LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Achtung seil!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nový průvodce Jižní Moravy
Nové knihy na Lezci
Kletterführer Elbtal

Závody
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Sambar Kids Cup (19.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13184
2.Konečný 12906
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11653
2.Jungling 11050
3.Novák 10875
Hory:
1.Skopec 7070
2.Zaoral 6973
3.Ondrášek 6891

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4745 lezců
781909 cest
Nové přelezy:
Osama Du S 9/9+
Bod Zlomu Xc
Rockstars 9
Dlouhý Čte 9
Pomponpido 7b
Chien Jaun 7b+
De Sába 9
Hořkej Cuk Xb
Opera Vert Xb
Neuropatol XIa/XIb

Stěny
Zubří - Zubří
Hořice v Podkrkonoší - Hořice v Podkrkonoší
Le Blok - Ostrava 1

Prodejny
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8
Robert Janda - Treking sport - Plzeň
HUDYsport - Hradec Králové

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Indian Creek

Na pozvání AAC a Jacka Tackla jsme se zúčastnili Mezinárodního setkání lezců v Utahu v oblasti Indian Creek.

Akce byla perfektně zorganizována, a tak se každý z lezců 23 národností mohl věnovat tomu, kvůli čemu sem přijel. Začínáme večeří v Mountainering centru v Goldnu [na západ od Denveru], sedíme u stolu s japoncema Kojim a Yasu a kanaďankama. Zkouším je naučit pít slivovici, ale bez úspěchu končíme a jdeme brzo spát. Ráno vyrážíme, čeká nás šestihodinová cesta do Indian Creeku. Přemisťujeme se busíkama. Po cestě řešíme s naším řidičem Davem Turnerem co lízt.


Jack Tackle

foto archive © Filip PavelkaNekonečný Indian Creek Canyon

foto archive © Filip PavelkaAutem “skoro” až pod nástup

foto archive © Filip Pavelka


Dave vypadá jako úplně normalní usměvavý amík, avšak podle toho, co o něm psali v American Alpine journalu, zas tak úplně normalní není. Za pár hodin dojíždíme do Moabu, což je poslední větší město před Indian Creekem. Dokupujeme tejpku, trochu jídla a hlavně vodu. Za další hodinku přijíždíme do Indian Creeku. Před námi se rozevírá údolí lemované po obou stranách rudými masivy. Nekonečné množství spár, koutů, sokolů, komínů a širočin většinou přísně rovnoběžné. Lezou se většinou jen první délky od 20 do 70 metrů. Zcela zvlaštní kapitolou jsou pouštní věže, které nabízejí odpovědi na základní otázky typu: jsem opravdu horolezec? Umím vůbec lézt? Bojím se výšek? Chci tohle vůbec někdy dělat?
Žádné nýty ani kruhy, cesty mají slaňovací řetěz nebo štand. Na druhou stranu je dovoleno používání frendů a magnésia, a ačkoli je zdejší pískovec měkčí než např.  v Labáku nebo v Ádru, není vidět žádné poškození skal jako například ve Skaláku.
Ráno nemůžu dospat. Jdu tedy pomáhat do kuchyně, krajím zeleninu a zjišťuji, že budeme mít k snídani medvěda. Není to na co jsem zvyklý, ale kdy jindy budu mít to štěstí posnídat Grizliho a zakousnout to chlebem, co chutná jako vánočka. Po snídani prší, to nás nemůže odradit, vyrážíme. V průvodci píšou, že je to tu opravdový “hard-core“, o tom se musí přesvědčit každý sám. Po 14 dnech strávených v Indian Creeku s tím musíme souhlasit. Už slyším námitky „vždyť se tam můžou používat frendy”, to je svatá pravda, ale kolik máte frendů do širočiny do spárokomína – my nula, většina amíků jeden. To je na 40 metrů nebo 60 metrů dost málo. Zato je tu dost času a hlavně klid na to, abychom si rozmysleli, kam ho dáme. Do půlky? Nebo si ho budeme posouvat celou cestu pod nohama? Dále bere za své námitka - a to jeste nebyli v Ádru”. Věřte tomu, že byli a je velká škoda, že to mají zafixované jako místo, kde se od rána kalí pivko. To je totiž první, na co si vzpomenou.


Petr Sýkora – Twin Crack 5.9

foto archive © Filip Pavelka


Ale vraťme se k lezení v Indian Creeku. Frendy, maglajz a jdeme lízt. Bomba písek, je šetrný k rukám, tejpovat není skoro potřeba. Po pár cestách tomu začínam rozumět, buď je to na velikost našich rukou, to je dobře, nebo není a to je zas špatně. Každý večer máme party a oheň. Vyhlašují nejlepšího lezce a lezkyni. Za kluky v nabité konkurenci vítězí Koji. Slivku sice nepije zato v prstových spárách nenachazí problém. Rčení „jak kdo pije, tak leze” dostává na frak. Z holek jsou nejlepsi Kanaďanky.


