LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Omluvenky nepadaj, jde se lézt.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
Zrušeno MČR v lezení na rychlost (05.12)
MMČR v drytoolingu (12.12)
ČP U14 v lezení na obtížnost (12.12)

Žebříček
Cesty:
30.Duchoň 10307
31.Lukášek 10300
32.Lank 10255
Bouldry:
30.Karban 9450
31.Popovský 9428
32.Karlík 9409
Hory:
23.Jansa 2401
24.Háček 2379
25.Bernard 2363

Výsledky
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)

Deníčky
5065 lezců
872150 cest
Nové přelezy:
Prymula 7C
Katz 7c
Pomerančov 8B
The Wave 8B/8B+
Happy Todd 7c+
Lihová Sle 7C
Inal Bien 8a
Y A Pas De 8a
Monkey Bus 8A
Armáda Spá 8A

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder bar Točna - Jihlava
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Red River Gorge

Nejlepší americká sportovní oblast

Trochu odvážné tvrzení, co?  I když zdaleka nejsem chodící encyklopedií Amerických lezeckých oblastí, trochu jsem se potloukal kolem a věřte tomu, že Red River Gorge je nejkrásnější zastávkou na této lezecké trase.

Zatímco ostatní oblasti jako třeba Smith Rock jsou možná historicky známější, avšak žádná jiná oblast v Americe nenabízí takovou rozmanitost jako Red.  Nevěříte? Je jen jediný způsob, jak se přesvědčit......


Author leze cestu Samsara jedno z nejkrásnějších 5.12b (9-) na této straně louže

foto by © Jimmy


Od té doby, co jsem opustil srdce Evropy a vše co nabízí - jako třeba víkendy ve Frankenjuře a vůbec blízkost těch nejlepších Evropských oblastí, zažil jsem takovou malou smrt.

Hledal jsem marně zde v Americe něco, co by vyplnilo to lezecké prázdno, nějaké skály, které by mě dokázaly zaujmout jako ty vaše evropské.

Zatímco jsem pobýval na západě, našel jsem nějaké menší oblasti, i docela pěkné oblasti, avšak nic, co by se dalo srovnat s tím, co jsem viděl v Evropě.

A to až do chvíle, kdy jsem se rozhodl na své cestě zpět na východ navštívit The Red River Gorge.

Už v Kalifornii jsem slýchával nadšené vyprávění mých přátel o této oblasti. Bylo to po cestě a tak jsem se přirozeně zastavil, abych se podíval, co Red nabízí.
A co jsem nalezl?
Nalezl jsem krásnou oblast srovnatelnou s evropskými  co do rozsahu, kvality a různorodosti.

Ironií osudu došlo k tomu, že zatímco jsem žil na východě, snil jsem výhradně o západu, o lezení v Yosemite nebo v Bishopu, abych zjistil, že moji nejoblíbenější oblast mám vlastně u nosu. 


Arizonský člun snů  'YOSAR Teddy' brázdí moře zvané Zoo cestou Hippocrate, 5.12a

foto by © Andrew BurgoonŘíká se jí také takto zkráceně - The Red  (najdete dost často i jen mezi lezci známou zkratku této oblasti RRG pozn. překl.) se nachází v ospalém kraji na úpatí Appalačského pohoří ve venkovském kraji východní Kentucky. Klima je mírné vnitrozemní se studenými zimami a horkými vlhkými léty.

Skutečně zatímco Red není vhodným místem pro ani jedno z těchto období, podzim a jaro jsou ideální pro návštěvu. Přičemž podzim je trochu skoupější na srážky. Když už mluvíme o srážkách, zdá se, že tato oblast dostává větší příděl deště než další oblasti ve Státech.
Ale nenechte se tím odradit, dá se zde totiž v poklidu lézt i v těch největších lijácích.


Ray Lewis je asi stejně svatý jako je položená stěna Undertow wall. Na obrázku, Scotty na kolenou prosí, aby vylezl cestu Tuna Town, 5.12d.

foto by © Andrew Burgoon


Stěny v Red jsou tvořeny velmi pevným pískovcem,( leze se z magnéziem!). Je hodně chytovatý, stěny jsou obvykle formovány do podkovovitých převislých amfiteátrů zvaných místními hollars. Pro styl lezení zde se ustálil termín marathon pro předloktí. Každá cesta to je sbírkou parádních ostrých chytů, kapes a kruhových oblých sklopených oblanů, kterými je právě pískovec charakteristický.

