LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jedu, šlapu na ty nohy!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
Zrušeno MČR v lezení na rychlost (05.12)
MMČR v drytoolingu (12.12)
ČP U14 v lezení na obtížnost (12.12)

Žebříček
Cesty:
50.Pelíšek 9954
51.Kotrbová 9904
52.Svoboda 9884
Bouldry:
50.Jurečka 9003
51.Roubíček 8900
52.Stadtherr 8778
Hory:
7.Podráský 5476
8.Švihálek 5227
9.Ondrášek 4908

Výsledky
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)

Deníčky
5065 lezců
872148 cest
Nové přelezy:
Prymula 7C
Katz 7c
Pomerančov 8B
The Wave 8B/8B+
Happy Todd 7c+
Lihová Sle 7C
Inal Bien 8a
Y A Pas De 8a
Monkey Bus 8A
Armáda Spá 8A

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

San Luis Valley

Colorado

Seskupení malebných minikaňonů, skalních věží, věžiček a mostů na západním okraji San Luis Valley patří vedle oblastí Boulder Area, Riffle Canyon a Shelf Road k nejpopulárnějším a nejlepším oblastem sportovního lezení v Coloradu.

Obrovské údolí San Luis Valley nacházející se na jihu Colorada je z východu ohraničeno výběžkem Skalistých hor - impozantním pohořím Sangre de Cristo Range, které v celé své délce přesahuje čtyřkilometrovou hranici nadmořské výšky.


Zleva Kit Carson's Peak, Creston Peak, Creston Needle, Humboldt Peak


Nacházejí se zde jedny z nejznámějších kopců Skalistých hor, jako jsou Blanca Peak (4372 mnm), Creston Peak (4357 mnm), Kit Carson´s Peak (4317 mnm) a především Creston Needle (4327 mnm) se slavnou cestou Ellingwood Arete 5.7 (Roper, Steck: Fifty Classic Climbs of North America).


Břeh slaného jezera San Luis Lake, v pozadí horský masív Blanca Peak


Na severu je údolí ohraničeno pohořím Sawatche Range a jeho kopci Mt. Shavano (4337 mnm) a Mt. Antero  (4349 mnm).


Obrovská pláň San Luis Valley, v pozadí Sawatche Range na severu údolí, zleva Mt. Shavano, Mt. Antero


Na západním okraji polehávají třítisícové kopce parku Rio Grande National Forest. Údolí, které je široké zhruba 80 km a dlouhé tak 160 km, přechází na jihu do polopouští Nového Mexika. Celá pláň je poseta pelyňkem, bramborovými poli, kaktusy, sukulenty, polorozpadlými farmami, zapadlými dírami s mexickýma pajzlama a do toho všeho často fouká silný vítr, který ze západu nese písek směrem k Sangre de Cristo Range. Písek se hromadí na úpatí tohoto pohoří a vytváří zde opravdovou písečnou minipoušť  Great Sand Dunes.


Great Sand Dunes od jihu, v pozadí Sangre de Cristo Range


Můžete tu prý potkat i stádo bizonů nebo smečku kojotů, kteří tu celou noc vyjí jak pominutí. Jako ukázku neuvěřitelně ležérního způsobu hospodaření zdejších lidí lze shlédnout za 6 babek na dospělého aligátoří farmu. Reklamy na ni, které potkáte podél cest, vypadají honosně (i na netu), ale výsledek by byl raritou i v Rumunsku. Bohužel se mně nepodařilo zachytit úchvatnou atmosféru tohoto podniku páchnoucího shnilýma rybama; takže je tu jen fotka aligátorů.


Aligátoři čekající na dávku shnilých ryb


Jinak jsou okolní kopce rájem skálolezců (Penitente Canyon, The Rock Garden, Witches Canyon, Penis Rock, Shaw Springs, SideWinder Canyon, La Garita Wall), horolezců (Crestons), ‚bikerů', jeep ‚driverů' a dalších adrenalinových úchyláků.

Penitente CanyonNefalšovaná tufová skalní zahrádka se nachází na západním okraji San Luis Valley nedaleko vesničky La Garita.


