LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Gravitace je sviňa!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nový průvodce Jižní Moravy
Nové knihy na Lezci
Kletterführer Elbtal

Závody
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Sambar Kids Cup (19.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
30.Mikosik 10375
31.Večeřová 10369
32.Gendová 10350
Bouldry:
30.Chytil 9175
31.Fajkoš 9156
32.Pařil 9153
Hory:
15.Bernard 3207
16.Nešťák 2929
17.Chomová 2868

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4742 lezců
780510 cest
Nové přelezy:
Turkey Cra 8a
Les Petite 8a
Magnolia 9+
Dance With 7b+
Magnetus 7c
Firefighte 9/9+
Polib Si Z 7C+/8A
Run Out 7c+
Ray Man 8a+
Chandra Fu 7c

Stěny
V 16 - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Výživa

III. díl

Makronutrienty a získávání energie: Posledně jsem nastínil princip získávání energie cukrů ( sacharidů ). Je to pro organizmus nejsnazší a nejrychlejší zdroj. Sacharidy jsou vlastně molekuly jakoby složené z uhlíku a vody ( dříve se jim nesprávně říkalo uhlovodany ). Jsou hojně rozšířeny u rostlin i živočichů. Jejich úloha je i stavební, ale hlavně se jedná o téměř ideální palivo. Nejjednodušší cukry se nazývají monosacharidy - nejjednodušší znamená, že již dále nemohou být štěpeny na sacharidy jednodušší. Náš organizmus je musí nakonec vždy rozložit ( trávení ) na cukry jednoduché. Polysacharidy jsou velice složité cukry, které mají funkci u živočichů převážně zásobní ( u rostlin hlavně stavební ). Jejich trávení je velice složité a energeticky náročné, některé člověk dokonce vůbec strávit nedokáže. Lze je rozdělit na více jak 10 monosacharidů. Ostatní cukry jsou oligosacharidy ( jsou složeny ze 3-9 monosacharidů ). Z našeho hlediska jsou nevýznamné.
A) Monosacharidy - glukóza je nejrozšířenější cukr. Do této molekuly je přetransformována většina ostatních monosacharidů - dá to však organizmu nějakou práci ( stojí to energii ). Je to cukr přenášený v krvi a hlavně cukr, který využívají tkáně. Ideální energetická výtěžnost je za aerobních podmínek 38 mol ATP/mol glukózy.

Organizmus ji přeměňuje na glykogen, na cukernou složku našich nukleových kyselin ( DNA, RNA ) - ribosu a mléčný cukr mateřského mléka - galaktózu.

Zdroj: ovocné š»ávy, trávení škrobu, většiny disacharidů

Cukrovka je nemoc která zhoršuje využívání tohoto cukru buňkami při této chorobě je zvýšená hladina glukózy v krvi (hyperglykémie). Snížená hladina je hypoglykémie. Projevuje se záchvaty křečí a bezvědomím ( vzniká např. když hladovíš a podáváš extrémní vyčerpávající výkon, nebo při předávkování inzulínem ) Hypoglykémie bez léčby končí úmrtím!!!

  - fruktóza tzv. ovocný cukr. V játrech a střevě může být přeměněna na glukózu ( něco to stojí - ztráta energie ) a pak organizmem využita.

Zdroj: ovocné š»ávy, med, stolní cukr ( sacharóza )

Existují lidé s její vrozenou dědičnou nesnášenlivostí ( je jich mizivě), která se projevuje hypoglykémií.

  - galaktóza tzv. mléčný cukr. Do této molekuly je přetransformována většina ostatních monosacharidů - dá to však organizmu nějakou práci ( stojí to energii ). Je to cukr přenášený v krvi a hlavně cukr, který využívají tkáně. Ideální energetická výtěžnost je za aerobních podmínek 38 mol ATP/mol glukózy.

Zdroj: mléko

Stejně jako u fruktózy se musí přeměnit v těle na glukózu a také na ni existuje přecitlivělost ( zjistí se v dětství a dospělák už to o sobě ví ). Vzniká při ní dětská forma šedého zákalu.

B) Disacharidy - sacharóza je nejpoužívanější disacharid. Většina z nás si s ním sladí kafe nebo čaj. Je to vlastně glukóza a fruktóza, na něž ji musí i náš organizmus při trávení rozložit.

Zdroj: kuchyňský cukr ( třtinový i řepný ), ananas, mrkev

Bohužel i zde existuje nesnášenlivost ( průjmy, větší prdivost )

  - maltóza se rozkládá na 2 glukózy, což se děje v játrech a  střevě ( něco to stojí - ztráta energie ) a glukóza je pak organizmem využita.

Zdroj: obilné klíčky, pivovarský slad, škrob

  - laktóza se rozkládá na glukózu a galaktózu.

Zdroj: mléko

I na ni existuje přecitlivělost a opět se zjistí již v dětství. Projevuje se podobně jako je tomu u sacharózy.

C) Polysacharidy - glykogen je zásobním polysacharidem živočichů skládající se z nespočetných molekul glukózy. Naše střevo ho nedokáže vstřebat jako takový, ale musí ho rozštěpit alespoň na disacharidy ( které se pak dále štěpí na glukózu ).

