LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezení je nebezpečný sport!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem
Vychází autorizovaná biografie: Adam Ondra - Lezec tělem i duší

Závody

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12834
2.Konečný 12665
3.Vopat 11916
Bouldry:
1.Stráník 11653
2.Jungling 11050
3.Stráník 10928
Hory:
1.Zaoral 7676
2.Ondrášek 7313
3.Skopec 7070

Výsledky

Deníčky
4763 lezců
788295 cest
Nové přelezy:
Alpha Reti 8A+
Stroposkop 7C
Stroposkop 7C
Dej Si Laj 8A+
Torero Ext 8B
Working Cl 7c
Aggression 7b+
Bread & Sa 7c
Jarda Jágr 7C+/8A
Frndinka 7C+

Stěny
Singing rock caffé - Vysoké Tatry
Zimní stadion Kopřivnice - Kopřivnice
Lezecké centrum Mammut - Praha 7 - Holešovice

Prodejny
HUDYsport - Praha 9
HUDYsport - Mladá Boleslav
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Yosemite

článek o splnění jednoho snu

Rozhodnutí padlo, volno jsme v práci dostali naštěstí o den delší než jsme chtěli, tak už jenom sbalit a vyrazit.

Začalo to vlastně loni na podzim když jsem se vrátil ze Států. Aldovi se nápad vrátit se do Kalifornie příští rok se mnou moc zalíbil a už jsme vyřizovali studentská J1 visa a podepisovali pracovní smlouvy. V červnu po škole, všech zkouškách, státnicích a podobně sedáme na letadlo ještě s Ríšou a Danulkou a míříme do Kalifornie. V L.A. kupujeme auti a  rovnou do Yosemitů. Po shlédnutí nádherných obrovských žulových masivů nejen v Yosemity valley ale v celém národním parku pokračujeme do ráje jménem Lake Tahoe, kde vytváříme základnu pro příští 3 měsíce. Mezi prací na stavbě si občas zajedeme potrénovat na okolní skalky – supr pestré sportovní a spárové lezení v mnoha menších oblastech všude okolo…A to vše jen kvůli tomu jedinému…abychom se vypravili na Yosemitského klasika Half Dome.


Severozápadní stěna Half Dome


balení se do stěny


Do Yosemitů jsme chtěli odjet o něco dříve, ale vzhledem ke skutečnosti, že sem si 2 dny před plánovaným prvním výjezdem v práci decentně zkrátil prostředníček na levé ruce, museli jsme to odložit a to o měsíc a týden…Získali jsme tím alespoň čas na přípravu psychiky a koncentraci.


první noc pod half Dome


poslení koupel před zahájením výstupu


Konečně! Ve středu po práci sedáme do auta a razíme. Alda řídí, já ještě přišívám v ruce nosná ucha na naši půjčenou a podomácku upravovanou sviňu…Ráno po krátkém schrupnutí u jezera Tenaya následuje přesun do Curry village. Zde přebalujeme všechen matroš, jídlo a spaní, balíme a pomaloučku vyrážíme hledat nástup. Sviňa je pěkně těžká a jelikož jsme nějak pořádně nevyřešili její zádový systém, moje tělo trpí a vzpírá se. Obzvláště pak v plotnových pasážích s fixními lany. Za zmínku také stojí závěrečné suťové pole a husté křovisko…Vůbec celý nástup není zadarmo – 800m převýšení místy po pěšince, častěji však po kolenách v křoví, suti, jinde šplhání po fixních lanech po hladkých plotnách či volné přelezy až do 4.stupně a to vše s 20 až 30 kg na zádech…Naštěstí vodu s sebou většinou táhnout nemusíte, ani my jsme nemuseli, protože přímo pod nástupem jsou dva prameny – voda vytéká přímo ze skály. Jestli je alespoň jeden pramen živý je dobré zkontrolovat na www.supertopo.com . Nástup trvá asi 3 hodiny z Curry village. Nám se nástup velice zalíbil a tak jsme si jej druhý den ještě zopakovali, ale o tom až později.


první bivak v 6. délce


ranní panorama, v pozadí El Capitan


Tak jsme konečně pod nástupem. Po 4 hodinách plazení se v tom největším vedru, jsme tu. Něco jíme, trošku odpočíváme a poté se okolo čtvrté hodiny pouštíme do prvních délek. Lezeme první, druhou a třetí délku a poté slaňujeme a necháváme nataženy fixy – jednoduchou šedesátku z 1. do 3.štandu a dvojčata z 1. štandu na zem.

