LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Love to climb? So do we.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové
Slovinsko

Závody
SP Brixen (09.06)
Street boulder contest (10.06)
SP Innsbruck (14.06)

Žebříček
Cesty:
31. 10166
32.Čech 10166
33.Nosek 10160
Bouldry:
31.Zíma 8875
32.Lavička 8806
33.Šípek 8803
Hory:
15.Podráský 5220
16.Hlaváč 5161
17.Rojko 4961

Výsledky
SP Praha (02.06)
AM ČR boulder (26.05)
MČR obtížnost (20.05)

Deníčky
5407 lezců
1036206 cest
Nové přelezy:
Jenseits V Xa
Juicy Beat 9+/10-
Hardcore Xc
Tinder Xc/XIa
Big Game 8A/8A+
Smrt S Cel XIa
Judasziege 9
Judasziege 9
Kašpárkův 10-
Slimline 10-

Stěny
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Jižní Afrikou za žirafami, lvy a lezením

Spojit naplnění dětského snu o cestování po Africe za žirafami a lvy s lezením? Nejlépe je prý začít Afrikou soft, a to Jihoafrickou republikou se skalním lezením světového významu. Nakonec se mi to podařilo těsně před začátkem covidové pandemie. Ukecávám dva kámoše, kupujeme letenky do Johannesburgu, balíme lana a v únoru 2020 vyrážíme na tři týdny na jih.

Podařilo se nám navštívit top jihoafrickou oblast se sportovním lezením světové třídy Waterval Boven, spatřit na safari zvířata z tzv. velké pětky, objevovat panenské pískovce u hranice s Lesothem, koupat se ve dvou oceánech, zalézt si v další top oblasti Oudtshoorn, navštívit Kapské Město, mys Dobré naděje, tamní kolonii tučňáků a popolézt pod Stolovou horou na pískovcových stěnách.

Po cestě zpět jsme se stavili v žulových kopcích Paarl Rocks, strávili pár lezeckých dní v další top oblasti Montagu a nakonec zpátky. A u Johannesburgu jsme ještě před odletem popolezli na tamních skalách King's Kloof.

Najezdili jsme přes 3000 km, nocovali v kempech a privátech přes Airbnb, měli možnost poznat něco z tamního způsobu života a kultury a přírody, a  celkově to každého z nás vyšlo na cca 30000 Kč.


Hrubý plán byl takový. Po příletu pronajatým autem vyrazit na východ cca 300 km do jihoafrické top lezecké oblasti ve Waterval Boven do tamního lezeckého kempu, zde pět dní lezení, s dvoudenním restday výletem ještě 200 km dál na východ na safari do parku Kruger. A pak směr jihozápad k moři, dále na západ do Kapského města, a zpět do Johannesburgu.


Waterval Boven


Waterval Boven (Emgwenya) má pověst nejlepšího afrického sportovního lezení. Leze se zde po tvrdém křemenci, skála mi připomínala tvrdý pískovec na Panťáku. Nabízí převážně kolmé a méně či více převislé lezení v exotickém prostředí, které je eldorádem paviánů. Atrakcí je lezení u padesátimetrového vodopádu, podle něhož místo první holandští osadníci pojmenovali.


Vodopád - Waterval Boven


Skály jsou v nadmořské výšce kolem 1600 m, tak zde lze slušně lézt i v jihoafrickém létě, tedy v době, kdy jsme se tam před evropskou zimou uchýlili my.

Asi nejvýznamnější sektory jsou pár km nad městečkem Waterval Boven u kempu Tranquilitas Adventure Farm, odkud je to k nejbližším skalám 5 minut pěšky. Zde jsme si postavili stan. Nocleh tu vyšel na 100 randů (cca 150 Kč) na osobu. Kemp nebyl oplocen, což jsme už později v JAR příliš nepotkávali, neb téměř všude kolem našeho dalšího bydlení byly nejen ploty, ale i elektrické ohradníky proti nezvaným hostům. A navíc krátce před naším příjezdem řešili v kempu nějakou noční loupež, a tak prý posilovali ochranná opatření. Nicméně, my se cítili bezpečně.


