LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když se držíš, nemůžeš spadnout!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nový průvodce Jižní Moravy
Nové knihy na Lezci
Kletterführer Elbtal

Závody
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Sambar Kids Cup (19.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
11.Pelikán 11125
12.Janošová 11063
13.Volf 11056
Bouldry:
11.Lavička 10325
12.Skočdopole 10275
13.Calda 10250
Hory:
9.Černý 4751
10. 4570
11.Šofránko 4500

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4743 lezců
781384 cest
Nové přelezy:
Lovci Pokl 7C
Krtkův Dor 8A
Igym 8+/9-
Le Grand S 7c
L´Oubliée 7c
Les Apnées 8a
Iluminati Xa
Motýl 9-
Torero 8A+
Torero Ext 8B

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nový komentář 

 Nový průvodce na Ostrov
Tak jsem v sobotu potkal v Ostrově Karla Bělinu, který se mi hned chlubil novým průvodcem, ve kterém měl červeně zaškrtané své cesty. Musím říct, že červená barva v tomto výtisku dominovala a tak jsem nezaváhal a hned si v hospodě koupil jeden výtisk. Přeci jen už jsem zde lezl pár cest, které ve starém průvodci nebyly a vrcholovky zrovna také scházely a já nemám rád bílá místa ve svém deníčku.
Na první pohled graficky pěkně zpracované, ale dost mě sklamalo, když jsem tam hledané cesty nenašel. Přitom se nejedná o žádné nové cesty, které dělal Karel letos, ale podle rezavých kruhů bych soudil na starší kusy. Velkým problémem je podle mě absence jmenného rejstříku věží, protože kdo to tam nezná a bude chtít najít nějakou věž podle jména, tak aby procházel celý nákres. Pro někoho jsou to možná maličkosti, ale stačilo málo a mohlo to být bez chyby. Takhle málokdo ocení tu spoustu práce, kterou Hoblák udělal při sbírání údajů a kreslení nákresů a myslím, že převáží záporná kritika. Škoda, ale i tak za něj dík.
Zapsal: Jířa, 13:41:03 09.09.2002
 pravidla do průvodce
nevidím důvod, proč by musela být pravidla součástí průvodce. ale mohla by být.
http://www.horosvaz.cz/ochrana/index.phtml?rb=15
Zapsal: Lukas B., 14:06:32 09.09.2002
 Rychlokvaška
Průvodčíka jsem samozdřejmě zakoupil a netuše nic zlého se do něj podíval. Na první pohled docela dobrý dílko.Při dokonalém prozkoumání jsem se ale nestačil divit.Tak si představte, že jedna a táž cesta má dva názvy, různé autory a kruh se v ní vyskytoval v roce 1994. My ale tu cestu páchali v roce 1995 a kam oko dohlédlo se nic podobného kruhu nevystovalo.Nejen v cestě, ale ani v celé stěně.Dalším průzkumem jsem zjistil, že totéž platí i o jedné věži. Je mi opravdu jedno, že si někdo přisvojuje cizí cesty, hlavně že se lezou, není mi ale jedno, že pískařské legendy vytloukají kruhy z cest.Prostě cestu,vytvořenou v souladu s pravidly zruší a dodají kruh vlastní.To pak ty cesty přibejvaj! Ale co bych fňukal, na každýho se vaří voda.Takže zpět k průvodci.Boužel jsem i já částečně zavinil, že některé údaje se dověděl Honza po uzávěrce.Těžko tedy hledat chybu pouze v autorovi....
Zapsal: F. A. Mezera, 14:20:58 09.09.2002
 Re:Lukas B
Možná proto, že opakování je matka moudrosti a třeba i proto, že se někdo o pravidlech pro písek dozví právě v okamžiku zakoupení průvodce.
Cením si práce kterou Hoblák udělal, ale přesto se přidávám na stranu kritiky přehlednosti. Kdybych v Ostrově nebyl každou chvilku, tak budu dost tápat. I takto plno cest nenajdu, možná jen špatně hledám...
Zapsal: Maty, 14:25:21 09.09.2002
 Maglajs
Maglajs v pravidlech neni, ale zakazuje jej povoleni Ministerstva životního prostředí ve své výjimce - tedu umožnění vstupu horolezům registrovaným v ČHS mimo vyznačené turistické cesty. Sorry, maglajs v Ostrove začínám vídat i v pětkách.
Zapsal: Mahy, 20:34:40 10.09.2002
 Re: Maglajs
Jo? To by mě tedy zajímalo v jaké výjimce. Ostrovské skály nejsou vyhlášeny jako samostatné chráněné území, jsou pouze v CHKO Labské pískovce. Pro CHKO Labské pískovce jsem nenašel na stránkách ČHS žádná omezení. Krom toho, omezení pohybu lidí jen na vyznačené turistické trasy platí jen v přísně chráněných územích, např. NPR, a v I. zónách národních parků. V materiálu o vymezení horolezecké činnosti v Národním parku České švýcarsko není o magnéziu ani slovo. Je tam jen výčet objektů a časové omezení. Pro někoho jsou pětky stejný extrém jako pro jiného desítky.
Zapsal: David Chudoba, 07:45:25 11.09.2002
 chko
hele, to že vyjímka není na stránce čhs, neznamená, že neexistuje. co takhle se obrátit na Hejtmánka nebo na chko? proč si sakra myslíš, že když něco neobjevíš na první pohled, tak se tím nemusíš řídit? a proč by měl být v časovém a místním vymezení horolezecké činnosti něco o pravidlech? To teda z tvé logiky plyne, že se může lézt v jetřichovicích v dešti?