Pohled na Penitente Canyon z vrcholku bezejmenné věžičky po dolezu lahůdkové spáry Loony Tunes 5.10b/c


V těsném sousedství leží další pohádková skalní zahrádečka s příhodným názvem The Rock Garden. V kopcích na jihozápad je pak schovaný Witches Canyon s padesátkou cest. V Penitente Canyonu najdete zhruba dvě stovky krátkých až dvacetimetrových cest, které jsou většinou perfektně osazeny nýty s rozumnou hustotou. V převážné většině se jedná o nádherné stěnové lezení po dírkách, dírách (huecos) a kapsách v pevném červenohnědém tufu o obtížnosti 5.2 až 5.13c, většinou však 5.11 až 5.12. Doporučené cesty: Bullet the Blue Sky 5.12 c/d, Tanks for the Hueco 5.10d, Captain America 5.10a, Not My Cross to Bear 5.11a/b, Dumping Huecos 5.11, Persephone 5.11b. Většina těchto vyhlášených prásků se nachází v okolí Virgin Wall.


Impozantní hranou vede patrně nejznámější cesta v kaňonu Bullet the Blue Sky 5.12c/d


Nyní si dovolím obtěžovat malou chvilkou historie: kaňon dostal jméno podle náboženské skupiny Společenství Bratrů Kajícníků ('The Societies of Los Hermanos Penitentes'), zbožných katolíků, kteří sem na začátku 19.století přišli hledat lepší spojení s Bohem. Jeden z nich se zřejmě spojil, nelenil a Pannu Marii namaloval na zeď, která se nyní jmenuje Virgin Wall. Zjevně bohapustý prvolezec a autor mnoha zdejších cest Bob D´Antonio pojmenoval cestu vedoucí těsně vedle malby A Virgin No More 5.12 c/d.


Virgin Wall, vpravo po huecos vede A Virgin No More 5.12 c/d, vlevo Los Hermanos de La Penitente 5.12c s variantou Morada 5.12a/b


Na konci kaňonu stezka odbočuje k The Rock Garden. Cesta mezi oběma oblastmi trvá pěšky půl hodiny. Pozor na chřestýše a škorpióny, my jsme sice žádné neviděli, ale prý tu zaručeně jsou!

The Rock GardenTufová skalní oblástka ležící nedaleko známější, výše popsané oblasti Penitente Canyon na západním okraji San Luis Valley u vesnice La Garita.


Ústí kaňonu The Rock Garden


Je zde stovka těžkých technických cest zajištěných nýty. Jedná se o parádní stěnové lezení obtížnosti 5.6 až 5.13b. Leze se po dírách (huecos) všech velikostí a tvarů v kolmých stěnách. Doporučené cesty: The Terror 5.11c, Rude Mood  5.12a, Organic Gardening 5.11a, A Sort of Homecoming 5.13a, The Bottom Line 5.10b, Otto 5.9.


Asi patnáctimetrová věžička s cestami Otto 5.9 (velké kapsy vlevo) a The Terror 5.11c (minidírky vpravo podél světlého pásu)


Pozemek je soukromý a tak je třeba předem požádat o povolení rančera Mika Spearmana, který je ale hodně v pohodě, nelekněte se jeho zuřivého baseta a jeho samotného - místo ruky a nohy má nějaké robotické náhražky!

Celý západní okraj San Luis Valley je také rájem boulderistů. První bouldery tu vylezl legendární taťka boulderingu John Gill už v roce 1979. Kupodivu neexistuje žádný ucelený průvodce na zdejší bouldery, něco najdete na netu v odkazech níže. Joel, americký lezec, kterého jsme tu potkali, doporučoval bouldery v Baloon Ranch nedaleko Penis Rock. Ten také doporučuje zmíněné cesty od 12a výše, na těch já jen tak přitrouble šaškuju a už mi to asi zůstane.....

Colorado je obrovské a stejně tak obrovské jsou tu i možnosti lezení všeho druhu, nemluvě o raftingu, paraglidingu, bikingu, sandboardingu a já nevím ještě jaké ..ingy tu jde provozovat. Především tu ale najdete nádhernou, skoro nedotčenou přírodu a také prací nedotčené po-ho-dič-ko-vé Mexikány. Oj, když si vzpomenu na neskutečné podvečery po neskutečných bouřkách nad San Luis Valley......!


