nekolika stavecich co se zivi stavenim, kupodivu ne v Praze, ale treba v Nemecku a tu a tam postavi neco i doma, v Cechach. Hadam ze kdyz si je do Nemecka opakovane zvou, tak to zase takova jelita nebudou. Nebo se pletu?
Andyodpovědět 
         Re: Srůstej11:10:34 07.01.2020
Majitelum je vetsinou fuk nazor lezcu.Jde o to od lidi vybrat co nejvic.Na stenach je to komerce a detske kurzy.Zivi je jantari lezouci cesty max 7 a bouldery max V4 a deti ktere jdou druhej den zase na jinej krouzek.Lezci a specialne ty “taky skalni” jsou naprosta minorita navstevniku lezeckych a boulderovych center.Od toho se odrazi kdo tam taky stavi.V praze 3 znami staveci a zbytek nejaci patlalove kteri to delaji v pauze pred ”hlidanim” deti.
odpovědět 
         Re: Srůstej20:06:53 07.01.2020
Bezpečáku a víš třeba, že na Hangaru je provozní řád a návod velkej jako kráva jak se tam máš chovat? Je to boulderovka, na té se padá! To mají zpovídat každého spadlého jestli spadnul dobře a jak dobře se mu padalo? Je to rizikovej sport. Pokud to nechceš akceptovat, běž dělat jinej sport. V dnešní době parkourového lezení budeš mít na kolmicích vždycky nějakou překážku/strukturu, kterou můžeš trefit a záleží na tobě, jestli do toho rizika jdeš a nebo jdeš hrát kuličky.
odpovědět 
          Re: Srůstej20:13:05 07.01.2020
Tvoje reakce vypovídá o tom, že sis jeho koment ani pořádně nepřečetl. Nebo sis to v hlavě přeinformoval tak, abys za každou cenu mohl mít blbý kecy. Ale přiléhavá reakce na koment bezpečáka ani náhodou. O inteligentní reakci ani nemluvě.
boulderfanodpovědět 
           Re: Srůstej21:26:55 07.01.2020
Naopak, tvoje reakce vypovídá o tom, že si absolutně nepochopil protiargumenty. Když ti z cesty spadne sto lidí a jeden/dva se zrakvej znamená, že je špatně postavená cesta nebo, že to lezli dva co se tam přecenili? A kvůli těm dvěma mají přestavět stěnu či dokoupit matrace? V tomhle vzorci by za chvíli rozdávali nafukovací obleky proti pádu pro všechny lezce. V každé cestě se může jedinec nějakým způsobem zranit! Takových případů co se stalo je stovky. A ve všech se můžeš pitvat co mohlo být špatně. BOREC NEKONTROLOVANĚ SPADL NA BOULDEROVCE A TREFIL CHYT MÍSTO DOPADIŠTĚ. Nespadnul do medvědí pasti nebo na otevřený nůž, který tam zapomněli provozovatelé. Proto píšu, že je to rizikový sport a je třeba s těmito riziky počítat. I kdyby se o nás provozovatelé stěn starali jak o batolata, vždycky se najde větší batole, které se zraní jinak. Prostě úrazům v lezení nezabráníš! Mimochodem na Hangár chodím, cestu jsem lezl spolu se spoustou dalších lidí a nikdo neměl žádný problém. Prostě blbá náhoda a špatnej, nekontrolovanej pád.
odpovědět 
            Re: Srůstej21:49:48 07.01.2020
Spadl na nešťastně umístěný chyt, který tam namontoval provozovatel. Jsi fakt úplně blbej, nebo co?
m.odpovědět 
             Re: Srůstej21:55:20 07.01.2020
A ten chyt vedle, na který mohl spadnout taky kdyby spadl trochu jinak byl šťastnej? Zapoj hlavu než něco napíšeš;)
odpovědět 
              Re: Srůstej08:42:11 08.01.2020
Kterej myslíš? Na druhou stranu ten velkej stup možná zabrání zklouznutí do mezery mezi stěnou a žíněnkou. Ono celýmu Hangáru by pomohlo naklopení o cca 10°, teda kromě "kýlu" a "balvanu".
odpovědět 
               Re: Srůstej11:16:31 08.01.2020
Celej Hangár je komerční stěna...proto je tam minimum převisů a veliká většina kolmic a položených. A dále zřejmě kvůli Adamovi a Stráníkovi tam jsou ty moderní parkurové bouldry...které nezávodníkům moc k ničemu nejsou... Prostě na trénink na ven je asi lepší chodit jinam, anebo si vymýšet bouldry v horním patře na nahozené stěně...moderně jmenované spray on:-))
Tomodpovědět 
                Re: Srůstej22:10:19 08.01.2020
"Pobíhadlo" má Adam na Kotelně
odpovědět 
                 Re: Srůstej10:01:04 10.01.2020
To sice má, ale na Kotelně má jenom ten jeden postavenej...bez jakýchkoliv jiných chytů/stupů. Samozřejmě, že to přestavuje, ale nic se mu tam nemotá v cestě. A v Hangáru je to přece jenom znatelně větší a ne sice pobíhacích, ale nejistých kroků či skoků po klouzajících strukturách, kdy kolem jsou výrazné a veliké struktury a veliké chyty z jiných bouldrů, který tam buď překáží nebo je to/či to může být nebezpečné, je tam snad půlka...
tomodpovědět 
       Re: Srůstej12:42:31 08.01.2020
některé komentáře mě teda zvedají ze židle. Lezu asi 13 let a píšu poprvé do diskuze... někteří počítejte do minimálně do deseti, něž něco vyplodíte. Chodím na bouldrovku abych se zlepšil a né abych lezl to, na co mám. Když jedu na písek a do hor, tak si třikrát promýšlím každý krok i nástup do cesty. Ale na bouldrovku jdu proto, abych ten boulder ve kterém se nehnu vylezl třeba na třicátý pokus.. mimo jiné o tom je bouldering. nebo si myslíte, že světová špička leze 8C na první pokus a s převahou? proberte se. asi to není chyba stavěče- nikdy se nedají předjímat všechna rizika i v návaznosti na okolní bouldry, ale Pokud se někdo zraní při pádu na struktuře nebo stupu, měl ten boulder provozovatel do dalšího dne odstranit a znovu ověřit zda je vše OK. Jsem rád, že Jeník tenhle článek napsal a snad se něco změní k lepšímu. Přeji brzé uzdravení.
Petrodpovědět 
        Re: Srůstej21:44:11 08.01.2020
30x nebezpecny dyno s nekrontolovatelnym padem..nebejt to stup, nohu mohl soupnout treba za bouldrovku. Ja si teda takovej boulder rozmyslim a 30x ho zkouset je spatny napad kdyz na to nemas.. Neni
odpovědět 
      Re: Srůstej12:38:16 07.01.2020
Kdo to stavěl? Zveřejnění by nebylo špatné.
odpovědět 
       Re: Srůstej12:59:20 07.01.2020
a na co, clanek smazat
odpovědět 
        Re: Srůstej13:10:21 07.01.2020
tebe smazat
odpovědět 
       Re: Srůstej13:11:23 07.01.2020
Odpověď na tuto otázku ti nepomůže. Pokud postavím boulder, a jiný stavěč pod něj později přišroubuje velký chyt (o který si pak někdo zlomí nohu), je to jeho zodpovědnost.
hulakodpovědět 
        Re: Srůstej16:18:26 07.01.2020
Jestli dopadl na ten modrej úplně dole, tak ten k tomu 7B patřil.
odpovědět 
       Re: Srůstej14:05:38 07.01.2020
Hon na čarodějnice je blbost. Berme to jako věc která se stát nesmí, ale je jasné, že se občas stane. Nějaká míra odpovědnosti vůči poškozenému je ovšem jednoznačně relevantní věc k diskuzi, proto jsem se obořil vůči diskutujícímu přede mnou. Co mě ale spíš je divný, že ten boulder po tom upozornění nesundali. Pro mě to je to co jsem napsal výše...
kokodpovědět 
        Re: Srůstej15:27:10 07.01.2020
přesně tak.
odpovědět 
         Re: Srůstej09:35:58 08.01.2020
No, počkal bych. Ona se ozve pojišťovna o úhradu za léčebné výlohy, skončí to u soudu a pak budeme vědět, kdo za co může... Osobně si myslím, že je to na třetiny
- tj. z 1/3 si za to lezec může sám (lezl to, na co nemá), z 1/3 je to vyšší moc (prostě špatně spadl) a za 1/3 za to může provozovatel boudrovky (špatně postavený boulder).
Pták ohnívákodpovědět 
          Re: Srůstej10:06:19 10.01.2020
No lezl na co nemá...na to snad umělý bouldrovky jsou, nebo ne? (kromě jiných věcí, jako třeba možnosti bouldrovat/lézt, když je venku hnusně nebo člověk nemá moc času jet ven atd. atd.? Na nácvik těžších kroků, pokud možno bezpečně, aby pak v přírodě byl člověk připraven tyhle těžší kroky dělat třeba ve větší výšce na bouldrech...
Tomodpovědět 
           Re: Srůstej22:13:36 10.01.2020
Ok, máš pravdu... Jenže umělé bouldrovky staví člověk. Takže když si borec rozštípe nohu venku, může za to příroda, že dala polici dolů. Kdežto na umělce....ano, máš nacvičovat problém, krok, přesun, ale pokud možno bezpečně (je to vlastně tělocvična pro tréning toho, co tě čeká venku). A proto je divný, že se v tělocvičně lze poměrně "lehce" zranit. A to by se stávat nemělo, si myslím.
Pták ohnívákodpovědět 

 Síla...12:31:24 06.01.2020
...v hlavě.
Tak davaj bomby a brzy zase ve skalách! Držím palce na co nejrychlejší zotav bez komplikací!
Variantodpovědět 
 Re: Síla...14:24:01 06.01.2020
Neboj, mě se tak snadno nezbavíte :)
Jeníkodpovědět 
  Re: Síla...23:37:55 06.01.2020
Cau ve volnych chvilich mozno shlednout Amazonia vertical od bratru slovaku... aspon me to naladu zvedlo, ale to jsem byl jen cerstve po menisku. Kazdopadne drzim palce.
Davidodpovědět 
   Re: Síla...00:32:23 07.01.2020
Díky za tip. Kouknu.
Jeník odpovědět 

 bezpečné stavění14:54:06 06.01.2020
Ahoj, na vyčnívající struktury v kolmých a položených profilech tady na stěnách často myslím.
Mám malou zkušenost se stavěním cest a boulderů z Kanady, kde jsem byl zaměstnaný na stěně. Tam mi tloukli do hlavy, že v kolmých profilech nesmím vytvořit ledge (v češtině něco jako polici), aby na ni někdo nespadnul. Popřípadě pokud tam je, musí být někde pod řetězem nebo mimo linii pádu (někde na boku).
Zajímalo by mě jestli stavěči u nás v ČR na něco takového myslí. Neberte to jako kritiku a když už, tak konstruktivní :)
Adam Fialaodpovědět 
 Re: bezpečné stavění14:58:34 06.01.2020
Ne.Aspoň co mám zkušenost z Prahy. 13,Bw,Off.
odpovědět 

 taky sem tam smeknul, a trafil to15:46:38 06.01.2020
hoj, preju brzke uzdraveni...ujela mi tam noha uplne stejne, dokonce s uplne stejnyma myslenkama a i ten zasrany top jsem drzel..a trefil startovni stup..bohudik jenom vytknuty a dva tydny omezeny pohyb.
doted ale noha poboliva v urcitych uhlech.. byl jsem ten se stestim pro tentokrat...  lezeni a zdravy zdar, drz se ;)
kuboodpovědět 
 Re: taky sem tam smeknul, a trafil to17:22:16 06.01.2020
Tohle už je třetí případ trefení nástupu v tomto boulderu. Fantastické skóre pro jeden boulder... A pro mě i parádní vizitka pro Hangár..
Jeník odpovědět 
  Re: taky sem tam smeknul, a trafil to17:31:44 06.01.2020
Netuší někdo, jaká je "úmrtnost" na Hangáru? Kolikrát v týdnu sanitka nebo aspoň odhopkání s dopomocí?
odpovědět 
   Re: taky sem tam smeknul, a trafil to21:42:52 06.01.2020
kristepane....
odpovědět 
  Re: taky sem tam smeknul, a trafil to19:50:55 06.01.2020
tywoe a proč to teda lezete ?????
odpovědět 
  Re: taky sem tam smeknul, a trafil to19:57:05 06.01.2020
hm, to je hustý. padaj tam lidi, natloukaj se a nikdo se za nos nečapne. to mi napadá (v kontextu s prokopáckým procesem), že těch pár stovek tisíc (plusmínus cena léčby a rehabilitace když to půjde jak má) by se už zdravotní pojišťovně rentovalo zažalovat. mimochodem, jsi životně nebo úrazově pojištěnej? jestli jo, co voni na to?
Lukas B.odpovědět 
   Re: taky sem tam smeknul, a trafil to20:47:09 06.01.2020
To by se za chvilku žaloval atletickej stadion že někdo zakopl vo překážku... Holt i na překližce platí "Když na to nemáš tak se tam neser"
odpovědět 
    Re: taky sem tam smeknul, a trafil to20:54:23 06.01.2020
upřímně oceňuji tvůj názor ze starých dobrých časů. když se marně a zelenej strachy pokouším o nějakou klasičárnu s vyhnaným kruhem, tak je to asi ten jedinej správný přístup. ale tys byl na sportovišti a zaplatil vstupný. ale dovedeno do extrému - kdybys skočil ze startovního můstku do plaveckýho bazénu, a von by tam byl jen půlmetr vody, a měl bys krvavý kolena a zlomený obě ruce, taky by to byla jen tvoje chyba? nebo když zmiňuješ ten atletickej stadion - kdyby v doskočišti pro skok daleký byla zahrabána lopata? byl bys holt blbec, že sis to nezkontroloval a šel do toho?
Lukas B.odpovědět 
     Re: taky sem tam smeknul, a trafil to22:09:07 06.01.2020
Pri vstupu podepisujes, lezeni na vlastni nebezpeci tecka. Ano urcite se stup asi dal dat jiny, ale stavecovi bych to za vinu nedaval. To pak muzes rict, ze stavec muze za to, ze sis urval poutko z dirky nebo na kampusu a nebo ze sis rozrizl prst o cistou umytou listu. V 8A boulderech jsem taky videl nebezepecne pady, ale co stavecovi zbyva, uprimne nic. Nebo holky jsou schopny si lamat kotniky jako na bezicim pasu bez nejake objektivni priciny, skok na matracu a rup. Bohuzel bouldering je extremni sport, ktery kladne duraz i na velkou miru zkusenosti jak dopadat, vyhodnotit situaci atd. Stala se nestastna nahoda a preji brzke uzdraveni. Ps. s tim bazenem a lopatou si fakt mimo, nejsem vul skakat do bazenu kde neni voda.
Pavelodpovědět 
      Re: taky sem tam smeknul, a trafil to23:18:00 06.01.2020
No s tou tečkou bych to tak zřejmě neviděl. Existuje řada případů, kdy se odpovědnosti zbavit nemlůžeš bez ohledu na to, co kdo podepíše nebo jaká je tam cedule.

V tomto případě jdou zákony trochu proti sobě, protože třeba platí dle § 2903/1 občanského zákoníku, že nezakročí-li ten, komu újma hrozí, k jejímu odvrácení způsobem přiměřeným okolnostem, nese ze svého, čemu mohl zabránit. Tedy když o tom víš, můžeš si zato sám. Ale zase zároveň platí podle obecně prevenční povinnosti že každý má povinnost zakročit na ochranu jiného, kdo vytvořil nebezpečnou situaci nebo kdo nad ní má kontrolu, a to vyžadují-li to okolnosti případu nebo zvyklosti soukromého života, stejnou povinnost má ten, kdo může podle svých možností a schopností snadno odvrátit újmu, o níž ví nebo musí vědět, že hrozící závažností zjevně převyšuje, co je třeba k zákroku vynaložit. Tedy pokud někdo ví, že boulder je nebezpečný, a nepodnikne kroky k nápravě, nejedná podle té prevenční povinnosti.

Osobně bych to viděl tak, že pokud se něco stane poprvé, je to chyba lezce. Pokud se však na nějakém boulderu zraní více lidí opakovaně, je to chyba provozovatele, který neodstranil jednoznačně nebezpečnou situaci.

Těžko říci, jak by soudy rozhodly, ale pokud se někde stane něco několikrát, podle mne by to žalovatelné bylo. I když podepisuješ něco o vlastním riziku, máš právo předpokládat, že se jedná o riziko běžné, vyplývající z podstaty tohoto sportu (špatně spadneš, něco si natáhneš/utrhneš...), a ne o riziko vyplývající z nedbalosti provozovatele (například utržení navijáku, selhání postupového jištění, špatný stav dopadiště, špatně postavené bouldery...)
odpovědět 
       Re: taky sem tam smeknul, a trafil to07:35:43 07.01.2020
Jasné, máme hromadu zákonů, některé mají smysl, některé nemají. Bouldering není bezpečný sport. Viděl jsem mnohem horší s ještě horším dopadem. Paty v posledních chytech, prakticky každý skok, klouzavé stupy a podobné. Vždycky je tam riziko, možná i proto to děláme. To že jsi na překližce na tom nic nemění. Článek jako varování těm, kterým to nedošlo dobrý, ale hanit tady stavěče, že někdo špatně spadne? Bouldr je 7b tedy se očekává, že do něj bude nalézat skutečně dobrý lezec, který ví co dělá a počítá s riziky.
Petíodpovědět 
        Re: taky sem tam smeknul, a trafil to09:11:17 07.01.2020
A i kdyby tam nebyl ten velkej stup, tak třeba trefí hned to železo v roztržené žíněnce pod ním. Mimochodem, ta žíněnka je tam docela děs, když to srovnám se zpracováním stěny jako takové.
odpovědět 
     Re: taky sem tam smeknul, a trafil to22:09:28 06.01.2020
Když už tak v tom doskočišti by ta lopata byla položená a stejně bys šel skákat i když bys jí viděl...
Řešení je všechny chyty odmontovat nebo je udělat molitanový.
Tím ten boulder neschvaluju, zdá se že je smekací tak blbě že se vysviští podél stěny kde je ta "police"
odpovědět 

 Hodně štěstí při rekonvalescenci17:12:06 06.01.2020
Přeji autorovi hodně štěstí při zotavování. Mimochodem, které 8a to mělo být?
zaoralfodpovědět 
 Re: Hodně štěstí při rekonvalescenci17:23:13 06.01.2020
Ale, cosi s čajem a dýcháním. 😁
Jeník odpovědět 
  Re: Hodně štěstí při rekonvalescenci18:56:14 06.01.2020
Wow, docela oblinový nářez, ne? Taky jsem po tom pokukoval. Je to lezitelný?
zaoralfodpovědět 
   Re: Hodně štěstí při rekonvalescenci19:49:12 06.01.2020
Slovy místňáka. Chce to mít plán a realizovat ho.

Do plánu je potřeba zahrnout i dost zimu.
Jeník odpovědět 

 PF22:12:10 06.01.2020
pěkný pfko. to je teda pech. jo tyhle bouldry jsou pěknej srak. na vánoce jsem tam byl a nějaký bouldry v těch slabech taky lezl a tak nějak nad tím přemejšlel, že když člověk spadne na strukturu pod sebou, tak si může dát pěkně na držku a tak nějak se jim raději vyvaroval. no a ted vidím co se může stát. stavěči by měli přemýšlet - hezky to tady píše Adam Fiala - v zahraničí s tím mají zkušenosti a u nás by se měli poučit. tyhle boudlry jsou stejně k prdu pro trénink na skalách, zlatej mírnej až velkej převis, případně kolmáč (ale ne po strukturách...rozběhy, náskoky apod, můžeš dělat v lese... drž se a buď zdráv!
honza k.odpovědět 

 Proč to děláš?23:34:24 06.01.2020
Text komentáře je pro vulgrání, urážlivý nebo nezákonný obsah skrytý.
Honzaodpovědět 
 Re: Proč to děláš?00:30:10 07.01.2020
Ufff a já se bál, že diskuze tady nenabere klasickou formu.

Si to zachránil, díky za to. :-)
Jeník odpovědět 
  Re: Proč to děláš?08:20:18 07.01.2020
na toho chuja se vyser. nevi co dřista. byl jsem na tom jak ty a po roce bylo vše v oukeju. i ty osumačka přišly.
stary pesodpovědět 
  Re: Na zdraví..08:35:02 07.01.2020
Ahoj Jendo,
asi bych doplnil minulý komentář: "Kdo z nás občas není pitomec ? " :)
Moc hezky jsi svojí malou velkou tragédii popsal a to zrovna v období, kdy nad důležitostí zdraví hodně přemýšlím. V pátek jdu na RTG - kontrola asi zlomeného prstu na noze. Před měsícem jsem nakopl místo míče žebřiny. Ano-pitomec. 1000x jsem se sám sebe ptal proč..
... přesně před trénovacím zimním obdobím a vánočním lezením v Chorvatsku. Na obojí jsem se hodně těšil. Taky mám rodinu a hodně práce, vím jak je čas na pár cest vzácný :)
Takže ti úplně rozumím, akorát prst je vůči tvému úrazu brnkačka. Přeji ti, ať se dáš do kupy co nejdřív a nejlíp.
Až budeš chtít poradit, jak se dá cvičit s jednou nohou nebo bez, můžeš mrknout na instruktážní video " Road To Hospital " .

PS: nemůžu si pomoct, ale žádnou pitomost v tvém počínání a popisu nemůžu najít.Jen Lezec má svoje anonymní komentářový legendy. Taková žumpa nutná k denní potřebě .
ALAodpovědět 

 ouč08:02:31 07.01.2020
Přeju brzké uzdravení, minulý rok jsem měl také zlomený kotník a není to žádná slast. Hlavně nepodceň rehabilitaci jako já, fakt to chce poctivě cvičit. Ještě za mě můžu doporučit jíst chlorelu, podporuje to regeneraci, dlouho bojoval jsem s otokem a tohle mi fakt pomohlo. Měj se
Jaffodpovědět 

 INOVACE PRO STĚNY10:10:20 07.01.2020
Mám takovej inovativní nápad pro všechny umělý stěny a bouldrovky. Z lezení se stává masovka a přitom to vyžaduje alespoň minimální povědomí o tom, co se může stát. Nikdo nekontroluje, jestli návštěvník reálně umí jistit, uvázat se, jestli ví jak se chovat na bouldrovce, jak při boulderingu chytat, kam až může doledět borec / borkyně, když ustřelí noha / ruka v dynamu atd... Místo toho jen podpis u vstupu a šmitec, ohrožujte se jak chcete.