Takže hlavní charakteristikou oblasti by mohlo být: převislé cesty.
A  celkem ani nezáleží na tom, zda cesta je dlouhá 15 nebo 40 metrů, na konci každé cesty budete dost vykrvený. Vytrvalost a silová vytrvalost jsou zde nejcennější předpoklady pro lezení.

Vzhledem k tomu, že je zde obrovské množství cest, je samozřejmě možné najít i cesty boulderové a nebo s technickými pasážemi. Kdo hledá najde....


Máme v Americe přísloví: Irish need not apply. Na obrázku evidentně negramotný Ir nastupuje cestu King Me, 5.11b , jednu z nejkrásnějších cest v oblasti.

foto by © Andrew Burgoon


Život kolem skal je soustředěn kolem Miguel's pizza shopu, zde najdete vše, co potřebujete: kemping, jídlo, volný internet, pravidelné táboráky a když potřebujete, tak zde seženete i parťáka. V sezóně buďte připravení na dost lidí o víkendech, dlouhé čekání na pizzu a hodně silnejch keců kolem ohně.   


Umělecké podání v osobě Barry dePrey a sice jeho první přelez The Czech-American Worker's Guild Route. Dříve v dobách okovaných bot cesta za 5.13 je nyní jen 5.12a, ale je to velká klasika.

foto by © Zep GretoNeberte mě za slovo, musíte prostě přijet a uvidíte, co vše může Red nabídnout. Já osobně již počítám dni a čekám na jaro, kdy budu opět na cestě do zakroucených údolí a kopců tam, kde jsou hollarsy a ten nejhezčí kámen, po kterém jsem kdy lezl. 


Rady na cestu
Příjezd, přístup:
The Red najdete na pravém Kentuckém venkově, to znamená, že je poměrně vzdáleno od měst, ale i letišť. Nejbližší mezinárodní letiště je v Louisville, kolem 3 hodin jízdy na západ. Lexington je nejbližší letiště pro vnitrostátní lety a je asi hodinu cesty na západ od Red River Gorge. 

Klima, kdy jet:

Nejlepším obdobím pro návštěvu je podzim a jaro. Říjen se zářivým listovím a svěžím vzduchem se zdá být nejlepším měsícem roku pro návštěvu.
Na jaře očekávejte minimálně dva deštivé dni za týden. Když bude pršet, tak budete mít vždy kde se pod velkými převisy (bez přestávky v lezení) schovat.
foto by © Andrew BurgoonPrůvodce, mapy navigace:

Ray Ellington's Průvodce nasazuje laťku vysoko pro všechny ostatní nové průvodce. Nádherné barevné fotografie, popisy cest čelní detailní fotografie stěn vám pomohou se dobře sžít s oblastí. Navíc 20% výdělku průvodce jde na Red River Climbers Coalition, místní organizaci, která pomáhá a zajišťuje dohody s vlastníky přístupových pozemků. 

Pro letmou návštěvu vám bude stačit online topo, které je ke stažení ze stránek Dr. Topo a popisuje ty nejpopulárnější oblasti.

Kemp bivak:

Je zde v okolí několik kempů, ale pokud jste lezci, tak jediné, co potřebujete vědět je, že je zde Miguel's.  Miguel's je hlavním místem pro pobyt lezců v Red od otevření oblasti pro lezení a to z dobrého důvodu.  Za dva dolary za noc máte místo na louce za jeho pizza krámkem, přístup do kryté kuchyňské místnosti, pitnou vodu, basket koš, slacklajnu, bezdrátový internet a malou boudu pro sledování filmů, hraní video her při deštivých dnech. Jsou zde také ohniště, kde se dělají pravidelně ohně, kolem nichž se diskutují nové projekty, přehodnocuje klasifikace a vychloubá. U Miguela se můžete osprchovat za  $1.50, a a samozřejmě Miguelova pizza.

Když hledáte poklidnější kempink, zajímejte se o  Lago Linda's.  5 dolarů za noc můžete kempovat na jejím velkém ranči, který je obrovský a je na něm i malé jezero.  Je to zde poklidnější a čistší.  Linda's blízko sektoru Motherlode na jihu RRG.