Sangre de Cristo Range a Great Sand Dunes těsně po bouřce


Kde to je:
USA, jižní Colorado, západní okraj údolí San Luis Valley nedaleko vesnice La Garita

Jak se tam dostat:
Z Denveru pojedete několik set mil na jih nepřetržitě po silnici 285 přes Buena Vistu, Poncha Springs a Saguache. Od Saguache silnici 285 kolmo přetínají County Roads značené od konce abecedy (Z-A RD). Po zhruba 20 mílých odbočíte doprava na G RD směrem na La Garitu. V La Garitě pokračujte západně po County Road 41-G asi 1 míly. Z té po jedné míly odbočíte doleva  na CR 38. Tady je již cedule, která vás nasměruje doprava prašnou cestou, kterou dojedete k ústí kaňonu. Pokud jedete do The Rock Garden a nechce se vám tam šlapat z Penitente kaňonu, tak po CR 41-G pokračujte pořád na západ asi 3 míle, po pravé straně minete Spearman Ranch a asi 200 m dál po levé straně už je jasně viditelný kaňon The Rock Garden s malým 'parkovištěm' u silnice.Kempování:
Přímo u vstupu do Penitente kaňonu je primitivní kemp se záchodkama, pitnou vodu ale vemte s sebou, lze ji načerpat ve vesnici La Garita (1 míle), nepotřebujete žádný permit, ale za dělání bordelu vám hrozí mastná pokuta ($500) a vězte, že pokus poslat rangera do prdele vás bude stát pár dnů vězení, které je dražší než nejdražší hotel na jih od Denveru. Jinak, lezecké potřeby a průvodce koupíte v Del Norte na Main Street v obchodě Casa de Madera, je tam taky pár hospod (mexické pivko Coronnu pijte zásadně s limetou !!) a skvělá mexická restaurace. Pokud se rozhodnete zdolat Creston Needle nebo jiného obra v Sangre de Cristo Range ze západní strany, musíte nechat auto (pokud to není jeep) na začátku stezky (trailhead) a pak vás čeká třídenní výstup, Američani si cestu zkracují jeepem (půjčovné $100 na den), cesty pro jeepy (jeep trails) tu ale patří k nejtěžším v USA!

Kdy:
Kdykoli, v létě je tam horko, ale ve stínu se lézt dá, dávejte pozor na pravidelné brutální odpolední bouřky, jaro a podzim jsou nejpříjemnější, slunná zima také není k zahození, pohled na zasněžené kaktusy prý nejednoho Evropana zaskočí.

Lezecké vybavení:
50m lano, 8 expresek, silné prsty, něco proti slunečnímu žáru, nejlépe ice box s lahváčema; jo, nezapomeňte pytel na odpadky a vajgly típejte radši o jazyk, ten na rozdíl od okolní vyschlé buše snad nechytne

Odkazy:
www.rockclimbing.com; www.summitpost.com; www.climbingboulder.com; home.att.net/~stacy.bender/; http://www.nps.gov/grsa/index.htm; www.sangres.com; www.gatorfarm.com

Literatura:
Rock Climbing the San Luis Valley, Bob D'Antonio, A Falcon Guide 1999, $15

Rock Climbing Colorado, S.M.Green, A Falcon Guide 1995, $25

www.falcon.com


Typické baráčky v San Luis ValleyTypická hueco v cestě Captain America 5.10aJiný pohled na hranu Bullet the Blue Sky 5.12c/d, vpravo stěnou přímo vede cesta Tanks for the Hueco 5.10d a zcela vpravo pak Breakdown Dead Ahead 5.11bJoel leze TR cestu Not My Cross to Bear 5.11a/b, o které tvrdil, že je těžší než všechny výše jmenovanéFrench Wall, Penitente Canyon

Jan Hajduch   [úpravy] 11:25 11.10.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 bouldr pres aligatora12:17:10 11.10.2004
pekny skalky i krokosi. Nepokryta zavist se nedostavuje jen diky blizkemu Arcu:)
odpovědět 

 Moc pěkný15:33:31 11.10.2004
Hezkej článeček a báječný fotečky. Hned by se chtělo vypadnout a jet si to tam ozkoušet :-)
Jen je to malinko z ruky. Škoda.
Ale slibuju, až zrovna takhle pojedu kolem, stavim se tam...
Tomáš F.odpovědět 

 Fotogenická barva šutru20:19:31 11.10.2004
Pěkně jsi to popsal, tyhle skály mě fascinujou.
Ten matroš má úžasně fotogenickou barvu.
Jaký je asi na vomak.
JirkaSodpovědět 

 Gud14:04:52 12.10.2004
Dobrej ártikl s ranch(g)erem robocopem-termoušem.
Papoušodpovědět 

 nice :)08:43:53 13.10.2004
je to krasa - prakticky clanok pre skoroamikov i nas europanov - skoda ze sa tam asi nikdy nedostanem
8fodpovědět 

 Nazdarek10:50:25 14.10.2004
No je to skvely clanek. Jenom skoda ,ze ja ,laik horo i skalolezec obcas necemu nerozumim,ale i tak je to super. Hlavne ty fotecky jsou hezke a docela rada bych poznala robotickeho Boba. A cigaro si tipat o jazyk budu muset za chvili i v lete na Morave.papa bracho
Haninaodpovědět 