Petr Sýkora – Twin Crack 5.9

foto archive © Filip Pavelka


Další den vyrážíme do sektoru 4 x 4 a začínáme stejnojmennou cestou. Koutova žabovice přechazí pomalu ale jistě v širočinu, dále pokračujeme traverzem ve stropě a vylízáme tupým sokolem. Krása. Tělo však zažívá středověk. To se opakuje ve stovkách variant všude okolo nás. Časem si začínám uvědomovat, že tady se o tom nemluví, tady se prostě leze. Žádný žabomyší války. Ukaž, co umíš, možností máš, kolik chceš.Indian Creek overlook (hi res)

foto archive © Filip Pavelka


Přístí den lezu z místňákama z Moabu, které jsem potkal náhodou. Dva kluci a jedna holka, lezou skvěle a při pohledu na Číňanku mě napadá další rozdíl. Tady prostě lezou krasný roštěnky na prvním konci lana a dávaj si jednu spáru za druhou. Pro nás exotika. Pořád něco řešící a dětsky vypadající číňanka u toho mluví dost sprostě, naivně se ptám, o čem mluví. Kupodivu se baví o tom, jaké to je mít sex s někým, kdo má pohlavní chorobu. K tomu, aspoň doufám, nemám co dodat. Číňanka bez problemů střihne 5.12 prstovici.
Čas hrozně letí a zbývá poslední den na návštěvu sektoru Super Crack Butress. Děláme co se dá, nestíháme, čas je neúprosný. V pátek ráno balíme stan a razíme zpátky do Goldenu. Čeká nás večerní party, které se neúčastním, protože si diagnostikuju žloutenku a mám možnost poznat kvalitu US zdravotnictví. Vím, že to nejde posuzovat podle jedné nemocnice, ale přesto si myslím, že M.Moore pěkně kecá.


Filip Pavelka – Unnamed 5.10  (Cat Wall-left)

foto archive © Filip PavelkaFilip Pavelka – Generic Crack 5.10-

foto archive © Filip Pavelka


Měli bychom pokračovat návštěvou dalších lezeckých oblastí, ale prší, a tak končíme na překližce v Denveru. Já nelezu, čtu si a pozoruju ostatní jak lezou. K mému stolu si přisedne postarší chlápek a ptá se mě, jestli jsem z ČR. Odpovím, že ano. Vypráví mi, že u nás byl v roce1981. Nejdřív vzpomíná na Skalák, Panteon, Ádr, když začne vzpomínat na P.Čermáka a jeho sílu, je mi jasné, že je to americká žijící legenda Mark Wilford. [Cesta Coloradical na Panteonu je od něj] .
P.S. Kdo první potká Bobuli ať mu vyřídí, že ho pozdravuje M. Wilford.
Konečně je pondělí, kupujeme auto a vracíme se zpátky do Indian Creeku. Prostě láska na první pohled.
Závěrem ještě pár cest, které jsme lezli, a které stojí za to si připomenout. Jěště si je třeba uvědomit, že tady na velikosti opravdu záleží.

Cesty:

 • Tom Cat 5.10+
 • Generic Crack 5.10-
 • Blue Sun 5.10
 • Fingers in a Lightsocket 5.11+
 • Way Nutter 5.9
 • Supercrack 5.10
 • Incredible Handcrack 5.10     

  Přístup:

  Přímé lety Frankfurt nad Mohanem nebo Londýn do Denveru. Dále nejlépe autem do Moabu a do Indian Creeku. V Moabu doporučujeme koupit průvodce a nabrat vodu.

  Závěrem bychom chtěli poděkovat V. Dvořákovi a firmě Singing Rock za materiální podporu a Jacku Tacklovi za vše, co pro nás udělal.


  Zdroje:

  Sledujte naše další kroky  Blog US Adventure

  Autor: Big Father

 • Filip Pavelka   [úpravy] 07:03 08.12.2008Tisk 

  Reklama:


  Související články:

  Komentáře

       
  ...nové příspěvkyNový komentář 

   Slaneni10:02:46 08.12.2008
  Ahoj, peknej clanek. Jenom by me zajimalo jak se tam slanuje z cest, kdyz tam nic neni osazenyho, to tam vzdycky neco nechas?
  Ivanodpovědět 
   Re: Slaneni10:12:50 08.12.2008
  pise tam:

  "Žádné nýty ani kruhy, cesty mají slaňovací řetěz nebo štand"
  honza k.odpovědět 
   Re: Slaneni10:21:39 08.12.2008
  takový cesty se nepytlujou,když nechceš slanovat z frienda!
  jenaodpovědět 
   Re: Slaneni10:37:56 08.12.2008
  A jo, tak dik. Asi uz neumim cist...
  Ivanodpovědět 
   Re: Slaneni23:01:35 09.12.2008
  Jo pamatuju se jak mě tam dovez kodl procházka a já velkej borec co leze 5.12. že jim to ukážu ! První a jediná cesta z kruhy jak v labáku tj.4 na 60 m za 5.11.c stěnou pohoda ! Druhá cesta spára a už sem se neprobral 5.10. a na Os maximum ! Friendy jsem dával po půl metru a třás se jak osika.Je to fakt hodně čistá spárařina !! Pak mi kodl vytah spáru za 5.12 a s tím že si pučil 10 4 cams a vyfouk to v kuse na 35 metrů a já na druhym asi s 8 vodsedy ! ale ráno divoký koně v kampu to nemá chybu ! a věže kapitola sama o sobě !
  odpovědět 
    Re: Slaneni - klasifikace19:36:54 10.12.2008
  Uctivy dotaz: jaky by asi bylo srovnani klasifikace v I.C. rekneme s labakem nebo adrem?? Diky.
  P.S. americka klasifikace v tabulkach zde na Lezci mne pripada zejmena kolem 5.11-5.13 dost nadhodnocena??!!
  jirkaodpovědět 
     Re: Slaneni - klasifikace03:22:52 11.12.2008
  Ja myslim ze srovnani klasifikace sedi presne jak s Labakem tak s Adrem ja sem lezl cesty kolem 5.10 na os 5.10+ muj max. vykon 5.11- to uz je total maso aspon pro mne napr. cesta Big Baby 5.11- dost previsla sirocina pro mne lezecky nepredsavitelny.Bavim se sparach v I.C.nic jinyho neni.
  f.p.odpovědět 
      Re: Slaneni - klasifikace16:35:08 11.12.2008

  Mne se ten prevod moc hodne nezda - 5.10c - VIIIb-c, 5.10.d-VIIIc, 5.11a-VIIIc-IXa atd.... kolik spar v tyhle klase vubec v Labaku a v Adru je??? A kolik lidi to leze - oproti tomu cesty kolem 5.10 jsou vetsinou docela jedly a leze je spousta lidi, coz se o spare za VIIIc napr. v Labaku rict rozhodne neda - treba takovy spary na Zlutou stenu zlebskou(Velitel, fialova) o Adru ani nemluve.
  odpovědět 
       Re: Slaneni - klasifikace01:45:15 13.12.2008
  Mozna Te spatne chapu,ale psal jsem ,ze 5.11- nevylezu par sem jich tam zkousel fakt ne.Taky jsem zkousel Fialovou na Zlutce a tu taky nevylezu ani nahodou.Pak jsem lezl Namorni pechotu to by mohlo byt kolem 5.10 a to celkem slo z toho pro mne vyplyva,ze klasifikace odpovida aspon orientacne.
  f.p.odpovědět 

   ic10:53:55 08.12.2008
  ahoj, IC je každopádně bomba, ale s větma typu "není vidět žádné poškození skal" bych byl opatrnej, podívej se třeba na hrany Supercracku nebo jak se hobluje pravá stěna Incredible HC, vždyť i v průvodci je napsáno že se spárky olezením postupně rozšiřují... to jen pro přesnost. lezbě zdar. 
  Špicálodpovědět 
   Re: ic13:07:33 08.12.2008
  jo spara bude sirsi no a co :-)
  TAPE IS AIDodpovědět 
    Re: ic16:30:23 08.12.2008
  Není no a co. Lezec se chová tak aby skála zbyla i pro oastatní, zatím tam dodržují svý pravidla, třeba to že mají stálý jištění jen na štandech,
  až bude skály míň, třeba je upraví jinak. U nás někteří pravidla nedodržují.
  modpovědět 
     Re: ic20:10:31 10.12.2008
  Skál bude míň? Viděls, jak je ten kaňon dlouhej? Toho bych se nebál, možná tak 200 let.
  Radodpovědět 

