LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jak piješ, tak lezeš. /Wie trinkst du, so kletterst du./
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nový průvodce Jižní Moravy
Nové knihy na Lezci
Kletterführer Elbtal

Závody
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Sambar Kids Cup (19.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
30.Mikosik 10375
31.Večeřová 10369
32.Gendová 10350
Bouldry:
30.Chytil 9175
31.Fajkoš 9156
32.Pařil 9153
Hory:
15.Bernard 3207
16.Nešťák 2929
17.Chomová 2868

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4742 lezců
780510 cest
Nové přelezy:
Turkey Cra 8a
Les Petite 8a
Magnolia 9+
Dance With 7b+
Magnetus 7c
Firefighte 9/9+
Polib Si Z 7C+/8A
Run Out 7c+
Ray Man 8a+
Chandra Fu 7c

Stěny
Sportovní hala PF UJEP - Ústí nad Labem
Adrenaline Pit - Praha 1 – Nové město
Újezd nad Lesy, Praha 9, Základní škola Masarykova - Praha 9, Újezd nad Lesy

Prodejny
Dap Sport - Hradec Králové
HUDYsport - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Je lezení nadstandard?

smallBudou si lezci připlácet na svůj rizikový sport? Bližší informace sesbíral David v zajímavém článku.

Na serveru idnes.cz byl nedávno zveřejněn článek, který se týkal návrhu ministerstva zdravotnictví na vyšší spoluúčast pacientů při léčbě úrazů vzniklých při adrenalinových sportech. Tento návrh vlastně znamená, že pokud při lezení či při jiném "adrenalinovém sportu" utrpí člověk úraz, tak se na léčebných výlohách nebude podílet stejně jako jiný člověk, který naprosto identický úraz utrpí např. při pádu ze žebříku nebo při automobilové nehodě. V případě úrazu v důsledku provozování adrenalinového sportu by už na úhradu léčebných výloh nestačilo pouze veřejné zdravotní pojištění jako dosud, ale pacient by si musel za své "nezodpovědné chování" jistým způsobem připlatit, protože by tyto léčebné výlohy spadaly již do nadstandardní péče.

zlomenina

Zlomenina končetiny! Spadli jste na schodech nebo na skalách?

foto by © Miguel Saavedra


"Možnost požadovat u veřejného zdravotního pojištění připojištění spoluúčasti u osob, které rizikové sporty provozují, je v současné době pouze v ideové rovině jako jedna z možných variant k diskusi do budoucna, až budou vyřešeny základní prioritní reformní kroky. V tuto chvíli však nemá ještě žádné konkrétní obrysy." (Vlastimil Sršeň, tiskový odbor ministerstva zdravotnictví;
zdroj:). idnes.cz

V souvislosti s tímto návrhem mně napadla řada otázek. Jak bude veřejnost průběžně informována o aktuálním vývoji této varianty? Jak by bylo postupováno při hodnocení míry rizikovosti sportu a kdo by vytvářel tabulky tzv. "adrenalinových sportů"? Měl by nějaký vliv na výši této nadstandardní spoluúčasti (ne)používání ochranných pomůcek (např. helmy)? Inspirovali se úředníci při úvahách o této variantě někde v zahraničí (popř. kde)? Odůvodnění, že léčba těchto úrazů je finančně náročná nemůže přece obstát při porovnání s léčbou stejně závažných úrazů např. při automobilových nehodách, s onkologickou léčbou kuřáků, s léčbou závislosti na alkoholu nebo drogách, s dlouhodobou léčbou civilizačních chorob atd. Plánuje se i pro tyto a/nebo jiné rizikové skupiny podobné finanční zatížení? Obrátil jsem se tedy o podrobnější informace na tiskový odbor ministerstva zdravotnictví, ale má žádost zůstala bez odpovědi. Nezbývá tedy než doufat, že tato varianta zůstane navždy uzavřena pouze v myslích ministerských úředníků.

lekarnicka

Někdy na to lékárnička nestačí

foto by © Danny de Bruyne


V případě realizace tohoto návrhu bychom byly totiž zřejmě jediná evropská země, která by sportovní aktivity takto selektovala a v důsledku je tedy i více zpoplatňovala. Samozřejmě, snad ve všech státech existují ve veřejném zdravotním pojištění různé typy spoluúčastí, ale tato spoluúčast je vždy stejná bez ohledu na původ úrazu či onemocnění a v tomto směru není nutné další připojištění. V souvislosti se zjišťováním podrobností ke komerčnímu pojištění Alpenverein jsem se totiž právě na tuto skutečnost informoval u několika důvěryhodných zdrojů. Zde jsou položené otázky a vyjádření kontaktovaných institucí:

Vybrané otázky ohledně krytí léčebných výloh z nekomerčního pojištění v zahraničí v rámci EU adresované dne 18. 7. 2011 na Kontaktní adreasy:
info@vzp.czinfo@cmu.cz


1) dokument Zdroje:
Z ceského serveru "Zdravotní péče při pobytu ve státech Evropské unie, zemích Evropského hospodářského prostoru, ve Švýcarsku a smluvních státech", strana 13, tabulka: "Srovnání výhod a nevýhod...", věta: "zpravidla nehraje roli příčina úrazu". Kdy tedy hraje roli příčina úrazu? Jedná se o úrazy při horolezectví, skialpinismu, při přechodu ledovců, vysokohorské turistice, sjíždění divoké vody apod. či nikoliv? Existují tedy nějaké státy, které by léčebné výlohy při léčbě těchto úrazů nehradily? Nebo z jakého důvodu tam je to slovo "zpravidla"?

2) Bude tedy z veřejného zdravotního pojištění hrazena i náročná léčba všech těžkých úrazů a hospitalizace v zahraničí, které při těchto sportech vznikají?

Výňatek z odpovědi od PhDr. Jolany Fuksové (Právní odbor, Oddělení mezinárodně právní, Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR) ze dne 19. 7. 2011:

"Při prokázání se kartou EHIC ve zdravotnickém zařízení skutečně nehraje roli příčina úrazu. (Péči na účet své české zdravotní pojišťovny můžete čerpat za stejných podmínek jako místní pojištěnci v závislosti na délce pobytu v zahraničí.) Za lékařsky nezbytnou péči se považuje vše, co z lékařského hlediska vyžaduje zdravotní stav pacienta a co je v obdobném případě poskytováno v rámci systémů veřejného zdravotního pojištění členských států."

Výňatek z odpovědi od Ing. Blanky Vrbové (Centrum mezistátních úhrad, Styčné místo ČR pro oblast zdravotní péče) ze dne 21. 7. 2011:
"V praxi jsem se nesetkala s tím, že by se ze zákonného systému některého státu nehradila léčba u úrazů jen z důvodu, že vznikly např. při vysokohorské turistice, či lyžování či z tohoto důvodu byla limitována určitou výší. Samozřejmě hovořím o případech, kdy byste byl ošetřen ve zdravotnických zařízeních napojených na místní systém zákonného zdravotního pojištění. V případě ošetření v privátním zdravotnickém zařízením (nenapojeném na místní systém veřejného zdravotního pojištění) si péči budete péči muset hradit sám (či prostřednictvím soukromého připojištění). Často se setkáváme s tím, že ze zákonného zdravotního pojištění nejsou v určitých státech kryty některé typy převozů do nemocnice. Slovíčko „zpravidla“ je v tomto kontextu uvedeno například z důvodu pracovních úrazů, kdy v některých státech existuje možnost v rámci veřejného systému čerpání rozdílné zdravotní péče."
Takže? Mít oči a uši "na stopkách" a hned jak se z ministerských kanceláří začnou linout první informace o přípravě těchto sport-unfriendly variant, tak začít s aktivní obranou sportu v čechách. Nechci se dočkat doby, kdy bude možné bez připojištění jen sedět u televize nebo počítače. Není mnoho věcí, které mně dokážou zvednout ze židle, ale finanční perzekuce léčby zranění v důsledku provozování některých druhů (zatím) sportu mezi ně rozhodně patří. A jak to vidíte Vy?