Poznámka autora: „V YOSEMITECH SE NELEZE S DVOJČATAMA – JE TO NA HOV…“ Lepší jsou dvě jednoduchá lana – na jednom lezete a na druhém táhnete sviňu. Lezete na jednom aby druholezec mohl po laně žumarovat – na dvojčatech se musí prusíkovat, což je o mnoho pomalejší – zkušenost.


Kuba v hákovací délce


2.bivak na Big sandy ledge


Spinkáme pěkně na rovné zemi ve spacáčku, ráno vstáváme, snídáme,… a já žumaraju první. Za sebou táhnu na jednom laně sviňu a po druhém žumaruje Alda. A teď se to stalo. Sviňu jsem vytáhl prvních asi dvacet metrů a ona se kousla pod převisem. Alda k ní po dlouhém přemlouvání dolézá – bál se prusíkovat na 7,8mm tenkém dvojčeti a já se mu vůbec nedivím – a hlásí mi že sviňa dalších dvacet jedna délek nevydrží, že už teď je pěkně prodřená. Nechci tomu věřit. Vzdát se kvůli svini?? Nikdy!! Posílám Aleškovi nemístné a pichlavé poznámky – doufám že mi promine - ale Co vytáhnu sviňu na štand přesvědčuji se, že je to v prd…Byl to totiž pouze nylonový pytel s téměř nulovou odolností proti oděru a my si mysleli, že to vydrží – nechtělo se nám utrácet… Ale co teď?! Trošku diskutujeme a navrhujeme různá řešení. Tlačí nás čas.Výstup je tak na 2-3 dny – spí se buď dole a pak na Big Sandy Ledge – 17.štand nebo ještě na 6. nebo 11.štandu, sestup po turistickém chodníku asi 9 mil, potom domů a v pondělí ráno do práce…Stihneme to?? Nakonec voláme ze služebního mobilu – ještě že jsme ho dostali – do Mountain shopu v Curry village jestli mají svině– číslo nacházíme v průvodci.


pod Zig Zag


na Thanks God Ledge


Mají, jsme zachráněni. Teď už jde vše ráz na ráz. Slaňujeme, všechen materiál zůstává ve stěně – můžeme si to dovolit, jsme tu sami – a utíkáme dolů. Za hodinku a něco jsme v shopu a vybíráme sviňu. Vybrali jsme BD-70litrů za $140 a utíkáme zpátky pod nástup – už to známe, tak nám to trvá něco pod dvě hodinky. Přebalujeme sviňu a v 5 hodin začíná druhý pokus. Žumarujeme do 3. štandu, Alda tahá 4. délku a já už potmě další dvě. Ve 2:00 uleháme do spacáků na polici šestého štandu. Lezení celkem pohoda něco technicky – 4.délka je kousek hladká plotna ->nýtovačka, jinak klasický spárový lezení.

Ráno vstáváme v sedm a Alda se hned pouští do sedmé délky, pak já do osmé a on zas do deváté -zatím pohoda. Pak následuje krásná exponovaná nýtovačka s kyvadlem. Jedenáctá délka je docela výživná Robinsonův traverz místy ne úplně jednoduchý k zajištění. A jsme na dalším možném bivakovacím místě - nádherná rovná police nad propastí.Odtud začíná pro mě asi nejkrásnější úsek celé cesty. Nejprve těžká prstová spára – technicky pěkně zajistitelná, a poté 2-3 délky komínového lezení – nejlepší je prostředek – pětkový vzdušný komín. Poté délka supr, ne těžkého spárového lezení – spíš kout, kterej táhne Alda, takže já si ho na druhým pěkně užívám. Následuje nepříjemný traverz na Big Sandy Ledge, kterej je možná celkem v poho, ale my ho lezem potmě…Jíme, kolem desáté zalízáme do spacáků a těšíme se na zítřek.

Probouzím se a koukám do 500m hluboké propasti. Ležím na třičtvrtě metru široké polici a pak už jen kolmá stěna dolů…Užívám si tyto pocity, ale ze spacáku se nechce – je docela kosa. Nicméně vylezu, snídáme a Alda je na řadě s nejtěžším úsekem cesty – Zig-Zag. Koutové lezení občas v převisu a pořád zleva doprava a zpátky – 3délky, střídáme se.