Skály u kempu Tranquilitas Adventure Farm, který je v pozadí vzadu vpravo na louce



Náš stan a vlevo pod stříškou náš sedan toyota corola v kempu Tranquilitas Adventure Farm



V kempu Tranquilitas Adventure Farm


Lezení je dobře popsáno v pdf průvodci, který byl zdarma ke stažení na stránkách www.climbing.co.za.

Dle něho jsme lezli v sektorech kolem kempu, kde si lze vybrat lezení ve stínu před sluncem i v převisech, kam neprší.


Jedna z prvních cest poblíž v kempu Tranquilitas Adventure Farm



Lezení v některých převisech zde šlo i za deště


Scénické lezení u vodopádu je na druhé straně městečka Emgwenya za slamy, kam se turistům nedoporučuje chodit, a tak jsme využili možnosti dopravy za 220 randů (cca 330 Kč) poskytované lezeckou útulnou s obchůdkem v centru města. Před ní jsme zaparkovali náš vůz a k vodopádu nás odvezl asistent z lezeckého shopu, a po lezení odpoledne zase pro nás přijel. Za hluku vodopádu jsme prolézali krásné dlouhé linie se závěrečným výhledem na padající vodu.


Cesta městečkem k vodopádu



Krajina u vodopádu



Lezení u vodopádu - cesta Endless Summer 6c (22 jihoafrické stupnice odvozené od australské klasifikace)


V obchodě krom rozličného lezeckého vybavení mají také knižní průvodce i na další oblasti. Jeden o lezení na západě JAR - Western Cape Rock, který jsme si pořídili. (Mají ho nyní i v Česku na Lezec-shop.cz: WESTERN CAPE ROCK: JIŽNÍ AFRIKA)


Průvodce na západní skalní oblasti v JAR: Western Cape Rock




Po pár dnech lezení jsme si udělali rest a zajeli jsme do největšího jihoafrického národního parku Kruger, který je z Bovenu asi 200 km daleko. Kus klukovského snu o slonech, žirafách, nosorožcích a další africké zvěři splněn, dva dny s noclehem ve stanu v kempu uprostřed parku byly nezapomenutelné.


Restday jsme strávili dvoudenním výletem na safari za africkou zvěří do národního parku Kruger



Clarens - Lesotho


Dalším směrem byla cesta na jih přes Lesotho. Našli jsme si přes AirBnB nocleh za malebným jihoafrickým městem Clarens u hranice těsně před Lesothem na farmě Old Mill Drift ve vlastním stanu. Sice byl příjezd v závěru pro naší corollu takřka nesjízdný, ale nakonec to vyšlo a mohli jsme zde v panenské přírodě přenocovat a navíc objevovat lezecký potenciál na tamních pískovcových skalách. Vylezli jsme zde několik bouldrů, zjevně prvovýstupů. Když nás viděla lézt majitelka farmy, tak nabídla, že zde zdarma ubytuje toho, kdo zde stráví nějakou dobu a vytvoří zde lezecké cesty. Pískovec se nám zdál spíš měkký asi něco jako na Hrubici. Kdo by měl zájem, zde na ní najde kontakt: oldmilldrift.co.za.


Farma Old Mill Drift u Clarens



Táboříme na farmě Old Mill Drift u Clarens



Průzkum lezeckého potenciálu pískovců na farmě Old Mill Drift u Clarens



Bouldry na farmě Old Mill Drift u Clarens



Pískovcové věže u farmy Old Mill Drift u Clarens



Na farmě Old Mill Drift u Clarens



Pohled do Lesotha přes hraniční říčku





Odtud jsme pokračovali dále na jih přes malinké horské království LesothoIndickému oceánu a pak podél pobřeží na západ a odbočkou kousek na sever na vápencové skály u Oudsthoornu.


Lesotho



Průjezd Lesothem



Indický oceán



Oudtshoorn


Jediná vápencová lezecká oblast v Jižní Africe. Leží nad městem Oudtshoorn, které je asi 60 km na sever od pobřežního města George. Atraktivní mi přišel především hlavní (Main) sektor s lezením po krápnících v mírnějším převisu. Nocovali jsme v nedalekém kempu De Hoek Mountain Resort, z něhož to bylo do skal 10 minut pěšky. Oblast je popsaná ve výše zmíněném průvodci Western Cape Rock.