David Kahoun   [úpravy] 07:05 30.07.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 vklidu00:42:28 30.07.2011
Pro celou rodinu si na každý rok zjednávám připojištění na kdeco u AF, stojí to pár korun a jsem v poho...
Asi blbě, ale chápu návrh MZ. Stejně tak bych kuřákům neplatil operace plic a tlustejm nové klouby....
Jde jen o to, jak moc sociální jsme...
Já, bohužel, již téměř vůbec!
Nepadete!!!
Matyodpovědět 
 Re: vklidu08:47:22 30.07.2011
ne kazdej kdo ma vic kilo to ma z fastfoodu,jsou i zdravotni aspekty ktere ta kila proste urcuji a i tito lide chteji byt aktivni v ramci moznosti,i ty budes jednou starej a tlustej!!!!!
odpovědět 
  Re: vklidu09:09:48 30.07.2011
To snad nemyslíš vážně Maty? Tady přece vubec nejde o sociální problém typu "chci platit nemakavý lůze sociální dávky". Tady jde vo to ,že když se zmastíš při sportu "adrenalinovém" tedy i na bouldrovce,a vodvezou tě (třeba v bezvědomí) do nemocnice ,nebudeš to mít jako někdo, kdo zakopl při cestě do krámu. To tu chceš tvrdit,že ježdění autem po českejch silnicích je bezpečnější? Na to je taky dobrý být pojištěnej u AV? Bude jízda autem taky jako adrenalinovej sport?
Jóó ODS,TOP 09,VV teď už máme co jsme chtěli.
To je reálnej kapitalizmus. A už se těšim na to ,jak je všechny OSVČ tady ,budou mít rádi za ty paušály na vodpočty.
odpovědět 
  Re: vklidu10:05:32 30.07.2011
Nemusíš bejt v moc vysokým ročníku zdrávky nebo medicíny, abys pochopil, že NIKDO nemusí bejt tlustej, pokud mu na tom záleží. Jasně, obezita často má úplně jiný příčiny, než přežírání a málo pohybu - ovšem ty příčiny jsou taky zdravotní a dají se řešit (často jednodušejc) než ta životospráva.
Takže - z kontextu vytržené pohopouhé penalizování sportovců je zvěrstvo, obecná tendence vést lidi ke zodpovědnosti za své zdraví a příslušné finanční zatížení je správná a já jí tleskám. (Polopaticky řečeno - zavést pouhé placení za úrazy při rizikových sportech ne, zavést placení za úrazy při rizikových sportech, léčení plicní rakoviny kuřáků, endoprotézy a bypassy obézních a další a další ano a co nejdřív.).
odpovědět 
   Re: vklidu10:28:50 30.07.2011
říká vám něco struktura spotřební dane? Kdyz to trochu zjednoduším, tak min 54kc bezne 70 kc z jedne krabičky je dan.. Takže pro stát to nejsou zanedbatelné peníze ( spotřební dane jsou cca 20% přijmu rozpočtu)- a z tech peněz se hradí ( aspoň pokud se to nerozkrade) ruzne věci pro ostatní lidi ( ne jen poplatníky dane)- takže i ty z toho profitujes.
B.odpovědět 
    Re: vklidu10:43:26 30.07.2011
Ty anonyme B. Jsi taky jen anonym. Víc není co ktomu dodat. Tak zdar a dobře nám počítej ty daně.
Anonejmodpovědět 
     Re: vklidu11:25:44 30.07.2011
Ja uplne nejsu anonym.. Kdo je B. se da docela lehce přes diskuze a komenty na Lezci najít, ale chce to kapku intelektu...Který občas někomu chybi ze... Vidět souvislosti je třeba k pochopeni rady problému a evidentne to někomu zde chybi ze.. Jinak ještě k samotnému textu článku: dle mého nazoru v tomto případe zůstane pouze u návrhu. Ústavní soud v kauze "poplatky" jejich ústavnost "podržel" s argumentaci, ze je jejich výše natolik nízká, ze nemůže ovlivnit přístup k zdravotni peci. Takovýto navrh, který je zde prezentován by byl zjevně v rozporu s článkem 31 LZPS ( pravo na bezplatnou peci) a pochybuji, ze by jeho ustavokonformitu ÚS "podržel". Takže dle mého názoru můžeme byt klidní.
B.odpovědět 
      Re: vklidu14:22:00 30.07.2011
Jo jo, jsi ho..do. S intelektem (možná), ale ho..do.
odpovědět 
       Re: vklidu14:34:47 30.07.2011
A když si tě ,se zbytky intelektu, někdo dohledá, je mu hned jasný,že s tím hovnem co lezeš můžeš psát jen o intelektu. Nebo počítat procenta.
odpovědět 
        Re: vklidu17:26:08 30.07.2011
No rozhodne lezu hovno to máš pravdu! ( B.= Buril= boreal ( login zde)) A ty snad nelezes hovno? Jde o to s kým se porovnavas...
B. odpovědět 
    Re: vklidu13:41:34 30.07.2011
Ano, výpočty, jestli se nakonec kouření ekonomice finančně nevyplácí (díky tomu o čem píšeš, ale i např. díky tomu, že kuřáci umírají dřív a tudíž kratší dobu pobírají důchod) se skutečně dělaly. Výsledky byly ovšem různý, obvykle podle toho kdo to počítal. Tabákovým koncernům to vycházelo v plusu, zdravotnickým organizacím v minusu. Ono se to počítá fakt těžko, protože těch faktorů na obou stranách je mnohem víc a jde o to, které zahrnout.
Nicméně považuj za nesporný, že pokud jde o zdravotní systém samotný, tak tam je /například/ to kouření výrazně v minusu. A jelikož vazba mezi množstvím peněz v ekonomice a množstvím peněz ve zdravotním systému je nejistá, hlasuju pro penalizaci kuřáků, tlustejch ... a třeba i nás lezců, jak už se tady navrhuje - pokud to bude platit fakt pro všechny. Řek bych, že bychom vydělali.
Poznámka - nicméně souhlasím s názorem, že za současného stavu je to velmi pravděpodobně ústavně nekomfortní.
Druhá poznámka: z toho slejváku za oknem fakt jednomu hrabe ;))))))))
Robertodpovědět 
     Re: vklidu14:02:10 30.07.2011
U nás neprší:-)
Willhemodpovědět 
     Re: vklidu14:36:27 30.07.2011
V tom případě až někdo "přijde" na to že i při obyčejné chůzi se stávají úrazy, které jsou finančně náročné na léčbu, tak si budem připlácen v pojištění i na to? Statisticky se u nás při lezení zraní ročně míň lidí než při autonehodách.
odpovědět 
  Re: vklidu14:35:28 30.07.2011
a který nemoci to, prosim tě, jsou? jako vo pár vím, ale jejich výskyt je tak vzácný, že to takřka nestojí za řeč.
ps: lidé s cukrovkou druhého typu nejsou tlustí protože mají cukrovku, ale vice versa!
j.p.odpovědět 
   Re: vklidu14:55:50 30.07.2011
Třeba některý metabolický a/nebo hormonální poruchy způsobujou obezitu samy o sobě, pokud vim. Ovšem ty se dají (a mají) léčit, tak jak už se tu píše.
Robertodpovědět 
 Re: vklidu09:19:48 01.08.2011
Ahoj maty,
promiň, ale ten návrh jsi pochopil opravdu špatně. Tato ministerská varianta je zatím pouze "v ideové rovině", tudíž není v platnosti a pokud není v platnosti, tak se proti tomu nelze ani připojistit... No a z těchto důvodů tento produkt pojišťovny ani nenabízí.
To o čem mluvíš je pravděpodobně nejaká úrazová pojistka, která bude pravděpodobně poskytovat jakési bolestné, dál by se z ní dala uhradit třeba platba za stravu a lůžko, trvalé následky, smrt následkem úrazu atd. ale určitě z ní nebude možné hradit léčebné výlohy ve veřejném zdravotnickém zařízení.
Ahoj david kahoun.
david kahounodpovědět 
 Re: vklidu14:17:29 01.08.2011
No a co takovej ten pristup ze nikdo neplati statu zadny peniz by se o nej v pripade nemoci ci zraneni staral no a pak kdyz se neco stane tak to zaplati dotycnej ze svojeho? Kazdej by si delal se zdravickem co by uvazil a kdyby chtel vedsi jistotu platil by si nejakou komercni pojistovnu. Ale to je asi uplne mimo ze.
Filipoodpovědět 

  09:50:29 30.07.2011
Je to jen dukaz v jake krizi je financovani zdravotnictvi, Na jednu stranu pochopitelne, ale povazuju to za krajne nesystemove reseni.
hafodpovědět 
 Re: 15:31:24 30.07.2011
Nezbývá mi než reagovat. Ono je totiž docela těžké vymezit hranice.