 USA19:31:26 17.10.2004
fotky jsou krásný,škoda že pro většinu našinců je amerika nepřístupná země
led zeppelinodpovědět 
 Re: USA10:27:02 15.12.2004
fjhnnbhvhghjhh
saghjkmnodpovědět 

 lezba19:19:34 19.10.2004
No a jak se ti tam lezlo mne to tam přišlo všechno moc boulderový a težký naproti shelf roudu asi o ě-š body v některejch 11 sem si ani neprd David
odpovědět 
 Re: lezba21:54:52 19.10.2004
No, jak asi vyplyva z clanku, lezeni je tam presne podle meho gusta, tezky to tam je, to je pravda, navic nektere 5.10 me pripadly tezsi nez nektere 5.11 a naopak, to ale asi zalezi, co ti sedi. Osobne musim rict, ze me styl lezeni tu pripadl hodne podobny lezeni v Buoux. Jeden z dalsich clanku bude o Elevenmille Canyon v CO a tam je to vetsinou podhodnocene, ale opet super lezeni, do Shelf Road jsme se dostali jen na jedno dopoledne, takze o tom nic moc tvrdit nemuzu, zato Rifle Canyon, to byl teda opravdu narez, vsecko previsly, proste bordel, neco jako Summersville Lake v WV, o tom bude pristi clanek
honzaodpovědět 
 Re: lezba14:49:06 21.10.2004
Ted vidim, ze se musim opravit, v Elevenmille Canyon jsou cesty samozrejme NADhodnocene...
honzaodpovědět 

 Co sever?13:33:28 25.10.2004
Pekny clanek a fotky. Nechysta se neco podobneho ohledne severu Colorada? Je tam spoustu oblasti od bouldru po big walls, ktere urcite stoji za zminku.
valyodpovědět 
 Re: Co sever?14:14:34 25.10.2004
Nejaky ten clanek o Coloradu (napr. o bigwallech v Black Canyon, zdejsi Painted Wall ma skoro kilak...) a taky Utahu jeste poslu, na severu jsme ale nebyli, to nas ceka pristi rok, kdyz mas mesic dovolene, tak toho moc nestihnes, pokud teda nejsi priznivec rychloturistiky a la Japonci - vyskocit z autaku, vyfotit, naskocit zpatky, frcet na dalsi misto atd. a doma to cele prozit na gauci:-)
honzaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Foto videocapture ze stativu.
Soft Vole 7C+
 Databáze cest:
Všechny cesty (148035)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Peglica 7b Markezina Greda
PK Split 6c+ Markezina Greda
Zizou 7a Markezina Greda
Bomba U Glavi 7a Markezina Greda
Blokada Mozga 7a Markezina Greda
Nově komentované:
Zmar 9/9+ Srbsko
Memorex 7b Fenda
Happy Toddler 7c+ Buzetski Kanjon
Demokracie 7 Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Nestejně veliké lezečky | Re: Články | Re: Články | Re: Nestejně veliké lezečky | Re: Nestejně veliké lezečky | Články | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Nestejně veliké lezečky |

 Nové komentáře:
Re: hmm | Re: Moderna doba atd. | Tleskám | Moderna doba atd. | Moderna doba | Re: hmm | průvodce | Re: a teď do mě | sorry jako | Re: Lezci? |

 Kde to vře:
Mistrovství Evropy v lezení: kombinace (129)
ČHS: respektujte podmínky lezení v Českém krasu (61)
Beckovský bouldering 2020 (41)
Video: Julia Chanourdie leze jako 3. žena na světě obtížnost 9b (12)
Kolem Skal! - 9. Vltavská žula a Franta „Algena“ Mezera (11)
Pojištění odpovědnosti pro členy ČHS (9)
Vyšel nový průvodce na Škrovád (5)
Adam Ondra: 6. den nácviku Perfecto Mundo 9b+ (4)
Adam Ondra z nácviku Perfecto Mundo 9b+: (3)
Lezecké stěny od čtvrtka 3. prosince opět otevírají (2)

 Nově v inzerci:
dobroDRUH | LaSportiva Trango Ice Evo | La Sportiva Nepal extrem | Mačky Grivel | Mačky Grivel | Maminky na pravidelné lezení? | Ocun Incubator | Nové lyže Dynafit PDG | Nové lyže Dynafit PDG | Singing rock |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 669 
 18 - 23 
 557 
 23 - 25 
 491 
 25 - 28 
 464 
 > 28 
 521 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.