jiná věc je, že můžeme diskutovat o pravidlu "co není dovoleno, je zakázáno" kontra "co není zakázáno, je dovoleno", ale to asi nemá moc smysl.

a ta větička "Pro někoho jsou pětky stejný extrém jako pro jiného desítky" mi přijde teda jako dost protimaglajzovej argument.
Zapsal: Lukas B., 08:45:20 11.09.2002
 Re:CHKO
Na stránkách ČHS v info o CHKO Labské pískovce a NP České švýcarsko je jasně psáno pravidla žádná. Stránky jsou sice ve zkušebním provozu, ale nevím proč bych měl nahánět Hejtmánka někde v Africe. Na stránky ČHS jsi odkazoval ty.
Zapsal: Bída, 09:07:39 11.09.2002
 Upřesnění...
Výňatek z návštěvního řádu NP České Švýcarsko - Horolezectví - bod 5. Horolezectví je možno provozovat pouze při dodržování závzných "Pravidel sportovního lezení na pískovcových skalách v Čechách" vydaných ČHS dne 1.3.1988 a platných v novelizovaném znění ze dne 1.7.1998. Za to, že je zákaz magnézia ve výjimkách pro NPR v CHKO Český ráj,CHKO Broumovsko a jinde, mohou více určité staré struktury zvané klasici než samotní ochranáři. Co se týká přísupu, tak: Pravidla..., paragraf 3, bod 1.b praví: "užívat k přístupu ke skalám tur. cesty nebo cesty vyznačené se souhlasem Správy NP nebo CHKO, nejsou-li vyznačeny, volit přístup tak, aby nedocházelo k poškození povrchu půdy a její následné erozi. Co se týče mé logiky, v dešti sedím v hospodě. Nejsem blbej lézt na mokrym, když to má o 100 až 300% menší pevnost.
Zapsal: Bída, 09:57:47 11.09.2002
 Upřesnění, znepřesnění, maglajz
Bído, to tvoje upřesnění je na prd. NP české Švýcarsko je na druhé straně Labe, a jeho návštěvní řád je pro Ostrov zcela irelevantní. Pokud se maglajzu týká, nevím, jak je to v Ostrově, ale v Tiské je u kasy vyvěšený návštěvní řád česky i německy, a ten maglajz výslovně zakazuje. Nevím kdo je jeho autorem, ale nejspíš obec Tisá nebo tak někdo.

Když tak pozoruju, jak lidi používají maglajz, vyplývá z toho zcela jasně nepřímá úměrnost mezi intenzitou prášení a lezeckou úrovní. Čím míň na to kdo má, tím víc práší a myslí si, že mu to pomůže. Ono sice moc ne, ale má alespoň dudlík a zanechá za sebou viditelnou stopu.