Máš kratší nohu? Potřebuješ vyměnit kyčel? (Celoživotním napadáním na jednu nohu si dojebeš klouby.)
Zaplať!
Měl jsi nosit vhodné ortopedické pomůcky, měl jsi se naučit lépe chodit, neměl jsi vůbec chodit,...

Kouřil jsi!
Jo, jednou, když mi bylo deset.
Zaplať!
Kdo je kuřák? Ten co vykouří minimálně kolik? za den/týden/rok?
Jsi pasivní kuřák zaplať - měl jsi své kouřící rodiče vyhodit na ulici.

----------------------
NIKDO nemusí bejt tlustej, pokud mu na tom záleží. Jasně, obezita často má úplně jiný příčiny, než přežírání a málo pohybu - ovšem ty příčiny jsou taky zdravotní a dají se řešit (často jednodušejc) než ta životospráva.
----------------------

Hurá, konečně něco rozumného?!? A sedí to na mě. Vážím 130 kg. Jsem tlustý! Zaplať! Můžu si za to!
Jako tlustý jsem dostal cukrovku a proto si za to můžu, nebo jako hubený jsem dostal cukrovku (dědičná dispozice) a proto jsem tlustý? Totéž ... á porucha štítné žlázy... á potíže s cévním systémem... á potíže...

Opravdu by mě zajímalo, kde, kdo a jak chcete vymezit hranice.

Jediné co vím, že se (nejen) stát pokouší ze všech oveček udělat dojné krávy. Hledá další a další "geniální" způsoby jak z lidí vyrazit co nejvíce peněz.
Jak dlouho to potrvá?

Konec otázek.
Navíc to celé vnímám jako kokotinu. Lezení = adrenalinový sport? Jak pro koho. Pokud jsi třeba permanentní druholezec, tak by mě ta míra adrenalinu fakt zajímala.
Něco jiného je, když "to" člověk dělá poprvé, ale když to dělá furt?
Adrenalin překližkáře... ten můj je na překližce nulový.
Adrenalin parašutisty při tisícím seskoku... dá se říci rutina.

A úplně nejvíc mě baví časté zařazení potápění jako adrenalinového sportu - to je blbost - první pravidlo potápění je klid. ;-)

Takže o adrenalin (endorfin, dopamin, serotonin,...) nejde.
Lze říci, že jde o extrémní či nebezpečné sporty. A zde je to zase podivnost do nebes volající.
Pojišťovna: Jsi lezec? Jsi "extrémní", úchyl, tak zaplať.
Nikoho to neudivuje - tak se platí.
...Protože třeba v Americe je sportem číslo jedna z hlediska četnosti úrazů Basketbal (na druhém místě je cyklistika - žádnej "bajk", ale třeba úrazy při tahání kola do schodů) ;-) a to jsou typické extrémní nebezpečné a adrenalinové sporty.

Celé mi to přijde postavené na hlavičku.


howghodpovědět 
  Re: 17:34:58 31.07.2011
Vic jak 90% tlustejch to ma z toho, ze se totalne prezira a sedi doma na prdeli. Kazdopadne je to uplne jedno, zdravotni stav nasi spolecnosti je problem. Vydaje rostou, populace starne a je potreba s tim neco udelat.

Muzeme tu diskutovat, jak chceme. Bohuzel poskytnuti informaci, vzdelavani a pozitivni pristup nevede nikam. Vsichni vime jake velikej problem obezita, koureni, alkohol, drogy, ... jsou a staci se podivat kolem a zjistime, ze sme vlastne totalni dementi, co se denodene nicime.

Tak fakt nevim, ale bohuzel nevidim jinou moznost, jak neco zmenit, nez sahnout lidem do kapsy. Je to dost smutny, kurva drat.

novcusodpovědět 
   Re: 19:21:42 31.07.2011
Ekonomický úpadek naší společnosti není odvislý od rosotoucích nákladů, ale od množství rozkradených veřejných financí... I komouš věděl, že podporou sportu k lepší společnosti. Dneska to funguje všechno jinak, jediným záměrem moderního politika je ušetřit (vytáhnout z kapes obyčejných lidí) co nejvíc peněz a ty následně formou veřejných zakázek rozkrást. Platit víc za úrazy v jakémkoliv sportu je protispolečenská blbost...
Cidasodpovědět 
    Re: 14:48:18 01.08.2011
Naprostý souhlas.
Tomáš T.odpovědět 
    Re: 14:02:42 07.08.2011
Jo, to mas pravdu. Problem ale neni v tom, ze by si lidi meli priplacet nejaky pojisteni. Pokud to bude mit nejakej efekt, penize se utratej tam kde maj, klido si priplatim. Bohuzel to tak nebylo, neni a nikdy nebude a to ce se tady deje je jen odraz demence cely spolecnosti, nas vsech. Peace
novcusodpovědět 
   Re: 21:32:31 31.07.2011
Viděl jsi nějaký spot v TV na téma obezity? ČT TV na to zhola kašle. Sem tam nějaké spoty jak se má jezdit nebo třídit odpad na ČT2 v nejlevnější čas. Ale žádný výchovné klipy podporujicí slušné chování, zdravou výživu, pohyb na čerstvém vzduchu nic takového si nepamatuji. A přitom dostává od nás všech tolik peněz.
odpovědět 
   Re: 09:49:16 05.08.2011
ahoj! Jo civilizační stress znamená, že je to po zdravotní stránce s lidma obecně asi horší než to bývalo. (A někdy to chce přemáhání někam vyrazit za sportem). Mám v práci kolegu, který je o 10 let mladší, je mu 24 a ten sport coby býv. student Filosofické fakulty odmítá a podle mě z toho má navíc i dobrý pocit. Jede pivo a dovolenou tráví na zadku doma... otáza je jak na tom bude třeba v 60ti. Na druhou stranu příbuznej co žil zdravě dostal v 55 horší verzi roztroušený sklerozy a za 2 roky byl blbej konec. Znehybnění při stavu vědomí, nic moc. Samozřejmě by lidi měli žít rozumně a zákony by to měly zohledňovat a nám lezcům třeba za 5 let bezúrazovosti přispět něco na lezení. to by bylo fajn. V Americe je snad všechna zdravotní péče hrazená samotnými pacienty. Třeba bypass stával v ČR asi 500.000,- což si neodpovědný kuřák, nyní důchodce, nechá prakticky zaplatit z jiných peněz. takže zohlednění chování lidí by mělo být. David
Davidodpovědět 

 ...11:46:57 30.07.2011
Myslím že ty náklady na úrazy daleko převýší lepší zdraví díky sportu
Tomodpovědět 

 Krize13:16:37 30.07.2011
Tak tohle je ta pravá krize - Krize mezilidských vztahů - nic víc.
martinodpovědět 