Co kdyby to bylo tak, že každý návštěvník musí absolvovat půlhodinový školení, který sice nenahradí kurz, ale lepší než něco. Školení pravidelně 2x denně nebo dle poptávky, nutná rezervace, získá průkazku dané stěny a pak ať si tam chodí jsk chce.

Pro stěnu byznys, pro lidi poučné a pár kolizím to určitě zabrání. Provozní řády nikdo nečte, Schuberta zná jen starší generace a zkušeností má většina spíš minimum, pokud nějaké.

Bude to ze začátku trochu voser, ale kvalitě a bezpečnosti to prospěje.
odpovědět 
 Re: INOVACE PRO STĚNY10:47:11 07.01.2020
Ja bych na to udelal smernici.. Tyve.. To jako fakt nebo je april? Mozna by to chtelo udelat i pulhodinovy skoleni nez si das kafe, jako vis jak, zpocatku voser, ale pak - uplne jina dimenze. A v kazdej kavarne, samozrejme prezkouseni kazdy tri mesice.

Spis by prospelo, kdybys staveci vic premejsleli.. Kolmady na umelce jsou proste strasne nevdecny, uz nekolikrat jsem odesel z bldru kde hrozilo ze pri smeknuti z neprijemnyho rajbaku vemes bradou madla ze sousední V3..
odpovědět 
  Re: INOVACE PRO STĚNY10:47:38 07.01.2020
Jo a brzky uzdraveni, sem chtel vlastne napsat :))
odpovědět 
  Re: INOVACE PRO STĚNY10:52:17 07.01.2020
hele, v kazdy praci mas skoleni bozp vo tom, jak mas nosit krabice, lizt na stolicku nedejboze zebrik a jak mas sedet u pocitace. takze kdy tohle svaz nejak usmernil, bylo by to jen dobre
odpovědět 
   Re: INOVACE PRO STĚNY12:08:24 07.01.2020
No, jako nějaké stručné info na co si dát bacha budiž ... ale ono je to jako na sjezdovce, soce existuje nějakých 10 doporučení FIS jak se tam (ne)chovat, ale je to čistě informační materiál. A mám pocit, že kdo nebyl hovado, ten se podle toho tak nějak choval i dřív, a kdo je jednoduše debil, tomu to nepomůže.

Pravda ale je, že jak u přírody si holt člověk musí dávat majzla z principu, tak u umělých terénů by se měl jejich tvůrce/provozovatel fakt maximálně snažit o to, aby v rámci možností riziko zrakvení se eliminoval. A pokud se někde stávají podobné úrazy opravdu častěji, tak je to zbytečné a chtělo by to změnu.

Navíc, pokud by se velmi podobným způsobem na té boulderovce zrakvilo víc lidí, tak by případný soudní sport pro provozovatele nemusel fakt dopadnou dobře. To je upozornění, ne návod ;-).
MModpovědět 
 Re: INOVACE PRO STĚNY11:42:33 07.01.2020
Souhlas. V zahraničí už ledaskde tohle funguje. Asi tam dobře vědí, proč... Nedá se apelovat zdravým rozumem, protože ten je tady dán zkušenostmi. Zkrátka na stěny chodí čím dál víc začátečníků, tak to prostě je. Spousta z nich si to jen párkrát zkusí, nechá toho a přijdou po nich jiní začátečníci, takže průtok nezkušených lidí je velký. Formálni podpis provozního řádu je vážně k ničemu.

A za mě i souhlas, že by stavěči měli trochu přemýšlet. A že po takovém úrazu tam cesta stojí dál a rakví se na ní další lidi, to mi fakt hlava nebere.
odpovědět 
  Re: INOVACE PRO STĚNY12:52:11 07.01.2020
Ano, napriklad ve Svedsku: https://www.klattercentret.se/akalla/english/
I jistic, co bude jistit nekoho na Top rope musi mit nejaky zkousky. Ten, kdo chce lozit/jistit lead musi mit jeste prisnejsi zkousky.

Uznavam, ze to musi byt na zacatku trochu pakarna, ale ve finale to bezpecnost urcite o neco zvysi.
Vladaodpovědět 
   Re: INOVACE PRO STĚNY13:02:03 07.01.2020
ne prosim ne, nechte si tyhle hlouposti nekam jinam.. kolik vam je let? Porad za vas musi rozhodovat nekdo. A jakou cenu ma rikat neco nekomu kdo ani neposloucha jen si to tam odstoji...
odpovědět 
    Re: INOVACE PRO STĚNY16:55:18 07.01.2020
Tvl, co budeš říkat, až ti na překližce za krkem přistane týpek a zamáčkne tě do sklepa jenom proto, že on buď nevěděl, že nemá cvakat tak, že na presku sotva dosáhne ale má k ní, nebo tam bude s preskou tak dlouho zápasit až mu dojde a řachne a nebo jistič bude čumět do blba a neubrzdí to a nebo bude překvapenej, když mu do toho řachne, nebo se blbě zaváže... a tak bych moh pokračovat.

Jasně, že tobe a spoustě lidí je to jasný a řadu věcí mají zcela zautomatizovaných, zažili co to je, chytat pořádnou tlamu nebo si ji sami skočili. Jenže ten poměr, kdy na stěně lezli na dvacet zkušených dva nováčci, kteří když něco dělali blbě, dostali hned radu nebo je někdo seřval, to už dávno neplatí.

Nikdo nikomu nebrání nakoupit si nebo půjčit vercajk, nasoukat se do toho podle Jaryna, kterej už přece dvakrát lez, tak ví všechno, prohlídnout si k zakoupenému materiálu obrázkovej manuál, na báru podepsat nákěj papír a nazdar bazar...

nenchám se někým zabít, to jak se někdo rozseká taky vidět nepotřebuju, takže budu rád, když se tohle zavede. Fakt by se toho v rámci osvěty mohl ujmout svaz. Jeden průkaz, uznávaný na všech stěnách. nemáš průkaz, máš smolíka, nebo si vem instruktora. Máš průkaz ČHS, neřešíš to a můžeš lézt.

Když jdeš chytat ryby, taky musíš mít rybářský lístek a nikoho ani sebe tím až tak neohrožuješ.
odpovědět 
     Re: INOVACE PRO STĚNY12:18:44 08.01.2020
Člen ČHS ... na to snad stačí zaplati čtyři kila, nebo kolik, a podepsat se. Nebo se při přijetí za člena dělají nějaké odborné zkoušky?

Jako, aby bylo jasno, principu rozumím a nemyslím si, že je úplně mimo, ale nějaká smysluplná realizace by myslím byla slušný ořech.
MModpovědět 
     Re: INOVACE PRO STĚNY15:02:18 08.01.2020
To opět není pravda. Když jdeš na ryby, musíš mít průkaz a povolenku jen na státním. A musíš dodržovat obecné zákony a pravdila. Ale existují spousty soukromáků, kde nic mít nemusíš, zaplatíš a chytáš podle pravidel majitele.
odpovědět 

 Nefer10:59:02 07.01.2020
Ahoj Jeniku, mrzi me, co se ti stalo a preji brzke uzdraveni.

Chapal bych clanek jako upozorneni, ze clovek ma byt pri lezeni i na bouldrovce na pozoru, jinak se muze stat nestesti. Pro me je to automaticke, protoze mozek proste automaticky rozpozna potencialne nebezpecnou situaci a pak se rozhoduji, jestli do toho jdu, nebo ne. Stejne, jako jsi ji rozpoznal ty, ale rozhodl ses, jak ses rozhodl a sel do toho, bohuzel se stalo nestesti. Co nechapu je, ze hazis vinu na bouldrovku a stavece. Chapu, ze jsi nestastny a nastvany, ale tohle je nefer. Mimo jine - da se rozbit v kdejakem boulderu, kdyz clovek blbne dopadne. Ostatne dokonce clovek i podepisuje, ze bouldruje na vlastni nebezpeci, kdyz jic jineho, tak z tohoto vyplyva, ze to nebezpecne byt muze, takze proc ten automaticky predpoklad pocitu bezpeci na bouldrovce...
odpovědět 

 bude hur ... 11:37:52 07.01.2020
je mi Te skutecne lito, takhle se zrakvit na uplny demenci vycucany z prstu. Tak nejak se mi chce napsat - tenhle zavod se stavecum moc nevyvedl.
Ja sam se na soucasnych boulderovkach ridim pravidlem, ze pokud mi hrozi smeknuti v kolmici proste na to kaslu, bez ohledu na to co je podemnou. Tak nejak nechodim indoor, abych smekal na stupech nebo drzel klouzavy chyty.
Viz. vsechny predchozi debaty o "stavecskem umeni", zamerne klouzavejch stupech/chytech, listach sroubovanejch proti sobe, aby bud zamerne nebraly, nebo jeste lepe lamaly prsty v mikro sparkach. 
Struktury jsou vubec bomba, taky dobra finta je, schovavat za ne chyty a stupy tak, aby sis bud vykloubil rameno, zlomil holen, nebo pretrhal krizovy vazy. Tohle vsechno beru na skalach, kde je to proste soucast hry, indoor chci trenovat a ne se zranit.
Noha jeste dobry ... Delam straslive proroctvi, nebude to trvat dlouho a objevi se nasledujici mechanismus tezkeho urazu na indoor boulderovce. Smekne noha v kolmici nebo plotnicce a jak postizeny pojede dolu/bude padat podel steny zpusobi si uderem do brady, pripadne tvare o nekterou vycnivajici strukturu tezky kraniocerebralni trauma, jehoz soucasti bude i trauma obratlu krcni patere ...

J.Kladaodpovědět 

 pomlouvani steny a stavece11:49:41 07.01.2020
Ahoj, nezname se, ale clanek je vhodny stahnout a smazat. Kdyz na zacatku pises ok, pobavilo. ALE urazet stavece, nebo hanit stenu. Dojdes pod boulder, lezes, nahore je dynamo, nebo smekava noha. No a co cert nechce s moznosti blbeho dopadu. Vyhodnotis a bud to risknes a chces, nebo mas vsech pet po hromade. Tim chci rict, ze si riskl nevyslo ti to a platis. Na celem Hangaru a vsude jinde sou mista kde se zranis. Venku obzvlast...Ukazovat na stavece a stenu je mimo. Clanek smazat, je to sprostarna a divim se ze leze.cz tohle pustil dal.

Ps. kdyz neudrzis 7a-b boulder, jak chces venku lezt 8a :D:D:D
Filodpovědět 
 Re: pomlouvani steny a stavece12:02:45 07.01.2020
Ty si případ...
bezpečákodpovědět 
  Re: pomlouvani steny a stavece12:09:44 07.01.2020
A ty jen hloupej teoretik..Na vic jal polovine lezeni ti pri smeknuti/neudrzeni hrozi zlomeniny. Je to lezeni. Cjces bezpeci hraj sachy.
odpovědět 
   Re: pomlouvani steny a stavece13:13:38 07.01.2020
Pridavam se..jen vymastenec si mysli, ze se mu nemuze nic stat a ostatni jsou paka.
Bernasekodpovědět 
    Re: pomlouvani steny a stavece14:25:24 07.01.2020
To máš jako by na hřišti na beach byl uprostřed řekněme kanál -prostě blbý hřiště na beach. A klidně si mel hovna o tom, že máš rybičky skákat jinam...
m.odpovědět 
     Re: pomlouvani steny a stavece15:27:53 07.01.2020
kanal? mrkni se na fotku se zhora kde je ten stup a jak je porad jeste uzkej.. ty padas podel steny? na bech volejbale bude kanal na okraji hriste, joo je to blbe, ale ty do nej skocis rybu :D
odpovědět 
 Re: pomlouvani steny a stavece12:15:21 07.01.2020
" ... nahore je dynamo, nebo smekava noha. No a co cert nechce s moznosti blbeho dopadu ... " ... a článek na to upozorňuje, že tam to reálné riziko existuje, a autor je proto blbec. To je fakt logika.

U šutru se holt napíše, že to tam je z nějakého důvodu na hovno. A je to ok. A na boulderovce to je špatně? To asi ne.
odpovědět 
  Re: pomlouvani steny a stavece12:29:10 07.01.2020
Kolik ti je File? 13? Je fuk co pisatel vyleze a co lezt chce. Jde o to,ze staveci vetsinou nepremysli jestli se muze stat pri lezeni jejich boulderu vazny uraz. A to by kurva ale meli,kdyz je to zivi financne!!! A kdyz to jde v cizine,proc to nejde tady.Protoze u nas stavi kdejaky vemeno. Protoze na to nemusis mit cervenej diplom a protoze vorezpruti jako ty si to chroupnou jako brigosku za volny vstupy.Jenze na to ti komercni verejnost sere.A muze se stat ze to da nekdo nekdy k soudu jen kvuli vyplaceni pojistky. Na vlastni nebezpeci je sirokej pojem.A tohle srazi stene znacne ty plusovy body. Kdyz uz to je tkova megastenanazelenylouce.cz mela by mit mega stavece ktery budou eliminovat riziko prerazeni si hnaty,nedej boze patere, na minimum. To ze vyloucit to nejde je jasny a proto podepisujes provozni rad. Ale schovavat se za nej a za riziko s lezenim spojeny je picovina na kvadrat. Toz zdar ty File.
Killodpovědět 
   Re: pomlouvani steny a stavece12:41:59 07.01.2020
Lezu cca 15+ let. Starej su jak autor. Stavenim se nezivim. Lezu na umelce jak lano, tak boulder. Venku lezu vse od boulderu, sportovky, pisku a hor po vlastnim. Teoretiku a lidi co ted leze je hodne a hold na to nemaj. To ze je dole nejaka prekazka neb neco oc se zranim je vlastni rozhodnuti nad ni lezt. Svobodne rozhodnuti...
odpovědět 
    Re: pomlouvani steny a stavece14:23:16 07.01.2020
Ne. Pokud je na umělce překážka, na kterou lze spadnout, je to jednoznačně chyba a problém.
m.odpovědět 
   Re: pomlouvani steny a stavece12:54:58 07.01.2020
Zrovna od tebe ta poznamka k Filovi fakt neni na miste, vzdyt si s nim muzes podat rucr. Podepsal ses Kill, tri vykricniky za vetou, kurva, picovina, vorezpruti... Takhle presne by to napsal trinactiletej pubertak.
odpovědět 
    Re: pomlouvani steny a stavece14:52:46 07.01.2020
Fill nevi kdo jsem a ja nevim kdo je on. A je to uplne fuk. Vykaslal bych se na jeho nazor,ale vadi mi to nevylezes 7A a chces lezt 8a. A vadi mi ty chytracky kecy o tom,jak je lezeni nebezpecny a jak ma byt nebezpecny.Nazor mel jak 13 letej.Ja lezu o 15 let vic nez Fil a co jako? Co je komu po tom.To totiz nic nemeni na tom,ze stavec by nemel stavet bouldery ve kterych se muzes pri dopadu vazne zranit.Treba narazem do struktury.Obvzlast kdyz za to dostava na stene zaplaceno! A to jak to vidi Fil nebo ja neni vubec dulezity.Stejne tak neni dulezity co je ve skalach.Tam totiz nestavi stavec ani Fil a ani ja.Tam stavi priroda obcas uplne blbe. Na stenach stavi u nas kde kdo a velmi casto a hlavne na bouldrovkach bez premysleni.Jsou za to rychly prachy nebo vstupy zadaco.Kvalita a bezpecnost pak vetsinou nula. Promin,ze jsem se te dotknul slovem kurva...on tohle slovo na bouldru nikdy nikdo nepouziva,takze chapu tvoje rozpolozeni.A drzim vam palce at nepotkate hnatolam a paterdrt i kdyz k vasemu stylu lezeni evidentne v pohode patri.
odpovědět 
     Re: pomlouvani steny a stavece15:24:57 07.01.2020
stavec tam ten stup nedal, je to jina cesta, ani za to dle komentu nemuze.. stena se k tomu nepostavila a neoddelala. otazkou zustava jak to chces resit. ve veci kdy ja si nezlomim nic, druhy spadne a zlame se pater. tak to vsechno zrusime. dobra pulka boulderu je na hranici kde se nejak muzes dolamat. jak je ches zmenit..
A hodnoceni 7a a 8a, nu kdo nevyleze 7a-b boulder, tak netusim jak chce lezt 8a venku. to neni urazni autora, spis povzdech nad dynamem co neudrzel. lezt totiz 8a tak to dost pravdepodobne dal, mel by navrch.. Detske nazory sou spis ty co tady placou na bezpecnosti u "nebzpecneho" sportu.
tak to radej zrusme vse :D
Beru ze se to ma delat spravne (omezit) nebezpecnost, ale tyhle place tady sou ulet...
odpovědět 
      Re: pomlouvani steny a stavece16:27:31 07.01.2020
Jestli dopadl na ten modrej úplně dole, tak ten k tomu 7B patřil. Ten tam nepřidal jiný stavěč pro jinou cestu.
odpovědět 
      Re: pomlouvani steny a stavece08:18:38 08.01.2020
Jenom tyve jestli vylezes 7A/B bouldr a nevylezes 8a cestu, tak ses dobrej pripad a spis to svedci o tom ze neumis lizt na skale, nebo lezes lehky 7AB bouldry :))
odpovědět 
       Re: pomlouvani steny a stavece10:21:02 10.01.2020
No, strašně záleží, jaký bouldry a kde a jaký cesty a kde leze. Já třeba bouldruju spíše na stěnách než venku, na druhé straně když si třeba ve Špáňu nebo kdekoliv jinde najdu 8a, který mi sedne, takže boulder/nejtěžší místo dole/nízko a pak třeba 7b dolez...třeba Wonderland v Ceredu...tak vůbec nemusím vylézt nakulovací/technické 7B na stěně o kterým autor píše. Je to prostě úplně jiný lezení...
Tomodpovědět 
  Re: pomlouvani steny a stavece12:29:14 07.01.2020
autor je blbec protoze upozornuje nejen na dopad ale na stavece a stenu... Chces bezepeci hraj sachy. I kdyz nad nima usnes de o oko ze. Nejvetsi legrace je jak se tady dokonce nekdo ohani pravnikem. A co treba na opak? Stena zalazuje autora za pomluvu a spineni dobreho jmena. Stejne tak stavec... Co je jim po nem ze on neumi lezt a padat. Aha chytraci, svet ma dve tvare. Mimo to dnes du na Hangar a jestli si tam neco udelam, tak su kkt pac neumim lezt/padat. Ale Hangaru to pricitat nebudu. nejdu hrat sachy.
odpovědět 
   Re: pomlouvani steny a stavece12:38:55 07.01.2020
Vůbec nechápeš o čem je tu řeč ty troubo.
odpovědět 
    Re: pomlouvani steny a stavece12:46:47 07.01.2020
vubec nechapes ze za vlastni NESCHOPNOST nebudu zalovat stenu ani si na ni stezovat. Ten chyt je mimo foto se zhora. Uz jen to umeni na nej spadnout je cena na Darwina. Ne na clanek o sve neschopnosti.
odpovědět 
   Re: pomlouvani steny a stavece13:05:29 07.01.2020
Doufam, ze i na tebe jednou dojde. Cim driv, tim lip.
Bernasekodpovědět 
    Re: pomlouvani steny a stavece13:12:48 07.01.2020
klidne kamo, ja na tu stenu/boulder a ven chodim s tim ze se muzu zranim... No to je lezeni, sachy to nejsou.
odpovědět 
     Re: pomlouvani steny a stavece14:47:21 07.01.2020
jo, lezení fakt nejsou šachy, u šachů se tak nějak méně žvaní a machruje. s tím nezbývá než souhlasit.
Lukas B.odpovědět 
 Re: pomlouvani steny a stavece12:45:23 07.01.2020
ty jsi pěkný hlupák File...autor upozornuje na něco evidentního, co by měl rozumý stavěč eliminovat. a každý rozumný člověk to eliminuje při stavbě bouldrů...největší pifka je se zlámat na boudlrovce
honzaodpovědět 
  Re: pomlouvani steny a stavece12:51:13 07.01.2020
.....Tak jinak, me tam nevadi. Padal jsem mimo, je to nemehlo ze na to padnul. Sry jako
odpovědět 
   Re: pomlouvani steny a stavece16:32:27 07.01.2020
A protože jsi ředitel zeměkoule a tobě tam nevadí, tak tam má zůstat. I kdyby miliony dalších lidí říkalo, že by bylo rozumnější ho po prvním průseru odstranit a omezit tak riziko dalšího zranění. Případně preventivně přemýšlet, jestli to není zbytečný riziko to takhle vůbec stavět.
Ale nedá se nic dělat. Všichni se budeme podřizovat tvým svrchovaným názorům i kdyby nás to mělo stát život.
Sou Činodpovědět 
 omluvu!10:35:59 08.01.2020
Poslední větou jsi to zabil. Pokud se autorovi neomluvíš, tak jsi arogantní hovado. Chovat se takhle ke komukoliv je prasárna a k člověku, kterej prožívá něco, co není úplně příjemný je to prasárna na druhou. Kromě toho po tom co leze ti nic není. Přesto jestli tě to zajímá tak přidám svůj případ. Na boulderech nevylezu vůbec nic, boulder mě nejde a spíš se mu vyhýbám. Když přesto někdy něco lezu, tak vylezu tak 6B+. Na vápně končím na 9-, na písku IXc. Takže za mě nic divnýho.
Jinak co se týče srovnávání rizika venku a v tělocvičně je blbost. Venku s rizikem počítám a je to neoodělitelná součást hry. Na stěnu naopak všichni chodí s tím, že tam jsou v bezpečí. To je podstata stěny. Vytvářet uměle nějaké riziko na stěně je stejně paradoxní, jako třeba schválně propíchnout špendlíkem kondom.
odpovědět 

 blbost12:04:17 07.01.2020
Jeste ti pridam na uzdraveni
-nemas na to udrzet dynamo
-nemas techniku ustat smek
-numis padat
-neumis vyhodnotit nebezpecnost sveho lezeni

Ale muze za to stavec a stena..Zvlast stavec to dela naschval.
odpovědět 
 Re: blbost12:39:54 07.01.2020
i 6ti leté dítě se umí podepsat. kritika těchto bouldrů je namístě. jsou totiž nesmyslně postavené
odpovědět 
 Re: blbost12:40:33 07.01.2020
Ty jsi taky případ...
odpovědět 
  Re: blbost12:49:53 07.01.2020
proc bych se podepisoval :D realita je jina nez si autor vysnil a nez pulka lidi tady pise. Ja mam jednoduse jiny pohld na vec. Vy si nechte svuj. PS. chyt ani nemusite odstranovat, me fakt nevadi, umim vyhodnotit rizika a sve lezecke schopnosti. Pro "nesvepravne" odstranit, ale odevzdat obcanky, nepotrebuji je...
odpovědět 
   Re: blbost13:00:45 07.01.2020
Blbec, provokater anebo hned dva v jednom..
A.odpovědět 
    Re: blbost13:10:30 07.01.2020
ja vazne zasnu co se tady najde.. tak ja jsem blbec a buh vi co, ze nad tim lezu a nepadnul na to a nezranil se. Aha, tak to oddelejte pac tady kopyta co neumej se zranuji.
Kdysi za starych casu se tomu rikalo svobodne rozhodnuti a podstoupene riziko z vlastni vule.