Thangs God Ledge


na vrcholu Half Dome


„Teď už jenom přeběhneme Thank God Ledge a je to víceméně v suchu.“si říkám. „Přece se tam nebudu plazit jak Dean Potter ve svém sólu – to jenom přejdu.“

Jo jo, realita je jiná: Traverz docela dlouhý, spára za policí docela široká a srdíčko tluče jak o závod. Plazil jsem se a jsem rád, že jsem se přeplazil, ale tady dobrodružství teprve začíná. Následuje volný přelez hladkého komínu, ale velmi, velmi úzkého. Se vším tím vercajkem se tam nevlezu, tak to tam nechávám viset a lezu jenom s pár karabinami s domněním, že na štandu budou nýty..Je tam jedna geglavá skoba, takže obvazuji skalní výstupky. Potom traverzuje sviňa a pak Alda,docela si to užívá. Pak následuje nýtovačka se 2 kyvadly – plotna s klasifikací raději neuvedenou a nýty byly od sebe docela daleko – v jednom případě asi 2,5m,což mě docela protáhlo – kvůli tomuto místu s sebou některé dvojky nosí šáhla…Potom lehunká , vesměs ťapací délka a jsme nahoře. Je asi 6 hodin odpoledne, sluníčko se pomalu ztrácí a my, plni radosti a štěstí, ale hlavně řádně unaveni, balíme věci a hurá dolů. Zatím nám to vůbec nedochází, že jsme si splnili sen a vylezli jeden z Yosemitských bigwallů, myslíme jen stále vpřed – dolů do auta, přes noc 200 mil a ráno do práce, ale víme, že to přijde…

Získali jsme tímto výstupem mnoho nových zkušeností, zkusili naprosto jiné lezení, blíže jsme poznali jeden druhého a hlavně to byl nezapomenutelný zážitek.
Poděkování: Rodičům, že nás pustili; Garymu za svini n1; kamarádům za psychickou podporu a lezeckým bohům, že to dobře dopadlo. Hlavní poděkování patří Danulce z Otinovsi a Evičce z Brodku...díky moc děvčata.

Hore Zdar!!!!

Text: Jakub Máca Macek, HO Litovel
Foto: Aleš Vysloužil, HO Železárny Prostějov

Kuba a Alda   [úpravy] 08:59 15.01.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Yos12:43:58 15.01.2008
Super clanek.
loudisodpovědět 

 Gut12:52:26 15.01.2008
Dobrej článek, jak se jmenuje cesta? Přehlíd sem to? Ale fotky příšerný, s tím Photoshopem přeháníte, to už by byly lepší  originál, i když třeba s horším pozadím.
nesmrtelný blázenodpovědět 
 Re: Gut13:00:31 15.01.2008
Článek hodně dobrej. Fotky jsou samy o sobě taky dobrý, ale "přetuněný".
Syselodpovědět 
 normálka;-)13:17:59 15.01.2008
Jestli to nebude "Regular NW Face", jak stojí na uvedeném topu;) prostě česky "Normálka";-). Super článek chlapi, velice inspirativní, taky bych se tam někdy rád podíval..
janekodpovědět 

 Gratulace13:52:40 15.01.2008
gratuluji ke skvělémeu výkonu...
Pecaodpovědět 

 Foto mi přijde parádní13:58:07 15.01.2008
Článek taktéž, celek je kvalita. Jen takový postřeh. Stalo se, že kvůli počasí, přeseknutému lanu, zranění, atd. byl vyhlášen ústup, ale kvůli prošoupanýmu praseti, to jsem ještě neslyšel. To je humorný. Ale jak říkám, článek se mi moc líbil.
Steveodpovědět 

 ***14:05:24 15.01.2008
TY BÍÍÍÍÍDO!!!
maťaodpovědět 

 info14:17:24 15.01.2008
Ahoj, mám na vás prosbu. Nevíte, jak je to s prodlužováním pobytu v údolí - má to cenu nějak řešit, nebo třeba jen stačí na den vypadnout z parku a pak mam zase kredit na 14 dní? Jak je to se spaním v autě, popřípadě u auta. Ceny matroše- srovnatelné?
Dík a zdar
Honzaodpovědět 
 Re: info14:39:49 15.01.2008
Ahoj, tak s prodlužováním nevím. My tam většinou přijeli pozdě v noci, tak jsme ani neplatili vstup. Spaní je problém pokud chceš ušetřit tak jako my. Nej je to v kempu O hubu ale grátis se dá chrápat v trávě na El Cap meadow, až u řeky. Taky se vyspíš někde v lese pod stěnou, ale bacha na medvědy. Je jich tam dost. Matroš se dá koupit přímo ve valley v Curry village. Ceny jsou přiměřené, ale v USA přez net je to lepší. Už se tam zase těším, je to ráj. Až na ty cepry...