 Nesmysl15:44:42 30.07.2011
Nejsem zdravotník ani nemám k dispozici statistiky, průzkumy apod., takže se jedná pouze o mé dojmy a úvahy, ale podle mého názoru je ten koncept vůči horozectví neobhajitelný:
1. Horolezectví je díky své rizikovosti vlasně velmi bezpečný sport. Předcházení úrazům je věnována poměrně rozsáhlá a propracovaná metodika.
2. Horolezectví je z hlediska nákladů zdravotní péče poměrně nízkonákladová záležitost. Když už se něco stane, tak vážnější případy končí ve velké většině smrtí, jen výjimečně nákladnou léčbou. A ostatní případy jsou "běžná chirurgie", příliš se nelíšící od péče (relativně levné) po úrazech utrpěných při "nerizikových" aktivitách.
3. Horolezci jako skupina budou asi v průměru v jasně lepším zdravotním stavu (a tedy během celého svého života méně nákladní pro zdravotní systém) než běžná, nepříliš sportující populace. I když i zde mohou být výjimky (např. "horolezec" - pijan a kuřák, který leze víc po klávesnici, a při jedné ze tří návštěv umělky se skoro zrakví).
Podle mně případní navrhovatelé toho nesmyslu neprokáží odůvodněnost takového postupu vůči horolezcům (a zřejmě i některým dalším "rizikovým" sportům). Pak by ten návrh (tedy už případně schválený zákon musel při ústavní stížnosti prohrát, protože přinejmenším porušuje zásadu rovnosti.
Vašekodpovědět 
 Re: Nesmysl17:20:57 30.07.2011
Pekne jsi to napsal. A ja pridavam, pokud by tzv. adrenalinove sporty mely mit vyssi naklady na zdravotni pojistky, no tak potom chceme jen idealni typ cloveka konzumenta - sedi doma a konzumuje a do Kauflandu jezdi zasadne autem s 12 airbagy, na dovolenou pak max. na hrady a zamky.A my vime kdo to chce?
Martas.odpovědět 
  Re: Nesmysl20:40:57 30.07.2011
Trefa!!! Lépe bych to nenapsal.
pavellezecodpovědět 
 Re: Nesmysl08:53:26 01.08.2011
Zanedbatelné náklady to zdaleka nejsou.

Co zásahy záchraky, lety vrtulníkem?
Co následná péče u úrazů v horách v zahraničí?
Co třeba invalidní důchody a následná péče o lidi s poraněnou páteří?
Invalida na vozíku nestojí státní zdravotní a sociální systém zrovna málo.

Sečtou-li se všechny zásahy a náklady kvůli adrenalinovým sportům (lezení, rafting, paragliding, atd.), tak je to docela dost.

Takže sorry, lžeš si do kapsy, protože jsi v postižené skupině a měl bys platit pojištění ....

Ano, motorkáři stojí víc a měli by do rizikové kategorie spadat taky, ale že nespadají, není argument, proč by neměli horolezci.

Je to rozumný návrh.

P.S. Lezu a týká se mě to taky a taky už jsem měl úraz z lezení a čerpal jsem bezplatnou péči. Přesto s tím souhlasím.
Prudičodpovědět 
  Re: Nesmysl10:30:14 01.08.2011
Souhlasím, že částky to jsou velice vysoké, ale nesouhlasím se "škatulkováním" pacientů. Věřím, že nikdy nikdo nevytvoří spravedlivou tabulku. Existují stovky a tisíce podobných "rizikových skupin", některé jsou vzájemně propojené (lezec s cukrovkou, co si dá občas cigáro a pivko) a dle mého názoru to prostě nelze vyčíslit, která by měla platit a kolik. Dále taky je nutné si uvědomit kolik lidí ročně se takhle vážně zraní... A za jakých okolností. Vem si děcka v létě o prázdninách - to jsou neřízený střely. Mají je rodiče radši zavřít doma aby si někde náhodou něco neudělaly, protože na připojištění jim v napjatém rodinném rozpočtu prostě nezbývají peníze? Toho se fakt nechci dočkat...
Finanční rezervy by se měly hledat zejména v předražených výběrových řízeních, v lékové politice aj. Ve zdravotnictví se ročně protočí neuvěřitelně miliard korun a mnohdy jich tam i mnoho zbytečně zmizí. Hledejme raději zdroje tam, kde mizí a ne v potlačování prevence. Ikdyž to nemůžu vyčíslit, tak věřím, že čím více populace bude sportovat, tím méně civilizačních onemocnění bude a tím méně bude čerpáno na jejich léčbu. A že léčba případných zranění bude nižší než léčba civilizačních onemocnění a jejich dalších následků.
Z naší strany bysme se měli zabezpečit např. pro případ trvalé invalidity třeba formou připojištění u Alpenvereinu. Za 420 kč ročně má pak člověk doživotní rentu 728 EURO měsíčně. S těmahle financema by snad už byl člověk soběstačnej a nebyl by tolik odkázán na pomoc od státu.
Zdraví david kahoun.
david kahounodpovědět 
   Re: Nesmysl09:59:07 05.08.2011
to plně souhlasím, určitě je zodpovědnější sportovat a stát to stojí zřejmě méně. Peníze protékají ve veřejných zakázkách a jsou to vyšší sumy. V Čechách funguje zdravotnické pojištění na základech solidarity, což platí pro Evropu celkově, a osvědčilo se to jako systém, který řeší situaci záchrany života u pacienta, který na to v reálu nemá. Chování lidí je jiná věc, ale hodně lidí si přivodí vážné úrazy vlastní nezodpovědností a ze sportu to není. takže sportu zdar :-)
Davidodpovědět 
  Re: Nesmysl11:49:15 01.08.2011
Promiň, ale tak trochu mícháš hrušky s jabkama:
a) Záchranné akce - v zahraniči v horách to nepřipojištění horolezci zaplatí; Jak často se u nás řeší tyto situace vrtulníkem? Ojedinělé případy na písku?
b) Léčení v zahraničí - v rámci EU reciproční + někde zaplatím spoluúčast; mimo EU - náležité cestovní pojištění nebo cáluješ sám.
c) Invalidní důchody nejdou z prostředků zdravotního pojištění, ale státní sociální péče - to by muselo být v tomto smyslu navrhováno i rizikové připojištění k sociálnímu pojištění.
Opakuji, až někdo prokazatelně doloží, že horolezci jako skupina jsou pro zdravotní systém zřetelně nákladnější než "nerizikoví", bude mít takový návrh smysl.
Btw: Jsem člen ČHS a OEAV, takže nějaké pojistky v rámci členství mám. Ale pokud se nepletu, tak u ČHS se týká jen svazových akcí. U Alpenveinu jde hlavně o náklady záchranných akcí. Připojištění pro následky úrazu tam nemám, protože jsem dospěl k názoru, že se nevyplatí (osobní názor).
Vašekodpovědět 
   Re: Nesmysl12:55:28 01.08.2011
ahoj vašku,
s mícháním hrušek a jablek jsi tímto bohužel začal právě ty:-(
a) nemluvil jsem o úhradách za pátrací a záchranné akce ale pouze o úhradách za léčbu ve veřejném zdravotnickém zařízení, tj. léčbu v nemocnici, tj. úhrada náročných operací, vyšetření, rentgeny, hospitalizace atd.
b) Právě že má být reciproční! My budeme léčeni v zahraničí bez rozdílu původu úrazu, ale u nás, v jediném státě EU, bude muset mít cizinec na nějaké sporty další speciální připojištění? Zajímavý obrázek o české republice. No a oblast mimo evropu nebyla předmětem článku a bylo by velice obtížné to srovnávat.
c) Na oblast sociálního zajištění po ukončení léčby jsem se nezaměřoval a nebylo to ani předmětem návrhu MZ, ani tohoto článku. Chtěl jsem jen zde v diskusi informovat o nějaké komerční cenově přijatelné variantě hmotného zabezpečení v případě trvalé invalidity. Třeba v jedné nejmenované pojišťovně mi něco podobného vyčíslili na 2000 Kč/měsíčně:-(
Zdraví a bezpečnej lez přeje DK;-)

david kahounodpovědět 
    Re: Nesmysl14:49:53 01.08.2011
Moje reakce byla na Prudiče. :-)
Vašekodpovědět 
     Re: Nesmysl21:52:12 01.08.2011
To už je bohužel argumentace nepodstatná, nořící se do detailů a jednotlivostí...