Co priste, nezrusime rovnou celej boulder, tech mist na smeknuti a zraneni je tam prilis??

A vuuubec, zrusme Hangar a staveci zakazeme stavet.
Ve svetle lepsich zitrku vase EU udela smernici a zakaze tak nebezpecny jednani vuci vam.
odpovědět 
     Re: blbost14:27:27 07.01.2020
A nestačilo by radši při tom stavění dávat bacha aby se tyhle věci minimalizovaly a když se přijde na problém, odstranit ho??
m. odpovědět 
      Re: blbost15:04:54 07.01.2020
ano stacilo, ale jak pise nekdo vejs. Pod cestu stavece nekdo pridal dalsi cestu. Tzn. neopravnene obvineni stavece ve clanku. Pokuzaovani na neschopnost steny (asi to maj oddelat kdyz lidi sou kopyta), ale hodnotit podle toho stenu...K zamysleni je toho zrejme vic.
odpovědět 
       Re: blbost16:33:48 07.01.2020
Jestli dopadl na ten modrej úplně dole, tak ten k tomu 7B patřil. Ten tam nepřidal jiný stavěč pro jinou cestu.
odpovědět 
       Re: blbost17:14:00 07.01.2020
I kdyby, prostě je to blbě a někdo to blbě postavil, co je na tom co ke špekulacím??
m.odpovědět 
     Re:čí blbost ?? 16:41:46 07.01.2020
Týpek popsal hezky co se mu přihodilo.

Píše to také proto, aby upozornil jednak ty pitomce, co se rakvěj ( tím samozřejmě nemyslel tebe, protože tobě se díky zázračným schopnostem a zkušenostem nic stát nemůže ) na hrozící nebezpečí v zápalu boje.
Dále na stavěče, aby si dávali pozor na to, kam co šroubujou - na rozdíl oproti skalní polici - se na umělce dá stavěním riziko zmenšit .
Za třetí apeluje na provozovatele stěn, aby si hlídali a minimalizovali hrozící nebezpečí. A že těch sebevrahů po stěnách chodí vidíme všichni.

Nějakou přehnanou sebelítost " já za nic nemůžu " a kritiku " koukněte co se mi kvůli vám stalo " z toho necítím.
Místo školení dobrý odstrašující a poučný příběh pro všechny.

Vzhledem k závažnosti situace jsi mohl minimálně taktně pomlčet. Jenže ty máš asi potřebu machrovat - alias předvádět, jaký jsi tupoun. Třeba ( i při tvé dokonalosti ) se někdy někde stane chyba a ve stínu sádry budeš mít dost času přemýšlet nad relativitou...

Přeji ti rychlé zmoudření - i kdyby mělo bolet
A.odpovědět 
      Re:čí blbost ?? 16:48:49 07.01.2020
Přesně tak, ale blbovi to nevysvětlíš.
odpovědět 
       Re:čí blbost ?? 20:04:45 07.01.2020
Ok tak tam dole byl stup. Nerekl jsem ze me se to nemuze stat, ale ze se mi to nestalo a nevadi mi. Tzn. az se dle vaseho prani zrakvim (zatim cekate leta a neplanuji ze si dal nepockate) tak nebudu psat podobne clanky. Ani jednou jsem autorovi nepral zrakveni,kdo je tady za blba si odpovezte vy co pod snuskou bezpeci kecate. Mam jiny nazor, vas z casti nazor beru. Ze je kopyto si myslet muzu a rict taky..
odpovědět 

 Brzke uzdraveni.12:47:28 07.01.2020
Preji ti brzke uzdraveni. Pokud se budes nudit doporucuji stranky na netu rockandice.com. nebo nejakou peknou knizku.
Prsty se nechaji posilovat na rukou stale nejakou pomuckou, mickem, krouzkem a budes mit motivaci na leto a lepsi ti to utece s pocitem na lezeni.
Pavel Malina
Pavell Malinaodpovědět 

 Mudrcove.12:53:10 07.01.2020
Na ty clanky od tech (mudrcu se vybodni). Po bitve je kazdy general. Pokud v nich najdes prece jenom nejake pouceni pro tebe, tak jen dobre.
Pavel
Pavell Malinaodpovědět 

 Fňukna14:22:49 07.01.2020
Fak Ti to zranění nepřeju. Napsal jsi to jako hrubej útok, čiší z Tebe naštvání a zdánlivá nespravedlnost spáchaná na Tobě. Jenže u mě jsi jen moderní fňukna, která tady volá po právní odpovědnosti. Hangár ani stavěč za to fakt nemůže. Hangár je naopak v kvalitě boulderů (stavěčů) fak hodně výjimečnej. Ve všem jsi tam tak nějak na hovno, mimo zónu komfortu a o tom to má bejt. A je jedno jestli 6A nebo 8A. Hangáre, nenech se tímhle vysíráním rozhodit. Chceme bouldry, kde budeme furt tak nějak na hovno.
Honzaodpovědět 
 Re: Fňukna15:02:31 07.01.2020
Viš Honzo,když jsi někde na hovno,tak to nevadi.Daleko horší je,když po cestě dolu z pozice na hovno trefíš strukturu,nebo obří chyt a roztříštíš si při tom nohu.Nebo cokoliv jiného.Jako muže se to stát,ale asi by bylo lepší kdyby tyto bouldery stavěč stavěl spíš omylem, než schválně.
odpovědět 
  Re: Fňukna15:10:17 07.01.2020
Třeba stavěči zajišťují práci hangárové fyzioterapii, kola kapitalismu se musí točit :-).
odpovědět 
 Re: Fňukna16:44:00 07.01.2020
Zas až tak moc útočně to nenapsal - vychladni :)
beranodpovědět 

 Hangár14:55:49 07.01.2020
na Hangár jen cvičit s čínkou raději :D
Willhemodpovědět 
 Re: Hangár15:10:51 07.01.2020
Jasný, raději dnešek ruším a nejdu :D

I když ta činka je taky nebezpečná. Budeš ji zvedat, už nemůžeš, tak ti při posledním švihu nahoru upadne a zraní tě. Proč tam na ty činky není jistící zařízení co maj posilky, jak ja k tomu přijdu jako...
Filodpovědět 
  Re: Hangár09:09:06 08.01.2020
ty File raději neber do ruky nic...
odpovědět 
   Re: Hangár09:46:17 08.01.2020
A vis ze budu brat co chci.. Doufam ze mi pak napraskas kdo tu cinku donesl, abych mohl napsat jak je to nebezpecny :D
Filodpovědět 
 Re: Hangár16:17:10 07.01.2020
Nestraš. Ještě by si to pustil na nohu...
H.odpovědět 
  Re: Hangár16:30:44 07.01.2020
A nebudem resit kdo tu nebezpecnou cinku donesl :D Napsal bych o nem clanek pro sichr..
Filodpovědět 
 Re: Hangár16:29:12 07.01.2020
Tak tak a nebo na pivo, me koleno jen prikyvuje. Tvrdy doskok a krup. Alespon Pridat vice zinenek.
H.odpovědět 

 Bez rizika18:05:31 07.01.2020
Koukám spousta lidí by tu chtěla odstranit všechno nebezpečí. To máš jak v atletice skok o tyči nebo v gymnastice salto na kladině - taky musíš něco umět než do toho půjdeš. Stejně tak na bouldru je třeba umět padat resp. odskakovat a vyhodnotit na co mám a na co už ne. Když si tři gymnasti o kladinu rozbijou držku tak se místo kladiny namaluje čára na matraci a správce tělocvičny půjde k soudu že to neudělal už po první držce? Fakt mi to už přijde že se to tu blíží ke kočce v mikrovlnce a viník je výrobce že to nenapsal do návodu. Místo boudrů gumovou rajbasovou klouzačku s dojezdem do zdravotně nezávadné vody U toho samozřejmě plavčík, a když si u tam někdo vykloubí prst tak plavčíka zavřít!
odpovědět 
 Re: Bez rizika19:12:04 07.01.2020
Nevidel.bych to tak cernobile. Vsude ciha nebezpeci. Je ale snad lepsi ho eliminovat nez obhajovat a podporovat.
A.odpovědět 
 Re: Bez rizika19:14:41 07.01.2020
Přesně jsi to popsal. Naprosto souhlasím.
Honzaodpovědět 
 Re: Bez rizika21:54:30 07.01.2020
Všechno ne, ale to očividné a zbytečné možná raděj ano... Je to fakt uvažování, jaké na komerčně a veřejně provozovanou stěnu tolik nepatří?
m.odpovědět 
 Re: Bez rizika23:49:30 07.01.2020
Jsi hlupák. Když budeš dělat salto na kladině, považuješ za riziko vše, co vyplývá z kladiny a salta, případně dopadu. Určitě nebudeš přemýšlet o riziku ve formě z kladiny čouhajícího hřebíku nebo ztrouchnivělé kladině, která pod tebou praskne. Takže riziko při bouldrech ano, ale mělo by to být riziko vyplývající z bouldrování, ne z toho, že že třeba v dopadišti je až na beton vymačkaný flek, roztrhaná žíněnka, ve které ti uvázne noha, nebo že je boulder postavený tak, že při pádu hrozí těžké zranění.
odpovědět 
  Re: Bez rizika12:05:12 08.01.2020
Výstižně napsané. Souhlas. Dobrej příklad taky je ten níže zmíněnej kondom... uživatel jistě počítá s nějakým rizikem, že to nebude fungovat, třeba i vlastní chybou. Nepočítá ale s tím, že mu do toho kondomu někdo udělá dírky špendlíkem.
odpovědět 
   Re: Bez rizika15:21:06 08.01.2020
Ten kondom je spatnu primer a je to do oci bijici. My se tady prece nebavime o tom, ze mezitim, co Jenik lezl, pripevnil mi nekdo na chyt ziletku a on se porezal, kdyz za chyt vzal.
odpovědět 
    Re: Bez rizika15:26:33 08.01.2020
*mu na chyt ziletku
odpovědět 
    Re: Bez rizika19:05:52 08.01.2020
právě jsi vymyslel další super příklad. Ten velkej stup je něco jako žiletka na chytu (teoreticky omylem zapomenutá). I když je to trochu vyhrocený přirovnání, tak je trefný...
odpovědět 
     Re: Bez rizika10:41:02 09.01.2020
Nesmysl, ziletka na chytu fakt srovnatelny priklad neni. O te nevis, nevis, ze tam to riziko je, sahnes tam a bum. Navic ji tam nekdo dal o sve zlovuli, kdezto ten stup ne.

Nedivim se, ze diskuze vypada, jak vypasa, kdyz lidi nedokazi rozpoznat podobne a rozdilne situace.
odpovědět 
  Re: Bez rizika13:01:24 08.01.2020
Vzhledem ktomu že při pádu i v převise se můžeš otočit hlavou dolu a zapíchnout se do žíněnky, tak bezpečný není zádný boudr. Když lezeš tak vidíš jaký je dopad. Smekne ti noha vezmeš bradou o první chyt cestou = nelze postavit bezpečný boudr v kolmým. Stejně tak nelze udělat bezpečnou kladinu. Prostě kdo přijde tak sám musí zhodnotit jestli na to má nebo ne. Shnilá kladina je něco jinýho ta jde přirovnat k rozlomení/ protočení chytu (s kterým se na stěně taky musí počítat že se to stát může)
odpovědět 
   Re: Bez rizika14:58:00 08.01.2020
Opět nepravda. Zlomený chyt je vada materiálu, která nemusí být na první pohled viditelná. Shnilá kladina je zanedbaná údržba. Pokud tedy chceš používat příměry, tak správná. Shnilá kladina by v tomto případě odpovídala třeba probroušenému ukotvení navijáku. Pokud bude mít jištění skrytou vadu, o odpovědnosti provozovatele se dá diskutovat. Ovšem pokud se utrhneš proto, že je probroušené ukotvení nebo se přetrhne ošoupaný jistící pás, je to jednoznačně vina a odpovědnost provozovatele. To samé třeba bradla nebo kruhy. Když praskne svár, provozovatel za to většinou nemůže, ale když to prorezaví, protože je to špatně uskladněno....
odpovědět 
    Re: Bez rizika15:24:14 08.01.2020
Ale, ty nepravdo... Pravdu ma on. A s temi prirovnanimi sis na sebe usil boudu, protoze spatna jsou prave ta tvoje, ne ta jeho.
odpovědět 
     Re: Bez rizika21:23:38 08.01.2020
Nemá, vidím, to stejně, jako ty, ale přesně obráceně.
odpovědět 
  Re: Bez rizika15:17:13 08.01.2020
Hloupost je to, co jsi napsal ty, promin. Stejne jako je u jakehokoliv cviku na kladine soucasti rizika UPLNE vse, co k tomu patri, je u boulderingu taky soucasti rizika vse, co k tomu patri. Jako problem bych na placene bouldrovce snad to nebezpecne dopadiste, ale o to neni tento pripad. Chyty a stupy jsou soucasti boulderu; prirovnani s vycnivajicim hrebikem ci ztrouchnicelou kladinou je nespravne - ty totiz soucasti cviceni na kladine nejsou; je treba srovnavat jablka s jablky.
odpovědět 
   Re: Bez rizika21:25:20 08.01.2020
No vidíš - a někdo si myslí, že špatně namontovaná police součástí bouldrování není. A kdo má pravdu? Dokud nebude pravomocné rozhodnutí od soudu, jen tu meleme a meleme...
odpovědět 

 Smula20:52:02 07.01.2020
Bohuzel tohle se stava vsude, i v zahranici a bude stavat i nadale. Jediny co pomuze, je si rici, ze dany boulder nepolezu. Ja jsem se takhle tez dvakrat rozbil ... Jen mi bylo cca o 10 let mene nez tobe, asi pruznejsi kosti, trocha stesti a v obou pripadech se to obeslo bez zlomenin. Od te doby si davam sakra pozor co lezu indoor. Venku jsem ochotny akceptovat daleko vetsi miru rizika, ale vevnitr uz ne.

Jinak super, ze si o tom takhle napsal a otevrel toto tema. Snad to pomuze ostatnim
jako prevence. Pripadne i jako zpetna bouldrovkam... ikdyz v to moc neverim.
Tomasodpovědět 

 Selskej rozum22:40:40 07.01.2020
Tak já vám nevim. Jako provozovatel stěny se dozvim, že se mi v nějaký cestě DOST nepříjemně zrakvil člověk, tak co udělám? Půjdu se mrknout, co to bylo za cestu a uvidím toto: těžší krok s jebkou smekavou nohou ne úplně štastně umístěnou přímo nad policí a co udělám? Zamyslim se nad tim a dám to do hajzlu. Natož když ve stejný cestě byly minimálně další dvě zranění. Každý na svoje riziko, jasný. Lezení je nebezpečněj sport, jasný. Kdož se na to necejtíš, nelez do toho, jasný. Ale tak nejsme společnost dementů a nebudeme tomu chodit naproti, když se tomu dá, alespoň trochu, předejít. Ten kdo tohle nechápe, asi nikdy neřešil zranění, ať už svoje, nebo kamarádovo. A nemusí se hned řešit, kdo je VINÍKEM. Jestli provozovatel, stavěč cesty, stavěč vedlejší cesty, nebo lezec. Prostě selskej rozum a otevřený oči a ušetříme si jak zranění, tak tyhle diskuze okolo.
ivanodpovědět 
 Re: Selskej rozum23:24:15 07.01.2020
+1
Konečně rozumný koment..
pxbodpovědět 
  Re: Selskej rozum15:45:02 08.01.2020
Jenze ten komentar resi jen cast problemu. Neresi, ze "by provozovatel takovy boulder vubec nemel schvalit", ze "(boulder) je hloupe postaveny" a neresi "jmeno stavece ani nebudu zminovat". Ty citace jsou z diskuze, ne samotneho clanku, a nejsou uplne presne, pisu to na mobilu, ale smysl je zachovan.
odpovědět 
   Re: Selskej rozum19:03:45 08.01.2020
Jistě, máš pravdu. To, co píšeš, je samozřejmě ideální stav. Avšak v situaci, ve který se nacházíme, mám za to, že to je zatim dost utopie. Příspěvky některých lídí tady na diskuzi budiž toho příkladem.

Proto si myslim, že je dobrej začátek, všímat si věcí (nevhodných cest) okolo sebe, a když se něco zdá špátný, nedržet hubu a prostě to říct, upozornit na to.

Nevěřim, že když by např. 3 lidi během pár dní přišli provozovatele upozornit na nebezpečně postavenej boulder, že by se nepřestavěl a že by si na to postupně i stavěči nezačali dávat větší pozor. Všichni jsme rádoby jedna rodina, tykáme si, sedíme u piva, a když má někdo něco v tomhle smyslu kváknout, tak je problém.

Nesmíme čekat, že ze dne na den nám tady jako mávnutím proutku vyrostou "bezpečný" bouldery jako houby po dešti.
ivanodpovědět 
    Re: Selskej rozum22:00:29 08.01.2020
Takže to jako teď budou třeba lezci V1 a V2 hlásit všechny bouldery v rajbasech? Kdo bude rozhodovat o tom, zda je návštěvník schopen tak dobře vyhodnotit situaci a kdy je to jen paranoik, co vše vidí černě? Riskantní může být každý boulder, který lezeš na max, je jedno, zda dvojkař leze čtyřku nebo devítkář desítku. Dokonce riziko následků pádu ve dvojce nebo trojce je podle mne vyšší, než třeba u devítek, protože ty lehké bouldery lezou lezci bez zkušeností a padacích návyků, bez reflexů a schopnosti odhadnout situaci.
odpovědět 
    Re: Selskej rozum00:05:38 09.01.2020
Wtf? To melo byr asi nekde jinde, protoze jako reakce na to, pod cim to je, je to uplne, ale uuuuuuuplne mimo misu...
odpovědět 
 Re: Selskej rozum23:55:49 07.01.2020
To platí pro venek. Ne pro placenou indoor službu pro veřejnost. Lezení je nebezpečný sport, ale nevhodně postavený boulder nebo třeba urvané jištění nebo dopadiště ve špatném stavu nemá s lezením nic společného, je to nedbalost provozovatele. Další věcí pak je, že to, co jsi napsal, platí pro zkušené lezce. Ale právě na překližku chodí obrovské množství začátečníků, kteří zkušenost nemají a riziko vyhodnotit neumí, takže právě kvůli tomu jdou do haly, kde právem očekávají určitou úroveň, za kterou je provozovatel ze zákona odpovědný.
odpovědět 
  Re: Selskej rozum08:21:14 08.01.2020
No ten apel na selskej rozum platil ZEJMÉNA pro provozovatele stěny.

Něco podobnýho by se mělo v jednom ne dobře postaveným boulderu stát jednou a provozovatel by měl zasáhnout jednoduše v rámci prevence. Boulder se přestaví a do budoucna se tomuhle při stavění pokusí co nejvíc předejít a řek bych, že se dál nemusí nic hrotit. Stane-li se ale druhý zranění ve stejným boulderu ze stejnýho důvodu, zavání to ignorancí provozovatele. Stane-li se takhle stejně třetí nebo i další zranění, už to opravdu minimálně hraničí s občanskoprávní možná i s trestněprávní odpovědností provozovatele stěny. To zejména v kontextu posledních rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně odpovědnosti za újmu na zdraví.

To ale nic nemění na situaci, že například lezec, pokud nepříjemně ve stejným boulderu spadne a se štěstím si maximálně narazí palec, nebude si to nechávat pro sebe a u obsluhy minimálně utrousí slovíčko o tom, že boulder není úplně ideální. No a provozovatel by měl zareagovat. Stejně tak stavěč, kterej staví cestu vedle a vidí potenciální riziko opakovaných nepříjemných zranění atd. Prostě selskej rozum a nechodit s hlavou v zadnici, ale mít otevřený oči.
ivanodpovědět 
   Re: Selskej rozum12:50:27 08.01.2020
Velmi rozumný názor. Navíc, pokud se podobným způsobem na tom bouldru jeblo už víc lidí, byť ne s tak závažnými následky, tak bych si v případném soudním sporu na provozovatele rozhodně nevsadil.

Ale ono k něčemu podobnému bude muset dřív nebo později dojít, a to ze dvou důvodů. První je, aby provozovatelé komerční aktivity pochopili, že je holt jejich zákonnou povinností tuto činnost provozovat tak, aby riziko zranění, a v extrémním případě úmrtí, v rámci svých možností omezili. OMEZILI! Ne zcela eliminovali, bo to nejde a zabít se lze i na schodech. Prostě když stavím cestu, tak krom jiného musím přemýšlet i o tom, zda, když to někdo nedá, "jen" sebou flákne o zem, nebo se mi ještě "cestou" o něco přizabije. Úplně stejná je povinnost provozovatele zajistit bezpečný dopad. Takže pokud klient spadne do měkkého, ale nějak našišato a něco v něm rupne, tak holt smůla. Pokud ale sebou flákne na zem a na té je nějaká parodie na bouldermatku, tak v případě zranění má průser provozovatel.

Druhým důvodem je, že si holt provozovatelé musí uvědomit, že podepsáním nějakého papíru zákazníkem nejsou automaticky z obliga ve všech případech. V šatně taky mohou mít dvacet nápisů, že za věci ve skřínkách neodpovídají, ale když někomu tu skřínku vyberou, tak si ty cedule mohou max tak pověsit nad postel a nahradit škodu budou muset tak jako tak.