Zdroj: maso, játra

  - škrob je zásobním polysacharidem rostlin a rozkládá se na různé monosacharidy, nejčastěji glukózu ( složení dle zdroje škrobu ). Jedná se o největší zdroj sacharidů v naší potravě.

Zdroj: obilniny, luštěniny, brambory, zelenina

  - celulóza je hlavním stavebním polysacharidem rostlin a je nerozpustná a pro člověka nestravitelná. Patří mezi tzv. balastní ( odpadní ) látky formující stolici.

Zdroj: luštěniny, obilniny, zelenina, pečivo

Je nutná pro správnou činnost střev, její deficit ( chybění ) výrazně zvyšuje riziko vzniku zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku!!!

Celkový denní příjem energie by u těžce pracujícího ( trénujícího ) neměl přesáhnout hodnotu 200 kJ/kg tělesné hmotnosti. To znamená, že 70 kg vážící lezec ( třeba já ) by neměl přijmout víc jak 14000 kJ/den ( u žen 10000 ). Z tohoto energetického příjmu by měly cukry tvořit ¼ , což je z makronutrientů asi 55-60% hmotnosti ( asi 500g ). Ale jen minimum toho by měly tvořit mono- a di- sacharidy ( asi 10% hmotnosti makronutrientů ). Snížení příjmu cukrů pod 10% hmotnosti z celkového energetického příjmu je vysoce nebezpečné zhroucením látkové přeměny ( metabolizmu ). Opět to shrnu do několika vět: Sacharidy jsou v našem jídelníčku nepostradatelné. Největší část stravy by měly tvořit polysacharidy, z nichž velice důležité jsou ty nevstřebatelné ( nejsou zdrojem energie, ale dělají pěkně tuhý hovínko ). Hlavním jejich zdrojem jsou rostliny ( luštěniny, obiloviny ). Jako rychlý zdroj energie ( např. chvíli před závodem ) lze užít monosacharid, nejlépe glukózu ( rozinky, ovocná š»áva ). Jednoduché cukry by však v běžné stravě měly být v menšině. Při nenajezení a pokusu o podání extrémního výkonu ( co do síly i délky ) může vzniknout tzv. hypoglykemie, která je životu nebezpečná.

Luky   [úpravy] 15:07 02.01.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Otázka
Příjem cukrů pro podání výkonu ?
Zapsal: Ptacka, 21:11:45 29.09.2004
 AuGZrNsMXqYasWRhhd
FaBZIT Very good post.Much thanks again. Really Great.
Zapsal: JPAmkOUXxyf, 04:41:25 20.12.2013
 edickqSgxuBzIOi
f5liNZ Major thanks for the blog article.Really looking forward to read more. Awesome.
Zapsal: gZPqsBOWxbWJ, 15:36:12 20.12.2013


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Grotta Areounauta
?,
 Databáze cest:
Všechny cesty (138929)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Fox 6a Val Trompia
GIP 6b Val Trompia
Gocce Di Stress 6a+ Val Trompia
Lovero 5b Vall Dell´Opol
Pisogne 5c Vall Dell´Opol
Nově komentované:
Madla Lásky 9+/10- Tetínské Skály
Prvomájová 6+ Svatý Jan
Železná Plotna V Tisá - Bürschlické Stěny
Prvomájová 6+ Svatý Jan
Válečníkův Skalp 7- Lom V Doubí

 Nově v diskusi:
dojišťování na chrámovkách? | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: Parkování Lom Kobyla | Re: Bergell- dotaz na znalce | Parkování Lom Kobyla | Bergell- dotaz na znalce | odrazy | Re: dětský lezení | Re: dětský lezení |

 Nové komentáře:
Re: příroda | Klára | Re: příroda | příroda | Ke komentářům | Ke komentářům | Re: Hele kouřo | Re: IQ lezců | Re: Smích | Re: Hele kouřo |

 Kde to vře:
V Doksech u Kladna někdo narafičil do chytů skleněné střepy (76)
Vzdělávání (57)
Mezinárodní MČR a finále Rock Point ČP v boulderingu 2019 (26)
Nečekaná výprava na švýcarské Sušky alias Gastlosen (23)
Dať do toho všetko (23)
Escaper (21)
Nový průvodce Jižní Moravy (11)
Nové povolení lezení pro Srbsko a okolí v Českém krasu (10)
Mistrovství ČR do 14 let + kategorie B v lezení na obtížnost (9)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 34 (7)

 Nově v inzerci:
Mikina Montura vel. M | Lezečky Scarpa Furia vel. 39 NOVÉ | La Sportiva Spantik | Telekomunikace | České Budějovice lezení | Ženská na lezení... | Prodám různé druhy karabin | Statická a dynamická lana | Scarpa Laser | Icebreaker Hyperia Lite |

 Anketa:
Máte enviromentální smutek?
 Nikdy 
 1098 
 Vyjímečně 
 925 
 Občas 
 1080 
 Často 
 1067 
 Imrvére 
 1060 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.