Skály vápencové oblasti Oudtshoorn jsou kousek od kempu



Goonie Goo-Goo 6c (22 klasifikace JAR), Oudtshoorn - hlavní sektor



Paviáni, kousek pod skalami, Oudtshoorn






Kapské Město


Dál jedeme směr Kapské Město po romantické Route 62. Zastavíme se na Střelkovém mysu, nejjižnějším cípu Afriky, kde se rozděluje Indický a Atlantický oceán. Koupu se v obou.


Střelkový mys


A pokračujeme do Kapského Města, kde se ubytováváme na předměstí v malém domku přes AirBnB. Další den před lezením navštěvujeme park Boulders na břehu Atlantického oceánu s kolonií tučňáků a pak samotný Mys dobré naděje (Cape of Good Hope).



Tučňáci v Boulders



Mys dobré naděje


A odpoledne trávíme lezením v přírodní rezervaci Silvermine Crags nad Kapským Městem, kde jsou okrajové skály z velmi tvrdého pískovce se scénickými výhledy na oceán. I tato oblast je popsaná ve výše zmíněném průvodci Western Cape Rock. (Podrobně o této naší návštěvě zde viz článek od Michala: Malý Skalák u velkého města - Cape Town, Jižní Afrika)


Silvermine Crags, Cape Town







Stolová hora, Cape Town


Výlet na ikonickou Stolovou horu, která se nám dost ztrácí v mracích, vzdáváme. Další den ji jen objedeme autem, stavíme se na pláži u Atlantiku a vyrážíme zpět na východ na Johannesburg. Prvním cílem po cestě je oblast s ohromnými žulovými monolitickým balvany Paarl.


Paarl Rocks


Oblast Paarl Rocks má pověst asi nejlepšího žulového lezení v Jižní Africe. Ohromné žulové monolitické balvany vytvářejí spektakulární krajinu jak z jiného světa. Takové obrovské bábovky, materiál velmi podobný jizerskohorské žule. Oblast leží asi 100 km severovýchodně od Kapského města. Je popsaná ve výše zmíněném průvodci Western Cape Rock. Lezem zde jednu zajímavou cestu Eurotech 6c (22 klasifikace JAR), která vede výraznou světlejší členitější a atraktivní linií v jinak hladké stěně, a já si zkusil první délku z rajbasové vícedélky Little Duck 5c (17 klasifikace JAR) po ukloněné stěně.


Paarl Rocks



Paarl Rocks



Eurotech 6c (22 klasifikace JAR), Paarl Rocks







Montagu


Pokračujeme do další proslulé rozsáhlé oblasti Montagu s převážně tvrdým kvalitním pískovcem, kde má prvovýstup Mazawattee za 8c+ i Adam Ondra (viz článek z roku 2009: První 8c + (35) v Africe). Montagu se nachází 130 km dále na východ a je rovněž v průvodci Western Cape Rock. Zde strávíme pár dní v kempu na farmě De Bos a popolézáme v několika různých sektorech a sdílíme prostor s paviány. Je zde dost horko, proto se snažíme vybírat stěny ve stínu. Podoblast Bosch Kloof, kde jsme byli druhý den, je soukromým pozemkem, permit lze získat za mírný poplatek na montaguclimbing.com.


Vstup do kaňonu za hotelem Avalon Springs, kde je sektor Jurassic Park (Spring) s prvovýstupem Adama Ondry, Montagu



Sektor The Steeple-Front, Montagu



Ramset Crag, Bosch Kloof, Montagu



Bosch Kloof, Montagu



Paviáni u skal v Montagu






Johannesburg


Vracíme se do Johannesburgu, kde jsme si našli ubytování v AirBnB na západním předměstí Krugersdorp. Zde se nám daří ještě jeden den lézt ve skalní oblasti King's Kloof. Zaplatili jsme  při příjezdu vstupné 30 randů (cca 45 Kč) na osobu, území patří jakémusi křesťanskému spolku. Malebné skalnaté údolí mi připomínalo pražskou Divokou Šárku, a to i charakterem skály. Průvodce jsme našli na stránkách: www.climbing.co.za/wiki/King%27s_Kloof


King's Kloof u Johannesburgu



King's Kloof u Johannesburgu



King's Kloof u Johannesburgu




Na závěr v den odletu se ještě dopoledne stavujeme v nedaleké malé přírodní rezervaci Rhino & Lion, kde jsme si z velké pětky afrických zvířat odškrtli konečně i toho klukovsky vysněného lva.


