LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zakládej jenom tutový jištění, neser se s blbejma smyčkama a lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
Zrušeno MČR v lezení na rychlost (05.12)
MMČR v drytoolingu (12.12)
ČP U14 v lezení na obtížnost (12.12)

Žebříček
Cesty:
30.Duchoň 10307
31.Lukášek 10300
32.Lank 10255
Bouldry:
30.Karban 9450
31.Popovský 9428
32.Karlík 9409
Hory:
23.Jansa 2401
24.Háček 2379
25.Bernard 2363

Výsledky
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)

Deníčky
5065 lezců
872150 cest
Nové přelezy:
Prymula 7C
Katz 7c
Pomerančov 8B
The Wave 8B/8B+
Happy Todd 7c+
Lihová Sle 7C
Inal Bien 8a
Y A Pas De 8a
Monkey Bus 8A
Armáda Spá 8A

Stěny
ZŠ Choceň - Choceň
Olberg lezecká stěna - Blansko
Sokolovna - Lomnice nad Popelkou

Prodejny
HUDYsport - Plzeň
Rock Point Olomouc - Olomouc
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Apalačské pohoří

USA jsou sice divnozemě s orwellovským státním divnozřízením, o jehož všech pro a proti lze vést dalekosáhlé dramatické debaty, nicméně je třeba přiznat jeden nesporný fakt a to ten, že se Američanům podařila jistá "bezvadná" věc - uzmout Indiánům opravdu fantastickou část zeměkoule.

Pro horolezce je západní třetina USA (na západ od Rockies, jak familiárně Američané říkají Skalistým horám) bezprecedentním rájem. Asi každý slyšel názvy jako Yosemity, Joshua Tree, Red Rocks, Boulder. Co ale zbývající dvě třetiny na východ od Rockies? Upřímně řečeno, postupujete-li od Rockies směrem na východ k Atlantiku, ať už prstem po mapě nebo auťákem po dálnici, s výjimkou Needles v Jižní Dakotě nebo několika oblastí v okolí texaského Dallasu, zjistíte, že krajina kolem Vás může být zajímavá jen pro zaryté příznivce nesmírných plání pokrytých pšenicí nebo kukuřicí, občas potkáte silo nebo stodolu a místo bájných stád bizonů líně přežvykující americké stračeny. Co se týká velkých kamenů, je tu prostě žalostně neúrodno a to na ploše velké jako půlka Evropy. Po stovkách a stovkách mil se ale krajina začne vlnit a to je příznak, že se blížíte k Apalačskému pohoří, které se táhne od severu k jihu podél východního pobřeží v délce 2000 mil. Pro horomily z Východu je toto pohoří pokryté celistvým kobercem převážně listnatých lesů doslova spásou. Nahoře v Nové Anglii narazíte na nesčetné množství gigantických žulových stěn (známé jsou například Cathedral Ledge a Whitehorse Ledge v New Hampshire), ale také na čistě skalařské sportovní oblasti, jakou je Rumney. Ve státě New York je pak rozlehlý park Adirondacks s kilometry klasických cest v žulových útesech, kde se lze vyřádit i v zimě na zmrzlých vodopádech. Hlavně ale v tomto státě najdete kultovní oblast tradičního lezení Shawangunks.


Shawangunks, New York: pohled na část několikamílové zdi Trapps z GT Ledge, což je dlouhatánská police, která stěnu protíná zhruba v polovině a obvykle slouží ke štandování.


V pennsylvánských a marylandských kopcích táhnoucích se dál na jih je to pak hromada různých větších či menších oblastí místního významu (Annapolis Rock, Coopers Rocks). Vodáky tu přitahují divoké peřeje řeky Yough River (class III-IV).

A dostáváme se do Virginie a Západní Virginie a ohromujících stěn Seneca Rocks a Nelson Rocks a především do stěn pískovcových útesů New River Gorge. Ve virginském národním parku Shenandoah pak někteří lezci nalézají klid v mechu a lišejníku pokrývajících vichry nahlodané žulové stěny, Great Falls u Potomaku jsou pak víkendovou tělocvičnou pro 15timilionovou aglomeraci kolem Washingtonu,DC.


V okolí Washingtonu, DC, je řada skal, na kterých se leze výhradně stylem TR. Dívčina v cestě The Flake 5.9+, Carderock, Great Falls, MarylandJižní štít Seneca Rocks, West Virginia


Severní Karolína je domovem žulových monolitů Stone Mountain, Looking Glass Rock, Table Rock a dalších, které se vyznačují naprosto vražedným tradičním lezením v hladkých plotnách. Je třeba zmínit ale také mlžný národní park Great Smoky Mountains, ideální místo pro lehkou horskou turistiku.