Invalidé potřebují krom sociálního zabezpečení i následnou péči a bylo to zmíněno.

Následná péče není jen o invalidy, ale vlastně i o všechny zraněné v zahraničí, neboť alpenverein se snaží odlifrovat nemocného do čech hned jak je to možné.

Vrtulníky létají, naposledy před týdnem na Kozelce, letěly dva, výsadek doktora, pak hasiče, pak převoz raněného na emergency, nemluvě o tom, že současně vyjela záložní sanitka, kdyby se vrtulníku nepodařilo dostat k raněnému ....
Vrtulník létá ke spadlým paraglidistům, horolezcům, raftařům, uvízlí jeskyňáři se hledají několik dní, prostě přiznejme si, naše zábava něco stojí. Jako každá, tahle je jen nebezpečnější a následky mohou být vážnější než ve fotbale.
Prudičodpovědět 
      Re: Nesmysl23:48:24 01.08.2011
Ano, ale tady se nikdo nebavi o nakladech na zachranu, ale az o naslednem leceni.
Zatimco zachrana horolezce ci jeskynare muze stat mnohonasobne vice nez prevoz zraneneho fotbalisty do nemocnice. Naklady na lecbu fotbalistu/horolezcu nemusi byt zrovna ve stejnem pomeru.
Myslim, ze vetsina zdejsich prispevatelu nema nic proti pojisteni na zachranu.
Apropo, kolik asi tak stoji nekolika mesicni leceni potrhanych vazu v koleni? A na kolik prijde zachrana lezce vrtulnikem v cechach?
Myslim, ze tu porad michame jabka a hrusky bez znalosti faktu.

Nakonec snad jen; sportem ku zdravi.
MYSSAKodpovědět 
      Re: Nesmysl06:43:06 02.08.2011
Mno, systém veřejnýho zdrav. poj. je ze svojí podstaty nespravedlivej, protože je solidární (a je to tak asi správně). Zdravý doplácej na nemocný, bohatí doplácej na chudý. Proč se tedy pozastavovat nad jednou další dílčí méně významnou nespravedlností, že líný doplácej na sportovce? Protože línejch je většina a tu je třeba opít rohlíkem. Na návrhu, kterej by šel proti většině (starý budou platit víc, všichni budou platit stejně apod.) nikdo politický body nezíská, na týhle kokotině nakonec taky ne, ale chápu, že to někoho může napadnout.
honzaodpovědět 
       Re: Nesmysl14:11:55 02.08.2011
Honzo, přesně.
Kuba Turekodpovědět 
        Re: Nesmysl02:02:08 08.08.2011
nenene, já jsem přesně pro opak, sportovci doplácí na líné a tlusté. za co se dnes nejvíc platí? co je nejčastější? kardiovaskulární onemocnění, cukrovka-to je léčba na léta za spoustu prachů a z čeho to je? z přežírání a nedostatku pohybu(krom cukr. I, ale těch je podstatně méně), viz. učebnice patofyziologie. a kolik je tlustejch? strašně moc, proč se asi mluví o pandemii obezity? cca. polovina dospělé populace má nadváhu, nebo rovnou obezitu a zároveň je pro ně vyjít pár pater již značně namáhavé. já jsem pro, aby každý, kdo má nadváhu, či obezitu, která není způsobena jiným onemocněním(to se dá celkem snadno změřit a hlavně odfiltrovat obezitu sekundární na rozdíl od všech těch: občas pivko, cigárko, bůček, přeskok věže) platí jako mourovatej! a bude!
jpodpovědět 

 ...17:15:35 30.07.2011
Že Vás to baví lidi:) Pořád bejt naštvaný a neustále někomu a na něco nadávat. Tendle tah stejně jako zpoplatnění obezity atd. jsou jen další tahy poslanecké sněmovny jak z lidí tahat peníze a tím to končí, nemá to žádný význam ohledně pokladny nebo čehokoliv jiného. Takže je naprosto zbytečné se tu hádat, kdo tu koho stojí víc peněz, peníze tu stojí maximálně díry v české ekonomice, kterou spravují ti nejvyšší. Bez těch děr by nikdo řešit obezitu, kuřáky a extrémní sporty nebude muset.
Jen nebojte až vám zpoplatní to, že koukáte do monitoru na počítači nebo koukáte na televizy, protože Vám to kazí oči:)
Člověk by se měl přeci narodit, makat od 6 od rána do 10 do večera, žrát hlínu a vodu z louže a pak chcípnout. To mu stačí ne ?:)
Prasopesodpovědět 
 Re: ...17:23:35 30.07.2011
Ty budes asi opravdovy prasopes, kdyz diskutery tak nesmyslne a sproste urazis, ale sam jako by jsi byl vyjimkou..byt sam pises snad jeste horsi blitky.
Martas.odpovědět 
  Re: ...17:32:40 30.07.2011
a v čem že se to pane pletu ?.)
Prasopesodpovědět 
 Re: ...00:42:09 31.07.2011
ten koment vymazal automat nebo se nad ním někdo fundovaně zamýšlel? už mě ta mazací praxe v diskuzích kdekoli na netu začíná štvát. a tady na lezci bych to teda nečekal to je hnus ...
bidloodpovědět 
  Re: ...11:18:34 31.07.2011
estli to byl nekdo jiny nez automat je to stupidni jelikoz jsem, co se sprostych hlasek tyce, zkopiroval jen vetsinu co byla nademnou :) Ale tak je to jedno beztak tydle politicke diskuze a psychoblaboly jsou jen tak mozna pro vecerni sezeni u piva :)

Jdem radsi lezt .p
prasopesodpovědět 
  Re: ...11:30:41 31.07.2011
Já jen neměl čas vyhodit ty vulgarity, tak jsem to jen zablokoval, ted jsem vymázl vulgární slova a opět to zviditelnil. Buďte nad věcí a nenechte zlost cloumat vaším majestátem.
 jirkasodpovědět 
   Re: ...14:55:03 31.07.2011
to je ten problém, já nikomu nenadával:))) já jen kopíroval nadávky nahoře a naopak sem říkal proč být pořád nasratý a někomu nadávat :D ale to je fuk .)
Praospesodpovědět 
   Re: ...15:33:24 31.07.2011
vulgarismy jsou všude, proč by nemohly být tady? dokonce jsem četl povzdech jednoho novináře nad nějakým textovým editorem,od MS že kurvy a piče označuje vlnovkou a že je to špatně a že máme bránit naši českou jazykovou čistotu a specifika,a že je to koření někdy suchopárného textu. navíc to mazání zavání cenzurou... koukám taky tam mám vlnovky, to sou věci, vlnovka pod pičou... a, už sem na to přišel , když napíšu pražsky píča tak vlnovka zmizne, do piče další diskriminace...
bidloodpovědět 
    Re: ...17:31:31 31.07.2011
Není nad zasvěcené komentáře :-) Ta vlnovka znemaná pouze a jen to, že tvůj Word nemá tohle slovo ve slovníku. Když si ho tam přidáš, vlnovka zmizne.
Petr Jandíkodpovědět 
     Re: ...19:36:39 31.07.2011
... to byl pokus o fór. prší, srůstám pomalu ,tak diskuze na lezci je milá kratochvíle,dík za ni
bidloodpovědět 