Aldaodpovědět 
  Re: info14:55:16 15.01.2008
Když jsem o tom mluvil s americkejma lezcema, říkali mi, že omezení řešej tak, že se v Campu 4 prostě nenahlásej a jenom zaplatí.
Syselodpovědět 
  Re: info10:30:16 16.01.2008
Díky zůčastněným za info
Honzaodpovědět 
  Re: info21:07:14 29.01.2008
My jsme spali v autě před C4 na parkovišti protože v kempu bylo plno, ale nedoporučoval bych to. - nám to sice vyšlo, ale ráno už tam byla odtahovka a jiné auto už odtovala.
Mušákodpovědět 
 Re: info09:05:49 16.01.2008
Nejlepsi reseni je (kdyz jste dva), ze se nahlasi jeden stan s jednim clovekem na 14 dnu, pak ten jako odjede a nahlasi se druhy na dalsich 14 dnu. Zaplatit bez nahlaseni jmena nejde. Kdyz spis mimo kempy tak pak bacha nejen na medvedy, ale taky na odtazeni auta...
Janaodpovědět 
  Re: info12:38:52 16.01.2008
Bez hlášení jména zaplatit jde, tak že peníze vhodíš do schránky bez vyplněného jména. Dělá se to tam často.
Syselodpovědět 

 Pěkné16:09:08 15.01.2008
Super akce.
Trochu si rýpnu - tohle by za komančů šlo hodně těžko.
Olson.vsodpovědět 
 Re: Pěkné17:50:04 15.01.2008
No ale zase jsi mohl strávit prima víkend v NDR: v sobotu nákupy v Drážďanech a v neděli lezení ve Schmilce nebo Rathenu..:-)
koníkodpovědět 
  Re: Pěkné18:05:14 15.01.2008
jó, to už se teď nenosí- asi proto, že už tam nemaj ty levný kuřata.
Syselodpovědět 
   Re: Pěkné18:06:18 15.01.2008
...když jsi řádně vyplnil výjezdní doložku...
jardalodpovědět 

 ...18:18:28 15.01.2008
Pěkný článek. Mě především ale zaujaly hezké fotky. Každopádně mé psychice tohle nedělá dobře. Hned bych totiž vyrazil taky, ale můžu jen tiše závidět...
Iljaodpovědět 

 obtiznost00:14:30 16.01.2008
super clanek:)
zajimalo by me srovnani, kolik bys tomu dal treba v tatrach? jenom pro predstavu...jak moc tezke je to lezeni normalkou...at vim jak dlouho jeste busit:)
dik
kodpovědět 
 Re: obtiznost08:08:18 16.01.2008
Prý nejtěžší je 3. délka ZigZags, volně 5.12b/c, takže asi 9-/9...
odpovědět 
  Re: obtiznost08:24:02 16.01.2008
Tak Zig Zags bohužel není ve 3 délce, ale 19. Volný přelez má nejtěžší, ale technické lezení to není nejhorší délka. Nejmorálovější jsou komíny od 12-15 délku. To je pěkně na zramování a nejde to moc zajistit. Ale jinak je to krásné lezení, ale není to jen přijet do Yosemite a myslet si že hned něco člověk vyleze. je to o přípravě a lezení v tamních spárách a krásných oblastech. Kdo může ať hned jede....
Aldaodpovědět 
   Re: obtiznost09:28:28 16.01.2008
Napsal to jasně - třetí délka Zig-zagu (tenhle usek ma 3 delky - viz clanek: "Zig-Zag. Koutové lezení občas v převisu a pořád zleva doprava a zpátky – 3délky, střídáme se") ne treti delka cele cesty
odpovědět 
    Re: obtiznost09:41:32 16.01.2008
Zda je to tak, tak z těch třech délek určitě nebyla nejtěžší ta 3, ale 1. To vše k Zig Zags. Měl jsem z něj strach, ale byla to pohoda....
aldaodpovědět 