Stone Mountain, North CarolinaCornflake Crack 5.11a, Looking Glass Rock, North Carolina


Na jižním konci Apalačů ve státech Tennessee a Alabama si můžete zaskotačit na pískovcových skálách v okolí města Chatanooga. Na západním okraji Apalačů v Kentucky narazíte na velmi oblíbenou pískovcovou oblast Red River Gorge.

Tolik Apalačské pohoří, které sice jen občas mírně přesahuje dvoukilometrovou nadmořskou výšku, ale nabízí toho opravdu hodně, bůhví jestli bychom vydrželi tady na Východě déle než jeden měsíc, kdyby tu byla jen ta šírá pole....

Z uvedeného výčtu je Mekkou číslo jedna pro sportovní lezení na východě USA soutěska řeky New River v Západní Virginii, které zdejší lezci říkají krátce The New. Někde jsem četl, že je to Grand Canyon Východu. No, osobně si myslím, že ke Grand Canyonu se dá těžko cokoli přirovnávat, z lezeckého hlediska jsou však velikost a význam tohoto jednodélkového království mimořádné.


Pohled do údolí řeky New River z návštěvnického centra


New River Gorge - celkový přehledJak začít s popisem tohoto neuvěřitelného místa? Především lesy - nekonečné, pohlcující a tajemné, zvláště na podzim překypují místní javory, buky a duby všemi barvami. Pak jsou tu řeky - divoká New River a její ještě divočejší přítok Gauley River s peřejemi (class V), kterými se každoročně pokoušejí projet tisíce raftařů a kajakářů.


New River, New River Bridge, West VirginiaV peřejích New River


Nejdůležitější ale je, že v úbočích podhůří Apalačů tyto řeky vykousaly doslova míle celistvých, až 50 metrů vysokých pískovcových útesů. Pro náruživé dobyvatele věží mám však hned jednu nepříznivou zprávu - věž tu není ani jediná. Zato tu však v současné době můžete vylézt skoro 2000 cest v několika oblastech, které jsou v mnoha ohledech odlišné, především v charakteru tvrdého Nuttallova pískovce (rodina Nuttallů vlastnila na přelomu 19. a 20. století místní uhelné doly, odtud název), v jištění cest a samozřejmě v charakteru samotného lezení. Všeobecně je výše zmíněný typ pískovce tvrdý natolik, že v The New lze neomezeně používat v tradičních cestách celou eskadru všelikerých jistítek. Cest tu v roce 1999 bylo asi 1600, z toho zhruba dvě třetiny tradičních, chcete-li, klasických. Statistika z tohoto roku udává 578 cest sportovních a 1036 tradičních. Dnes se odhaduje počet cest na 2000 (nový průvodce je však stále v nedohlednu). To by nebylo až tak úchvatné a překvapující, náš Ádr a Teplické skály by nějakých pár tisícovek cest také dohromady daly. Co je na této oblasti přitažlivé? Je to především vysoká kvalita skály, koncentrace fantastických, velmi těžkých, často nekompromisně převislých cest (většinou 5.11 až 5.13) a už naznačená symbióza tradičních a sportovních lezců. Ovšem, netuším, do které to vlastně skupiny patří šílenci klasicky lezoucí zdejší prstové stropové spáry obtížnosti 5.12 a výše. Rozsahem, kvalitou a koncentrací obtížných cest lze k této soutěsce přirovnat snad jen nevadské Red Rocks nebo evropské Arco, Finale Ligure, Siuranu nebo Frankenjuru. Nejdříve ale celkový přehled.Hlavní část útesů se táhne v okolí mostu The New River Bridge, který je podle dostupných US zdrojů největším jednoobloukovým mostem na světě (rozpětí 518 m). Mě se podařilo na rozdíl od US průvodců a cestovek zjistit, že to od roku 2003 již není pravda: řeka Lupu, Šanghaj, Čína, 550 m.


The New River Bridge, tento pohled se vám naskytne kousek od útesu Sunshine Buttress


Útesy jsou členěny následovně: po pravé straně ve směru proudu New River jsou to oblasti The Beauty Mountain, těžce převislé stropy The Cirque, 4 míle (!) dlouhá zeď s odpovídajícím názvem Endless Wall, za mostem pak Bridge Area, Junkyard a konečně Bubba City. Po levé straně jsou to oblasti South Nuttall Wall, Kaymoor a Sunshine Buttress. Stranou od The New River Gorge se nachází populární skály lemující břehy přehradního jezera Summersville Lake a několik dalších minioblastí.