Naučili se to v hospodách, klasická cedule na věšáky:-), ve fitkách, na bazénech, naučí se to i na boulderovkách a stěnách.

Mně jen fakt fascinuje, kolik lidí tohle nechápe. Že se s Mařkou domluvím, že když ho z ní včas nevytáhnu tak se vlastně nic neděje a pohoda jazz, je samozřejmě fajn a prožitek je úplně někde jinde, ale pokud se za pár týdnů dozvím, že budu táta, tak budu solit a solit a nějaká domluva mi bude k hovnu, i kdybych ji měl písemně, ověřenou od jejích rodičů a s dodatkem o pravidelném užívání antikoncepce:-).
MModpovědět 
    Re: Selskej rozum16:24:47 08.01.2020
S tim poslednim odstavcem nemas pravdu.
odpovědět 
     Re: Selskej rozum21:28:43 08.01.2020
V čem ne? Rád se poučím, a to bez ironie. Teď samozřejmě abstrahuji od toho, že tě dotyčná za otce neoznačí. Pokud se ale dítě narodí a ona tě označí za otce, máš zákonnou lhůtu ve které to můžeš popřít a požádat o provedení testu DNA. Pokud ale test potvrdí, že jsi biologický rodič dítěte, je hotovo.

Fakt je ale ten, že si teď uvědomuji, že jsem zvolil sice úžasně vtipný, ale úplně blbý příklad, protože vyživovací povinnost máš vůči tomu prckovi a ne vůči jeho matce, se kterou by jsi tu pomyslnou smlouvu/dohodu uzavřel.
MModpovědět 
 Re: Selskej rozum00:05:47 08.01.2020
ivane, tohle ale nelze některým blbům, co tu komentujou vysvětlit. Právě proto, že jim chybí i ten selský rozum.
bezpečákodpovědět 
  nejsme společnost dementů 07:19:24 08.01.2020
To jako fakt..?
odpovědět 
 Re: Selskej rozum09:10:25 08.01.2020
+∞
odpovědět 

 lesk a bída boulderingu22:57:33 07.01.2020
Bohužel je toto zářným případem trendu posledních let, kdy se ze stavěčství stala profese a lezení na stěnách už neslouží jako trénink na skály, nýbrž je svébytnou dysciplínou, která má s "problémy venku" pramálo společného.
Důsledkem jsou pak debilní parkourové, skákací, vyvažovací atp. bouldry po oblinách, které zabírají spoustu místa normálním stupům a chytům, nebo si kvůli nim tyto nedají použít. Nejde jen o "ledže" v kolmoškách, ale i v převisech bývají struktury a bouldry umístěny tak, že hrozí napíchnutí rozkroku atp. Na umělce to za to riziko opravdu nestojí.
Otázkou je, zda to lidi chtějí, anebo nemají jinou možnost, protože často dosti křechce udržovaná ega stavěčů toto nechtějí přijmout.
Vulgo: Lezení na překližce v posledních letech stojí za houby a normální bouldrovku (sprejvól), aby člověk pohledal.
jodpovědět 

 !09:22:29 08.01.2020
je až do nebe volající, kolik hlupáků se ve zdejší diskuzi najde. a to jsem si vždy myslel, že lezci jsou zpravidla ještě "normální" lidi. ale tohle už pár let neplatí a zejména né na umělkách...bohužel, masovka sebou bere i ty méně inteligentní ignoranty
odpovědět 
 Re: !09:32:49 08.01.2020
nesuď podle internetových diskuzí. Třeba maj ti křiklouni větší zálibu v macho komentářích, než lezení. Třeba proto mají i vlastní stupnici ve stylu: "hodil jsem tam trochu ostřejší výraz, ale bouři to nezvedlo" bude za 5a zatímco "ukázal jsem všem, že mám pravdu, svoji pravdu, a oni jsou úplní kreténi, PIČO!" poctivá osma..
 JendaZBrnaodpovědět 
 Re: !09:41:45 08.01.2020
jj, nedej boze kdyz ti neco nevadi, poukazes na neschopnost tech lidi a jeste s nima nehykas stejne... Dobroserstvi uz dohnalo i lezeni. Stejne tak ze 2/3 lidi nic nelezou, ale o to vic se neceho dozaduji. O neschopnosti si priznat ze na neco nemaj je nad jejich moznosti. Autorovi jsem nepral zrakveni ani neobhajuji bezmezne ze stena to nemela zmenit, ale psat o tom clanek s dovetky, stavec, stena. Co bude priste...plysovej medvidek pri vstupu s dudlikem a bryndackem.
odpovědět 
  Re: !10:12:39 08.01.2020
Ne ne...já si myslím, že je to v pořádku informovat lidi, co se může stát. A je v pořádku kritizovat tento boulder, kde máš evidentně překážku pod nohama v případě pádu. Takovéto bouldery by na komerční stěně být neměly a profi stavěč by si toho měl být vědom. Za mě když jsem začínal, tyto bouldry na stěnách nebyly a tento problém nebyl. Je to jev posledních let, co se staví slab bouldry, ale i to má svá pravidla. Z převisu vždy spadneš na žíněnku, ale ve slabu si můžeš pěkně rozbít hubu a proto je potřeba to při stavbě bouldru vzít v potaz. Mačo kecy typu, když na to nemáš tak to nelez, mívá ten, kdo měl nad boulderem převahu, nebo mu přelez náhodou vyšel, nebo má v makovici vakuum a nepomůže mu ani svěcená voda. Za mě dobré upozornění na něco, co stavěči podcenily, provozák o tom neví a brigádnice u vstupu vidí jen přes výlohu ven, kdo právě přijel na stěnu.
odpovědět 
   Komunikace10:51:39 08.01.2020
Lidi nekomunikuji.přitom by stačilo zavolat na Hangar sdělit ze je tam nebezpečná struktura a nerikej mi ze by s tim nic neudělali. Pokud to doposud nevyresili tak je to smutné.
Trnka odpovědět 
    Re: Komunikace14:50:43 08.01.2020
A kdo posoudí nebezpečnost? To by jim tam také za chvíli mohl volat každý jouda, který se bojí se na to i podívat, natož po tom lézt. A že by o tom stěna měla vědět? Tak snad když k někomu volají sanitku, tak asi vědí, že je tam problém, ne?
odpovědět 
   Re: !12:54:27 08.01.2020
Podepisuj se laskavě jinak, ať se to neplete. Nebo to je úmysl vydávat se za mně?
Pravej Jáodpovědět 
    Re: !13:02:47 08.01.2020
Jo sorry to je Já a já = beru zpět ;)
odpovědět 
 Re: !12:54:08 08.01.2020
Podepisuj se laskavě jinak, ať se to neplete. Nebo to je úmysl vydávat se za mně?
Pravej Jáodpovědět 

 chybí bezpečnostní sekce při ČHS10:48:30 08.01.2020
založit bezpečnostní sekci při ČHS!!!
Leeodpovědět 
 Re: chybí bezpečnostní sekce při ČHS12:18:02 08.01.2020
Byla fakticky zrušena. Když teda pominu, že mi šla už dvakrát po krku :-)
Kuba Turekodpovědět 
  Re: chybí bezpečnostní sekce při ČHS12:51:07 08.01.2020
no pravě byla zrušena. proto zde chybí! Bezpečnost by měla více než nějaké závody, repre apod...
Leeodpovědět 

 trochu zdraveho rozumu12:51:02 08.01.2020
Ono samozrejme stavac ani stena za to nemozu,
clovek podpisuje pri vstupe ze je to na jeho zodpovednost cele.

Co by som ale ocakaval od steny (mozno sa to uz deje).
V pripade urazu by si mal dat manager steny a stavac(i) kratke
stretnutie k incidentu a prehodnotit boulder ci ho predsa len
nesundat (alebo neupravit) v zaujme bezpecnosti svojich zakaznikov, specialne
ak uz je to 3 uraz na tom istom bouldri. Napr. v tomto
konkretnom pripade stacilo vymenit ten velky startovny stup za mensi
aby nezavadzal pri pade.
Danoodpovědět 
 Re: trochu zdraveho rozumu14:48:29 08.01.2020
Oblíbený omyl - rozhoduje odpovědnost daná zákonem. Jestli něco podepíšeš, nebo ne, není důležité, pokud je to dále upraveno zákonem. To, že něco nevíš, neznamená, že to neexistuje.
odpovědět 
  Re: trochu zdraveho rozumu15:05:49 08.01.2020
Jinak řečeno, pokud si provozovatel byl vědom rizika, kterému lze předejít, tuplem když se tam už průser stal, tak za to nese ze zákona zodpovědnost a musí s tím něco udělat. Když neudělá lze ho zažalovat a bude mít těžký se z toho vykroutit. Bez ohledu na to, že někdo něco někde podepsal.
K.T.odpovědět 
   Re: trochu zdraveho rozumu16:37:46 08.01.2020
Nazdar, hele, Kubo, ty se pry vzdycky podepisujes ;-)
odpovědět 
    Re: trochu zdraveho rozumu16:46:21 08.01.2020
Kuba Turek se tu velmi pravděpodobně vyskytuje i anonymně.
Ještě nedávno halekal, že on se vždy podepisuje. A díval se shora na ty, co ne. Ale to se samosebou nedá ověřit. Když se podepíše jen občas a zbytek dává jako anonym ;)
anomálodpovědět 
     Re: trochu zdraveho rozumu17:12:41 08.01.2020
Prave na to jsem narazel, ze se tu vyskytuje i jako anonym. A ty diskuze, kdy anonymita/neanonymita byla jeho argument, ted "argument" na vsechno, si pamatuji. Ted se chytne za nos a o to mi slo.
odpovědět 
      Re: trochu zdraveho rozumu09:20:14 09.01.2020
Jo, jo, taky jsem se všiml, že Kuba Turek občas napíše něco s podpisem, ale nevěřím tomu, že by odolal tak málo komentovat. On se svým egem musí přece lidi poučovat, upozorňovat jaký jsou neznalý idioti atd. Tomu neodolá.
Nevadilo by že je tu anonymně, ale vzhledem k tomu, že se choval k anonymům před tím jako totální arogantní kretén, tak je to od něj ubohost.
ten z Tureckaodpovědět 
       Re: trochu zdraveho rozumu19:15:00 09.01.2020
Jasne, ze sem neco psal anonymne. Kdyby ne, tak se davno bije v prsa a omlacuje nam to o hlavu. Ted je ale takhle malinkej :-DDD
odpovědět 
        Re: trochu zdraveho rozumu22:47:44 13.01.2020
Hele, přijde mi poněkud blbé, že útočíš na mě, když si tady vylévá srdce Jeník, který si zlomil nohu a rád by to teď hodil na Hangar. O tom se dá diskutovat a případně mu to vyvracet. Je ale blbé vůči němu tuhle diskusi obracet úplně jinam.

Jestli do mě chceš kopnout, jestli sic chceš vymýšlet diskusní příspěvky pod mým jménem, jestli chceš být pořád podvraťácký anonym, tak to prosím dělej někde jinde a v ideální případně pod svojí reálnou identitou.
Kuba Turekodpovědět 
   Re: trochu zdraveho rozumu19:41:44 08.01.2020
Co když si provozovatel nebyl hoden rizika ani stavěč nic neshledal špatného. Navíc boulder je už dávno pryč, tady se dobře lže.
Pavelodpovědět 
  Re: trochu zdraveho rozumu19:29:59 08.01.2020
jasne, primarne mi slo o to jak by k tomu mala podla mna pristupovat stena
odpovědět 

 Co na tom nechápete?15:17:58 08.01.2020
Překvapuje mě počet lidí, kteří nedokáží pochopit, že autor ze svého úrazu neviní stavěče, ale jen zcela logicky poukazuje na fakt, že pokud se na zmíněné cestě stalo už několik úrazů a teď naposled poměrně vážný, bylo by asi dobré, aby se provozovatel zamyslel, jestli by nešlo úpravou docílit vyšší bezpečnosti.

Pokud se někde nachází např. křižovatka, na které je velký počet nehod, je běžné, že dojde ke lepšímu značení, případně snížení rychlosti nebo stavební úpravě dané křižovatky.
Martinodpovědět 

 Co na tom nechápete?15:20:27 08.01.2020
Překvapuje mě počet lidí, kteří nedokáží pochopit, že autor ze svého úrazu neviní stavěče, ale jen zcela logicky poukazuje na fakt, že pokud se na zmíněné cestě stalo už několik úrazů a teď naposled poměrně vážný, bylo by asi dobré, aby se provozovatel zamyslel, jestli by nešlo úpravou docílit vyšší bezpečnosti.

Pokud se někde nachází např. křižovatka, na které je velký počet nehod, je běžné, že dojde ke lepšímu značení, případně snížení rychlosti nebo stavební úpravě dané křižovatky.
Martinodpovědět 
 Re: Co na tom nechápete?15:29:00 08.01.2020
Ale já to třeba pochopil. Proto mi přišel tenhle článek rozumný a užitečný.
bezpečákodpovědět 
  Re: Co na tom nechápete?21:57:15 08.01.2020
Tobe prijde uzitecnejch veci :D Pise v clanku- ani po tydnu stena neragovala, zminuje stavece a nevhodnost jeho cesty... Krizovatky se upravuji nebot ji krizuje vice dopravnich prostredku a s toho vznikaji kolize.Popis spis pripomina neoznacenou prdci zatacku (ne prudkou). Kde autor havaroval. Ano priznal ze jel moc rychle, ale zapomel dodat ze nebejt tocvolant nadjel si a dala se zatacka projet i jeho rychlosti. Hned vzapeti misto priznani si, neco jsem nedal. Hleda duvody jako neoznaceni prudsi zatacky, hrbolata cesta, osvetlil me v protosmeru ridic...Jasny kdyz tam bude bourat pravidelne vic lidi, daj se tam znacky prudke zatacky. Jen stoji za to rict, dene tam projede 100 lidi a nemaj problem. Lezec nespadl na jinyho, nikdo mu tam nevlezl. Jako na krizovatce. Nj bezpecak.Tebe uvarit i s knidlickem neni problem :D
odpovědět 
   Re: Co na tom nechápete?23:04:09 08.01.2020
Bla, bla, bla, bla...
odpovědět 
   Re: Co na tom nechápete?07:47:29 09.01.2020
v podstatě jsi sám nastolil zajímavou otázku. Píšeš, že hypotetickou křižovatkou projede 100 aut denně bez problémů a tak se 1 nehoda jeví jako rarita. Na bouldrovky nechodím, ale co tak soudím z umělých stěn, tak bych řekl, že 100 rozumných pokusů(se šancí na top) denně v 7B to určitě nebude. Takže je na místě si to tak nějak dát selským rozumem dohromady. Tři "prokázané" úrazy na kolik celkových pokusů: 10? 20?
Ale možná se pletu a všichni lezou nejméně 8A a 7B mají jako protažený v mikině a sandálech. Podle komentů to tak vypadá
 JendaZBrnaodpovědět 

 Pouceni17:32:12 08.01.2020
vidim dve - shit happens a "kdo neni obcas pitomec". Nikde jinde bych vinu nehledal, bouldrovku, stavece, neshozenej boulder bych nechal zit, ti za nic nemuzou. Ani ten neshozenej boulder mi nevadi.

Visi otaznik - vyhnout se priste bouldrum, kdyz vidim, ze je to na hrane mych schopnosti a vidim, ze to bude potencialne prusvih? Rozhodnuti je na kazdem. Co neberu, je "bezpeci bouldrovky". To je nesmysl. Clovek porad dava bacha, jak spadne, kam poleti, to se deje automaticky. Tuhle kontrolu muze vypnout jedine clovek sam. A to udelal i Jenik, jak sam pise. A ja to mozna taky nekdy delam, ale nikdy se mi nic tak vazneho nestalo. Delam to tedy? Delaji to ti, co se jim nic nestalo, a jini ne, nebo je to proste jen otazka stesti? A kolik je vlastne tech, co se ji m nic nestalo? Na to nemam odpoved. Soucitim s Jenikem preji brzke uzdraveni, just to houby situace, kterou Jenik zvlada dobre. Kazdy, nebo skoro kazdy, byl nekdy  nestastny a kazdy, nebo skoro kazdy, se treba ne ve vsem zachoval raciinalne. Jsme jen lidi. Taky jsem nadelal prusery. Kdo ne. Tahle pravnicka doba me desi.
odpovědět 
 Re: Pouceni19:24:07 08.01.2020
Bohužel v takový době žijeme. Ale potenciální právní odpovědnost nemění nic na tom, že na takovejhle boulder by se mělo provozovatele upozornit. Při vědomí toho co za začátečníky/gymnasty/hazardéry se kolem nás na stěnách pohybuje.

Samozřejmě, vidím boulder totálně na hovno, nezkoušim ho, jdu dál. Někdo se na něm za pár dní zmrzačí, já za to odpovědnost nenesu. Ale tak pokud je šance tomu předejít, proč nejít za provozovatelem a neupozornit ho na to. Tolik úsilí to snad nestojí. A postupně třeba timhle přístupem výskyt takových boulderů eliminujem.
ivanodpovědět 
  Re: Pouceni21:35:08 08.01.2020
Souhlas, jen bych to rozšířil o to, že osobně bych očekával, že pokud se na nějaké části bouldrovky/stěny budou klienti rakvit nějak častěji, a popřípadě dokonce nějakým podobným způsobem, tak o tom bude provozovatel vědět. Fakt si neumím moc představit, jak při odchodech pajdajících zchromlých kliošů se jich nezeptám, co se stalo. Jasně, občas třeba obsluha nestíhá, ale nějaký povšechný přehled o cvrkotu na place:-) bych fakt očekával a nepřijde mi to tak zatěžující nebo náročné. Pokud se tedy chce.

Ale možná jsem jen naivní, já tu překližku tak moc nejsem.
odpovědět 
  Re: Pouceni00:11:52 09.01.2020
Nevim Ivane, nejak mam pocit, ze by sis nejsroc mel precist, na co reagujes, nwz zacnes svou reakci psat...
odpovědět 
 Re: Pouceni21:45:26 08.01.2020
Zadny otaznik nevisi. Proste potencionalne nebezpecne bouldry by na tam vubec nemeli bejt. Preci jenom jim na stul davam svoje prachy, tak si tam chci zalezt. Trochu naprd, kdyz treba ctyri z dvaceti cest nemuzes lezt, prostoze se nechces rozsekat na umelce.
Tomasodpovědět 
  Re: Pouceni22:04:37 08.01.2020
Ty vole lezes vubec? :D Jestli si uvedomujes na boulderovce jen 4 z 20 tak silne pochybuju. Vic jak pulka cest je o orvani se kdyz lezes staveny cesty a ne svoje kde si opravdu mas sanci udelat cestu bez vetsich maleru.
odpovědět 
   Re: Pouceni09:55:50 09.01.2020
Tak kdyz spadnes z previsleho na zada a neco si udelam s pateri (nebo co ja vim co se muze stat), tak to v pohode akceptuju jako prijatelne riziko (mala pravdepodobnost) a lezu to. Kdyz mi v plotne hrozi ustreleni nohy a vyrazeny zuby o velky chyty, protoze se tam prekryvaji cesty za 4B a 6B, tak tu tezsi ani nezkousim. Tak asi tak. Jestli se ti zda, ze hrozi rozsekani na 50% cest, tak tam snad ani nechod.
Tomasodpovědět 
  Re: Pouceni00:24:01 09.01.2020
Visi. To bys vubec nemohl lezt. Ty jsi ale ten typ, co "dava na stul svoje prachy", takze se vubec nedivim tomu, cos' napsal. Typ, co se bude soudit, kdyz da susit kocku do mikrovlnky.
odpovědět 
 Re: Pouceni21:54:29 08.01.2020
Nic takového, jako potenciální průšvih, na komerční bouldrovce nemá být. Když si někde s kámošema postavíte tréninkovou stěnku, dejte si tam, co chcete. Ale pokud se jedná o komerční prostory a bouldery pro širokou veřejnost, podobná rizika tam nemají co dělat.
odpovědět 
  Re: Pouceni22:52:29 08.01.2020
Může za to Newtob a ta jeho děvka gravitace. Tu navrhuji obvinit jako první.
odpovědět 
  Re: Pouceni22:55:15 08.01.2020
Může za to Newtob a ta jeho děvka gravitace. Tu navrhuji obvinit jako první.
odpovědět 
   Re: Pouceni23:47:07 08.01.2020
Newtob? To je ten stavěč cest z Central Rock Gym v Randolphu?
Jsem mu volal a zarytě tvrdí, že má alibi. Tak nevím. To bude asi jen ta Gravitace. Ta je fakt sviňa. Lezci nejsou první, koho má na svědomí. Viz. "Hluboké ticho dává oběma jasně najevo, že ztratili jakékoli spojení se Zemí... a tím i jakoukoli šanci na záchranu. Strach se pomalu mění v paniku,..."
Kowalskyodpovědět 
  Re: Pouceni00:20:09 09.01.2020
To je pekna kravina. Ostatne proto se podepisuje, ze tam lezes na vlastni nebezpeci. To bys nemohl hrat ani fotbal, tebr by nekdo fauloval, vymkl si kotnik pri padu a bezel se s nim soudit s tim, ze nic jako vymknuti kotniku pri faulu nema byt, vlastne nic jako faul nema byt. Bud rad, ze nedelas hokej nebo rugby a ven vubec nechod lezt, tam by ses musel soudit s matkou prirodou, az bys spadl na polici...
odpovědět 
   Re: Pouceni08:11:12 09.01.2020
Existuje několik pravomocných rozsudků trestních soudů, ve kterých byl odsouzen člověk za ublížení na zdraví za faul, kterej způsobil protihráči. Odůvodnění bylo v podstatě takový, že pachatel intenzitou faulu překročil míru rizika, který všichni přijímáme, když si jdeme zakopat.

Stejná věc je podle mě ta, kdy je postavená evidentně nebezpečná cesta, na který se někdo vážně zraní. Nebezpečná myslím za hranicí rizika, který všichni při bouldrování akceptujeme. Prostě je to taková cesta, která je očividně špatně a nebezpečně postavená. V takovým případě si umim představit, že provozovatel stěny může být nakonec i odsouzenej. A podpis u vstupu o lezení na vlastní nebezpečí na tom, že se někdo v takový cestě zraní, nic nemění.