 ..01:03:15 16.01.2008
parada. Zase o duvod vic nehaset svoje sny za hlavu
v.jesterodpovědět 

 Titulek09:28:22 16.01.2008
Super clanek, vic takovych... :-)
jAodpovědět 

 Malina19:31:08 17.01.2008
Mrkněte na stránky http://www.malinovka.estranky.cz
Malinovkaodpovědět 
 Re: Malina21:47:55 17.01.2008
Slabota. Škoda klikat.
Steveodpovědět 

 Nema chybu.21:45:39 17.01.2008
Parádní článek chlapi. Dík. Snad se tam někdy v životě dostanu.
Karelodpovědět 

 Nádhera!19:36:03 22.01.2008
Výborně napsaný článek a v neposlední řadě výkon! Gratulace
Jašťařicaodpovědět 

 Paráda19:02:10 27.02.2008
Čau Maci, tebe Aldo neznám ale taky tě zdravím. Parádní článek, aby taky nee když z Vás vypadl až po půl roce :) Gratuluji k výstupu, až teď mě začíná mrzet že když jsem byl ve státech já Tys byl teprve v prváku... Není nic horšího než být v Yosemitech bez partáka, sice jsem si vždy v C4 vždy někoho našel ale do bigwallu jako je tenhle bych s někým koho neznám nešel. takže jsem polezl jen menší věci, doufám že až se mi zhojí ruka společně se tam ještě někdy podíváme. Zdravím J.D.
Dlabodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Sektor Echoes
No More Mr. Nice Guy, 9+/10-
 Databáze cest:
Všechny cesty (139836)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Panakia 6c Kalymnos
Los Mungos De Siritinga 7a Cogollos
Chronic Insastisfaction 7b Leonidio
Hola Ruben 7a+ Leonidio
Aggressionskontrolle 7b+ Leonidio
Nově komentované:
Sans Souci 8 Roviště
La Ruina Del Planeta 7a Arico Abajo
Balinot 5a Belvedere
Tichomil 7A/7A+ Strnady
Transilvania 7a Canada Del Capricho

 Nově v diskusi:
Re: fenomeni překližky- fb lezec | Re: fenomeni překližky- fb lezec | Re: fenomeni překližky- fb lezec | Re: fenomeni překližky- fb lezec | Re: fenomeni překližky- fb lezec | Re: Nový "lezecký park" v lomu na Chlu | Re: fenomeni překližky- fb lezec | Re: fenomeni překližky- fb lezec | fenomeni překližky- fb lezec | Re: Nový "lezecký park" v lomu na Chlu |

 Nové komentáře:
Re: Paráda | Re: Paráda | podrobnosti | Re: Paráda | Re: Počet účastníků a efektivita | Re: Kecy | Re: AO cely vikend | Velká | Re: Co to vlastně je? | Co to vlastně je? |

 Kde to vře:
Tréninkový seminář s Adamem Ondrou (102)
Ne- bezpečný sedák (34)
Olympijská kvalifikace v lezecké kombinaci Toulouse Francie (26)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 42 (24)
Olympijská kvalifikace v lezecké kombinaci Toulouse Francie (21)
Smrt ukrajinských horolezců v Tatrách (12)
Lucka Hrozová dala své první 8c (11-) (12)
Lom Kobyla - jištění, pravidla (12)
Kozí štít (6)
Gábina Vrablíková 8A+/B (6)

 Nově v inzerci:
Sanace, injektaz, protilavinove zatarasy, | SPODNÍ PRÁDLO POWER STRETCH a TECNOPILE XXL | Statická a dynamická lana | Prodám - ŠKODA OCTAVIA I – TOUR combi (1.9 tdi, 66kW) | sháním vyřazené skialp pásy | Na cestu do Afriky | Lowa Ranger III gtx | Sněžnice Morpho | Prodám Lezačky | Parťák na lezení |

 Anketa:
Zamýšlíte se při lezení/jištění nad zodpovědností před zákonem?
 neřeším to 
 793 
 stará se hlavně, kdo leze 
 402 
 50:50 zodpovědnost 
 501 
 stará se hlavně, kdo jistí 
 402 
 nestarám se, jsem pojištěný 
 446 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.