Stěny jsou kolmé až převislé, často s obrovskými stropy v závěru cesty. Výška se pohybuje od 20 do 50 metrů. Větší část stěn je pak zakryta stromy a rododendronovými keři, takže z dálky není pohled ani na ty nejvyšší útesy nijak ohromující.


Část zdi Endless Wall, do popředí se dere Diamond Point


Nejlepší období pro lezení je podzim, kdy je jakžtakž stabilní počasí, na jaře a v létě každou chvilku prší a bouřky tu jsou opravdu drsné, v létě bývá navíc obvykle děsné vedro a vlhko, v zimě je pak kosa. Úpatí skal je často hodně džungloidní, sem tam se tu prý objeví i chřestýš, občas vás v převisu překvapí vosí hnízdo a chodit kálet mezi houfy zástupců druhu americké superkopřivy Poison Ivy bych vám moc neradil. Holt, nemůže být všechno ideální, že?

Jak se sem dostat? Z kteréhokoli směru USA je třeba se nějak napojit na silnici US 19, na které je nedaleko městečka Fayeteville v Západní Virginii most New River Bridge a u něj návštěvnické centrum. Tam je možné si počíst něco o historii místního uhelného hornictví a stavbě mostu a hlavně tu koupíte průvodce (k průvodcům se vyjádřím podrobněji v příštím díle). Dalších dvacet mil po silnici 19 je městečko Summersville a asi dvě míle před ním začíná stezka ke stěnám u Summersville Lake. Lezecké potřeby koupíte ve Fayeteville na ospalé historické hlavní "třídě", hned vedle krámu (Hard Rock) je dobrá pizzerie. Vesnice kolem jsou docela půvabné a krajina s dobytkem příjemně melancholická, statky střídají nudlovité chajdy, příbytky Američanů, ověnčené satelitními talíři a nutkavě připomínající přerostlé maringotky, starodávné domy jednoho nechvalně proslulého kočovného etnika. Vtip, který sem tu slyšel: Jaká je státní květina (US státy mají vedle státní hymny a vlajky i státní přezdívku a květinu) Západní Virginie? Satelitní talíř. Inu, Západní Virginie, která je známá vysokou koncentrací tzv. "rednecks" (neboli vidláků) mluvících záhadnou řečí vzdáleně připomínající angličtinu, nepatří mezi bohaté kraje.


Typičtí rednecks, chybí pouze plechovka supermočky BudLight a kulovnice a máte bezvadný obrázek západovirginského venkova.


zdroj: www.lilligren.com/Redneck/

Kolem silnice 19 je hromada kempů, většina z nich nabízí různé lezecké nebo vodácké "superdobrodružství" a tudíž jsou okupovány mládeží, která kalí až do rána. Když zaprší, připomíná to záběry z Woodstocku. Toužíte-li po klidu, doporučuju malý kempík Roger's Campground v osadě Kaymoor, kde sídlí výhradně lezci, kteří u ohníčku donekonečna rozebírají jeden krok za druhým popíjejíce z plechovek močku zvanou Budweiser.


Fayeteville, West VirginiaPodzimní Gauley RiverKrajina v okolí řeky New River


Pokračování příště, tentokrát už budou fotky opravdu lezecké.

Jan Hajduch   [úpravy] 11:15 20.07.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto 911:51:10 20.07.2005
Nejak uteklo :-)
cifraodpovědět 

 redneck12:49:51 20.07.2005
dobrý odkaz na vidláky :-)
petrodpovědět 
 Re: redneck08:03:59 21.07.2005
Bezkonkurencne nejlepsi je pick-up jako bojove vozidlo :-))
myskamikiodpovědět 

 dík12:51:58 20.07.2005
Pekný počtení
Dajaodpovědět 

 dyt to je preci Barney14:29:54 20.07.2005
ze Simpsonu ten chlapek oprenej o autak, utek ze serialu
Jakubodpovědět 

 Bicaky18:00:35 20.07.2005
Ten s tim tetovanim ma bicaky ze by to pohori prelez z prava do leva a zpet
Rudaodpovědět 

 Dikec! Pekny!19:14:18 20.07.2005
Diky Honzo, pekne pocteni... ;o) 
Tlustochodpovědět 