 co dodat20:06:10 30.07.2011
v tomhle state se proste bude zdimat kazdy, komu jeste neco po zaplaceni dani zbylo. Vubec me to neprekvapuje. Kazdopadne jestli vypustej takovyhle blabol, tak uz maji neco pripraveno a stoji za to proti tomu bojovat. Zajimalo by me, jakou formou boje proti vladni stupidite zvolit.
grednodpovědět 

 ani mě to nepřekvapuje20:37:35 30.07.2011
Výborně!!! Mládež bude posedávat doma na prdeli nebo se upíjet do němoty na schodech k supermarketu. Lezení je adrenalinový sport- o tom není pochyb, ale také je to prostředek k poznávání sama sebe, posouvání svých možností a v neposlední řadě klíč k objevování krás přírody. Pokud si tyhle dveře zavřeme bude náš život už jen čekáním na jeho konec (aspoň tedy v mém případě)!!! Zahoďme kola, lyže, snowboardy, lana atd. a pojďme všichni do putyky zkoušet co snesou naše játra (na ministerstvu budou určitě rádi, že ušetří).
pavellezecodpovědět 
 Re: ani mě to nepřekvapuje19:08:08 31.07.2011
to je presne to co po nas nase super moderni a svobodna spolecnost chce! chodit kazdej den do prace, produkovat a konzumovat. a lezci? se sem moc nehodej!
novcusodpovědět 

 Je to trošku složitější21:22:34 30.07.2011
Je to zneužití pohledu tupého stáda ovcí na nás. Stejně jako to bylo u nesmyslu s mýtem, solárními panely atd. Sanží se tím zamaskovat skutečné problémy.
Stát by si měl uvědomit co mu kdo dává a co mu kdo bere. Lezení je přece výborna průprava do života co se týče bezpečnosti a pohybu ve výškách. Nebyli to právě lezci kdo stál u zrodu norem pro vybavení na výškové práce?
Nejdříve musí stát trošku makat - dělá dost pro propagaci bezpečnosti u všech sportů? Výuka první pomoci? Stačí se podívat kolik bláznu se motá mezi kamiony, přitom pár metrů vedle je nádherná cyklostezka. Tohle třeba vůbec nikdo neřeší.
Michalodpovědět 

 nesmyslnej nápad22:21:55 30.07.2011
Celej ten nápad je nesmysl a je to smutnej důkaz toho, že spousta úředníků nemá nic pořádnýho na práci a tak vymejšlej kraviny.
Myšlenka, že ti, kteří se ke svýmu zdraví chovají špatně (kouří, přežíraj se, držej nasmyslný diety nebo třeba riskujou), by měli platit o něco víc, než ti zodpovědní není špatná, ale nesmí to řešit úředníci na ministerstvu, protože ti z toho vždycky udělají podobnej paskvil.
Kdyby zdravotní pojištění bylo doopravdy pojištění a pojišťovny byly něco víc než rozdělovny peněz a mohly si konkurovat, tak by se problém vyřešil sám.
Jedna pojišťovna by třeba nabídla slevu za to, že nekouříš, nebo nelezeš, jiná by třeba za příplatek nabídla lepší šrouby na zlámaný kosti a ty lepší by mohly třeba za každou vylezenou cestu, na který se nerozbiješ, dávat bod a za 100 bodů novej blembák, nebo preso :)
V některých zemích to takhle nějak funguje a funguje to dobře a ještě k tomu tam mívají na úřadech míň exotů
pavelkodpovědět 
 Re: nesmyslnej nápad01:31:26 01.08.2011
Dovedu si predstavit, jak skvele by v takove zemi jako je CR fungovalo dokazovani ze clovek nekouri/nepije/neleze/... Bud by to byla jen zalezitost cestneho prohlaseni, a tudiz by to kazdy cechacek pekne vyplnil tak jak by bylo pro nej financne vyhodne bez ohledu na realitu, nebo by kazdy pojistenec musel mit 24 hodin denne za sebou spiona z pojistovny, coz by v dusledku pojisteni jiste nezlevnilo :)
jikosodpovědět 

 Hon na ..................22:29:57 30.07.2011
Hlavně nechápu jednu věc. Kdyby tu měli co se týče zvýšených plateb do zdrav. pojiš. "vyřešeny" všechny feťáky, alkoholiky, potažmo i jiné lidi, kteří si vědomě, cíleně a bez jiného cílu, v podstatě systematicky ničí své zdraví, tak bych potom řekl ANO, další na řadě jsou možná lezci, kteří se /byť velmi sporadicky/ vystavují většímu riziku poškození zdraví než normální populace, ale takhle je to populistické plácnutí do vody, bez jakéhokoliv smyslu. 
M. odpovědět 
 Re: Hon na ..................21:23:37 31.07.2011
Naprosto souhlasim s jednim z vyse uvedenych prispevku,venovanych statistice. Ze siroke skupiny leZcu neznam snad jedineho, ktery by trpel vaznejsimi trvalymi nasledky urazu zpusobenych lezenim, ci kteri podstoupili operaci jako nasledek lezeckeho urazu. Oproti tomu znam jen hrstku amaterskych fotbalistu, kteri temer vsichni prodelali operaci krizovych kolenich vazu, nekteri na obou nohach.Ja sam lezu asi 17 let dost intenzivne a nejvaznejsi uraz jsem utrpel jak jinak nez pri fotbale. V nasem oddile nejake zlomeniny byly, ale kdyz slo 2x o zivot, tak to bylo kolo na ceste a chyba na strane ridice. Smrt nepocitam, ta neni nijak extra nakladna na system zdravotnictvi. Z toho mi vyplyva,ze je blbost vychazet z teorie o rizikovosti sportu, ale ciste ze statistiky pricin urazu jako takoveho. Docela by me to zajimalo.
O.odpovědět 
  Re: Hon na ..................21:40:45 31.07.2011
To je taky celkem dobrý argument, kdybychom se podívali na statistiky, kolik peněz "proteklo" na operace kolen fotbalistů a kolik stály operace těžce zraněných lezců, tak bychom se divili, dovolím si odhadovat, že lezci jsou na tom o pár nul v řádech číslovek lépe.
M.odpovědět 
   Re: Hon na ..................09:21:51 11.08.2011
Týká se to i tenisu a některých dalších prestižních sportů, ale ty mají neprůstřelné loby. Navíc já čekal 2 měsíce na ortopeda, když jsem 3 dny nespal tak jsem zkoušel simulovat na úrazovým. Ale znáte to, otevřete dveře ordinace a nebolí to, nic vám neporadí, jdete domů a zas to bolí jak čert. Kdybych potřeboval operaci další měsíce. Kamarád co dělá tenis zavolá doktorovi a o víkend jde pod kudlu i když to není milionář:)
odpovědět 

 dolámaný hnáty07:42:07 01.08.2011
Děsím se jak se budu s dolámanejma hnátama svlíkat ze sedáku a plazit se zpod skály na značenou cestičku. A když se nedoplazím tak mě ještě zašijou za pojišťovací podvod ve stádiu pokusu.
honzaodpovědět 