Potraviny a voda:

Ceny v Kentucky jsou příznivé. Nejbližší supermarket je 12 mil na západ od Slade ve Stanton. Supermarket Krogers nabízí dobrý výběr za skvělý ceny a když máte ještě slevovou kartu, je to ještě levnější. Dále je možné najít několik fast foodů ve Strantonu, ale proč jezdit tak daleko, když Miguel's Pizza je lezců sen. Miguel dělá jeho vlastní domácí pizzu a dokonce si sám pěstuje mnoho zeleninových ingrediencí. Seznam toho, co na ní si můžete dát, je prý nekonečný.  Půl pizzy / $ 6. Nabízí také ráno omelety  a dobré saláty, těstovinyt a jídla s rýží. $4 

Red River Outdoors je místo, kde si můžete dát snídani se svéráznou nabídkou, kterou lezci samozřejmě zbožňují. Za pět dolarů můžete mít plný talíř a k tomu porci internetu.

Pití

Možná je jen jediné mínus (zejména pro někoho) by mohlo být že Slade se nachází v tzv. a dry county, což znamená že zde není k prodeji žádný alkohol. Jestliže chceš koupit levný vodový americký pivo můžeš ho sehnat několik mil na jih v Torrent v pojízdné prodejně. Jestliže chceš koupit nějaký likér, víno nebo pivo, které chutná jako pivo budeš muset až do Winchester, (asi 30 min jízdy). 
Na výběr je také místní zázvorové pivo zvané Ale-8-one. Je to vynikající a asi i trochu návykový mok. The Red není jen pro profi lezce. Středně obtížné sportovní a tradicionální cesty jsou tu také. Zde Steve Blye leze cestu Moonbeam,5.9+

foto by© Andrew BurgoonMateriál vybavení:

Hlavním lákadlem oblasti je těžké sportovní lezení a tak vám k lezení postačí skutečně jen úvaz boty, lano a expresky. Mnoho populárních cest už je dokonce nastálo vybavených expreskami.
Šedesát metrů lana bude plně postačovat pro většinu zdejších cest. 

Další šikovnou věcí je stick clip , některé z prvních jištění se nacházejí trochu výše a odskok nemusí být bezpečný.
V Red je také mnoho Trad cest (z vlastním jištěním), takže ti, kteří chtějí, si mohou přinést i vlastní jištění. Trad lezení je prý tak dobrý jako v ostatních trad oblastech, které Andy navštívil(lezení je zde na jednu délku). U Miguela seženete vše lano, boty a matroš, když potřebujete.


Všem volným lezkyním se nabízí tento fešák. Hunkasaurous- Sweet Valley High material. Přichází s volnou vyhřátou postelí v jeho obytném autě hned vedle skal

foto by © Andrew BurgoonZdroj:

Tento článek je jen neumělým překladem brilantního Andyho článku, který hýří humorem a ten se jak známo dost těžko překládá, navíc jsem suchar tak kdo vládne anglicky, tak vřele doporučuji. Originální článek na anglické verzi Lezce

Andrew Burgoon   [úpravy] 22:07 21.11.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 parada00:04:41 22.11.2006
tyjooo,to vypadá krásně...něco vypadá jak z Labáčku...a něco ještě líp...musí totam bejt super lezba.
modpovědět 

 Zrušit cesty!08:09:34 22.11.2006
Snad se k nim nedostane nějaký český ochranář nebo klasik, protože jinak by jim tuhle krásnou oblast zakázal, protože mg přece tak nenávratně poškozuje pískovec a navíc by napsal na jejich svaz, aby všechny přelezy zrušili, protože byly udělány nesportovně :o)
To byl vtip :o)
Nádherná oblast, díky za info!
medvědodpovědět 
 Re: Zrušit cesty!10:13:44 22.11.2006
OCHRANÁŘ NEROVNÁ SE AUTOMATICKY KLASIK. kLASIK LEZE PODLE PISKOVCOVE ETIKY. ETIKA V TEHLE OBLASTI A ZEMI JE JINA. A TAK SE LEZE S MAGNEZIEM, S BORHAKY PO 2 METRECH, NEBO S FRIENDY A DALSIMZ VKLINENCI. ETIKA V JOSEMITECH JE ZADNE NYTY JAKO POSTUPOVE JISTENI, ETIKA NA CESKYCH PISKOVCICH JE ZAS JINA.
TAK SI TYHLE KECY ODPUST!
LADAodpovědět 
  Re: Zrušit cesty!09:42:49 26.11.2006
Medvěd jasně napsal, že to byl fór, tak nemusíš být zas tak zbytečně agresivní :-)
Lukyodpovědět 
 Re: Zrušit cesty!16:45:34 22.11.2006
Já si to už dlouho říkám, že to je začínající paranoia.....
Alodpovědět 

 veni vidi09:16:15 22.11.2006
bol som, videl som, poliezol som a neviem zabudnut. nadherna oblast, ktora okrem previsnutych praskov ponuka aj nadherne spary na vybatie sa. akurat zo vsetkych tych svalnatych americkych bouzkov som mal na zaciatku mindraky.
andreeodpovědět 