 Ivy21:10:10 24.07.2005
Při zmínce o Poison Ivy jsem si vzpomněl, jak jsem kdysi jedné americké bábince za pár dolarů zahradničil a jeden z úkolů byl očistit stromky a křoviny od nějaké popínavky. Vypadala jako náš hřbitovní břečťan. Zahrada byla čistá za den. Další tři týdny jsem mazal pálivé puchýře po celém těle a vypadal jak s leprou. Takže bacha na břečťan, to je ta Jedovatá...
Honza P.odpovědět 

 Good10:26:59 25.07.2005
Pěkný fotky, supr. Zajímavý počtení o jiném konci světa.
Trošku jsem nepochopil tu fotku New River Bridge. Co je na něm významného?
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Good13:45:18 25.07.2005
Vse je v textu. Jedna se o celosvetove vyznamnou stavbu, do roku 2003 to byl nejvetsi jednoobloukovy most na svete.
honzaodpovědět 
  Re: Good13:59:22 25.07.2005
Aha. Díky.
Petr Jandíkodpovědět 
   Re: Good14:22:02 25.07.2005
To je zajímavé,jak každého ponejvíce zaujali místní domorodci,že?Pěkné fotky,pěkný článek a kdyby tam chyběla již ta zmiňovaná fotka břicháčů,tak by tomu něco chybělo:-)
Lucy liuodpovědět 

 Hezké19:00:22 31.07.2005
Moc hezké.
Janaodpovědět 

 Pekny clanek22:17:16 09.08.2005
Pekny clanek Honzo, jen tak dal.
Olda Paletaodpovědět 

 diky...08:12:11 10.08.2005
Ahoj,
v Seneca Rock, New River Gorge i v Stone Mounatin jsem lezla asi pred 5 lety a potvrzuji, ze je tam hezky. Hlavne Stone Mountain je neco, co jsem v Evrope nikdy nevidela...
hankaodpovědět 
 Re: diky...08:20:12 18.08.2005
Připojuji se, opožděně jsem to přelouskal po návratu z cest. Jinak se těším na další díly, východ USA je mým příštím cílem, tak ať se něco přiučím, doufám, že napíšeš něco brzy o Shawangunks, prosím. Jen poznámečka ke Stone Mountain - horu stejného jména a vzhledu jsem viděl před léty u Atlanty (Georgia), akorát na jednu stěnu je vytesán nějaký americký hrdina. Jinak o návštěvě Carderock viz starší článek na Lezci Washington DC, USA
 Standaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Foto videocapture ze stativu.
Soft Vole 7C+
 Databáze cest:
Všechny cesty (148035)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Peglica 7b Markezina Greda
PK Split 6c+ Markezina Greda
Zizou 7a Markezina Greda
Bomba U Glavi 7a Markezina Greda
Blokada Mozga 7a Markezina Greda
Nově komentované:
Obě Tavě Do Bandasek 6A Kněží Hory
Zmar 9/9+ Srbsko
Memorex 7b Fenda
Happy Toddler 7c+ Buzetski Kanjon

 Nově v diskusi:
Re: Nestejně veliké lezečky | Re: Články | Re: Články | Re: Nestejně veliké lezečky | Re: Nestejně veliké lezečky | Články | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Nestejně veliké lezečky |

 Nové komentáře:
Re: Moderna doba atd. | Re: hmm | Re: Moderna doba atd. | Tleskám | Moderna doba atd. | Moderna doba | Re: hmm | průvodce | Re: a teď do mě | sorry jako |

 Kde to vře:
Mistrovství Evropy v lezení: kombinace (128)
ČHS: respektujte podmínky lezení v Českém krasu (61)
Beckovský bouldering 2020 (41)
Video: Julia Chanourdie leze jako 3. žena na světě obtížnost 9b (12)
Kolem Skal! - 9. Vltavská žula a Franta „Algena“ Mezera (11)
Pojištění odpovědnosti pro členy ČHS (9)
Vyšel nový průvodce na Škrovád (6)
Adam Ondra: 6. den nácviku Perfecto Mundo 9b+ (4)
Adam Ondra z nácviku Perfecto Mundo 9b+: (3)
Lezecké stěny od čtvrtka 3. prosince opět otevírají (2)

 Nově v inzerci:
dobroDRUH | LaSportiva Trango Ice Evo | La Sportiva Nepal extrem | Mačky Grivel | Mačky Grivel | Maminky na pravidelné lezení? | Ocun Incubator | Nové lyže Dynafit PDG | Nové lyže Dynafit PDG | Singing rock |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 669 
 18 - 23 
 557 
 23 - 25 
 491 
 25 - 28 
 464 
 > 28 
 521 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.