Typický příklad z neděle - údolní cesta na strážce Tiských stěn, klasická sedma, s madlama pěkně dovnitř, která neuklouznou ani kdybys měl ruku namazanou olejem. Vylezl první, s přehledem, do pytlíka na zadku za celou cestu nesáhl. Lezl druhej, nemohl skoro ani nastoupit, a prášil jak na rallye Safari. Hned o sto metrů dále je taková asi osma, tři kruhy, často se leze. Taky je široko daleko nejopatlanější. Leze tam borec, klepe se, šance na úspěch tak 50 procent. Postaví se na polici - levá hrábne do pytle. Půlku toho, co nahrabala hned vysype na zem při vytahování. Další čtvrtinu odfoukne a chytne se. Totéž pravá ruka. Tedy má namazáno, že už to víc ani nejde. Přesto však totéž zopakuje na stejném místě každou rukou ještě dvakrát. Jediné vysvětlení mně napadá, jestli nemá u Šťávy na ten maglajz množstevní slevu.

Totéž se děje i na překližce. Stojím na Brumlovce pod stěnou a najednou sněží. Opráším si hlavu a koukám nahoru co se děje. Tam visí v nejtu boreček, kterej chce nedostatek magi nahradit prachem a polovinu pytlíku přitom sype na zem a na mně. Jojo. Celkově se práší všude zbytečně moc a daleko víc, než je potřeba a to i tam, kde to vůbec potřeba není.
Zapsal: Petr Jandík, 16:19:36 11.09.2002
 Re: P. Jandík
Pokud vím, NP je nejvyšší kategorie velkoplošného chráněného území v ČR. Citace z jeho návštěvního řádu ukazuje, za jakých podmínek se zde dá provozovat horolezectví. CHKO Labské pískovce a NP České Švýcarsko jsou jako spojené nádoby. CHKO je nižší kategorie než NP, neplatí v ní tak přísná pravidla a je jedno jaký je to břeh Labe. Co se týká výjimek, tak to funguje takto. Horolezectví je zakázáno jen v nejpřísněji chráněných oblastech, poznáte je podle přívlastku "národní", tj. Národní přírodní rezervace a Národní park. U těchto musí ČHS žádat MŽP o výjimku ze zákona. U CHKO se o žádné výjimky žádat nemusí. V Ostrově a Tisé (Přírodní památka) platí Pravidla sportovního lezení na pískovcových...atd. Zda se doržují, kontrolují orgány ČHS. Co se týká vyhlášek obcí je jejich neznalost prakticky nepostižitelná. Neomlouvá pouze neznalost zákona. Už vidím nějakého starostu, jak obchází s policií skály a vyhání z nich "provinilce". Omezil by tak návštěvnost a méně lezců znamená méně peněz pro podnikatele a tudíž i méně peněz pro obec, což v době, kdy se obce perou o každou korunu, není dobrý nápad. U NPR, kde MŽP udělilo výjimku ze zákona, je psáno, že se leze dle Pravidel... a zákaz Mg je připsán dodatečně. Nakolik v tom mají prsty odpůrci Mg se asi nedozvíme. Jo a ty typy, který popisuješ, to je ukázka lezení jako komerčního sportu. Takových pseudolezců bude přibývat, tak si pomalu zvykejte. Aspoň bude mít Šťáva odbyt.
Zapsal: Bída, 08:27:19 12.09.2002
 ad Lukas B
Já osobně teda u kasy platím, a před odjezdem si dávám večeři v hospodě pod vchodem do skal, před kterou většinou parkuju (zdarma). Ale jinak s tebou celkem souhlasím, že to spousta lidí tak dělá.
Zapsal: Petr Jandík, 10:04:25 12.09.2002
 re Petr
ale já (respektive naše tlupa) taky platíme 4 koruny na osobu nebo kolik za vstup, a jsme dost vyjímka, skály patří přece všem, nebo né?
Zapsal: Lukas B., 10:11:36 12.09.2002
 Re: Tisá
O tom, kolik kdo zde utratí, ví asi nejlíp místní podnikatelé. O zisku rozhoduje příjem v hlavní sezóně. Pod Tisou spadá i Ostrov a tamní podniky živí hlavně lezci. A nejen ty. Jděte se podívat dopoledne k Oudovi nebo do sámošky. Popularita oblastí Labských pískovců spočívá i v tom, že je zde minimum prudičů. Doufám, že Tisá a spol. nedopadne jako Ádr nebo Prachov, davy turistů a atd.. Do Labských pískovců nejezdím jen kvůli tomu, že jsou tam dobrý oblasti, ale že je tam vysoce tolerantní prostředí a přitom se jedná o tradicionalistickou oblast. To znamená: cesty odspoda, jištění dál od sebe, sám si občas založíš a při tom se jedná i o těžké sportovní cesty. Časy se mění a k lezečkám, moderním lanům, vrtačkám, skyhookům atd. prostě přibylo magnézium. Kdo chce být ortodoxní, ať si veme konopáč kolem pasu, slaměný boty, hasičský karabiny a směle vyrazí. Toto je mé poslední vyjádření k magnéziu na Lezci: Vždy budu bílá příšera.
Zapsal: Bída, 11:42:20 12.09.2002
 ok, naposledy
hele, asi to fakt nemá cenu. všechny podstatný argumenty padly už dvacetkrát. nebudu už prudit s kecama o pérovém můstku před laťkou, morálce, slušnosti, dobrém pocitu z dodržení pravidel, fair play, tradici, studu před chlapákama co to lezli naboso, snahám vyjít vstříc ochranářům atd. Prostě mi nezbývá, než se s tím smířit. (koneckonců, ono to opravdu asi většinou časem oprší, a proti pižlání vrcholků věží lanem je ten maglajz méně nebezpečný.)
jenom poslední prosba: asi si uvědomuješ, že se svojí výkononstí a schopností lézt i morálovější věci jsi pro pár lidí né snad až vzorem, ale třeba řekněme příkladem k následování. Dej občas najevo, že třeba důležitější než ten maglajz je trénovat, získávat zkušenosti a opravdu chtít. Je spousta lidí, pro které je maglajz berličkou pro překonání šestky, a borec, pro kterého je maglajz v desítce berličkou k jednomu kroku na mikroliště je pro toho šestkaře vzorem.
Zatím jsem mg na písku nepoužil (na vápenci práším jak vzteklej), a jestli budu mít někdy děti, tak se budu snažit jim z tý tradice něco vštípit.
Zapsal: Lukas B., 12:19:12 12.09.2002
 Bílý příšeře!!!
Ten by mádžoval i když by mu upadli prsty. Aspoň že už umí slaňovat.
Neprašte!!!!!!!!!!!! Neprašte!!!!!!!!!!!!!!
Zapsal: Luk, 20:31:51 12.09.2002
 