   Moc pěknej článek15:02:33 08.12.2008
  Dobré, zábavné a poučné čtení.
  Bídaodpovědět 

   kaliči22:10:33 08.12.2008
  souhlasím, s tím,že nás mají,a to obzvláště díky filmu The Sharp End,zafixované,jako kaliče :(
  Pajaodpovědět 
   Re: kaliči06:55:07 09.12.2008
  tak kdyz tam nakej trouba tvrdi ze "8-10 beers a day is normal" tak se tomu nediv.....
  martinodpovědět 
    Re: kaliči11:55:23 09.12.2008
  a martin zase přikládá pod kotel...kdo ten trouba je ty troubo?
  filipodpovědět 

   super23:50:38 08.12.2008
  paráda, jen se držte kluci! držim palce! zloba se blíží!
  Lukodpovědět 

   spárař FP :)17:41:52 10.12.2008
  Čau Filipe, nedostals žloutenku právě z těch spár? Neřekl bych do tebe, že když poletíš za lezením přes půl zeměkoule, tak právě za takovouhle spárařinou. Asi jsem se vždycky špatně koukal. Nebo ses našel cestou v letadle?
  Piškotodpovědět 
   Re: spárař FP :)03:13:18 11.12.2008
  Cus Piskote ja sem nemel cas resit co tam bude za lezeni:))) a ztech spar dostanes maximalne svalovou horecku
  P.S.
  Doufam ze pro mne mas toho Baumaxu pristi tyden ti volam!
  f.p.odpovědět 
    Re: spárař FP :)07:36:31 11.12.2008
  jen tak abych si udal uceleny obrazek, jak tezky spary lezes/mas vylezeny v Adru, Labaku...
  nechci nic naznacovat ale lidi dneska lezou IX/X a pak nezvladnou ani nektery lehci spary, nemaj techniku
  Alesodpovědět 
     Re: spárař FP :)01:51:19 13.12.2008
  ja nelezu IX/X spis bych se zaradil do kategorie odvaznejsi houbar nebo neco podobnyho
  f.p.odpovědět 
    Re: spárař FP :)09:33:10 11.12.2008
  Hele, asi před měsícem jsem doma náhodou odhrnul nějaký papíry a pod nima byl ten tvůj XB. Ale kam zapadl od tý doby, to už zas nevim. Ale může se vynořit odkudkoli ve zcela neočekávanou chvíli... Na můj pracovní stůl a přilehlé okolí to chce mít zvládnuté základy teorie chaosu.
  Piškotodpovědět 
     deterministicky chaos 13:38:02 13.12.2008
  tak tak, poradek je po blbce, inteligent ovlada chaos. Pruser nastava az s pravidelne uklizejici manzelkou, tu se mi do teorie jeste zaradit nepodarilo.
  manze(l) na baterky odpovědět 

  Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

  MFOF

   Foto dne:

  Nepodařený nákres
   Databáze cest:
  Všechny cesty (139048)
  Top cesty v ČR
  Top bouldery v ČR
  Nejnovější cesty:
  Ecole De Danse 5a Orgon
  Deuxième Étape 4c Orgon
  L'araignée 4c Orgon
  Le Détournement 4+ Orgon
  Rhythm 'n Flouze 5c Orgon
  Nově komentované:
  Clean Break 6c+ San Vito Lo Capo
  Accesso 3 San Vito Lo Capo
  Prvomájová 6+ Svatý Jan
  Lady Di 7+/8- Svatý Jan

   Nově v diskusi:
  Re: Kontrukce na moonboard | Re: Kontrukce na moonboard | Kontrukce na moonboard | Re: La Sportiva Genius | La Sportiva Genius | Re: Foto dne. | Foto dne. | Re: Mačky pro Scarpa F1 | Re: Mačky pro Scarpa F1 | Mačky pro Scarpa F1 |

   Nové komentáře:
  Gratulace!!! | Re: nějak mě to nevzalo | Re: nějak mě to nevzalo | Re: nějak mě to nevzalo | Re: Mezinárodní mistrovství v České republice | Výhra celyho svetaku | nějak mě to nevzalo | Re: Obtížnost??? | zajimave rozuzleni | Re: nějak mě to nevzalo |

   Kde to vře:
  Vzdělávání (106)
  Krátký film: Klasické pískovcové lezení na Oybině (77)
  Jan Kareš má další světový rekord ve shybech: 1198/hodinu (27)
  SP Xiamen (23)
  Manažer Adama Ondry Pavel Blažek kooptován do VV ČHS (20)
  V Doksech u Kladna někdo narafičil do chytů skleněné střepy (13)
  Rock Point ČP a MMČR v boulderingu (6)
  Onsajt (5)
  Escaper (4)
  Pozvánka na MMČR v lezení na obtížnost (4)

   Nově v inzerci:
  Deska Progression Eva Lopez | nový magljaz pytlík Singing rock comic modrý | Boreal Lynx | Boty La Sportiva | Kalhoty salewa survey gtx | Macky Grivel G22 | Lezení Český ráj 21.-27.10. | Tilak Svalbard 2017 | SCARPA MONT BLANC č.47 | Prodám různé druhy karabin |

   Anketa:
  Máte enviromentální smutek?
   Nikdy 
   1539 
   Vyjímečně 
   1227 
   Občas 
   1399 
   Často 
   1158 
   Imrvére 
   1169 

   Návody:
  Jak psát na lezce ...
  Lezecké mapy

   lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.