Nemusíme hodnotit, jestli je tenhle přístup dobrej nebo špatnej, ale tohle je prostě dnešní realita. Proto není dobře před ní zavírat oči.
ivanodpovědět 
    Re: Pouceni08:14:33 09.01.2020
+1
honzaodpovědět 
    Re: Pouceni08:55:37 09.01.2020
díky. to jsem měl na mysli. třeba v kontextu s prokopákem.
Lukas B.odpovědět 
    Re: Pouceni08:56:23 09.01.2020
Je to tak.
odpovědět 
     Re: Pouceni11:20:42 09.01.2020
Jeníkovi přeju rychlý srůst kostí. Už když byl článek publikovanej, tak jsem si říkal, to bude masakr, a taky jo. Představa, že si za svý prachy koupím při lezení na stěně absolutní bezpečí je absurdní. Všechny nerovnosti v kolmé stěně jsou v určitém případě potencionálně nebezpečné. O tom by mohl povídat můj kotník. Já jsem měl tu kliku, že jsem odešel, chirurgie byla až druhý den a celkový závěr "to jsem ale debil". Jak asi bude reagovat komerční subjekt na případnou žalobu? Logicky se bude bránit, pokud nebude stačit ten papír, co se podepisuje, logicky napadne toho poškozeného a soudy to rozhodnou třeba za dvacet let. Ale v mezičase si toho klidně může všimnout zdravotní pojišťovna a bude se chtít hojit a je jedno na kom. Protože případné soudy jsou vždy otázkou kvality právníků a ne skutečností, bude mít stěna ještě kvalitnější papír. Nováček si bez instruktora na chyt nešáhne, akorát cenovka nebude 200 ale 500. Po povinném přezkoušení bude dotyčný převeden do kategorie poučený a znalý. Do kolmých částí přibudou texty "pozor zóna zvýšeného nebezpečí" a hotovka. A míra tvé osobní svobody bude zase o kousek menší.
Lubošodpovědět 
      Re: Pouceni16:00:39 09.01.2020
Lepší papír nebude, bo sebelepší papír nemá oproti zákonu a v tomto případě zejména platné judikatuře nárok. A to děsivé omezení svobody o kterém píšeš se taky nebude konat, protože klientela ochotná tuhle pakárnu absolvovat by stěnu neuživila. Tohle není Šumava, kde si NP může dát do podmínek průvodce, protože tam platí, že co není výslovně povolené je zakázané.

Provozovatelé stěn si holt začnou dávat bacha a stavět cesty tak, aby vyhověly legislativním požadavkům. Někdo to dá, někdo ne a holt to místy něj bude dělat jinej. Překližka je čistě byznys, což není nic špatného!!!. Prostě takové fitko nastojato.
MModpovědět 
    Re: Pouceni10:36:45 09.01.2020
Neni to tak. Dve uplne rozdilne situace, hrusky a jabka. Na tom fotbale se na tobe dopusti nekdo nasili a ty se nemuzes rozhodnout, jestli to tak bude, nebo ne. To u bouldru neplati. Vidis to nebezpeci, sam se rozhodnes, jestli riziko podstoupis, nebo ne.
odpovědět 
     Re: Pouceni11:08:54 09.01.2020
To bych se vsadil, že tohle napsal zrovna Turek. Vždycky musí být nejchytřejší.
1. Příklad s fotbalem uvedl ten před tím. Proto to ivan uvedl na pravou míru a má pravdu. Když tě někdo při fotbale sjede jako totální hovado a zraní, tak se s ním můžeš soudit a vyhrát. Stalo se to i v profesionálním fotbale. Protože to bylo prostě nepřiměřený jednání, které není ani ve fotbale v normálních mezích hry a rizika s tím spojeným.
2. O.K. není to úplně stejná věc s boulderem, ale jde o to, že zdánlivě nepostižitelný věci jsou právně postižitelný i ve sportu jako je fotbal, nebo bouldering. To jenom lidi jako Turek a jemu podobní rádi chytají lidi za slovíčka, aby si tím honili ego.
IFSC má stanovená pravidla jak stavět/nestavět bouldery z hlediska bezpečnosti. I IFSC totiž chápe, že se dá postavit boulder, který je vyloženě nebezpečný pro zdravý závodníků. Může být jak píše ivan "za hranicí rizika, který všichni ... akceptujeme".
Navíc se v tomto případě bavíme o situaci, když se tam někdo už Xkrát zranil. Pak je zcela evidentní, že by se s tím něco mělo dělat. Provozovatel má pak povinnost dalšímu zranění předejít. A když s tím provozovatel nic neudělá, pak je pravda co píše ivan:
"V takovým případě si umim představit, že provozovatel stěny může být nakonec i odsouzenej. A podpis u vstupu o lezení na vlastní nebezpečí na tom, že se někdo v takový cestě zraní, nic nemění."
bezpečákodpovědět 
      Re: Pouceni12:58:54 09.01.2020
??? Co to bliješ za fantasmagorie?
Kuba Turekodpovědět 
       Re: Pouceni13:10:49 09.01.2020
Že ses tady tak rychle objevil a pročítáš to? Náhoda? Že bys neodolal víc komentovat? To povídej někomu jinýmu ubožáku ;)
anonym stejně jako povětšinou Turekodpovědět 
        Re: Pouceni21:04:38 09.01.2020
???
Kuba Turekodpovědět 
       Re: Pouceni13:35:25 09.01.2020
Teď nemluvim o poznámkách o Tobě, ale bezpečák to jinak věcně shrnul správně. Tady je hezkej výstižnej text ze stránek UIAA:

https://tinyurl.com/spxp6l5

Doporučuju zejména první odstavec závěru, kde se správně píše, že mezi lidma je rozšířená mylná představa, že lezení je nějaká zvláštní lidská činnost, kde se právní předpisy ohledně odpovědnosti za újmu neaplikujou nebo v menší míře. Není to tak. Pokud někdo svým jednáním nebo opomenutím způsobí jinému újmu, odpovídá za ní. Podle intenzity třeba i trestněprávně. Samozřejmě záleží na konkrétních okolnostech.

Pokud by šlo o příklad se špatně a nebezpečně postaveným boulderem, kde si dva lidi ze stejnýho důvodu vymknou kotník a třetí si ho ze stejnýho důvodu rozdrtí, testněprávní odpovědnost provozovatele je podle platných právních předpisů zcela na místě. A v úvahu může podle okolností připadat i pravomocný odsouzení. To je prostě realita a zaráží mě, kolik lidí si to neuvědomuje nebo stůj co stůj nechce uvědomit.
ivanodpovědět 
        Re: Pouceni16:04:07 09.01.2020
Hezky napsáno! Přesně tak to totiž je. Ale holt punk nikdy neumírá a někteří členové anarchistický kroužků to pochopí až s pravomocným rozsudkem v ruce:-).
MModpovědět 
        Re: Pouceni09:01:50 10.01.2020
Tak asi by bylo dobré to rozdělit. Jedna skupina to opravdu nechápe a je to mimo její přesvědčení. Zřejmě trochu mentálně omezená skupina, protože názor mohu mít jaký chci, ale zákony je potřeba akceptovat, přeci jen, prostředky, jak je vymoci, existují. No a pak je tu druhá skupina, například právě majitelé stěn, stavěči, instruktoři... která moc dobře ví, jak to se zákony je, ale na veřejnosti se snaží vyvolat dojem, že žádné zákony nejsou, už jen proto, aby neznalé ani nenapadlo je žalovat a měli to za předem prohrané. Já být majitel stěny, tak také všude rozhlašuji, že vše je na vlastní nebezpečí a že všichni podepsali papír a na nic nemají nárok, i kdybych věděl, že to tak není. Přeci nebudu všude rozhlašovat a všechny upozorňovat na to, co vše po mne mohou vymáhat a za co vše mne mohou žalovat. A ještě bych vyhrožoval tím, že pokud mne někdo bude vláčet v médiích nebo mne žalovat, že ho zažaluji za poškozování dobrého jména. Ono si to pak hodně lidí rozmyslí jít do podobných sporů.
odpovědět 
         Re: Pouceni10:12:14 10.01.2020
"A ještě bych vyhrožoval tím, že pokud mne někdo bude vláčet v médiích nebo mne žalovat, že ho zažaluji za poškozování dobrého jména." ... Helenka Národní Poklad Vondráčková si pořídila stěnu/boulderovku? :-DDD
odpovědět 
          Re: Pouceni13:09:46 10.01.2020
Tak on je to bohužel běžný postup. Naposled se tak zachovala naše církev ohledně obvinění ze sexuálního zneužívání. Takže za mnou kdyby někdo přišel, že si na stěně něco udělal a chce mne žalovat, tak bych mu odpověděl ať si klidně žaluje, ale pokud se má vina neprokáže, budu ho žalovat za poškozování dobrého jména a pověsti. Proč bych měl nechat moji firmu jen tak vláčet bahnem? Nevím, zda bych u soudu uspěl, nebo ne, ale výstražný efekt by to mělo. Soudy tu sice nějak fungují, ale i když soud vyhraješ, přiznané náklady jsou často jen zlomek toho, co opravdu dobří právníci stojí, ne každý na to má nervy a dost peněz. Pokud se tedy rozhoduješ, zda se soudit nebo ne, tohle tě může popostrčit k tomu, že to raději necháš být.
odpovědět 
           Re: Pouceni20:53:08 10.01.2020
Neuspěl. Samotné podání žaloby, stejně jako oznámení o podezření ze spáchání trestného činu, nemůže být sankcionováno, pokud tak bylo učiněno v dobré víře. V případě podezření, že ke spáchání trestného činu došlo, je dokonce tvojí povinností toto oznámit PČR/SZ.

Jednou výjimkou jsou případy, kdy osoba podávající oznámení prokazatelně věděla, že se samotný skutek vůbec neodehrál.
MModpovědět 
            Re: Pouceni22:03:18 11.01.2020
To máš pravdu. A co z toho? Účelem není žaloba, ale vylekání a zastrašení toho druhého. Takže i když budu vědět, že nejsme v právu a vyhrožování žalobou je nesmysl, tak samotná slova "zkuste mne zažalovat a uvidíte. Nic se neprokáže a ještě po Vás budu chtít odškodné a budu Vás tahat po soudech co to jen půjde" řadu lidí znejistí. A druhou věcí je, že žaloba sice nemůže uspět, ale peníze za právníky na obranu tě stát bude, ne?
odpovědět 
             Re: Pouceni00:23:19 12.01.2020
Jako vystrašení to na někoho fungovat může, pokud tedy ještě žaloba o náhradu škody nebyla podána. Pokud podána byla, tak předpokládám, že si ji žalující nepsal sám, pokud tedy není sám právník, a když se jej budu takto snažit vystrašit, tak max zavolá svému právníkovi, který mu řekne, že je to blbost. No, právníci něco stojí, ale v tomhle případě je to dvojsečné ... žalovat někoho čistě na základě toho, že na mě podal žalobu ... to je tak marná věc, že buď mu to jeho právní zástupce rovnou rozmluví, nebo na konci zacáluje svému právníkovi, mému a ještě zaplatí náklady řízení. To mi nepřijde jako moc výhra, spíš jako si radostně šlápnout do hovna. S rozeběhem a oběma nohama.
MModpovědět 
              Re: Pouceni09:56:56 12.01.2020
Jasně, to určitě. Ale většina lidí je slušná a snaží se nejdříve domluvit. A po takovéto střejší debatě práce třeba za právníkem ani nejdou, což by účel. Samozřejmě, pokud je někdo takový střelec, že ti rovnou pošle žalobu, nějaké vyhrožování zde nepomůže.
odpovědět 
               Re: Pouceni22:44:11 12.01.2020
A to zase jo, pravda je, že řada lidí má o právu v ČR velmi naivní představy, pokud má vůbec nějaké. Takže u spousty lidí může zafungovat ledacos. Druhá věc je to, že právo u nás je takový nepředvídatelný bordel, že se tomu není co divit. A nevypadá, že by bylo líp.

Ale to je na úplně jinou diskuzi.
MModpovědět 
           Re: Pouceni21:08:06 10.01.2020
Jen aby to bylo úplně jasné. Půjdu v parku po schodech,zakopnu, zrakvím se a zažaluji vlastníka/správce schodů (třeba obec) o náhradu škody například z titulu špatného technického stavu, zanedbané údržby, nevhodného konstrukčního řešení a pod. Soud nějak rozhodne a pokud moji žalobu o náhradu škody zamítne, nic se neděje.

Pokud ale budu před vynesením pravomocného rozsudku, nebo nedej přírodo i po něm, všude roztrubovat, že jsem zrakvil protože projektant je debil a/nebo se správce schodů o ně nestará, a toto se během soudního řízení neprokáže, tak to pak mohu mít problém, to ano.
MModpovědět 

 pozor na rajby a kolmáče10:55:34 09.01.2020
Jako boulderování v rajbu a v kolmým vyžaduje určitou zkušenost a styl přemýšlení, jinak je to o hubu, o tom žádná. Ale tak to bylo vždycky, ne?

Ale boulder jsem neviděl, z fotek neni poznat všechno a třeba je kritika namístě, nicméně ten článek je napsanej tak nešikovně, že si o rozporuplný reakce přímo říká. Taková kritika která se snaží tvářit jako něco jinýho, než to je. Víc napřímo by to chtělo...třeba by na konci slušelo napsat, jestli jsi sám projevil snahu provozovatele oslovit a navrhnout jim, aby boulder sundali. To v článku nevidím a tak to celkově vyznívá jako fňukání a kritika zpozabuku s tím, že vlastně čekáš, jestli to odskáče někdo další. Podotýkám, že diskuzi jsem moc nepročítal, protože to bude mix sra*ek a neni divu, na takovej článek nejde čekat nic jinýho. Nějak si to přeber a pokud si dojdeš k tomu, že článek (nebo reálnou situaci na stěně) nějak doupravíš, bude to jen dobře.

Hodně štěstí a zdaru při uzdravování.
T.tjodpovědět 
 Re: pozor na rajby a kolmáče11:41:38 09.01.2020
Ahoj,

četl jsem jen poslední příspěvek... 220 nebo kolik příspěvků číst nehodlám, čekal jsem to do 50ti.

V článku je zmíněno, že si za to mohu sám, podceněním rizika.

Závěr je stylizovaný tak jak je, aby lidi nespoléhali na to, že někdo něco opraví nebo se bude starat.

Je potřeba se spoléhat sám na sebe.

Já provozovat stěnu tak po každém úraze budu analyzovat jak k danému úrazu došlo a budu rizika minimalizovat. Tím neříkám, že pak budou nulové, budou tam pořád. U tohoto konkrétního boulderu si myslím je riziko zbytečně velké a drobnou úpravou kdy ten boulder neztratí nic ze své krásy ani obtížnosti by byl výrazně méně hnátolamem

Celé to nemělo vyznít jako fňukání nad něčím. To v daném článku hledáte/nacházíte něco, co nemělo být jeho součástí.

Zpráva zní, spoléhejte na sebe, své uvážení, neočekávejte automaticky bezpečí na umělce. Což byla moje chyba a platím za ni královsky.

A za mě by bylo moc hezké, kdyby se provozovatel staral o to, aby u něho bylo co nejméně zranění.

Hangár jako takový je fajn, prolezl jsem tam pár hezkých dní. Jen je smutné, že daný boulder by stačilo minimálně upravit k minimalizaci rizik. Neztratil by nic ze své obtížnosti ani krásy jen by to někomu po mně mohlo zachránit nohu.

A zachránit někomu nohu je super počin. Né že né.

Kdybych se chtěl hojit, tak za:

a, na to vyšlu firemního právníka
b, budu tady pranýřovat autora

Nic z toho se neděje. Jestli měl někdo problém to z článku pochopit, tak je mi to líto. Spoustě lidí to došlo. Je vlastně jedno jestli je to způsobeno špatným napsáním, malou mírou empatie čtenáře nebo něčím jiným.

Diskuze na lezci se nikdy neobešla bez toho, aby se spousta individualit nepohádala a neponadávala si do ...

To už je taký šport.
Jeníkodpovědět 
  Re: pozor na rajby a kolmáče11:47:16 09.01.2020
Nečetl jsem to před odesláním po sobě...

zbytečně se opakuji, místy interpunkce selhává a jsem zbytečně konfrontační.

Domluveno, dopsáno, víc k tomu už není co říct z mé strany :)
Jeníkodpovědět 
   Re: pozor na rajby a kolmáče09:58:55 10.01.2020
"Nic z toho se neděje. Jestli měl někdo problém to z článku pochopit, tak je mi to líto. Spoustě lidí to došlo. Je vlastně jedno jestli je to způsobeno špatným napsáním, malou mírou empatie čtenáře nebo něčím jiným."

Jeníku, tohle je slabý. Znovu zopakuju: napsals to tak, že to vyvolává rozporuplné reakce, dokonce i v rámci jednotlivce. A ano, souhlasím, teď jsi zbytečně konfrontační. Doporučuju místo ukazování prstem na druhé čtenáře/hangár raději (u čtenářů) zkusit víc sebezpytování, a hlavně (u hangáru) patřičně konat.

Vypadá totiž, že ses VYHNUL reakci na to NEJPODSTATNĚJŠÍ. Znovu zopakuju, trošku jinak: ukazuješ prstem na Hangár. Co jsi udělal pro zlepšení situace? S obsluhou ses bavil jen o mrazícím spreji nebo jsi jim nebo provozovateli navrhnul, aby analyzovali a konali?

Mezi ukazováním prstem a patřičným konáním jsou podstatný rozdíly. Se pochlap...

Ale jinak dík za zrcadlo, tohle je dobrej příklad něčeho, co je pro spoustu lidí v naší kotlině typický a málokdo v tomhle nešvaru neni aspoň trochu namočenej. Jdu si zametat před vlastním prahem.
T.tjodpovědět 
    Re: pozor na rajby a kolmáče10:50:59 10.01.2020
napíšu to slušně: vole, borec leží s rozjebanou nohou ve špitále a je rád že může čumět do noťasu. už se proberte vy jelita tady v diskuzi. vytáhněte hlavu z prdele a začněte přemýšlet...
honzaodpovědět 
     Re: pozor na rajby a kolmáče11:20:43 10.01.2020
když má energii na to si zařídit fotky a sepsat takovejhle článek, a pak tady diskutovat, myslíš že nemá možnost zvednout telefon a zavolat provozovateli Hangáru?

Jedinej pětiminutovej telefonát může mít stokrát větší efekt než to, co tu předvádí.

Neházej všechny diskutující do jednoho pytle a voly, jelita a prdel nepředznamenávej slovy "napíšu to slušně".
T.tjodpovědět 
      Diskuzi ne14:03:36 10.01.2020
Hele, tohle ja padlé na hlavu. To je přeci blbost. Co chceš s majitelem diskutovat nebo mu navrhovat? Přeci když se něco stane, tak by automaticky měla odpovědná osoba (dále majitel) projevit zájem a udělat si nějaké vnitřní šetření, o co šlo a proč. Nebo to jako myslíš, že někde na stěně je úraz a majitel se ani nezajímá? To jako když třeba spadneš z navijáku tak bys měl jít z majitelem a probírat s ním, zda by tam neměl dát nový popruh, protože tenhle se tak trochu trhá??? To nastoupíš do autobusu a pak pak jdeš za řidičem a nebo píšeš na dopravní podnik, že u autobusu XY se ti zdálo, že slabě brzdí? Co si myslíš, že majitel dělá? Mu tam spadne a zraní se jedna osoba a co dál...? On se nezajímá, neví proč? On se nešel podívat? Ok, šlo by to pochopit. Ale když druhá? A když třetí? Udržovat vše v pořádku a bezpečné je snad majitelova povinnost, ne že se máš jít doprošovat a navrhovat, co by mohl zlepšit. Nezlob se, ale platící klienti tu nejsou od toho. Přijdu, zaplatím a chci si zalézt. Ne abych dělal analýzu problémů a rizik a chodil s nimi za majitele. Jsem ještě schopen pochopit tabule, kde se nahlašují závady jako povolený chyt nebo přetočená preska (jasně, že na bouldrovkách bývají imbusy a můžeš si to dotáhnout, ale od toho tam klient není. A kromě toho si můžeš zadělat na problém, stejně jako když upozorňuješ ostatní na chyby s jištěním a podobně - od toho je tam obsluha), ale aby někdo chodil a probíral, zda je to ještě bezpečné a nebo už ne? To přeci nemůžeš myslet vážně, tohle je principielně jedna z věcí, které tam očekáváš, ne že tam na ně máš upozorňovat a žádat o ně. A pokud se někde něco v dnešní době objeví, je potřeba z toho udělat exemplární případ, aby to došlo i ostatním provozovatelům, že zdraví kleintů není jen abstraktní pojem. Mě přijde, že si stále pletete dobu. Když si dříve parta kámošů otevřela v sklepě nebo někde v hale malou bouldrovku, kam chodili převážně kámoši a parta za zábavou, fajn. Přesně tomuhle vaše nápady odpovídají. Otevření BB nebo Mamuta v Holešovicích. Ale doba je trochu jinde, dnes se jedná o moderní sportoviště pro širokou veřejnost, kam chodí nejen bouchači, ale děti nebo naprostí amatéři, kteří si koupili vstup někde ve Slevomatu nebo zkoušejí, co vše mohou s novou multisportkou. A jako máš ve velkých fitkách dohled a třeba v akvaparcích u každé atrakce plavčíka, tak je potřeba mít zajištěnou bezpečnost i na stěnách. Není to kultovní místo pro setkávání kámošů, když je venku hnusně, ale veřejné sportoviště.
odpovědět 
       Re: Diskuzi ne14:47:51 10.01.2020
V tomto případě ale nic neselhalo...žádný naviják,popruh,brzdy v autobuse,dokonce ani chyt či stup...Tady selhal lezec v průměrném bouldru,nic víc.
odpovědět 
        Re: Diskuzi ne18:53:19 10.01.2020
To, že něco není hmotného, ještě neznamená, že to nemůže selhat. V tomto případě selhalo "věcí" dokonce několik. Jednak kombinace chytů, která k úrazu vedla, se na stěně neměla objevit, a když už se objevila, měla ji odhalit vnitřní kontrola (samozřejmě neexistující), a i když neodhalila, měl stav projít revizí a zhodnocením po prvním úrazu. Pak by to bylo akceptovatelné. Ale tři úrazy na jednou... Když už píšeš, že to není, jako kdyby selhaly brzdy u autobusu, tak máš pravdu. Toto je jako když se někde objevila konstrukční chyba. Jednak se na konstrukční chybu mělo přijít při návrhu, někdo to odbyl a nepřišel na ni, a i když někde byla nehoda, mají být všechny busy s mající tyto brzdy odstavené do stanovení příčiny a následně do nápravy, třeba do výměny dílu. A nevím o tom, že by toto musel zařizovat řidič, kterému se nehoda stala. Ale na boulderovce vše toto selhalo.
odpovědět 
       co Jeník opravdu udělal?18:11:15 10.01.2020
Promiň, od pátýho řádku jsem přestal číst. Proč? Protože plácáš něco o ideálním světě, kde by se někdo měl starat sám od sebe, ale ideální svět je dobrej tak pro žalobníčky. Člověka, co se nechce zrakvit, zajímá realita. I

Takže zpět k pointě: co Jeník opravdu udělal (kromě článku, ať je článek jakej chce) pro to, aby se někdo nezrakvil na tom samým boulderu?
T.tjodpovědět 
        Re: co Jeník opravdu udělal?18:44:45 10.01.2020
Co to píšeš za nesmysly? O tom, že se má každý starat sám o sebe, píšeš ty. To ty tu navrhuješ, aby lidi, když jim něco vadí, šli a něco s tím dělali. Já tu píšu o přesném opaku - starat se má majitel a to ne kvůli sobě, ale kvůli tomu, že je to jeho povinnost k platícím lidem. Prober se.
odpovědět 
         Re: co Jeník opravdu udělal?19:24:05 10.01.2020
takže když se někdo zrakví a majitel se o tom nedozví, zrakvenej se má jen dívat, jestli se zrakví další lidi? Zajímavý. Tohle naštěstí neni většinovej názor, většina lidí nejsou asociálové, nepotřebují se probrat a komunikujou tam, kde je třeba. Jak jinak se totiž má na boulderovce kdokoli dozvědět, jestli došlo k banálnímu zranění nebo k vážnějšímu?