co mi na něm vadí je to ,že tam neni abecední seznam skal.Skuste si to představit "jdi si zalízt na Novou věž" a vy jak Ťulpasové budete listovat a listovat,nebo hleda vepředu u mapky podle čísel.JO a jinak vivat maglajz ONDRA B:
Zapsal: ONDRA B., 14:16:01 13.09.2002
 stará písnička
Koukám že téměř ve všech diskusích na Lezci se to nakonec zvrhne v jedno - nekonečnou debatu o maglajzu nebo dojišťování cest a často se ztratí původní námět, jako právě tady a teď. Průvodce na Ostrov postrádá hodně věcí, které by měl řádný lezecký průvodce mít. CHYBI ABECEDNI SEZNAM VEZI!!! Pravidla lezeni v dane oblasti jsou další samozřejmostí, která v něm není!! Aktuálnost pokulhává, u některých věží trochu chaos. Prostě jak napsal Mr. Mezera-RYCHLOKVAŠKA. chápu že pro Honzu Hobláka to byl nadlidský výkon, nicméně myslím, že takto udělaný průvodce onu práci dosti kazí, chtělo to asi trochu víc času. Navíc maňas s maglajzpytlem na obálce opravdu může mnohým říct, že takto je to asi v pořádku...
Zapsal: honza, 14:54:36 13.09.2002
 jhtTLODkBNBCLMKd
ज�नीज�नी मनस�न तिम्र� ह�नेछफेरी यो धर्तिमा झरें भने त !!Woowah, Mansun ji…, it Is a one piece what I expected since ever…, great fengiels u reflected on it. Pls. keep going … have a good day & all the best…
Zapsal: qiKxCoYWcGAnJon, 13:33:07 25.09.2012
 VdhBSABKulE
IhLzp2 Say, you got a nice post.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: mdLorQjKXuvKcnVwoCu, 20:12:31 19.12.2013
 bsAqRUFEmu
cX9fxw I truly appreciate this blog post.Thanks Again. Cool.
Zapsal: NWOkCkdkDkaamgGWASR, 18:39:38 20.12.2013
 gzWhRALmcwRPlwGim
jApRR5 Very neat blog.Really thank you!
Zapsal: jZJtUsAk, 20:17:32 22.03.2014
 dwXFQruYFMeappGtrs
bR39h8 Appreciate you sharing, great blog.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: amqKGJQbiIDzHELNTJ, 16:48:03 01.04.2014
 CcybrVUUPO
jUntAB Very neat blog post.Thanks Again. Fantastic.
Zapsal: JVlpZdPaLUZBafGCNtK, 09:46:14 18.06.2014
 twtbTrQC
k8MB7H Muchos Gracias for your post.Really looking forward to read more. Fantastic.
Zapsal: zEyaimQwElG, 12:28:02 18.06.2014
 CBEpBzQMCwwvMDwXXIr
CjKMvq Very neat blog. Much obliged.
Zapsal: FghoqIiA, 15:18:02 19.06.2014
 TeIADUaQVMYBN
LR5yIS Really enjoyed this post.Really thank you!
Zapsal: qRBFPCvgqMOgaA, 10:28:38 04.07.2014
 XVrnavNYTQVupddSSn
Qcd3lO Enjoyed every bit of your blog post.Really thank you!
Zapsal: QmZlUgmYgzvbKhwr, 12:26:36 04.07.2014
 WYWhsjzRHSWpgJmxFg
wcyvjY pretty handy material, overall I think this is worthy of a bookmark, thanks
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: lSrxRKgoteObPYHIj, 08:26:52 04.08.2016
 huguzeCyRyrcyMOCiH
Pchfes This is a great tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very precise info Many thanks for sharing this one. A must read post!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: bKxKpatbWFuu, 16:36:39 20.09.2017
 yLmMXyZBXpo
Nv1awU There is clearly a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: weczCQZZm, 16:27:06 08.11.2017
 HkBoNtCpixcwa
yBFAB5 This unique blog is really cool and besides informative. I have chosen many interesting advices out of this blog. I ad love to come back over and over again. Thanks!
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: cJbMQWVUfCbMBEkDh, 19:55:12 11.10.2018