 Drobné upřesnění záměru článku09:48:30 01.08.2011
Velevážené lezectvo, koukám jaká se tu taky rozhořela velká debata o dalších rizikových skupinách. Chtěl bych jen podotknout že to určitě nebylo účelem článku:-( Zdraví každého ovlivňuje nespočet faktorů, některé více, některé méně, některé ovlivníme, některé nikoliv... To se určitě nedá dát do tabulek a nějak vypočítat. V tom článku jsem hlavně poukázat na to, že všichni máme STEJNÉ povinnosti při úhradě zdravotního pojištění a tak bysme přece měli mít všichni i STEJNÉ práva a možnosti jak zdravotního pojištění čerpat. A začínat takto finančně postihovat právě (a pouze) sportovně založené lidi je, v porovnání s ostatními "rizikovými skupinami", opravdu velkým krokem zpět. O takový evropský primát zrovna nestojím:-/
Ale i způsob úhrady připojištění je pro mně přinejmenším diskutabilní. Ikdyž to dělám nerad, tak zkusím trochu spekulovat. Z původního článku na idnes.cz jsem to pochopil tak, že by se člověk musel připojistit u komerční zdravotní pojišťovny a nikoliv formou jakési vyšší sazby veřejného zdravotního pojištění. Peníze by tedy šly pouze do komerční pojišťovny a nikoliv do veřejného zdravotního pojištění. V případě pojistné události by se tedy úhrada provedla přes tuto pojišťovnu. Ale co je komerční pojištění? Je to normální produkt, který musí tvořit zisk. A ten by v tomto případě končil v poměrně nemravně placeném odvětví, jaké pojišťovnictví beze sporu je. Takže ve finále by ten objem financí, který by musel být vybrán, by musel být ještě o něco vyšší než vyplacené léčebné úhrady. Neplatili bychom tedy "pouze" léčebné výlohy, ale ještě navíc i vysoce nadprůměrné platy v pojišťovnictví:-( A to nemluvím o pojišťovnických právních kličkách (viz. záplava není povoděň apod.) a případných pojistných omezeních. Třeba budeme v budoucnu moci lézt pouze na cestách, kde bude muset být minimálně každé 2 metry borhák a nikoliv "nebezpečně" po vlastním:-)
Celý ten návrh je dle mého názoru prostě z principu špatně. Účelem článku bylo hlavně upozornit na toto případné riziko nutnosti připojištění, rozvířit o tom debatu a získat čas, prostředky a personální kontakty na to, abychom mohli této případné hrozbě v budoucnu účinně čelit.
Hore zdar a konzumu zmar;-)! Zdraví david kahoun.
david kahounodpovědět 
 Re: Drobné upřesnění záměru článku16:42:06 01.08.2011
Ja spis technickou. Chtit neco od MZd je totalni kravina. Z tohodle baraku se nedaj vydolovat odpovedi na mnohem banalnejsi a "dulezitejsi" otazky, na tento dotaz odpoved nidy nedostanes. MZd v nynejsi personalnim obsazeni vedeni je parta nekompetentnich kecalu.
Vachodpovědět 
 Re: Drobné upřesnění záměru článku20:33:20 01.08.2011
To si vazne myslis, ze komercni zdravotni pojisteni je kvuli zisku, zatimco na povinnem zdravotnim pojisteni se nesnazi nekdo vyrejzovat? Osobne mam pocit, ze ve statni sprave je mnohem vetsi bordel nez v komercnich pojistovnach. Navic u komercni pojistovny si nehrajou na to, ze jim jde o tve blaho, proste nabizi urcitou sluzbu za urcitou cenu. Samozrejme take zkousi ruzne figle, ale nemam u toho takovy pocit bezmocnosti, jako kdyz jednam se statnim urednikem. Firma se da zmenit, v pripade statu to je slozitejsi.
jx zeroodpovědět 
 Re: Drobné upřesnění záměru článku13:21:51 05.08.2011
podařilo se mi v jedné knize najít statistiku, ve ktré se tvrdí, že úmrtnost(tedy i zranění) na milion obyvatel, je o něco větší při osobním automobilismu, než při výkonu horolezectví, tím je tato otázka pro mne uzavřena.
v okamžiku, kdy v tomto státě budu muset připlácet zdravotní pojištění kvůli lezení a řidiči ne, beru pušku a jdu střílet politiky a řidiče:)
ovšem to se nikdy nestane, právě proto, že tento izolovaný návrh je dle mne naprosto neprůchodný(kvůli výše uvedenému) a myslím, že i neústavní...
pjodpovědět 
  Re: Drobné upřesnění záměru článku16:19:05 05.08.2011
Verit jen statistikam ktere si clovek sam zfixloval.
Byl srovnavan 1 milion ridicu s jednim milionem lezcu? nebo byl zpracovan vzorek prumerne populace o velikosti 1M (obsahujici X ridicu a Y lezcu - -X >>Y )?
Jinac teda kdyby se skutecne bral ohled na to kolik lidi se zabije/zmrzaci na silnicich, svet by vypadal ponekud jinak. To vsak nelze dopustit protoze bez dopravy neni ekonomika..a bez spalovacich motoru se neprodava ropa.
TOAodpovědět 
   Re: Drobné upřesnění záměru článku01:38:51 08.08.2011
nad tím jsem taky přemýšlel, ale neb se to nedalo dohledat, hezky jsem to zamlčel a doufal, že to bylo na milion horolezců a milion motoristů:)
a i kdyby ne, tak v absolutních číslech motoristé stejně stojí víc a navic, kazí vzduch, krajinu a tloustnou:)))

a vůbec ta ropa je kořen všeho zla, lidi jezdí autem úplně zbytečně(do práce, nebo na skály), kvůli ní se vozí žrádlo a kdejaký kraviny přes půl světa(hlavně z číny, že jo), pročež upadá místní zemědělství, průmysl, přesun rizikových výrob, tam kde to nevadí-dá se to prostě levně dovézt, ne, no prostě zvrácenost, ruší se romantická železnice, krájí krajina dálnicemi, zastavují pole překladištěmi, další konsekvence neb si každý domyslí sám, dle libosti, ale je toho fakt moc.
(to já jen, že tady někdo tahá tu ropu)

zpět ke zdraví:
přijdou doby, kdy budeme platit plnou péči, protože máme angínku, neb jsme nebyli dostatečně oblečeni?
pjodpovědět 
    Re: Drobné upřesnění záměru článku13:24:38 09.08.2011
I kdyz neznam zdroj, nic jsem necet, tak to odhadem budem per milion lezcu a taktez milion inverznich ridicu. Staci si vzit statistiku umrti. Lezci: par kousku na par tisicu, ridicu: nekolik set na par milionu , oboji per year. Kdybychom brali jen sportovni lezeni, nebo pricetli zalavinovany skilapinisty k lyzarum, tak to vyjde mozna i bezpecneji nez ty auta. Na lezeckym zajezde se obvykle nejvic vybojim v aute cestou zpatky, vo tom zadna.
lacusakodpovědět 
     Re: Drobné upřesnění záměru článku22:52:01 10.08.2011
v cesku milion lezcu...? sakrys, to sme teda velmoc..
odpovědět 

 vzrušování12:11:13 01.08.2011
Vážení, nevím proč se vzrušujete. Při dnešním trendu našich vlád stejně bude velmi brzy lepší bejt mrtvej než živej. Takže k čemu pak ta celá diskuse....
Honzaodpovědět 
 Re: vzrušování10:28:18 05.08.2011
To se ti povedlo :-) Lidi se maj ve srovnání kvality života - co se hmotné stránky týče - líp, než třeba před sto lety. Ženský můžou volit, bojuje se za práva zvířat... teď jsem ztratil nit. Takže to celkem jde, až na nějaký detaily. A zrovna horolezci bývaj pohodáři. David
Davidodpovědět 
  Re: vzrušování11:11:08 23.08.2011
Nojo. Ale jenom do tý doby, než začnou mít starosti a problémy s doktory, pojišťovnami a příp. následujícími soudy. Někteří vědí svý....
Honzaodpovědět 