 Překlad14:15:08 22.11.2006
Překlad vypadá docela dobře, myslím, že by se pod to překladatel mohl podepsat (určitě mu to nějaký čas zabralo). Dík jemu i Andymu za pěkný článek.
Ale dost by mě zajímalo, z čeho vychází přísloví Irish need not apply a kdy se to používá :-). A proč je ten Ir na obrázku evidentně negramotný :-).
Ondraodpovědět 
 Re: Překlad14:44:47 22.11.2006
Je to písek v podstatě totožnej z Labákem ale trochu víc převislé.No mágo tam užívaj a nikdo se nezastavuje.holt výhoda Ameriky jako demokratické země -dokažou se dohodnout co je klasika a co sport
David
odpovědět 
  Re: Překlad16:12:42 22.11.2006
No, CZ je take demokraticka zeme, po peti letech v USA mam pocit, ze v rade veci mnohem demokratictejsi.... Co se tyka dohadovani se: nekonecne jsou spory napriklad v Karoline kvuli nytovani na Table Rock nebo Looking Glass Rock, nebo diskuse ohledne Black Hills (Needles) v Dakote. O pokracujicim a zrejme nezastavitelnem uzavirani dalsich a dalsich sportovnich oblasti v USA ani nemluvim. Majitele pozemku si tam proste lezce nepreji, takze o nejakych demokratickych dohodach nemuze byt reci. Ceskosaske piskovce jsou tradicni oblast, kde plati jista psana i nepsana pravidla, ktera by se mela dodrzovat; pokud by takova pravidla platila nekde v USA, dodrzovala by se a nikdo by neremcal, nebot by mu hrozila stavnata pokuta. Cili nejde o nejakou demokraticnost, ale o respekt k pravidlum a zakonum a ta casti ceske lezecke verejnosti chybi. Ovsem, v USA se s timto jevem setkate take - viz nedavne "pokoreni" Delicate Arch v The Arches, ktere patrne opet zvysi nevrazivost vuci lezcum a nedivil bych se, kdyby neprimo zapricinilo definitivni uzavreni napr. Indian Creek. Jinak, Red River Gorge je pekna oblast, ale vic se mi libilo v Coloradu, Shelf Road nebo Rifle, to jsou bozi mista.
Honzaodpovědět 
 Re: Překlad17:57:39 22.11.2006
Překládal jsem to já, (omlouvám se, že jsem se tam podepsal) a také jsem se ptal, co znamená Irish need not apply.
Prý je to z dřívějších dob, kdy místní usedlíci nevraživě hleděli na přistěhovavší se Iry. A tohle prý viselo pro případné uchazeče o zaměstnání na dveřích. Jako že, jsetli jsi Ir, tak se ani neptej.

Proč je tenhle negramotnej, asi proto, že i když ho nechtěj přijmout, tak stejně si job v cestě stejně bere.
 jirkasodpovědět 
  Re: Překlad10:32:03 23.11.2006
No myslím, že podpis pod takovým překladem je odměna, takže proč se omlouvat za skromnost.
Dík za to vysvětlení, budu dělat chytrýho na angličtině hned jak to půjde.
Ondraodpovědět 

 Zlaté listí?16:31:16 22.11.2006
Ta 2. fotka, není náhodou z Labáku? :-)) Jinak moc hezkej článek.
Bejbsodpovědět 

 ...17:34:42 22.11.2006
Previslej Labacek, fakt bombovy
lacoodpovědět 

 slinty slinty!!!!!!!!!!19:15:56 22.11.2006
slinty slinty!!!!!!!!!! mlask, závisssssssssstttttttttttttttt:))))))))))))
Lukodpovědět 