Btw: nevim jestli ses přepsal nebo přehlídnul. "Starat se sám o sebe" není co jsem napsal, chybí tam čtvrtý písmenko český abecedy, který dost mění význam od sobeckýho tlučhubovství k uvědomělý společenský aktivitě.

Končim svojí účast v diskuzi, leda že by Jeník napsal, že nezůstal jen u planých slov a kontaktoval Hangár.
T.tjodpovědět 
          Re: co Jeník opravdu udělal?21:56:57 10.01.2020
...takže když se někdo zrakví a majitel se o tom nedozví... Jak nedozví? O tom právě píšu. Jak se může v normálních podmínkách majitele nedozvědět, že se stal úraz? Je jedno jak vážný. V normální společnosti to nemá fungovat takhle. Přeci musí existovat nějaké procesy a postupy, jak krizové situace řešit a jak s tím nakládat. Musí existovat manuál, jak v případě zranění postupovat, musí tam být přiměřeně vybavená lékárnička (viz zákoník práce a BOZP), obvyklé jsou důležité kontakty... Pokud toto někde není, je to špatně a je to chyba majitele. Takže za normálních okolností nic takového, aby zraněný extra hlásil, co se mu stalo, neexistuje. Správný postup je, že majitel přijde do zařízení a jedna z věcí, které zkoukne (vyslechne) jako první, jsou právě hlášení o závadách a problémech.
odpovědět 
           Re: co Jeník opravdu udělal?22:40:11 10.01.2020
tady to hodně vypadá, že se někdo fakt křečovitě snaží odvádět pozornost od autora článku a jeho neschopnosti normálně komunikovat. Že by to byl sám autor?
odpovědět 
            Re: co Jeník opravdu udělal?09:15:38 11.01.2020
Za mě komunikuje úplně normálně, to jen někdo se snaží odvádět pozornost od odpovědnosti bouldrovky. Prostě to od začátku máme úplně obráceně.
odpovědět 
             nekomunikativní kluk co rád ukazuje prstem14:07:26 11.01.2020
zatim normálně nekomunikuje ani tady, ani s Hangárem.
odpovědět 
              Re: nekomunikativní kluk co rád ukazuje prstem18:14:37 14.01.2020
Jsi dement? Co má komunikovat? Vždyť to viděli na vlastní oči. Lidi z recepce z Hangáru byli u toho, hned potom, co se mu to stalo, takže jim bylo úplně jasný co, jak a proč se mu stalo.
To jim má psát idiotský emailu typu: "Prosím vás, ta událost, na kterou jste zírali na vlastní oči, viděli jste to?"
antidementodpovědět 
       Re: Diskuzi ne15:39:38 11.01.2020
No ty jsi topovej pitomec. Videls nekdy treba snowboardovej nebo skejtovej park??? Nebo dowhill mtb? Sjezdovku? Bazen, koupaliste? Skokanskou vez? Atd atd, vse uplne totez. Na kazdem miste pokud nevim zda na to mam - muzu si vybrat, budto zkusim na SVE VLASTNI riziko, nebo do toho nejdu. Jednodussi uz to bejt nemuze(!!!) Tobe podobni myslitele vcetne autora tohodle clanecku se snazej tuhle odvekou jednoduchost nejak zdeformovat, znepruhlednit, otocit naruby.
DXodpovědět 
        Re: Diskuzi ne21:34:07 11.01.2020
Pitomec jsi ty :-) Laskavě si uvědom, jak to tam vypadá a o čem tu mluvíme. My o voze, ty o koze. Pročpak asi mají mít na koupališti plavčíka nebo proč mají sjezdovky sloupy lanovek obalené ochranou a záchytné sítě zabraňují výjezdu ze sjezdovky? Podle tvé logiky je to zbytečné, protože každý má jezdit tak, jak umí, sloup a les přeci vidí, takže když se o to rozmázne, je to jeho chyba? A provozovatel má čekat, až se někde někdo vymlátí, aby pak dal podle toho ochranné prvky? Blbost, viď? Zkus si představit, že by se třeba v Německu někdo zranil nebo zabil jen proto, že provozovatel nějaký prvek dostatečně nezabezpečil. A to samé jsou bouldery, jen to prostě komunita nemá zatím zažité.
odpovědět 
         Re: Diskuzi ne22:19:45 11.01.2020
ale prd. Spousta z nás v lezecký komunitě ráda leze i takovýhle bouldery v kolmým, akorát si prostě dají bacha při odskakování a nepřeceňují se. Jeník sám v článku i v diskuzi píše, že tohle podcenil a může si za to sám.

O čem ale nepíše, je, jestli dal komukoli z Hangáru vědět jak dopadnul a proč. Borec.
odpovědět 
          Re: Diskuzi ne09:23:24 12.01.2020
Přečti si to tady celý a pak něco napiš znovu.
odpovědět 
           Re: Diskuzi ne11:33:33 12.01.2020
to opravdu není třeba, stačilo mi přečíst si jeho příspěvky k diskuzi.
odpovědět 
         Re: Diskuzi ne08:54:34 12.01.2020
Ekofasisticky eurohujerstvi v cisty podobe, milej vohnoute, jak z ucebnice.
odpovědět 
         Re: Diskuzi ne08:58:20 12.01.2020
Ekofasisticky eurohujerstvi v cisty podobe, milej vohnoute, jak z ucebnice.
odpovědět 
         Re: Diskuzi ne18:29:44 12.01.2020
Tvuj vek budiz ti omluvou a castecnym vysvetlenim tve naivity. Produkt doby.
DXodpovědět 
          Re: Diskuzi ne20:17:47 12.01.2020
Nauvita je na druhé straně. Naivita a snaha mít provoz co nejlevnější. Jak píše MM níže. A bude to pokračovat tak dlouho, až to někdo k soudu opravdu dá. To, že to tam zatím nebylo, ještě není ukazatel, protože nikdo nevíme, jak se to zatím řešilo. V různých sportech jsme už zažil několikrát, kdy majitel, aby se vyhnul soudu, nabídl slušné odškodné. Je to po něj výhodnější, než soud a opravdu dobře zabezpečený provoz. Bohužel jsem to jednou zažil i osobně, kdy se jednalo o dvanáztiletou holku, co pak měla trvalé následky. Původně to mělo být žaloba, ale rodiče pak kývli na odškodné. Takže o případu se nikdo nedozvěděl, oficiálně to byla chyba holky, rodina dostala prachy a bordel v jezdeckém klubu je pořád :-( Ale pro majitele je to levnější, než najmout další lidi a provoz řádně zabezpečit :-(
odpovědět 
           Re: Diskuzi ne22:59:33 12.01.2020
"A bude to pokračovat tak dlouho, až to někdo k soudu opravdu dá." ... zcela prozaicky, pokud by autor fakt sehnal svědectví dvou a více lidí, že se ve stejném místě jebli obdobným způsobem o tu samou strukturu a informovali o tom následně někoho z personálu, tak i když je naše justice sférou neomezených možností:-), tak bych si klidně vsadil, že spor o náhradu škody poškozený vyhraje. A s ohledem na charakter zranění by to nebylo levný.

BTW ... já to tam neznám a už vůbec nevím, jestli se tam někdo fakt už dřív podobně zrakvil, takže jsem dalek toho takhle od stolu vynášet nějaké soudy o vině v této konkrétní kauze.
MModpovědět 
            Re: Diskuzi ne09:19:51 13.01.2020
Hele tohle už zavání nabádáním, kterým bys mohl napomoci dalším škodám na Jeníkovo vrub (nikdy nevíš kdo co vezme vážně). Píšeš nesmysly. Právní osvětu zde realizovat nehodlám, spokojím se jen s konstatováním, že Jeníhova pravděpodobnost úspěšnosti v situaci a postupu jaks naznačil je mizivá až nulová. Kdo aspoň trošku ví, rozumí.
DXodpovědět 
             Re: Diskuzi ne12:59:11 13.01.2020
A jak má člověk vědět, že to nepíšeš jen proto, abys lidi odradil to řešit? Tohle nemá východisko dokud to nebude u nezavislého soudu, MM má naprostou pravdu.
odpovědět 
             Re: Diskuzi ne15:39:50 13.01.2020
Ale hovno nabádání, jednak jsou tam jasně dané podmínky, o jejichž splnění jak píšu vůbec nic netuším (ale pokud splněny jsou, tak trvám na tom, že ty šance jsou více než dobré) jednak nepředpokládám, že někdo bude takový nadšený kutil, co si večer samo domo, v lepším případě podle návodu na netu, sepíše žalobu a tu ráno pošle na soud.

Takže každý s alespoň trochou zdravého rozumu osloví advokáta a bude s ním konzultovat, zda má žaloba v daném konkrétním případě šanci na úspěch, resp. za jakých podmínek. A podle toho se zařídí.

Pokud má být protiargumentem něco ve stylu ... a jak poznáš že ten advokát nekecá a jen z tebe netahá prachy ... tak to už vážně nehraju. Si tu fakt začínám připadat jak ve zvláštní škole.
MModpovědět 
              Re: Diskuzi ne19:44:16 13.01.2020
Prave. Oslovovat advokaty v tomto konkretnim pripade (a mnoha obdobnych, ovsem pozor, opravdu obdobnych, nikoli "obdobnych" podle logiky borca co vytahoval dite z konika spadle nebo matrace na sloupech lanovek), je zcela zbytecne mrhani casem, energii a penezi. Proto kdyz to tu nekdo radobynenapadne (ja nic...) doporucuje, oponuji. Jednoduche.
DXodpovědět 
               Re: Diskuzi ne20:10:37 13.01.2020
Oponovat můžeš, v pohodě. Ale věř tomu, že třeba ten "koník" byla věc z praxe, opravdu se stala a majitel farmy opravdu vyplatil bokem tak velké odškodné, že rodiče souhlasili, že za to farma nemůže. Jo a ohledně sjezdovek - spolupracuji s firmu, která je provozuje. Ani nechtěj vědět, co vše z prevence musí dělat, aby se vyhnuli žalobě, případně aby se obhájili :-(
odpovědět 
                Re: Diskuzi ne21:49:18 13.01.2020
Stal se mi malér, pracovní. Zákazník chtěl někam přidělat ceduli a já oponoval, že by mohla spadnou a že ne. Protože jsem od něj dostával dost práce, tak jsem navrhnul, že pokud mi to dá písemně, že si uvědomuje případné nebezpečí, tak mu to namontuju a on mi papír napsal vč. ověřeného podpisu. Asi po třech letech přišel Kyril a ceduli sfouknul a bohužel nějakému člověku přímo na hlavu, otřes mozku stehy nemocnice a samozřejmě průser. Před návštěvou policie (odehrávalo se to v Plzni) jsem šel i s papírem k advokátovi tady v Praze, aby poradil jak se mám chovat při vašetřování. Byl jsem u něj dvě hodiny, řekl si o tři litry a že mám stáhnout ocas mezi nohy a pokusit se o mimosoudní vyrovnání a papír že je na hovno. Při výslechu na policii jsem jsem se rozhodnul mluvit tak, jak se to stalo. Že si zákazník přál a přesto že jsem trval na případném možném nebezpečí tak stejně chtěl. Policajti si papír ofotili, sepsal se protokol a získal jsem statut svědka a k soudu jsem ani pak nešel. Závěr byl takový, že jsem udělal z mé strany maximum, že přímé ohrožení nehrozilo a na případná rizika jsem upozornil a výsledný úraz byla nešťasná souhra náhod. Možná kvůli tomu Kyrilovi?
Lubošodpovědět 
                 Re: Diskuzi ne23:00:01 13.01.2020
Správně. Ale to není ten teoretickej případ, pokud se někdo dvakrát lehce a do třetice sakra težce zraní v jedný cestě z toho samýho důvodu. Tam je to naopak na stíhání. Mluvim teoreticky, ne o konkrétním Jeníkově případu.
ivanodpovědět 
                  Re: Diskuzi ne08:43:56 14.01.2020
Jasně, toť se ví, konkrétnímu případu se musíme vyhejbat jako čert kříži, podepsaní i anonymové. Já od začátku mluvím o tomto konkrétním případu. V klidu to srovnám se bike singletrackem. Máš před sebou skok, kterej nevíš zda dáš. Třeba dvoumetrovej, třeba osmimetrovej mezi stromy, to teď nehraje roli. Rozhodneš se že to zkusíš. Nedáš a rozbiješ se (hůř/víc než Jeník v Brně). Podobné se ti stane na sjezdovce - prostěs přecenil svý síly a v místě a rychlosti, kde by to lepší jezdci zvládli, prostě spadneš jen a jen a zcela evidentně z rizika vzniklého z tvé vlastní vůle, o možném problému jsi předem jasně věděl (to zdůzazňuju, neb právě TOHLE je ten nejvýraznější společný prvek s Jeníkem). Fakt budeš zvažovat žalobu "provozovatele veřejného sportoviště"? Byl bys asi blázen - tedy, pominu-li lidskou stránku věci, vlastní hrdost atd. A tos ani na startu nepodepsal žádnej papír. Právě lidé typu vy kteří vůbec začnou přemýšlet směrem žaloba, oznámení, rozebrání na molekuly na internetu atd. pak skrz média tlačej advokáty, žalobce i soudy do rozhodnutí, který potíraj úplný základy logiky. Bídní jste.
DXodpovědět 
                   Re: Diskuzi ne12:53:37 14.01.2020
Ježíši, to je zase výlev ... emocí. Takže ještě jednou a za mne naposledy. Pokud se na konkrétním místě stalo několik obdobných úrazů, byť s rozdílnými následky, a ve všech(nebo alespoň většině) případů o tom byl provozovatel informován a nikterak se nesnažil o nápravu, tak má jednoznačně problém a šance min. na náhradu škody je poměrně vysoká. Pokud je to první případ podobného úrazu, tak je to otázkou, nicméně tady bych souhlasil, že v případném sporu je naděje žalobce na úspěch tak 1:1 (nanejvýš).

A pro tvůj neklid ... u toho singletreku je to úplně stejné. Někdo se zrakví na místě, kde se to ještě nikomu nepovedlo, šance provozovatele to ustát jsou vysoké. Opačná situace ... během víkendu se několik klientů zrakví na jednom fleku, navíc to přijdou provozovateli oznámit. Pokud se se na to vysere, tak si o tu žalobu vyloženě říká a pokud se jí dočká, tak mu to fakt nezávidím.

Podle mě je to tak správně, ty si věř čemu chceš a mysli si taky co chceš. Nás dvou se to asi těžko bude někdy týkat a co si tu napíšeme bude jakémukoli soudu taky úplně jedno, takže je to šajs egál.
MModpovědět 
                   Re: Diskuzi ne13:15:01 14.01.2020
Ty tu ale pořád píšeš o něčem jiném. Pokud se na singletracku zrakvíš proto, že jsi spadl nějak nešťastně a pomlátilo tě kolo nebo vlastní tělo, je provozovatel samozřejmě bez viny. Ale co když máš naprosto běžný pád, který by normálně skončil bez problémů, ale má těžké následky jen proto, že třeba v místě vyčuhovaly z dopadové plochy hřebíky nebo tam byl jiný technický problém? Jsi schopen ochopit rozdíl? Pokud si na oficiálním otevřeném singletracku pro veřejnost zlomíš vaz díky nešťatsné náhodě, je to tvůj problém a tvé riziko. Pokud se tam rozpářeš proto, že nějaká část je nebezpečná z důvodu nevhodného technického stavu, je to problém provozovatele. Fakt nechápu, že nejsi schopen pochopit rozdíl.
odpovědět 
                    Re: Diskuzi ne13:50:48 14.01.2020
Jeníovi tam vyčuhovaly hřebíky, případně byl jiný problém, o kterém nevěděl???
odpovědět 
                    Re: Diskuzi ne15:44:26 14.01.2020
Je. Ale nechce se mu:-).
odpovědět 
                 Re: Diskuzi ne08:51:32 14.01.2020
Taktak. Lidé si pozvolna zvykají na to, že každý problém musí být někoho konkrétního vina, na někoho se přeci musí ukázat prstem. Typicky autonehody, nezdařené léčby pacientů, pády mostů, povodně...přitom by stačilo logicky myslet.
DXodpovědět 
                  Re: Diskuzi ne13:04:57 14.01.2020
Dvouhodnotová logika. Moje vina - tvoje vina. První hodnota je minus, druhá plus.
odpovědět 
                   Re: Diskuzi ne15:11:17 25.01.2020
Logika slabých, duševně.
odpovědět 
               Re: Diskuzi ne23:28:19 13.01.2020
Čoveče chlape, mluvíš o tom, že kdo ví, tak ví, ale zníš, jako kdybys najednou spadnul odněkud z měsíce. Evidentně nemáš ani ponětí, jak zejména posledních pár let a to nejen u nás, soudy obdobný případy rozhodujou.

Jak už tu několikrát zaznělo, může se nám to všem nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Odpovědnost za škodu je základní právní zásada, na který už od římských dob stojí naše společnost. Na tom, kam se její nynější právní výklad dostal, nic nezměníme. To je prostě realita. Přání otcem myšlenky na tom nic nezmění.
ivanodpovědět 
  Re: pozor na rajby a kolmáče12:04:19 09.01.2020
Nečetl jsem to před odesláním po sobě...

zbytečně se opakuji, místy interpunkce selhává a jsem zbytečně konfrontační.

Domluveno, dopsáno, víc k tomu už není co říct z mé strany :)
Jeníkodpovědět 
   Re: pozor na rajby a kolmáče12:31:17 09.01.2020
No ano Jeníku, ty něco očekáváš od boulderu, třeba očekával i on něco od tebe. Například správné pohybové návyky. Pracoval jsi na sobě, nebo jsi venku hobloval každou cestu po kamarádech na rybu až do omrzení? Přešlapoval a odskakoval jsi do lana nad policemi, nebo věčně chodil s šáhlem a bouldermatkou i do hezky odjištěných skal. Pozoroval jsi ostatní, nebo byl s periskopickými brýlemi líný zvednout hlavu? Třeba si prostě jen špatně postavený boulder počkal na toho nejhůře nachystaného. Samozřejmě brzké uzdravení.
H.odpovědět 
    Re: pozor na rajby a kolmáče12:43:50 09.01.2020
Co to máš za dementní kecy?
Sou Činodpovědět 
    Re: pozor na rajby a kolmáče12:47:16 09.01.2020
už to nehul prosím tě...
taky huličodpovědět 
    Re: pozor na rajby a kolmáče12:47:56 09.01.2020
H. jako Hovado? Nebo Hovnomluv?
odpovědět 
     Re: pozor na rajby a kolmáče15:54:48 09.01.2020
H jako Hovněz, Hňup, Hulvát, Hovado, Hajzl, Hnidopich, Hrozný čur.ák, a tak dál..
odpovědět 
    Re: pozor na rajby a kolmáče16:50:23 09.01.2020
Taky názor, ale prosím nepřej na jeho konci brzké uzdravení, to už je v tomto kontextu zkutečně přes čáru..
Žebříkodpovědět 
     Re: pozor na rajby a kolmáče16:52:25 09.01.2020
Jo, vidím tu hrubku, odesílal jsem moc rychle.. Sorry všem češtinářům, doma to stokrát opíšu bez ní.
Žebříkodpovědět 
  Re: pozor na rajby a kolmáče19:22:09 09.01.2020
Jenze ty jsi pranyroval. Kdyby ne, nepsal bys, ze jmeno autora radeji ani nebudes psat. Nepsal bys, ze byl boulder hloupe postaveny a nepsal bys, ze by takovy boulder provozovatel vubec nemel povolit a pak ta zminka o drahem vstupnem a profesionalnich stavecich...
odpovědět 
   Re: pozor na rajby a kolmáče21:04:43 11.01.2020
Nikoliv. Jméno autora nezmineno.

Zbytek jen slouží k tomu, aby se lidi nespolehali na stěnu a nepodlehali pocitu zinenek a... Tady já pochybil a nedostatečně odhadl riziko.

Kdyby všichni tak pečlivě hodnotili riziko. Tak tam bouldry tohoto typu vůbec nebudou. (Nikdo by je nelezl)

Stojím si zatím, že dát velkou strukturu pod smekavy stup, jehož ustání rozhoduje o přelezu je hloupé. A je to zbytečně nebezpečné. Asi to vidím jinak než provozovatel a tak jsem měl takovou míru drzosti upozornit na to, že se s provozovatelem "mírně" rozcházím. Je to můj názor. Také si myslím, že po jakémkoliv zranění by se měl provozovatel zajímat jak k tomu došlo a pokud možno zabránit recidivě.