 Nejenom v Čechách13:55:18 01.08.2011
Takové nápady s rodí v hlavách zodpovědných nejen v ČR. V Rakousku, zde již dloho bydlím, je často na přetřesu lyžování. Schovávám jeden výtisk novin Hospodářské komory, kde jsou pěkně za sebou následující články:
Str. 6 nahoře- Pracující by měli více sportovat, aby podávali lepší pracovní výkony. Zejména vhodné je alpské lyžování.
Str. 6 dole- Zdravotní pojišťovna úpí nad vysokými výlohami v souvislosti s nesvědomitými občany, kteří se zraňují při alpském lyžování.
Str. 9 - Podnikatelé jsou v neustálých potížích, protože zaměstnaci se zraňují při alpském lyžování a pak chybí v pracovním procesu.
Str.10 - Občané se nevěnují alpskému lyžování, nekupují lyže a jinou výstroj. Neutrácejí za vleky a přenocování a to je velkou chybou, protože pak jde rakouské hospodářství zugrunde.
Tak si něco vyberte
pašíkodpovědět 
 Re: Nejenom v Čechách16:48:03 01.08.2011
:)), jee to sice sranda, bohuzel tvorove jez si volime nebudou asi o mnoho moudrejsi nez novinari zeme rakouske.
l.odpovědět 
  Re: Nejenom v Čechách17:17:09 01.08.2011
To asi nebude věcí novinářů. To spíš vypadlo z různých úřadů. Novináři to jenom vydali jako zprávy, že to někdo říká. Moc bych za to nedal, že to tak udělali trochu schválně.
Kuba Turekodpovědět 
 Re: Nejenom v Čechách16:50:13 01.08.2011
to je fakt v jendech novinach? nejak se mi nechce verit...
jeste jednou l.odpovědět 
  Re: Nejenom v Čechách20:32:26 05.08.2011
Nejedná se o normální noviny, nýbrž o zpravodaj ve formě novin, který rozesílá Rakouská hospodářská komora svým členům každých 14 dní s různými informacemi.
Schovávám ještě jiný výtisk se třemi za sebou jdoucími články:
1) Pracující mají být flexibilní a odstěhovat se za prací kamkoli v EU.
2) Pracující mají chápat, že stát nemůže všechno a mají se starat o své staré rodiče a příbuzné.
3) Starým rodičům o které se pracující starají to nejlépe svědčí tam, kde celý život žili.
Tak vezmi práci v Dortmundu a dojížděj denně za rodiči do Vídně.
Ten první článek psal pan Pacher, zvolený předseda HK a významný politik Lidové strany (ÖVP), autory dalších neznám.
Pašíkodpovědět 
   Re: Nejenom v Čechách14:48:53 06.08.2011
To jsou zase keci.Před parrr lety vyšla tabulka jak se chovají lezci z různých narodu.No a Češi s 20 marky vydrží tři mesice a Ještě jim zbyde na nove lano.Tady rvete , ze mate platím něco navíc.Lezevke oblasti jsou bez vstupu po celem světe,spite kde se dá ...a stejně z vás 60%není pojisteno.A pak se zdraží pojistka a všichni jsou z toho na větvi jaka je to nespravedlnost.
odpovědět 
    Re: Nejenom v Čechách16:23:16 06.08.2011
ano, kecy..ale krasne potvrzujici ze vsechny vymozenosti socialniho statu se okamzite dostanou do kategorie nezadatelnych prav a kdyz na ne nekdo sahne, spusti vsichni hroznej rev. A taky ze Cesi opravdu zijou jen ve sve zahradce.
odpovědět 
     Re: Nejenom v Čechách06:47:56 08.08.2011
Ano, veřejné zdravotní pojištění je vymoženost sociálního státu. A nastavit složitý pravidla ve kterejch se nikdo nevyzná a ty pak ještě utopit ve výjimkách výjimek - to je zase vedlejší účinek sociálního státu.

Někdo se snad chystá zrušit veřejné zdravotní pojištění? Nebo o jakém výdobytku sociálního státu jde řeč?
honzaodpovědět 
      Re: Nejenom v Čechách09:50:11 08.08.2011
Listina základních práv a svobod:
Článek 31
Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.

Dál není o čem diskutovat a jakýkoli zákon, který by toto omezil ( je jasné, že takový návrh nikdy nemůže projít ), by ústavní soud smetl ze stolu.
odpovědět 
       Re: Nejenom v Čechách22:53:52 10.08.2011
dyt rikam, ..ve svy zahradce.
odpovědět 

 Blbákov!!20:42:51 07.08.2011
Adrenalinové sporty jsou pouze vrcholem ledovce  a náklady na jejich léčbu jsou ve srovnání s úrazy např. při fotbalu celkově nesrovnatelně nižší. Takže pokud budem platit za úraz mi lezci, ať tedy platí i všichni co si občas kopnou do míče. Jinak děkui autorovi za pěkný postřeh a časnou agitačku. Filous
Filousodpovědět 
 Re: Blbákov!!12:53:19 09.08.2011
Zapomel si treba na cyklisty, to je statisticky i prakticky daleko nebezpecnejsi sport,nez sportovni lezeni.Takze vsichni kdo jezdi obcas na kole, zejmena v mestech by si meli priplatit taky... no neni to na hlavu?! :D
Misakodpovědět 
  Re: Blbákov!!22:40:32 10.08.2011
Kdysi jsem viděl nějakou tabulku nebezpečnosti sportů.K mému překvapení tam byla gymnastika.Prostě pády z hrazdy,kladiny apod.Budou Sokolové patřit do adrenalinové skupiny? Kupodivu parašutismus v tabulce nebyl vůbec.A co jiné volnočasové aktivity?Konkrétně chalupaření,zahrádkářství. Při mém dubnovém pobytu na chirurgii tam zástupce těchto komunit vozili pomalu jak v MASHi .Cirkulárka prsty na ruce,sekačka prsty na noze,starý žebřík žebra.
romproodpovědět 

 :)13:49:03 26.08.2011
Zdar, určitě jsem nečetl to kilometrové vlákno,ale stačily mi první dva příspěvky.
Můj názor je takový, že kdo ještě dnes ve skrytu duše věří a doufá v nějakou pomoc státu pokud se dostane do nouze ( zdravotní, hmotná ) je na omylu. Státu ty prachy dojdou a čím dřív se na to připravíme ( pomocí soukromých pojištění atd ) tím líp to ustojíme.
Pic. Ať to leze :)
 Honzaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Grotta Areounauta
?,
 Databáze cest:
Všechny cesty (138929)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Fox 6a Val Trompia
GIP 6b Val Trompia
Gocce Di Stress 6a+ Val Trompia
Lovero 5b Vall Dell´Opol
Pisogne 5c Vall Dell´Opol
Nově komentované:
Madla Lásky 9+/10- Tetínské Skály
Prvomájová 6+ Svatý Jan
Železná Plotna V Tisá - Bürschlické Stěny
Prvomájová 6+ Svatý Jan
Válečníkův Skalp 7- Lom V Doubí

 Nově v diskusi:
dojišťování na chrámovkách? | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: Parkování Lom Kobyla | Re: Bergell- dotaz na znalce | Parkování Lom Kobyla | Bergell- dotaz na znalce | odrazy | Re: dětský lezení | Re: dětský lezení |

 Nové komentáře:
Re: příroda | Klára | Re: příroda | příroda | Ke komentářům | Ke komentářům | Re: Hele kouřo | Re: IQ lezců | Re: Smích | Re: Hele kouřo |

 Kde to vře:
V Doksech u Kladna někdo narafičil do chytů skleněné střepy (76)
Vzdělávání (57)
Mezinárodní MČR a finále Rock Point ČP v boulderingu 2019 (26)
Nečekaná výprava na švýcarské Sušky alias Gastlosen (23)
Dať do toho všetko (23)
Escaper (21)
Nový průvodce Jižní Moravy (11)
Nové povolení lezení pro Srbsko a okolí v Českém krasu (10)
Mistrovství ČR do 14 let + kategorie B v lezení na obtížnost (9)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 34 (7)

 Nově v inzerci:
Mikina Montura vel. M | Lezečky Scarpa Furia vel. 39 NOVÉ | La Sportiva Spantik | Telekomunikace | České Budějovice lezení | Ženská na lezení... | Prodám různé druhy karabin | Statická a dynamická lana | Scarpa Laser | Icebreaker Hyperia Lite |

 Anketa:
Máte enviromentální smutek?
 Nikdy 
 1098 
 Vyjímečně 
 925 
 Občas 
 1080 
 Často 
 1067 
 Imrvére 
 1060 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.