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.


Reklama:
Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Galerie Ostrvy
Hanina, 7+
 Databáze cest:
Všechny cesty (139009)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Divožienka 7 Machnatô
Guns For Life 6C+ Žulový Vrch
Cesta Podnikateľov 6+ Machnatô
Dýmka Míru 6A Žulový Vrch
Ošklivé Kačátko 6 Srbsko
Nově komentované:
Chrám Spasitele Ježíše Krista 6C+ Žulový Vrch
Praštěná 5 Chřenovice-Podhradí
Mongol Party 6+ Arnultovická Skalka
Třicítka 6- Arnultovická Skalka

 Nově v diskusi:
Re: Foto dne. | Foto dne. | Re: Mačky pro Scarpa F1 | Re: Mačky pro Scarpa F1 | Mačky pro Scarpa F1 | Re: péřový spacák Zlín | Re: péřový spacák Zlín | Výjazd | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: péřový spacák Zlín |

 Nové komentáře:
Re: Není Hitler jako Hüttler | super závody | Re: super závody | super závody | Re: Není Hitler jako Hüttler | Re: Není Hitler jako Hüttler | Re: Vše si dát do souvislostí | Re: gratulace | Re: gratulace | Re:svoboda projevu |

 Kde to vře:
Vzdělávání (127)
Krátký film: Klasické pískovcové lezení na Oybině (76)
Jan Kareš má další světový rekord ve shybech: 1198/hodinu (24)
V Doksech u Kladna někdo narafičil do chytů skleněné střepy (19)
Manažer Adama Ondry Pavel Blažek kooptován do VV ČHS (16)
Dať do toho všetko (11)
Onsajt (5)
Mistrovství ČR do 14 let + kategorie B v lezení na obtížnost (4)
Escaper (4)
Nový průvodce Jižní Moravy (2)

 Nově v inzerci:
Nové lano Beal Booster 30 m | Nové lano Beal Booster 60 m Safe control | 2 nové poloviční lana Beal Cobra 60 m | Fjallraven Keb Ecoshell | Skinners a expresky | Dálniční známka Švýcarsko | Treksport Liquid Ice XL | Lezeš aspoň sedmy? | Montane Spine Jacket vel.L | Fisher X-treme |

 Anketa:
Máte enviromentální smutek?
 Nikdy 
 1530 
 Vyjímečně 
 1219 
 Občas 
 1385 
 Často 
 1147 
 Imrvére 
 1155 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.