Poučení zní i na dobré stěně se dá najít nebezpečný boulder.
Nějaký, byť pohybově pěkný boulder za ten kotník fakt nestojí. Lepší to od někoho slyšet než to sám prožít.

Obsluha věděla přesně, ze kterého boulderu a jak jsem spadl.
Hele ok, jestli jim to takhle příjde ok tak tím víc je na místě upozornění, že jim to přijde ok a hlidejte si hnáty.
Jenikodpovědět 

 Zášť mezi místňákama...17:33:07 09.01.2020
Chápu, že se mezi diskutujícími najde pár jedinců s řekněme značně polarizovanými názory a černobílým "nevyzrálým" pohledem na situaci ("kkte, neměls to lézt" a "kkte, proč jsi ještě bouldrovku nezažaloval"). Co mě ale mrzí a nerozumím tomu, jsou popichovačné, rýpavé, závistivé a dehonestující komenty lidí, kteří vědí a znají. Nechápu, proč se v té hrstce lidí, co pravidelně do Krasu jezdí, furt vedou tyhle maloměšťácké vojničky ega, že kdo dočůral dál, kdo si u toho pochcal nohy, apod. Udělat si srandu z druhého přímo na skalách, to beru a je to součást hry, však co je lepšího, než někoho sundat zpod topu rozklepáním bránice? Ale když jde lehce do tuhého, tak by neškodila trocha vzájemné lidskosti. (Mno, nejsem lokál, tak možná jen blábolím...).
Variantodpovědět 
 Re: Zášť mezi místňákama...08:15:21 10.01.2020
Bohužel neblábolíš ...
odpovědět 

 Lucie Sancova18:46:16 09.01.2020
Nevíte jestli na Hangár chodí Lucie? Vůbec by mi nevadilo sednout si pod cestu, kterou posleze...
007odpovědět 
 Re: Lucie Sancova21:27:58 09.01.2020
Ty chodíš na stěnu čuchat rybinu?
Mastodontodpovědět 
  Re: Lucie Sancova10:45:49 10.01.2020
kdo ne?
odpovědět 

 film...09:59:47 10.01.2020
Clenky zial byvaju komplikovane, takze ti asi do buducnosti nikto nic nezaruci, ale ak by si chcel trochu pozitivneho pohladu na to, co su ludia schopni liezt po tazkom uraze, pozri si dokumentarny film Meru z roku 2015 (asi najlepsi lezecky film aky som videl :)

Vsetko dobre zelam!
 m.odpovědět 

 boulder13:24:00 11.01.2020
274 komentu a ty si to tak nemyslel...
odpovědět 

 Jeníku, nestyď se14:09:43 11.01.2020
Zvrtnutých kotníků je na každý bouldrovce tucet do měsíce a bouldery se kvůli každýmu nemění, o spoustě úrazů se obsluha ani nedozví. A tady autor pod svým článkem buď skoro nekomunikuje, což je smutný a nebo, což je ještě smutnější, odpovídá anonymně nebo pod jiným jménem. Asi stydlivá povaha, mírně řečeno.
odpovědět 
 Re: Jeníku, nestyď se14:50:20 11.01.2020
Poznej deset rozdílů. Zvrknutý kotník/Rozrcená hnáta. Toho druhýho asi na bouldrovce tucet do měsíce nebude.
odpovědět 
  Re: Jeníku, nestyď se15:15:28 11.01.2020
no a? Tak nebo tak, bez efektivní komunikace se to neobejde.
odpovědět 
   Re: Jeníku, nestyď se15:29:34 11.01.2020
To není o komunikaci, ale soudnosti stavěčů. Postavím něco, kde se zrakví víc lidí, tak to upravím a příště víc přemýšlím. Nebo je boulder a přes něj se postaví další tak, že ten první skoro nejde lezt? Kolik je za postavenej boulder, stovka nebo dvě? To bych pak chápal...
odpovědět 
    Re: Jeníku, nestyď se17:47:20 11.01.2020
jasně, ale nejdřív se o tom jako stavěč nebo majitel musim dozvědět. V první řadě od těch co si udělají bebí. Když zranění lezci nekomunikují, je to jen o náhodě, co stihne obsluha postřehnout a posoudit sama od sebe a následně předat dál, což se nemusí vždycky podařit.
odpovědět 
     Re: Jeníku, nestyď se20:36:04 11.01.2020
Jsem si byl odskočit do nemocnice. Zas jakási operace. Tak se omlouvám, že jsem každému neodpověděl. Nechci chválit den před večerem. Uvidíme za pár týdnů po kontrole.

Pseudonym ani anonymizer nepoužívám.

Za mě splněno. Poučení z mojí blbosti si lidi přečetli. Každý to podle své nátury pobral.

Jak budu mít nudné dopoledne (mám dost skluz s vecma do práce) tak si to počtu a doplním odpovědi.


Jenikodpovědět 
     Re: Jeníku, nestyď se00:36:29 12.01.2020
Pravda je, že ta komunikace by měla být oboustranná. Zajímat by se měl vždy provozovatel a klient by měl případné nedostatky a/nebo riziková místa provozovateli hlásit ... a to i ta domnělá. Prostě pokud se mi něco zdá na pikaču nebo vo hubu, tak to obsluze řeknu, a ta se na to nevysere ale min se na to koukne, jestli nekecám, neprudím a když to vypadá že ne, tak to nějak řešit. A provozovatel by měl dát klientům najevo, že ho jejich názor zajímá ... a když se mu pajdají k východu, tak s nima dát řeč co a jak se jim stalo.

Fakt ale je, a vyplývá to i z této diskuze, že na stěnách a boulderovkách zatím panuje takový ten přístup, za vše si může klient sám a kdo si na něco stěžuje nebo upozorní, tak je měkšjš/nemehlo/posera/prudič. Jenže to fungovalo v době garážové a čím dál víc to fungovat nebude, protože ta objektivní odpovědnost provozovatele tu prostě existuje a jak roste běžných návštěvníků, a ne hardcore lezců, tak je jen otázkou času, kdy ty žaloby přijdou. A je lepší bejt připravenej, než se pak u soudu divit.
MModpovědět 
      Re: Jeníku, nestyď se14:19:20 12.01.2020
Přesně tak!!! K tý odpovědnosti si říkám, že by lezcům obecně neuškodila nějaká základní právní osvěta o tom, co je a jak funguje soukromoprávní odpovědnost za újmu resp. odpovědnost za ublížení na zdraví v trestním právu.

Z mnoha příspěvků tady lze soudit, že nemálo lidí o tom neví zhola nic, minimálně maj hodně zkreslený představy. Viz názory, že když podepíšu papír, můžu si za úplně cokoli, co se mi stane, jenom sám a provozovatel nikdy za nic neodpovídá.
ivanodpovědět 
 Re: Jeníku, nestyď se07:49:46 12.01.2020
Tak to, že ho obsluha pomáhala ošetřovat a volala mu sanitku, psal už v článku, takže jeho předpoklad, že o tom obsluha věděla, mi dává smysl.
Pravda, to že komunikoval s autorem boulderu, nepsal v článku samotném, ale až v diskuzi pod ním. Ale tu jsi asi nečetl, když jsi velkoryse shrnul jeho několik desítek odpovědí do konstatování, že v diskuzi neodpovídá, protože je stydlivý. Popravdě se jeho sdílnosti divím, vzhledem k tomu, co si tu navzájem píšeme.
Tak co jsi vlastně chtěl říci?
Žebříkodpovědět 
  Re: Jeníku, styď se11:32:52 12.01.2020
že místo aby se po svým zasádrování normálním způsobem postaral, aby boulder sundali, tak o tom radši napsal článek. Komunikace s Hangárem nulová, ale hlavně že ukazuje prstem. Čim to asi bude...
odpovědět 
   Re: Jeníku, styď se12:03:32 12.01.2020
Takže rozmázlý je to dost, teď jen počkat, co se změní na přístupu stavěčů. Tak jsi to myslel?
odpovědět 
    Re: Jeníku, styď se13:43:24 12.01.2020
ne, myslim to tak jak, že má chlapec problém normálně komunikovat a radši píše takovejle paskvil. Všimni si, kolikrát tu byl vznesenej dotaz, kdy a jestli vůbec dal do Hangáru vědět, že nešlo jen o banální úraz a že by měli něco dělat. Odpověď nula. A někteří z nás vědí, že se s nima opravdu nijak komunikovat nepokusil... Takže sorry, že se k tomu vyjadřuju ad hominem, ale kotník se mu zahojí rychlejc, než to co si tu hojí v článku. A najde se tu dost lidí, kteří s ním budou zajedno, protože těch, kteří mají problém se ozvat i v mnohem banálnějších věcech, ale pak nadávají tady, se najde vždycky dost. Naposledy co pamatuju, tu někdo nadával na něco na Smíchoffce, už nevim jestli šlo o něco v šatnách nebo nějakej problém s harantama, ale obsluze neřekl ani muk a tady pak vířil diskuze. Ale Jeník to posouvá ještě dál. Jestli se tim inspirujou podobně zaražený povahy, to přibude článků... Takže tak.

A aby bylo jasno: vůbec nezpochybňuju, že boulder třeba měl jít dolů. Ale o to víc mi přijde na hlavu padlý a odsouzeníhodný namísto přímý, svižný a otevřený komunikace psát takový slinty. Klidně mohl napsat článek pak nebo zároveň s tim.
odpovědět 
   Re: Jeníku, styď se12:47:53 12.01.2020
A co kdyby se Hangár staral sám? Je to v jeho zájmu. Pokud by napsal jenom do Hangáru, nikdo by se nad tím nezamyslel. Já jsem za takovýhle články fakt rád, protože upozorní na co si člověk má dávat bacha ne jenom na boudrovkách.
odpovědět 
    Re: Jeníku, styď se13:28:25 12.01.2020
vůbec s nikým od nich se nebavil, v podstatě si v klidu čekal jestli se zrakví víc lidí. Myslim si svoje.
odpovědět 
     Re: Jeníku, styď se16:11:07 12.01.2020
Co jsem měl na Hangár napsat?

Dobrý den,

jak víte, spadl jsem u vás na bouldrovce, mám v řiti nohu. Tak jenom abyste nezapomněli, že jsem spadl u vás?

Jestli nemají zvládnutý proces předání informací tak to opravdu není můj problém. A ani to není nic, co bych s něma měl řešit.

Shrnuto. Hangár věděl, na kterém boulderu a jak jsem se zrakvil, že mám kost mimo korektní postavení v kotníku, že pro mě jela rychlá.

Tedy jsou dvě možnosti Hangáru přišel daný boulder ok -> lidi dávejte na sebe fakt pozor.

Někde v útrobách Hangáru zranění zákazníka zapadlo. -> mají tam bordel.Jeník odpovědět 
      už dobrý10:35:56 13.01.2020
níže jsme si to vyjasnili a došli jsme ke shodě, za mě uzavřená věc, hodně zdaru..
odpovědět 
 Re: Jeníku, nestyď se08:09:35 12.01.2020
Ja bejt Jendou tak s nepodepsanyma blbcema rozhodne komunikaci omezim nebo utnu. Mota se to tu kolem dokola, tak co rozvadet...clanek mluvi za vse
Bernasekodpovědět 

 Hangar15:32:22 12.01.2020
Za prvé obsluha věděla, co přesně se stalo.

Za druhé ani ve snu mě nenapadlo, že tam ten boulder zůstane.

Za třetí článek jsem psal asi tři týdny ( po pár minutách). Nevyrizoval jsem ani firemní věci. Budete se divit, ale po druhé operaci jsem teprve prošel zjištěním, co je to setrvalá bolest nohy. Proto se tu taky článek objevil až měsíc od zranění.

Pro ilustraci, na záchod jsem došel na třetí pokus. Protože 2x jsem to bolestí vzdal. Vzdálenost byla asi 5m.

Takže představy, že budu obvolávat Hangár a někomu něco vysvětlovat. Nikomu nic zlého nepřeji. Jen bych tu nohu někomu z chytrých na půl hodiny půjčil, aby věděli o čem mluví.

Ano chápu, že některých zainteresovaných stran se to může dotýkat. To je dobře, třeba se něco málo změní, minimálně se mohou nad věcí zamyslet. Hele podnikatelský záměr to nikomu nezkazí tak klid.

Zranit se u nás někdo na firmě/naším produktem o kom budu vědět, kdo to je. Tak Se budu zajímat jak, proč, budu s ním mluvit, řešit zda za to nemůže náš produkt...

Sebestrednost některých lidí mě nepřestává udivovat. On neodpověděl na příspěvek číslo 187?!. Pravda je, že jsem diskuzi ani celou nečetl. Nejsem placený novinář, aby mě to nějak k tomu povinovalo. A zkuste si to někdo celé několikrát číst, abyste věděli, kde zrovna někdo něco připsal.

Tiskové oddělení nemám.

Vysvětlení snad podáno. A názory typu, že píšu pod jiným nickem a... Jsem tu jediný, kdo šel s kůží na trh drazí anonymové.

V článku je rovnou zmíněno, že jsem ten boulder neměl lézt, viděl jsem tu strukturu dole. Btw když já jsem měl poznat nebezpečí jako úplná lezecká lama, tak podle této logiky ho měl 3x tak vidět stavěč a 10x provozovatel. Zkušení to matadoři. Nebo minimálně po upozornění "Spadl mi tam lezec, cosi se mu stalo."

Po nikom se nevozim, nikoho se nesnažím žalovat. Jen jsem zvedl ukazovak a napsal, že není dobré Povolovat v ostrazitosti na bouldrovce.

Jestli si tam někdo orazil na tom boulderu hnát přede mnou tak to by byl z mé strany důvod pro echt rage. Jestli jsem byl první tak z mé strany jsem udělal v rámci slušnosti a pochopení jak stavěče tak provozovatele max. proto, abych byl poslední.

Jinak a to je podstatné, všem děkuji za přání rychlého a co nejlepšího zotavení.
Jenikodpovědět 
 Re: Hangar15:52:34 12.01.2020
Doplnění.

Hangár tam zůstane, na tuhle epizodu se za chvíli zapomene.

Chtěl jsem jen lidi upozornit, aby nebyli tak hloupí jako já a nepovolili v ostražitosti na bouldrovce.

To, že se při lezení může člověk zranit je mi známo. Prostě podceneni rizik a pech. Nicméně to nebyl boulder pro úplný žabaře a neopral jsem ten nástup sám.

Zbytek je jen omáčka se zmíněním toho, že ani zranění není důvodem pro úpravu bouldru. Což jen zvýrazňuje nutnost být ostražitý.
Jenikodpovědět 
  Re: Hangar16:50:45 12.01.2020
No zajímavé by bylo ofiko stanovisko Hangáru,popřípadě ještě stavěče co to stavěl. Normálně obecně.Pro všechny. Pro nás “chytráky” i pro nás “hlupáky”. Něco ve stylu,je nám líto že jsi se u nás zrakvil,ale staví nám tu kdo je zrovna k mání a levnej/drahej a mame na zrakvence takový a makový postupy.Asi to budeme řešit....nebo....sereme na vás a je nám to buřt,je to vaše neschopnost a “vlastní nebezpečí. Když už to má třista komentů. Kdysi jsem dostal v jedný bouldrovce kýbl ledu pružák a rum gratis.A ve špitálu mi přidali sádru a berle.Ale to byla banalitka a ne roztříšťěná noha u kotníku.
odpovědět 
   Re: Hangar11:27:12 13.01.2020
"... ofiko stanovisko Hangáru,popřípadě ještě stavěče co to stavěl. ...Když už to má třista komentů." Další, kdo si tu dělá p*del. Tohle přece nemůže n.i.k.d.o. myslet vážně(!!!)
odpovědět 
    Re: Hangar12:17:35 13.01.2020
Co by měli ofiko napsat?

Chyba obsluhy. Nedošla k nám informace, nebo daný boulder jsme shledali ok.

Cokoliv jiného nelze čekat. V podstatě by si sami řezali větev.

Zarážející mi jen příjde, že podle některých anonymů, kteří podle svých slov mají k Hangáru blízko se to neřešilo a nikdo o ničem nevěděl.
Jsou tu anonymně tedy si to klidně mohli vycucat z prstu, aby podpořili svůj názor.

Jestli nad tím boulderem v Hangáru následně meditovali vědí jen oni sami. Stejně tak zda-li je pro ně zranění zákazníka dostatečným důvodem k meditaci.

Je taky možné, že si k tomu hned v sobotu sedli a došli k závěru, že je boulder ok.

Je to jen příběh jak jsem k tomu přišel. Ukázka toho, co jsem předpokládal v čem jsem selhal a co následovalo po zranění. Pár lidí tu psalo, že je to přimělo se zamyslet a že budou dávat víc pozor na sebe a méně spoléhat na žiněnky. To byl účel.

jestli si z daného příběhu něco vezme Hangár je na nich. Jednou se najde nějaký sporťák, co je bude popotahovat nebo pojišťovna. Tak se můžou podívat jestli někde nemají rezervy.

Nemyslím si, že by tam někdo přestal chodit kvůli nějakému pajdovi.
Jeníkodpovědět 
     Re: Hangar13:04:47 13.01.2020
Milý Jeníku, přijmo moji lítost a přeji ti brzké uzdravení bez následků. A teď ke zbytku - víš, jak je to opravdu? Na všechno, co jsi tu napsal ty a ostatní, močí a kálí pes. Tohle nejsou nic jiného, než kecy. Pro tebe sice důležité, ale prot ostatní ne. Jakmile se tu objeví další článek, přesuneme se pod něj, a na tuto diskuzi i tebe si nikdo nevzpomene. Byla tu nedávno řada vášnivých debat i o důležitých věcech, ale jakmile to zmizí z Nových komentářů, zmizí to i ze světa. Hangar se tiše směje, tedy jestli si toho tady vůbec všiml, lidi tam chodit nepřestanou, dopad na ně nula. Jediné, co by mělo smysl, by byla ta žaloba. Z praktického hlediska nemají diskuze a články smysl, měl jsi buď podat žalobu, nebo mlčet. Vše mezi tím je zbytečné, kritika nakonec dopadne na tebe. Měj se a brzy zase na stěně.
odpovědět 
 vzorový email22:54:17 12.01.2020
Jeníku, abys chápal mojí logiku:
-------------------------------
ahoj Hangáre,

tehdy a tehdy jsem u vás lezl ten a ten boulder, spadnul jsem a jela pro mě rychlá. Možná to obsluze bylo jasný (co přesně jsem lezl a jakou diagnózu mi v nemocnici dají), ale pro případ, že ne, mám to takový a makový a neni to odraženina co by byla vyléčená za měsíc. A protože si myslim, že je ten a ten boulder tímhle a tímhle chytem/stupem dost na prd a mohl by se tam podobný úraz stát někomu dalšímu, jen vám dávám vědět svůj názor, že ten a ten chyt/stup by se měl vyměnit.

Mějte se.

Lezec Polámaný
------------------------

Jendo, tohle mi trvalo napsat dvě minuty. Další minutu bych hledal jejich fb nebo webovky, prostě kontakt. Nebo bych se na nějakej mail z vysoka vys**** a prostě zavolal a řekl to samý.

Psát měsíc článek a tvrdit, žes neměl tři minuty na normální rozhovor, kterej je pro některý z nás samozřejmej, je přinejmenším alibismus, ale dá se za tim tušit mnohem víc. Tvoje věc.

Piš si co chceš, máš na to právo. Jen pak holt musíš snášet komenty od těch, kteří třeba nechápou, že dáváš ruce pryč od svýho dílu zodpovědnosti. Protože já, kdybych se zrakvil na blbě postaveným boulderu, kde se pár týdnů předtim zrakvil můj kámoš, tak bych toho kámoše poslal do ****** i s kecama o tom, že to obsluha všechno věděla a že tam mají bordel.

Jinak sorry, že se nepodepíšu, ale nemyslim si, že můj podpis jakkoli souvisí s legitimitou názoru, kterej mám.

Čus.
odpovědět 
  Re: vzorový email23:08:16 12.01.2020
Dle meho se Jenik zadne zodpovednosti nevzdava. Spise chce vice apelovat na provozovatele, aby se starali o to, co se na jejich hristi deje. Alespon takhle to cele pusobi na me.
tomasodpovědět 
  Re: vzorový email00:39:25 13.01.2020
...

Obsluha přišla a ptala se co kde jak... Vše bylo řečeno.
Tedy promiň, ale domníval jsem se, že provozovatel je informovaný.

Očekával jsem a vlastně pořád očekávám, že pro tyto případy mají vypracovaný postup. A že to je důvodem proč se obsluha vyptávala.

Kdybych tam zavolal. Někdo řekl hmmm díky za info a nic by se nedělo tak jsem měl poslat doporučený dopis? A pak napsat Trumpovi?

A stavíš to správně, pokud se na tom boulderu zranil někdo přede mnou... Tak rozhodně nejsem naštvaný na něho, ale na provozovatele. Protože nějakému lezci přede mnou jsem neplatil vstupné a ani s ním krom zraněné nohy nemám nic společného.

Má osobní iniciativa byla popsání stavu jak byl/je. To že to někteří zainteresovaní špatně nesou a hledají chyby všude kolem je pochopitelné. Sice pochopitelné, ale také vypovídající.

Doufám, že jseš náhodný kolemjdoucí a ne někdo z povolaných. To by bylo poněkud smutné.


Jenikodpovědět 
   Re: vzorový email00:44:48 13.01.2020
Ale faktem je, že mail jsem napsat mohl....

By mě neubylo. Prostě mě to nenapadlo/neviděl jsem k tomu důvod. Víc za tím nehledej. Nejsem dokonalý a vím o tom.

Měl jsem jiné starosti. A ten článek potil tak nějak v mezičase.
Jeník odpovědět 
    Re: vzorový email00:52:21 13.01.2020
Napsal bych, že příště ho napíšu. Ale nad nějakým příště nechci vůbec uvažovat :-)

OK, nejsem z těch co by měli pocit, že vše dělají nejlíp. mail jsem poslat mohl.Jenikodpovědět 
    Re: vzorový email07:38:20 13.01.2020
Napsal bych, že příště ho napíšu. Ale nad nějakým příště nechci vůbec uvažovat :-)

OK, nejsem z těch co by měli pocit, že vše dělají nejlíp. mail jsem poslat mohl.Jenikodpovědět 
     díky09:18:41 13.01.2020
jsem rád, že jsme nakonec došli k tomu, že nějaká minimální míra komunikace je namístě i potom, co už člověk ví diagnózu a líže si rány. Právě pro jistotu, že by ta informace zapadla nebo jí někdo chytnul míň vážnou než se nakonec ukáže.