Rezervace Rhino & Lion, Krugersdorp u Johannesburgu


Fotky: Michal Džmuráň, Ivo Semrád, Standa Holec

Standa Holec   [úpravy] 11:30 01.02.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Ivosovo album11:58:57 01.02.2023
Článek by se měl jmenovat spis: Ivos v Africe! Hezké!!!
Lukodpovědět 

 Palec vzhůru12:54:58 01.02.2023
Krásný článek. Děkuji převelice.
Steveodpovědět 

 Like19:52:59 01.02.2023
.
Papoušodpovědět 

 Super17:40:45 04.02.2023
Super článek, díky za něj.
Garyodpovědět 

 Ivoš19:32:44 06.02.2023
Tyvole, na fotkách je Ivoš? Jak to ten člověk dělá, že sic stárne, tak vypadá furt mladší a silnější???

(Není to ironie, ale poklona)
k.odpovědět 

 Dikec a inspiraci12:42:50 11.02.2023
teda smekam panove, fakt super napad. Moc pekne pocteni a super fotoz, dikec
upmanodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
finále boulder č. 2
SP v boulderingu Praha
 Databáze cest:
Všechny cesty (166938)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tinder Swindler Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Přímá Varianta Fénixe VIIIc Labské Údolí - Pravý Břeh
HonorINOX 6c Cuevas Del Mar
Afición Y Desorden 6c+ Cuevas Del Mar
Nevica Molto 6c Rocca Di Perti
Nově komentované:
Hladká Hrana VIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
El Paso Residual 6b Cuevas Del Mar
Varianta Plotny 5 Rabštejn
Když Za Ptáčka Lapají 8+ Srbsko
Dájina Volba 5 Rabštejn

 Nově v diskusi:
Re: zamrzl lezec.cz v roce 2005? | Re: zamrzl lezec.cz v roce 2005? | Re: zamrzl lezec.cz v roce 2005? | Re: zamrzl lezec.cz v roce 2005? | Re: Mont Blanc | Re: zamrzl lezec.cz v roce 2005? | Re: zamrzl lezec.cz v roce 2005? | Mont Blanc | Re: zamrzl lezec.cz v roce 2005? | zamrzl lezec.cz v roce 2005? |

 Nové komentáře:
Re: Komentator na místě | Re: Lišky na vinici | Re: pekne gesto | Re: Lišky na vinici | Re: Komentátoři | Re: Komentátoři | Re: Lišky na vinici | Re: Komentator na místě | Re: Lišky na vinici | Re: Lišky na vinici |

 Kde to vře:
Benito Mussolini zbaven čestného členství v italském horoklubu (108)
EP v bouldru Belgie (53)
SP v boulderingu Praha: Adam Ondra 2. (37)
SP v boulderingu Praha (25)
ČHS: proč je třeba startovat na mezinárodních závodech (14)
Video: Filip Babicz - jištěné solo Appointment With Death E9 6c (13)
Video ZAFION - Hore Zdar 2023 v Betlémkách (9)
Lukáš Jasenský vylezl na Makalu (6)
Na Letné se staví areál na SP v bouldru, Adam Ondra ladí formu (6)
SP v boulderingu Praha (5)

 Nově v inzerci:
Sparove rukavice | Lezení v okolí Prahy - červen 2023 | Suunto9, Baro | Lezení Praha a okolí | Dětský spacák Deuter | Vycedylky hory | Výškové práce | Recepák v Jungli | Natírání stožárů za 5-7k denně | Ztracený mágopytlík v Prosečnici |


 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.