 Zdravim02:36:34 23.11.2006
Ahoj,
musim s clankem souhlasit. I kdyz to mam 8 h jizdy autem jezdim na vikend do Red jak mozna nejcasteji. Pravdou je , ze tu prilis technickych cest neni, ale cim vetsi cislo obtiznosti , tim vic uz se ta hlava pouzivat musi. Zalezi vsak take na sklonu. Kazdopadne souhlas ze to je nejhezci oblast na vychode. Zapad soudit nemohu,ponevadz jsem tam toho zatim moc nevidel.
Zrovna tento vikend si to zase sneruji k Migelovi, tak tam budu pozdravovat.
Musim vsak rici , ze bych si to radeji sneroval ke Kostovi. Proste mi to lezeni v Cechach/Evrope prijde zajimavejsi.
Mej te se.


Doudlebaodpovědět 
 Re: Zdravim11:40:23 23.11.2006
Osm hodin jízdy a na víkend, to je úctyhodný výkon. Kolik ti zbyde z toho víkendu :-)?
Každopádně to tam asi bude stát za návštěvu.
 jirkasodpovědět 
  Re: Zdravim15:57:49 24.11.2006
Jo, 8 hodin jizdy je uz i na US vikend docela dost. Ja jezdim tak 4 hodky (Seneca Rocks, Zapadni Virginie), nekdy 6 (New River Gorge, WV nebo Shawangunks, NY), ale to uz musi byt opravdu moc dobra predpoved pocasi... Do Red River Gorge (Kentucky) nam to trvalo hodin 10. Skalkari nemaj na vychode USA zrovna na ruzich ustlano...:-) Na druhou stranu, parkrat jsem jel na party i dve hodiny. Velka zeme, velke vzdalenosti - velka spotreba casu a hlavne: ROPY..:-)
Honzaodpovědět 
 Re: Zdravim11:51:40 23.11.2006
Tak dej vědět, až přišněruješ zpátky dom, třeba aspoň na chvíli. Čau!
Piškotodpovědět 
  Re: Zdravim14:35:05 23.11.2006
Ahoj Piskote. Mozna se potkame na lyzich o Vanocich,kdy se doma ukazi na nekolik dnu.
J.
odpovědět 
   Re: Zdravim16:05:13 23.11.2006
Zrovna na lyže...
P.odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Foto videocapture ze stativu.
Soft Vole 7C+
 Databáze cest:
Všechny cesty (148035)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Peglica 7b Markezina Greda
PK Split 6c+ Markezina Greda
Zizou 7a Markezina Greda
Bomba U Glavi 7a Markezina Greda
Blokada Mozga 7a Markezina Greda
Nově komentované:
Obě Tavě Do Bandasek 6A Kněží Hory
Zmar 9/9+ Srbsko
Memorex 7b Fenda
Happy Toddler 7c+ Buzetski Kanjon

 Nově v diskusi:
Re: Nestejně veliké lezečky | Re: Články | Re: Články | Re: Nestejně veliké lezečky | Re: Nestejně veliké lezečky | Články | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Nestejně veliké lezečky |

 Nové komentáře:
Re: Moderna doba atd. | Re: hmm | Re: Moderna doba atd. | Tleskám | Moderna doba atd. | Moderna doba | Re: hmm | průvodce | Re: a teď do mě | sorry jako |

 Kde to vře:
Mistrovství Evropy v lezení: kombinace (128)
ČHS: respektujte podmínky lezení v Českém krasu (61)
Beckovský bouldering 2020 (41)
Video: Julia Chanourdie leze jako 3. žena na světě obtížnost 9b (12)
Kolem Skal! - 9. Vltavská žula a Franta „Algena“ Mezera (11)
Pojištění odpovědnosti pro členy ČHS (9)
Vyšel nový průvodce na Škrovád (6)
Adam Ondra: 6. den nácviku Perfecto Mundo 9b+ (4)
Adam Ondra z nácviku Perfecto Mundo 9b+: (3)
Lezecké stěny od čtvrtka 3. prosince opět otevírají (2)

 Nově v inzerci:
dobroDRUH | LaSportiva Trango Ice Evo | La Sportiva Nepal extrem | Mačky Grivel | Mačky Grivel | Maminky na pravidelné lezení? | Ocun Incubator | Nové lyže Dynafit PDG | Nové lyže Dynafit PDG | Singing rock |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 669 
 18 - 23 
 557 
 23 - 25 
 491 
 25 - 28 
 464 
 > 28 
 521 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.