Z Hangáru nejsem, ani z jiný stěny, dokonce ani z Moravy. Ale prostě jsem si stál za svým názorem, kterej mi přijde ok a nakonec se jak vidim celkem shodnem.

Tak hodně štěstí a zdaru při uzdravování a přeju ti ať není žádný "příště" na stěnách ani venku.
odpovědět 
  Re: vzorový email08:01:29 13.01.2020
Kdyz do firmy prijede zachranka, a na recepci pomahaj zachranovat, motaj se tam doktori,mluvi se o tom - tak mi prijde zbytecny nekam volat a psat maila :)
A.odpovědět 
   Re: vzorový email09:22:01 13.01.2020
Úplně jasně o tom hned věděli. Musí stačit i bez emailu. Jestli ne, tak je chyba na straně provozovatele. Každý incident by měli hned zapisovat.
bezpečákodpovědět 
    Re: vzorový email10:30:11 13.01.2020
https://tenor.com/view/psychic-im-crystal-ball-gif-14786005
odpovědět 

 Poděkování22:00:53 12.01.2020
Nevim, jestli to při 300+ komentářů neni uspěchanej závěr.:) Ale děkuju Jeníkovi za článek, fakt, se vší upřímností. Vzhledem k počtu komentů věřim, že to aspoň trochu padlo na úrodnou půdu a spoustě lidem to otevřelo nový obzory. Minimálně ukázalo odlišnej, jinej než ten jejich jedinej a  správnej pohled.

Třeba následovně:

1.Některým lezcům žijícím v anarcho-bublině, přesvědčených o tom, že vše je jen na vlastní nebezpečí a zodpovědnost..

2. Těm lezcům (přiznám se, že se mezi tuto sortu počítám), který žijou v aktuální, někdy až moc reálný bublině českých stěn a bouldrovek a spoléhaj na něco, co není vůbec samozřejmý (odpovědnost provozavetele za elemantární bezpečnost stěny) a teď zjistili, že to není vůbec samozřejmost..

3. A snad i provozovatelům/stavěčům/lidem, který se motaj okolo stěny, a maj na zodpovědnost, že jakmile to neni hobby ale podnikání, není to jen tak samo sebou..

Každopádně věřim, že pokud všechny skupiny budeme, i na základě týhle diskuze, normálně komunikovat a nebudem mít hlavu v řiti, že bude podobných "incidentů" míň a míň..což, pokud najsme sadisti, by mělo bejt zájmem nás všech..
ivanodpovědět 
 Re: Poděkování13:33:40 13.01.2020
No a já bych ze všeho obvinil Adama Ondru. Pořád říká jak je to lezení super, úžasné a krásné.
Nikde v televizi přece neříkal, že se při boulderingu může člověk bouchnout.
Pak tam lezou lidi co si myslí, že si se vstupem koupili sílu, nesmrtelnost a že vylezou všechno co chtějí. Přece za to zaplatili.
Určitě je spousta lidí co tenhle osudný boulder v pohodě vylezli, taky bude spousta lidí co ho nevylezli, i třeba kvůli obavy z pádu na strukturu.
Jenže ejhle, když to neustojí tady "pinďa" a přecení své možnosti, tak se boulder musí sundat.
Hej, až se Ti ta noha zhojí, můžeš objíždět všechny bouldrovky na světě a říkat jim s čeho všeho by jsi mohl spadnou a do čeho všeho se u toho pádu praštíš.
Případně bys jim to mohl i předvádět, ale bacha, může se stát, že po Tobě půjde na bouldrovku ještě větší manták.
Ten spadne v ještě lehčí cestě, pak už nezbyde než sundat všechny chyty, dát je do krabic sednout si na žíněnku a vzpomínat na dobu kdy se na bouldru sešla partička pohodovejch lidí, kteří si vymýšleli pekelné bouldry a byli vděčni i za 10m2 překližky někde ve sklepě.
Jsem xxx a vím toodpovědět 
  Re: Poděkování13:53:19 13.01.2020
Pořád dokola nepoučitelný tupe.
odpovědět 
  Re: Poděkování23:24:59 13.01.2020
Jestliže dobře chápu článek, tak pán přišel na stěnu, jako plnoletý, způsobilý k právním úkonům, schopný rozlišit dobré od špatného... Na recepci si bedlivě prostudoval provozní řád sportoviště, což ztvrdil svým podpisem.
Po té, se svým kolegou v kolmém profilu vylezl 7A a dal jeden pokus v do té doby "bezpečném" 7B. A až po té, vyhodnotil
odpovědět 
   Re: Poděkování23:33:57 13.01.2020
A až po té vyhodnotil boulder jako nebezpečný. Přes to do něj dal ještě pár pokusů s kamarádem a ve finále i sám. Tzn. i bez případného spotera!
Trochu mi to zavání tím, že i když uměl vyhodnotit riziko, nikoho na nebezpečný boulder neupozornil, sám ho několikrát lezl. A kdyby mu neujela fajfka a nestal se mu úraz, ani by se neozval.
Potom mě nutně napadá pár fantazií
odpovědět 
    Re: Poděkování10:47:57 14.01.2020
Vůbec nechápeš o co tady jde a co se tady řeší. Vytáhni hlavu z díry.
odpovědět 
     Re: Poděkování22:42:46 14.01.2020
proč myslíš že vůbec nechápe? Neboj se být konkrétní, snad nebudu jedinej, koho to zaujalo. Mě se zdá, že on to chytá docela dobře, ale je taktní a neříká víc než je třeba. Nakonec když se podíváš na včerejší Jeníkovu reakci v 07:38:20, možná pochopíš, že ten, komu odpovídáš, hlavu v žádný díře fakt nemá.
odpovědět 
      Re: Poděkování00:30:18 15.01.2020
Když mi řekneš, co nechápu, rád si hlavu z díry vytáhnu.
Myslím si, že lezení je činnost, při které je nutné prijmout určitou míru rizika. A to jak venku, tak i na umělé stěně. Každý z nás má své hranice jinde. Proto je na každém, jak si riziko sám v sobě vyhodnotí.
Znám osobně pár stavěčů a několikrát jsem byl u toho, když poměrně pěkný boulder sundali aniž by ho pustili do světa, kvůli bezpečnosti. Jenže právě u tohoto sportu není možné postavit objektivně naprosto bezpečnou linku. Proto, jak výše píšu, je zhodnocení rizika subjektivní a na každém.
Z článku mi vyplynulo, že Jeník určité riziko viděl a zhodnotil tak, že daný boulder pokusoval a ve finále i bez spotera. Co dodat? Snad jen to, že lezení je a hlavně vždycky byl svobodný sport pro svobodné lidi, bez předsudků a striktních pravidel. Je zrcadlem nás, jací jsme a jací můžeme být. Bohužel se ukazuje, že jsme čím dál větší a alibističtí přizdisráči.
Safiodpovědět 
       Re: Poděkování06:42:42 15.01.2020
Přečti si ještě jednou jeho článek, potom komentáře a když budeš chtít tak možná pochopíš.
Když si ale budeš chtít hrát jen na chytrýho a povýšeně kecat, tak ti nějaký vysvětlení stejně nepomůže. Jenom to bude další materiál pro tvoje povýšenecký kecy.
odpovědět 
        Re: Poděkování16:49:12 15.01.2020
Hele, sorry, ale jestli v Safiho slovech vidíš povýšenecký kecy, možná ti pomůže pohled buddhismu nebo hlubinně psychoterapeutických směrů, kde si můžeš uvědomit, že co přisuzuješ druhým zachycuje mnohem spolehlivěji spíš to, jak na tom jsi ty sám. Ber nebo nech být. A každopádně opakuju: zkus být konkrétní, zatim se ti to nedaří.

Já se Safim souhlasim, přijde mi, že to má srovnaný a nebojí se ozvat, aniž by to bylo přes čáru. Víc takových lezců a nejen lezců bych český kotlině přál.
odpovědět 
         Re: Poděkování13:14:21 27.01.2020
On ani chytač by to nevyřešil. Spadl jsem krásně na nohy. Nebyl ani důvod k tomu chytat záda. Jediné co by to vyřešilo by bylo kdybych daný boulder (když už jsem ho lezl) lezl venku. Tam by chytač být musel a snad každý s kým chodím bouldrovat by přes tu strukturu po nadlezení dal bouldermatku. Tu si bohužel na indoor nenosím. A prakticky jsem se prostě nechal opít pocitem lezu nad žiněnkama. Článkem vznikl, aby podobným jako já ukázal, že není dobré spoléhat na žiněnky. A závěrem čert mi byl tady to parkureni dlužný. Pěkně zpátky na Pilkyna lišty a obláče. To na to mý lezení bude stačit.
Jenikodpovědět 
       Re: Poděkování13:56:29 29.01.2020
No, v kolmici a nedej bože v položeným, když jsou veliký struktury nebo i veliký chyty, tak pokud to mám/lze vyhodnotit objektivně, tak to riziko něčeho podobného je násobně větší než třeba v převisech. Proto taky lezu spíše v převisech. Bohužel v Hangáru je převisů jednak málo, druhak když se tam nastaví omezené množství bouldrů, a se strukturama ještě mnohem méně než kdyby tam byly normální (menší) chyty, tak mám ty převisy oblezené za 1 nebo možná 2 návštěvy. Protože ty lehké vylezu z první nebo druhé, ty střední a těžší na pár pokusů a pak mi zbydou ty bouldry, které vůbec nedám, případně aspoň nekrokuju. Takže samozřejmě zkouším i ty kolmice a položené...a tím si zvětšuji riziko, že se něco stane. A zřejmě jediná šance, jak to vyřešit je, že se prostě omezí nebo skoro ustoupí od struktur...přece jen o 1 nebo 2 nebo 3cm chyty/stupy se zavadí hůře:-)). Anebo lze chodit jinam...to jistě, Hudy, Flash atd...
Tomodpovědět 
    Re: Poděkování07:35:57 15.01.2020
Lezl jsi ten boulder, případně byl u toho nebo podobnýho pádu? Asi ne, viď. Je tu fotka a "bohatá" diskuse, to k názoru stačí.
odpovědět 

 Nejsi sám..12:40:40 13.01.2020
Nejsi sám, kdo měl takovou smůlu. Já spadnul ve Svatém Jánu na Dušičkový stěně pět metrů nad kruhem a během pádu jsem levačkou zavadil o malý výstupek ve stěně a zlomil si kotník tak blbě, že jsem měl chodidlo otočené úplně nahoru. Je to sice už strašně dávno, koncem osmdesátých let, ale po operaci mi dali podobný fixní dráty jako tobě, byla to tenkrát v ortopedii novinka, jinak by byla sádra a bůhví jak by to dopadlo. Nevěš hlavu, kotník normálně sroste i když to bude trvat dlouho, tu parádu jsem měl dva měsíce a pak ještě měsíc sádru, potom rehabilitace a  poprvé jsem zase lezl půl roku od úrazu.
koníkodpovědět 
 Re: Nejsi sám..15:43:33 13.01.2020
Je fakt, že ten zevní fixator je nějakej zázrak. Vlastně i to, že tu nohu umí otevřít, sesroubovat, udělat kostní štěpy, zavřít.

Úplný startrek to teda není, ale lidi, co chytli moje zranění v dřevních dobách lezení tak je velmi pravděpodobně seznámili s pilkou (teď nemyslím Svišťa :-)) a nasazovacím pahylem. Vlastně mám i kliku, že se mi to nestalo loni v Red Riveru nebo letos v Turecku nebo někde v prdeli mimo civilizaci. Zlatá fakultka v Brně.

Jinak co, no budu v nejhorším pajda (ale po svých) a teď mám alespoň možnost trochu zpomalit a zamyslet se nad životem a tak. Lezl jsem asi milionkrat 999.999 to vyšlo. Ucho se urvalo. Sice na debilním, málo uvěřitelnem místě, a ještě ne kdo ví jak hezky. Ale prostě milionkrat jsem to opral do lana, bouldermatky nebo spadl dobře na zem. Vlastně jsem měl párkrát i dost kliku. Né že né.
Jenikodpovědět 
 Re: Nejsi sám..16:54:53 13.01.2020
Je fakt, že ten zevní fixator je nějakej zázrak. Vlastně i to, že tu nohu umí otevřít, sesroubovat, udělat kostní štěpy, zavřít.

Úplný startrek to teda není, ale lidi, co chytli moje zranění v dřevních dobách lezení tak je velmi pravděpodobně seznámili s pilkou (teď nemyslím Svišťa :-)) a nasazovacím pahylem. Vlastně mám i kliku, že se mi to nestalo loni v Red Riveru nebo letos v Turecku nebo někde v prdeli mimo civilizaci. Zlatá fakultka v Brně.

Jinak co, no budu v nejhorším pajda (ale po svých) a teď mám alespoň možnost trochu zpomalit a zamyslet se nad životem a tak. Lezl jsem asi milionkrat 999.999 to vyšlo. Ucho se urvalo. Sice na debilním, málo uvěřitelnem místě, a ještě ne kdo ví jak hezky. Ale prostě milionkrat jsem to opral do lana, bouldermatky nebo spadl dobře na zem. Vlastně jsem měl párkrát i dost kliku. Né že né.
Jenikodpovědět 

 hodne stesti16:27:06 13.01.2020
ja jsem 2 a pul roku po operaci kotniku po zdarilem vylete na Dachstein a stale to boli. Ale lizt se s tim da a na kole taky. ale behat uz ne. Drzim palec, at jsi na tom lepe.
 kulichodpovědět 
 Re: hodne stesti18:30:21 13.01.2020
Zdar,
taky přeji dobré srůstání. Jsem po zlomenině kotníku pět let a postupně se to lepší. Nejdříve jsme mohl lézt, pak chodit složitější nástupy v horách a nakonec i běhat. Ale úplně ok to není a asi nikdy nebude.
Co je pikantní, že se mi to taky stalo na boulderu. Zpětně bylo zajímavé, jak se mi to vše honilo hlavou asi podobně, jako tobě. Nakolik být nasraný na sebe, na bouldr, na osud. Zda jsme něco mohl udělat jinak, či ne. Takhle když to píšu, tak to možná vypadá jako zbytečné mudrování, ale myslím, že není. Jak srůstání, tak zpracovávání v hlavě potřebuje čas.
Bobrodpovědět 
  Re: hodne stesti20:37:50 13.01.2020
Bohužel je mi jasné, že v mém krásném případě to nebude věc roku 2020 to dát dohromady. Rehabky, lázně, pohybová omezení. A to dohromady bude s čert ví s jakým výsledkem.

Popisuješ ty stavy dobře s tím, že já si hned řekl, je to debilní, ale můžu si za to sám. Líp se mi žije s pocitem, že na vině jsem já. Ten den se stalo takových tisíc netypickych drobnostím... Většina z nich by vedla k tomu, že bych to nelezl nebo vůbec nejel do Brna. Ale tak už to je, tisíc malých věci dělá velký příběh.

Prakticky se už teď mám skvěle a to i v porovnání s minulým týdnem. Druhá věc je, že i přes obrovské zlepšení i úlevu to furt stojí za prd.

Člověk si tak trochu uvědomí jak vůbec nedoceňuje samozřejmosti a prostě to bere za setrvalý stav a ono ejhle.
Jenikodpovědět 
   Re: hodne stesti17:37:09 14.01.2020
Doporučuju hlavně nepodcenit rehabilitaci. Já mám hybnost toho kotníku tak 90 procent hlavně kvůli tomu, v těch osmdesátých letech se to asi moc neřešilo, dneska je všechno mnohem dál. Kost sroste ale rehabilitace to pak vrací zpátky, svaly jsou atrofovaný a šlachy zkrácený. V pátek to bylo 32 let, peklo :-) Hlavně že můžu normálně chodit bez omezení, ostatní je vlastně nepodstatný.
koníkodpovědět 

 Pojištění15:47:40 14.01.2020
Hele, a pojištěnej jsi? Že by třeba pojišťovnu mohlo zajímat, jak se ti to stalo ... aby v tom nebyla sama;-DDD.
TenH..zl:-)odpovědět 
 Re: Pojištění11:40:19 23.01.2020
pojišťovna hezky zacáluje a bude dále přepočítávat miliardy, které jí zatím zbývají ze zdravotního pojištění na účtu. po kuřákovi co se prohulil taky nechce proplatit léčbu infarktu, rakoviny atd.. s tlusťochem co si ohobloval klouby a dostane nové taky nic nenadělá. za 10-15 let mají náklady na veškerou zdravotní péči schramstnout dvojnásob
z rozpočtu co teď, tak uvidíme, jestli zbyde na pár drátů pro popadané horolezce.
odpovědět 

 To půjde23:00:47 14.01.2020
Ahoj, nevěš hlavu, úplně chápou tvou situaci ve vteřině se ti otočí svět naruby a všechno co  jsi měl nalajnovane, tak se rozplyne... Loni v květnu jsem si zlomil při pádu obě paty Jedna naštěstí v pohodě no a v druhé mám Merkur se šroubky. 2 měsíce po čtyřech jen v bytě,, zatěž po 3 měsících a rehabilitace ta trvá vlastně doteď. Ze začátku to vypadalo, že je vše v pr... Ale věř že to půjde. Už jsem byl 3*na Flashi a něco jako lezení jsem tam předváděl. Makej na sobě a nenechej se ukecat doktory vůle dělá divy. Za mě Wobenzym, lázně Klimkovice a myslím, že teď mi pomohla i Vojtovka. Běhání bude asi slabší, ale lezba půjde 😉 minimálně v dachu.  Měj se pozitivně 🙂
Wormekodpovědět 
 Re: To půjde22:29:48 23.01.2020
Díky,

párkrát jsem si říkal, že sice se nemám dobře, ale na druhou stranu mám rozbitou jednu nohu, dvě současně si radši nechci ani představovat.

teď už je hej, rozcvičuju kotník - né že by to bylo kdo ví jak příjemné, ale při vzpomínce na bolesti dřívější mi vždy zmizne škleb a objeví se úsměv.

za pár týdnů na nožku už snad budu moct s lehounka došlapovat.

Trefil si to přesně, ve vteřině se tisíc plánů změní na kolotoč kolem nohy.

Ono je to nelehké, když je člověk velkou část života zvyklý lézt venku každy víkend, když to jde tak i po práci, všechny dovolené lezecké a naráz ... A to jsme jen u lezení, ono zmizí plány na cokoliv.

Občas se k té osudné sobotě vrátím a je pravda, že kdybych to lezl venku tak by chytač přes tu strukturu po nadlezení hodil bouldermatku... No jo no kdyby, aby, coby, jestli a ...

stalo se, alespoň člověk chytne na spoustu věcí jiný pohled, uživám si víc doma s potomkem a tak různě.

Na flashi se určitě někdy potkáme :)
Jeníkodpovědět 
  Re: To půjde22:32:36 23.01.2020
ufff s lehounka se mi fakt povedlo.

to trhá oko, zlehounka. :)
Jeníkodpovědět 

 Děkuji 15:46:17 29.01.2020
Přeji a držím palce, i zázraky se dějí, když si lidé přejí :)
Děkuji Ti Jeníku  za připomenutí, jak důležité je poslouchat rodový vnitrní hlas a dávat pozor na sám sebe.
Vaclavodpovědět 

 Nápodobne20:11:25 10.04.2020
Súcitím s tebou, to isté v rovnakom profile, na rovnakej stene, v modrom bouldríku som trafil tiež štruktúru nad zemou a zlomil si členok (kotník). Nemyslím že by tento článok zhadzoval stavačov alebo stenu, súhlasím s myšlienkou, že boulder by mali dať potom dole, keď vidia že je evidentne nebezpečný. Prajem aby sa ti to dobre zahojilo a k tomu 8a sa dostal :)
kyslikodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Chytač snů, Xa
 Databáze cest:
Všechny cesty (148592)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
El Lance 7a Vistamar
Rojan 7a Vistamar
Osaka 6c+ Mula
Tribo 6b Orihuela
GotRock 7b+ El Rio
Nově komentované:
Barbařiny První Krůčky 7A Holštejn
Barbařiny První Krůčky 7A Holštejn
Bigbítový Dunění 7C/7C+ Brána
Airline L1 7b+ Santa Linya
Wau Wau VIIa Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Boľavá päta | Re: Povolené objekty CHKO Labské pískovce | Re: Povolené objekty CHKO Labské pískovce | Re: Boľavá päta | Re: Boľavá päta | Re: Boľavá päta | Re: Boľavá päta | Boľavá päta | Re: Povolené objekty CHKO Labské pískovce | Bob Mrozek |

 Nové komentáře:
Kdyby jenom kyslík, | Re: navždy sporné | K2 O2 | Lezec | Re: O2 | Re: Lavina | Re: Kyslík | Re: BOREC | Re: Kyslík | Re: O2 |

 Kde to vře:
Po pádu laviny v Jeseníkách zahynul skialpinista (81)
Adam Ondra: zamyšlení nad etikou lezení s nákoleníky (47)
Video: Martin Stráník přelézá nový boulder 8B+ za chumelenice (38)
Video: Pády do vlastního jištění (33)
Video: Mníchove skaly - Čupiaci tvor (22)
Kolem Skal! - 14. Štramberk (17)
Nirmal Purja: na K2 jsem vylezl bez podpůrného kyslíku (15)
Nepálci oznámili 1. zimní výstup na K2, dosud v zimě nezlezenou (15)
Nová povolení lezení pro Bořeň a Váňův kámen (7)
Na Štandu 4: Petr Prachtel (4)

 Nově v inzerci:
Scarpa Gea LD 270 | Hrot Grivel Evolution | mačky Raveltik | Hledám lezeckou partu | BOULDERMATKA OCUN | Skialpy Elan Karakorum | Desky prekližka | Prodám skialp. boty | ADAPTER | Prodám expediční boty |

 Anketa:
Chcete se nechat očkovat proti Covidu?
 Ano, co nejdříve to půjde 
 104 
 Ano, pokud to bude nutné 
 47 
 Ještě jsem se nerozhodl 
 24 
 Rozhodně ne 
 49 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.